Τα 13 πιο παράξενα error messages

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
...θα τα βρειτε εδω

Περιληπτικα...

13. Nonsense in BASIC (ZX Spectrum)

12. Make: Donʼt know how to make love. Stop. (Unix)

11, 10, and 9. WHAT?, HOW?, and SORRY (TRS-80 Level I BASIC)

8. You donʼt exist. Go away. (Unix)

7. Silly (Acorn BBC Microcomputer)

6. Not a Typewriter (Unix)

5. Tilt (pinball machines)

4. Car Crash (early Macs)

3. PC LOAD LETTER (HP LaserJet printers)

2. No keyboard detected. Press F1 to resume. (PC BIOSes) :headbangdude:

1. :p
 
To Guru Meditation δεν παίρνει rank; :)

Edit: μόλις τώρα είδα ότι οι ίδιοι έχουν κάνει και άλλο ανάλογο άρθρο νωρίτερα. Το οποίο φυσικά και περιλαμβάνει τον γκουρού! :)

Θα το βρείτε εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα περισσότερα από αυτά είναι fake ;)
 
Το ξέρω βρε, αλλά με τα windows κάλλιστα θα μπορούσαν να ισχύουν (και απλά να μην σου το λένε). :D

Βασικά έψαχνα image από το γνωστό μήνυμα της MS στο να αμφισβητεί κατά την εγκατάσταση, την συμβατότητα των ίδιων της των προγραμμάτων, αλλά αυτά τα έκρινα πιο όμορφα... λίγο γέλιο ποτέ δεν έβλαψε κανέναν (χαμογελά, κάνει τους άλλους να ανησυχούν) ;)
 
Εμένα μου είχε βγεί κάποτε ένα θαυμαστικό με ένα κουτάκι Ο.Κ. από κάτω!

Καμιά περιγραφή λάθους!

Το έχω κανει printscreen... Θα το βρώ και θα το ποστάρω...
 
Wally είπε:
12. Make: Don't know how to make love. Stop. (Unix)
Μου θυμίζει ένα επεισόδιο του AVGN που κάνει review σε παιχνίδια με θέμα το Δράκουλα. Όταν παίζει το αντίστοιχο παιχνίδι στον Vic-20, ένα παιχνίδι που έχει κείμενο μόνο, όταν πληκτρολογώντας πολλές εναλλακτικές στο τέλος νευριάζει και γράφει την f word συνοδευόμενη από ...you. Έτσι επιστρέφει πάλι μήνυμα.

Don't know how to (f word) something! :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν χρησιμοποιώ Linux τώρα, αλλά στο Παν/μιο χρησιμοποιούσα πολύ Unix και μάλιστα χωρίς Xwindows. Οπότε ήταν κάτι σαν πολύπλοκο (αλλά πολύ πολύπλοκο ) DOS. Υπήρχε ολόκληρη λίστα με τέτοια αστεία error messages όπως το 12. Θυμάμαι μόνο δύο τώρα. Το "cat" ήταν σύντμηση του catalogue (σου έβγαζε το περιεχόμενο ενός αρχείου, αν θυμάμαι καλά) και το man του manual (πιο άχρηστο manual δεν υπήρχε, έπρεπε να ξέρεις Unix για να το καταλάβεις αλλά αν ήξερες δεν το χρειαζόσουν)

Όταν λοιπόν έγραφες man woman η απάντηση του μηχανήματος ήταν No manual entry for woman

και όταν έγραφες cat food η απάντηση ήταν Cannot open cat food

Χριστέ μου με κάτι πράγματα που γελάγαμε τότε...
 
Catastrophic_failure_small.png


Το είχαμε πετύχει πριν από χρόνια, όταν προσπαθούσα να εγκαταστήσω τους drivers για μια κάρτα τηλεόρασης.

Απλά σου έριχνε άκυρο κάπου στη μέση με το μήνυμα "Catastrophic Failure".

Μετά γελούσαμε και το συζητούσαμε για μέρες. Το μήνυμα υπάρχει αλλά ακούγεται πολύ γελίο. Αμάν τι έκανα πάλι; Θα ανατιναχτεί ο υπολογιστής μήπως;

Catastrophic_failure_small.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καποιοι web servers (δε θυμαμαι ονομα) ειναι προγραμματισμενοι να τυπωνουν κατι χιουμοριστικα μηνυματα.

Μια φορα μου τυχει ενα broken link, και εκτος απο το γνωστο 404 error, γραμμα-γραμμα εμφανιζοταν (τυπωνοταν) ενα χιουμοριτικο κειμενακι. Δε θυμαμαι ακριβως τι ελεγε, αλλα γενικως ελεγε οτι ειναι ενας μιζερος σερβερ πο δεν ανει τιποτα σωστα, εχει καταθλιψη κλπ.

Οκ φαινεται χαζομαρα ετσι οπως το περιεγραψα, αλλα μπορει να ξερετε τι λεω :D
 
Ένας ήθελε να τρέξει ένα παιχνίδι για pentium σε 486 και του έβγαλε"Get a pentium, stupid!"(Δεν ξέρω αν το θυμάμαι σωστά).
 
Rakeesh είπε:
Καποιοι web servers (δε θυμαμαι ονομα) ειναι προγραμματισμενοι να τυπωνουν κατι χιουμοριστικα μηνυματα.
Μια φορα μου τυχει ενα broken link, και εκτος απο το γνωστο 404 error, γραμμα-γραμμα εμφανιζοταν (τυπωνοταν) ενα χιουμοριτικο κειμενακι. Δε θυμαμαι ακριβως τι ελεγε, αλλα γενικως ελεγε οτι ειναι ενας μιζερος σερβερ πο δεν ανει τιποτα σωστα, εχει καταθλιψη κλπ.

Οκ φαινεται χαζομαρα ετσι οπως το περιεγραψα, αλλα μπορει να ξερετε τι λεω :D
Rakeesh, 'σ' ωραίος! :D

Μιλάς για αυτό: https://www-s.acm.illinois.edu/sigops/roll_your_own/SIGOPS

Μιλάμε, έκλαιγα από τα γέλια την πρώτη φορά που το διάβασα! :D

"It's not pretty when a web server cries!" :D :D
 
Χε χε αυτα τα μηνυματα μου θυμίζουν τον Marvin, το Paranoid Android του Hitchhikers' Guide to the Galaxy, που έπασχε από μόνιμη κατάθλiψη

"Pardon me for breathing, which I never do anyway so I don't know why I bother to say it, oh God, I'm so depressed."

(αν δεν έχετε διαβάσει την πεντάτομη αυτή "τριλογία" (!!) του Douglas Adams η οποία εμπίπτει στα όρια του Retromaniax αφού το τελευταίο βιβλίο βγήκε το 1992, σας τη συνιστώ. Ξεκαρδιστική. Αλλά στα Αγγλικά. Δεν μεταφράζεται.)
 
Πραγματι κι εμενα τον Μαρβιν μου θυμισε! Εχω δει οτι για καποιο λογο το συγκεκριμενο εργο ειναι πολυ δημοφιλες στη programmer/hacker culture.

Για οσους δεν ειναι του διαβασματος, υπαρχει και η σχετικη ταινια του 2005, η οποια δεν εχει μεγαλη σχεση με τα βιβλια, αλλα ακολουθει πετυχημενα το ιδιο πνευμα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι της λογικής ότι αν ο χρήστης πάει να κάνει κάτι πραγματικά ηλίθιο, θα πρέπει να του δείξεις ένα πραγματικά ηλίθιο μήνυμα. Γι'αυτό το λόγο είμαι άμεσα υπεύθυνος για μηνύματα όπως τα παρακάτω:

error01.png

error02.png

error03.png

error04.png

error05.png

Πρέπει να έχω καμιά 100ριά διαφορετικά τέτοια μηνύματα παραχωμένα σε διάφορα προγράμματα.
 
Something just broke. If I am still under warranty, you 're lucky? :biglaugh:

Κλαίω!!!
 
Uskoke είπε:
Ένας ήθελε να τρέξει ένα παιχνίδι για pentium σε 486 και του έβγαλε"Get a pentium, stupid!"(Δεν ξέρω αν το θυμάμαι σωστά).
Χάχα, παίζει να είναι ένα demo, το Reanim8r

Θυμάμαι μάλιστα που ένας απεγνωσμένος αναγνώστης στο PC Master, μετά από ένα άρθρο που είχα γράψει για τη demoscene και το είχα βάλει στο CD, λέει "Οι απαιτήσεις έχουν ανεβεί, το μηχάνημα μου αχρηστεύεται, τίποτα δεν μπορώ να παίξω, μέχρι και ένα demo μου είπε "Get A Pentium, Jerk", με πιασε κατάθληψη".

Εντωμεταξύ αυτό ξεπερνιέται με το setting /o και δεν τρέχουν τα περισσότερα parts άσχημα στον Cyrix 486 που είχα εκείνη την εποχή.

Θυμήθηκα και ένα πρόσφατο, κάποιο utility χρησιμοποιούσα σε spectrum emulator, και κάτι είχα πατήσει και μου είχε πει "Go to sleep, stupid user!". Χάχα epic!
 
Πίσω
Μπλουζα