Τα 45ρια του ROL

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Το Ρολ λοιπόν εκτός από τη σειρά ''Ήμουν κι εγώ εκεί'' και εκτός από τα επιτραπέζια παιχνίδια (ρουλέτα, γκρινιάρης κλπ) έδινε δώρο και δισκάκια 45ρια. Δεν το είχα υπόψη, εξεπλάγην ευχάριστα, ε, και μιας και ήρθε ένα από αυτά στα χέρια μου, είπα να το δείξω και σε σας. Πρέπει να είναι από τη δεκαετία του '60 έτσι όπως το υπολογίζω. Μια προσφορά από ROL SPOTLESS λοιπόν:

attachment.php


attachment.php
 
Είχαμε δύο τέτοιους, τουλάχιστον. Θυμάμαι ότι σε έναν από αυτούς τραγουδούσε το "Στου Όθωνα τα χρόνια" ένας άγνωστος τραγουδιστής ονόματι Αντώνης Καλογιάννης, που υποθέτω κόστιζε φτηνότερα από τον σταρ Κόκοτα. :)
 
Rol αλλά και η φαρμακοβιομηχανία στο παιχνίδι! Το συγκεκριμένο δισκάκι είναι μάλιστα στις 33 στροφές...

IMG_5234.jpg

IMG_5231.jpg

IMG_5232.jpg

IMG_5233.jpg
 
Το ROL πρέπει να έβγαλε πολλά δισκάκια τότε, στα μέσα της δεκαετίας του 60. Υπολογίζω πάνω από 30, με μουσικές επιλογές για όλα τα γούστα.! Έχω ακούσει από τον Καραγκιόζη Αστροναύτη μέχρι το βαλς του Γαλάζιου Δούναβη! Τα δικά μου 45άρια έχουν τραγούδια του Ζαμπέτα αλλά και Dr. Zhivago του Μωρίς Ζαρ, και Un Homme et une Femme του Φράνσις Λάι!



ROL-Z.jpg

ROL-HF.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα