Τεύχη σε μορφή PDF

supacoopa

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
303
Αντιδράσεις
89
Χαιρετω ολα τα retroπαιδα του forum!

Εδω και αρκετο καιρο, παρακολουθω τα γραφομενα και θυμαμαι με νοσταλγια αυτες τις ωραιες, ρομαντικες εποχες. Εχω επισης κατεβασει ολα τα τευχη του αγαπημενου μου Pixel που με τοσο κοπο εχετε ψηφιοποιησει και "διαβαζοντας" τα μερικες φορες εχω φτασει πολυ κοντα στο να βαλω τα κλαμματα απο την συγκινηση και τις ωραιες αναμνησεις που μου ερχονται στο μυαλο...

Θελοντας να συνεισφερω και εγω σε αυτην την ομορφη αλλα και επιπονη προσπαθεια που κανετε, εχω αρχισει να μετατρεπω τα διαθεσιμα τευχη του Pixel σε μορφη PDF, η οποια πιστευω θα συμφωνησετε πως ειναι πολυ πιο ευχρηστη απο τα zipaρισμενα JPG. Αν ενδιαφερεστε, ας συζητησουμε (public ή με PM) τον τροπο με τον οποιο θα μπορουσαν να γινουν διαθεσιμα σε ολους μεσω του forum, καποια (αρχικα και τα υπολοιπα εν συνεχεια) τευχη του Pixel σε μορφη PDF.

Να διευκρινησω πως τα PDF αυτα ειναι φυσικα "ξεκλειδωτα" για εκτυπωση και πως το μεγεθος τους ειναι περιπου ιδιο με αυτο του καθε rar αρχειου που περιεχει τις σκαναρισμενες σελιδες.

Ελπιζω να μπορεσω με αυτον τον τροπο να φανω χρησιμος στην συλλογικη αυτη προσπαθεια.

In Pixel we trust!
 
σωστος και καλως ηρθες!!!

η μεταροπη ειναι OCR? (δηλαδη θα εχει και δυνατοτητες αναζητησης λεξεων?)
 
Ευχαριστω για το καλωσορισμα!

Δυστυχως τα PDF περιεχουν απλα τις σκαναρισμενες σελιδες ως bitmap και οχι text, οποτε αναζητηση λεξεων δεν μπορει να γινει. Ειχα προσπαθησει να κανω κατι τετοιο, αλλα ειδικα τα παλιοτερα τευχη (απο τα οποια εχω ξεκινησει) ειναι αδυνατο να περασουν απο OCR με καλα αποτελεσματα. Ασε που καθε τρια τευχη το Pixel αλλαζε layout και γραμματοσειρες, ενω αργοτερα και στο ιδιο τευχος αναλογα με την στηλη αλλαζουν τα παντα σχετικα με τα fonts και στησιμο! Ισως βεβαια και να μην εχω καλο OCR software, οποτε θα το ψαξω λιγο ακομα, αν και το θεωρω σχεδον ακατορθωτο...
 
Φιλε supacoopa καλως ηρθες :thumbup:

Σε γενικες γραμμες ειχαμε καταληξει να μην χρησιμοποιησουμε το pdf φορματ για λογους περισσοτερης ελευθεριας στο τελικο "προιον".

Φυσικα ομως , καθε συμμετοχη και προσφορα στην πολυ δυσκολη προσπαθεια που ξεκινησε το forum , ειναι καλοδεχουμενη και επικροτειται απο ολους μας.

Φανταζομαι οτι με καποιο pm στον ΑΕΟΝ θα τα βρειτε :)

Καλη συνεχεια :)
 
Καλώς ήρθες supacoopa σε ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια!

καλή διαμονή και...back to the roots!!
 
Άπαιχτος. Καλώς ήρθες φίλε.
 
welcome supacoopa, αλλά PDF; Νομίζω ότι το είχαμε πεί αυτό το θέμα... Εγώ προσωπικά όποτε βλέπω JPG σε PDF παθαίνω ΣΟΚ. Αν τώρα μπορείς να σκεφτείς ένα καλό λόγο για να γίνουν pdf θα ήθελα να τον μοιραστείς μαζί μας...
 
