Τεχνικος Macintosh?

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Ψαχνω καποιον που να γνωριζει καλα απο macintosh, ωστε να ελενξει τα μηχανηματα που διαθετω. ΘΑ του τα δωσω απλα να δει αν μπουταρουν. Θα πρεπει απαραιτητα να εχει οθονη καταλληλη για mac, εγω εχω μονο vga με ανταπτορα. Για αρχη θελω να τσεκαρω το LC 475 (ή QUADRA 605) που μπουταρει κανονικα αλλα δεν βλεπω τιποτα, και το performa 630 (ή QUADRA 630) που παλι μπουταρε και δεν εβλεπα τιποτα, οταν δουλευε, τωρα δεν δουλευει το τροφοδοτικο του. Φυσικα θα πληρωθει. Και αργοτερα ισως δουμε και το macintosh plus 1MB που εχω.
 
Χμ. Στείλε ένα μήνυμα στο Wally να σου αλλάξει το τίτλο του thread Mike......

RYGAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Γιατι τι εχει ο τιτλος?

Ψαχνω καποιον να τσεκαρει και να επισκευασει τα mac που εχω.

Τι να βαλω για τιτλο?
 
(Είχες γράψει Macintish..... ) OK τώρα!!!
 
Απο οτι καταλαβα κανεις δεν ασχοληται με apple.

Θα πανε για ανακυκλωση ή αποθηκευση.
 
Θα παραγγείλω αυτές τις μέρες το ανταπτοράκι που σου είπε ο Rygar. Αν έχεις κουράγιο να περιμένεις μέχρι να έρθει....
 
Θα το παραγειλεις για εμενα ή θες και εσυ?

Αν τελικα δεν παιζουν, θα τα χαρισω, σε οποιον βοηθησει.
 
Θα τα πάρει ο Shock να τα τσεκάρει κι αμα σου πει ότι βε βουλεύουν, μην παραξενευτείς. Για να τα κρατήσει, στο λέει. Ιδίως το Plus! :D :D Υπόψην, το plus χρειάζεται ιδιαίτερο treatment. Ειναι αρκετα ευαίσθητο. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το φλόπι του βε φα βουλεύει κι αφτό, αλλά μπορεί να παίξει νεώτερο φλοπι 2ΜΒ μονο που θα το δει ως 800ΚΒ. Σορι Μικέ μου, αλλα ειμαι αρκετά μακριά και είναι ταλαιπωρία το πηγαινέλα να τα φέρω να τα ανεβάσω να βρω χώρο (χρόνο εχω) στο μικρό δωματιάκι μου (είμαι και φιλοξενούμενος... :( ). Ειχα δει καποτε ενα lot απο 10 τέτοιους αντάπτορες καινούριους με 15 δολάρια buy now και δεν το πήρα ο βλαξ. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο plus 1MB, δουλευει, δεν με ενδιαφερει αυτος. Τα αλλα δυο, θελω να τσεκαρω.

Αν παρω τον ανταπτορα σε 1 λεπτο θα ξερω.
 
Τον αντάπτορα θα τον έχω σε 2-3 μέρες να βρεθούμε να στον δανείσω.
 
Τελικα ο ανταπτορας βρεθηκε και ευχαριστω πολυ τον shock, για την διευκολυνση.

Αλλα δεν ξερω τις ρυθμισεις στα swithers, αν και εχει αναλυτικο manual. Λεει ομως για αναλυσεις mode1, mode2 κτλ που δεν τις ξερω, καθως επισης δεν μπορω να καταλαβω σε ποια κατηγορια ανηκει το μονιτορ μου. Ειναι ενα HP απο πισι, κανονικο οχι φλατ, γραφει απο πισω "15 color monitor" και εδειχνε μια χαρα σε αμιγκα με τον καταλληλο ανταπτορα. Αυτα τα μονιτορ, σε ποια κατηγορια ανηκουν, ειναι VGA, ειναι color RGB, ειναι IBM, και αυτα διοτι τα swithers του ανταπτορα εχουν 1.000.000 ρυθμισεις, αναλογα το μονιτορ. Το μονιτορ δεν λεει πουθενα ποσα Hz ειναι. Φανταζομαι οτι ειναι κατηγορια "multisync" 15' 28ΗΖ.

Οσοι εχουν βαλει apple σε οθονη πισι, τι ρυθμισεις χρεισιμοποιησαν στον ανταπτορα?
 
Αν το ανταπτοράκι αναγράφει στη μια του πλευρά τις ρυθμίσεις, βγαλε μια ΚΑΛΗ καθαρή φωτογραφία. Πάντως, εάν όντως τις αναγράφει και εχει ρυθμιση SVGA ή 640x480 δοκίμασε να παίξεις με αυτές, ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ Mac!!! Οχι ότι θα κάψεις τίποτα, αλλά το Mac όταν ξεκινάει ανιχνεύει την οθόνη, και όπως καταλαβαίνεις εάν έχει ήδη ξεκινήσει με τις Χ ρυθμίσεις στο ανταπτοράκι κι εσύ τις αλλάξεις σε Ψ εν ώρα λειτουργίας, απλά δε θα σου δουλεψει. Μια χαρά παίζει και σε CRT και σε Flat. Μου έχει δουλέψει περίφημα και με πεντακάθαρο σήμα σε 1024x768 σε 19" Flat.
 
Ο ανταπτορας ειναι αυτος που ειχες προτεινει. Δεν εχει πανω καμια ενδειξη, εχει απλα δεκα διακοπτακια (dip switch). Εχει πολυ αναλυτικο manual, για συνδεση σε IBM, NEC, MULTISYNC μονιτορ. Δες τον πινακα που εχει π.χ για συνδεση σε IBM μονιτορ

http://myoldmac.net/FAQ/RGB-VGA-DIP-switchconfiguration.htm

Το μονιτορ στο ιντερνετ εβγαλε αυτα τα specs

Model: HP52 (D2828A)Max Resolution: 1024 x 768Sync Type: SeperateH Freq/ V Freq: 30-54khz / 50-120 hzTube Manufacturer: Monitor Type: Fixed-FrequencyTube Model: Tube Size: 15Connector: 5 BNC

http://reviews.cnet.com/crt-monitors/hp-52/1707-3175_7-4837192.html

Τι προτεινεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο αντάπτορας που έχεις εχει τα ίδια διακοπτάκια από το myoldmac (συνολο 10); Εχω δει ανταπτοράκια με 5 και 8 και χωρίς διακοπτάκια κλπ. Δοκίμασε ολα τα modes της θέσης VGA/SVGA μεχρι καποιο να σου παίξει.
 
Δεν γινεται μιλαμε για χιλιαδες συνδιασμους.

Το ανταπτορακι εχει 10 διακοπτακια. Αλλα δεν καταλαβα σε πια απο τις 2 κατηγοριες μονιτορ συγκαταλεγονται τα μονιτορ πισι. Ειναι "IBM" ή "MYLTISYNC"?
 
Το δικό μου είναι ενα Dell 19". Θεωρείται ΙΒΜ ή Multisync; Multisync αμφιβάλλω αν ειναι. Ειναι ενα κοινό TFΤ μονιτορ. Δοκίμασε τα 6-7 modes που εχει για το SVGA. Αμα εχεις το ίδιο ανταπτοράκι με του myoldmac, δεν ειναι πολλοί οι συνδυασμοί ρε. Ειναι όσα και τα modes :D . Trial and error και υπομονή!
 
Εσυ τι εχεις βαλει?

Π.χ.το μανιουαλ λεει "245" και εννοει το 2 το 4 και το 5 στο ΟΝ, τα αλλα OFF.
 
Δεν έχω αυτό που γράφει το myoldmac. Εμενα εχει 8 διακοπτάκια, και δεν υπαρχει καμια αντιστοίχιση. Παντως το δικό μου παίζει μια χαρά στο αντίστοιχο SVGΑ (σε καποιο mode, δε θυμαμαι ποιο). Για δοκίμασε. Το πολύ πολύ να σου σπάσει τα νεύρα! :D
 
Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι μερικες φορες, ενω ανοιγει κανονικα, βγαζει μουσικουλα και αναβοσβηνουν τα λαμπακια, μετα ΔΕΝ σπινιαρει ο σκληρος. Δηλαδη μια στις τρεις, ανοιγει και σπινιαρει ο σκληρος, τις αλλες δυο φορες, ανοιγει και δεν σπινιαρει ο σκληρος. Απο τα πολλα ανοιξε-κλεισε, θα καει και θα ηρεμησω.
 
Δυστυχως δεν καταφερα να δω κατι και με τον ανταπτορα.

Παρολα αυτα θα τον κρατησω, θα μου χρειαστει στο μελλον, γιατι σιγουρα θα αγορασω καποιο (πιο παλιο) apple.
 
Πίσω
Μπλουζα