Τεχνικό πρόβλημα με sega saturn

sagabeat

RetroN00b
Joined
29 Νοέ 2011
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
0
Φίλοι του saturn καλησπέρα!


Έχω ένα πρόβλημα σε 1 απο τα 3 sega saturn που έχω και δέν μπορώ να καταλάβω τι φταίει?



Θα σας περιγράψω το πρόβλημα μήπως και το έχει πάθει κανείς και ξέρει τι φταίει.


 


Το ανοίγω.. ξεκινάει η αρχική οθόνη του sega saturn και μετά μου βγάζει και την 2η οθόνη που λέει "SEGA produced by or under license from sega enterprises LTD" μετά που έχει κάνει τον έλεγχο για τη γνησιότητα του cd, αμέσως μετά απο αυτή την οθόνη μου πετάει black screen και κολάει.

 


Δηλ βλέπω αυτό.





και μετά μαύρο

 

 


Το cd συνεχίζει και γυρνάει αλλά το μάτι δέν κάνει καμία κίνηση. Μετά απο 3-4 λεπτά σταματάει και το cd να γυρνάει.



Αυτό το κάνει σε όλα τα παιχνίδια. Μόνο στο burning rangers που απ'οτι ξέρω χρησιμοποιεί και τους 2 επεξεργαστές του saturn μου ξεκινάει το παιχνίδι και μου κολάει μετά σε ένα συγκεκριμένο σημείο της εισαγωγής. Αυτό που με προβληματίζει στο Burning rangers είναι οτι όσες φορές και να το βάλω κολάει στο ίδιο σημείο ακριβός.



Του έχω αλλάξει τη μονάδα του cd rom και το τροφοδοτικό και το διακόπτη μαζί με το καλώδιο που πάει στο τροφοδοτικό. Και πάλι κάνει ακριβός το ίδιο. Άρα έβγαλα το συμπέρασμα οτι φταίει κάτι στη mainboard. Μπορεί να φταίει κάτι άλλο? Και αν είναι στη mainboard τι ακριβός φταίει? Έχει κανείς ιδές?


 


Ευχαριστώ πολύ!
 
εχω το ιδιο προβλημα , νομιζω , οταν γινεται μαυρη η οθονη συνεχισει να ακουγεται ο ηχος ? σε εμενα ναι .

εγω το εβαλα σε μια Sony bravia , αλλα η φταιει η τηλεοραση ή η εξοδος εικονας .

δυστυχως δεν εχω μια παλια tv να το δοκιμασω , αν εχεις μια παλια τηλεοραση με ''ουρα'' , κανε τον κοπο να το δοκιμασεις εκει να δουμε τι γινεται , αλλιως μαλλον το av θα ειναι απο την πλακετα ... τοτε πακετο ...

αλλα ειναι εικασιες δικες μου ... αν καποιος γνωριζει κατι πιο συγκεκριμενο να μας το πει ...

ισως και με ενα εσωτερικο καθαρισμα να αναστηθει ετσι ρκανε ενας ρετρομανιακ που διαβασα σε ενα ποστ παρακατω ...

θα το δοκιμασω αυριο και θα ποσταρω το αποτελεσμα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και εγενετω εικονα !!! με ενα εσωτερικο καθαρισμα παει το μηχανιμα σαν καινουριο , δοκιμασε το segabeat , μπορει να ειναι αυτο , που ξερεις .
 
συμφωνω με τον konstantineSt. σε ενα saturn version1 που ειχα το ιδιο προβλημα ηθελε απλως ενα καλο καθαρισμα γιατι ζεστενοταν η μητρικη του και μου εβγαζε μια μαυρη οθονη!!
 
Πίσω
Μπλουζα