Ευχαριστω για το καλωσορισμα παιδια!

ΑΑ+ γιατι παθαινεις σοκ οταν βλεπεις JPG σε PDF? :)

Ο μονος καλος λογος που μπορω να σκεφτω, για να προτιμησει καποιος το PDF απο το RAR με τα JPG, ειναι η ευχρηστια. Προσωπικα θεωρω πολυ πιο ευκολο στην χρηση (εκτυπωση, ξεφυλλισμα, zoom in/out κλπ) το PDF. Βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα. Αν μπορουσαμε παντως να μετατρεψουμε και τα σκαναρισμενα κειμενα με OCR σε πραγματικο κειμενο, θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα!

Για να πω την μαυρη αληθεια δεν ειχα διαβασει την συζητηση που ειχε γινει, σχετικα με το σε ποια μορφη θα γινουν διαθεσιμα τα τευχη... Τωρα που "ενημερωθηκα", σεβομαι φυσικα την αποφαση του forum ασχετα αν εχω διαφορετικη αποψη επι του θεματος :)

Keep up the good work everyone!
 
Ναι μεν , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι απορριπτει κανεις το οποιοδηποτε παρεχομενο υλικο !! Η αφορμη για τη δημιουργια αυτου του forum ηταν (και ειναι) το project Pixel - αν υπαρχει απο τον οποιοδηποτε εστω και υποψια οτι θα αφησουμε να "περασει" απο εδω, ασκαναριστο ή σκαναρισμενο με οποιοδηποτε τροπο, το σπανιο υλικο που ψαχνουμε χωρις να το χρησιμοποιησουμε , τοτε καλυτερα να το κλεισουμε το μαγαζι ή να αρχισουμε να σκαναρουμε την "Espresso".

Φιλε soopacoopa θα ηταν ευχης εργο να μπορουσαμε να τσεκαρουμε ποια τευχη ΔΕΝ εχουμε κοινα - και αν συμφωνεις - να προχωρησουμε σε καποια μορφης συνεννοηση. Επαναλαμβανω την προταση μου για πιθανη pm επικοινωνια σου με τον ΑΕΟΝ.
 
Αν τωρα, δεν εχω καταλαβει γρι απο το αντικειμενο που συζηταμε εδω - και τα τευχη που εχεις μετατρεψει ειναι μονο τα δικα μας και δεν εχεις καποια που δεν εχουμε τοτε ...χρειαζομαι επειγοντως στοργη αγαπη προδερμ ...και διακοπες....:wacko:
 
raise_thread.jpg
 
Το καλό με το pdf για όσους έχουν συνηθίσει την απλότητα είναι ότι με ένα κλικ έχεις ανοίξει το αρχείο και διαβάζεις αυτό που θες.

Το κακό με εταιρίες όπως η adobe kαι η microsoft είναι ότι δημιουργούν κλειστά πρότυπα τεχνολογιών όπως το flash κτλ.Τα pdf αρχεία είναι στην ίδια φάση.

Αν και πρέπει να υπάρχουν player για linux, δεν είναι το ίδιο.

Προσωπικά έχω κάνει όλα τα τεύχη του pixel pdf (για να τα διαβάζουν και οι δικοί μου όταν θέλουν!),όπως και όλα τα τεύχη από your sinclair kai your spectrum καθως και πολλα αλλα περιοδικά.
 
nikodr είπε:
Το κακό με εταιρίες όπως η adobe kαι η microsoft είναι ότι δημιουργούν κλειστά πρότυπα τεχνολογιών όπως το flash κτλ.Τα pdf αρχεία είναι στην ίδια φάση.
Δεν το ψάχνεις λίγο καλύτερα αυτό;
 
Gapan αυτό περισσότερο πήγαινε για το flash.Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός απο το gnash για παίξιμο σε 64bit και πάλι μόνο αν έχεις linux.Γιατί αν έχεις 64bit λειτουργικό πας για 32bit browser και 32bit plugins.To gnash είναι λίγο πίσω σε σχέση με το latest flash.

Για την microsoft απλά έχω να πω ότι έκανε την μονοπωλιακή τακτική πριν χρόνια να δίνει internet explorer,στην ουσία σκοτώνοντας το netscape navigator,ασχετα αν αργότερα ήρθε και ο mozilla,opera κτλ.Η ευρωπαική νομοθεσία τους υποχρέωσε να δίνουν πρόσβαση σε εναλλακτικούς browsers.Για να μην μιλήσω για άλλα πράγματα που προσπαθούν να κάνουν για να ελεγξουν τα πρότυπα που θέλουν να επιβάλλουν.Αν αυτό δεν είναι κλειστό πρότυπο?Σου δίνουν έναν browser χωρίς να έχεις πρόσβαση στον κώδικα.O mozilla είναι ανοιχτός ο κώδικας,και βελτιώνεται.Τώρα αν το 80% του πλανήτη έχει στον σκληρό primary τα windows τότε καταλαβαίνεις ποσο επικίνδυνο είναι να έχεις έναν browser που όλοι οι hackers θα βγάλουν κάτι να εκμεταλευτούν και αυτός να μην επιδέχεται πολλές βελτιώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν βλεπω καποιο πλεονεκτημα του pdf εναντι του jpg οταν μιλαμε για "στεγνο" conversion.

Αυτο που συζητουσαμε τις προαλες με τον Maddog και τον Saulot ηταν το OCR των υπαρχοντων τευχων που εχουμε ανεβασει στο retromaniax. Σε αυτη τη περιπτωση η μετατροπη εχει και νοημα και σημασια.

Δηλαδη μετατροπη σε κειμενο στο οποιο θα μπορει να γινει αναζητηση. Αυτο θα βοηθησει φοβερα τις διαφορες ρετρο-ερευνες.

Αναμεινατε στο ακουστικο σας λοιπον. Οποιος εχει εμπειρια απο OCR σε ηδη scanned εγγραφα ας ριξει καμια απαντηση.

Σιγουρα αυτο το task χρειαζεται και τεχνογνωσια και κοσμο...
 
nikodr είπε:
Gapan αυτό περισσότερο πήγαινε για το flash.
Το δικό μου το σχόλιο ήταν όμως για το pdf, που μόνο κλειστό πρότυπο δεν είναι όπως γράφεις.

nikodr είπε:
Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός απο το gnash για παίξιμο σε 64bit και πάλι μόνο αν έχεις linux.
Ψάξτο κι αυτό λιγάκι.

nikodr είπε:
Για την microsoft απλά έχω να πω ότι έκανε την μονοπωλιακή τακτική πριν χρόνια να δίνει internet explorer,στην ουσία σκοτώνοντας το netscape navigator,ασχετα αν αργότερα ήρθε και ο mozilla,opera κτλ.Η ευρωπαική νομοθεσία τους υποχρέωσε να δίνουν πρόσβαση σε εναλλακτικούς browsers.Για να μην μιλήσω για άλλα πράγματα που προσπαθούν να κάνουν για να ελεγξουν τα πρότυπα που θέλουν να επιβάλλουν.Αν αυτό δεν είναι κλειστό πρότυπο?Σου δίνουν έναν browser χωρίς να έχεις πρόσβαση στον κώδικα.O mozilla είναι ανοιχτός ο κώδικας,και βελτιώνεται.Τώρα αν το 80% του πλανήτη έχει στον σκληρό primary τα windows τότε καταλαβαίνεις ποσο επικίνδυνο είναι να έχεις έναν browser που όλοι οι hackers θα βγάλουν κάτι να εκμεταλευτούν και αυτός να μην επιδέχεται πολλές βελτιώσεις.
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τα τεύχη του pixel και τα pdf δεν κατάλαβα.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, η μετατροπή σε pdf των υπάρχοντων αρχείων είναι πανεύκολη. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ τα υπάρχοντα τεύχη να τα ετοιμάσω και να τα ανεβάσω. Αλλά όπως έγραψε και ο Wally, δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο νόημα μια τέτοια κίνηση αν πρόκειται απλά για μετατροπή.
 
Καλωσήρθες. Καλή η κινησή σου, καλό θα ήταν να υπάρχουν και σε άλλη μορφή. Το άλλο που χρειαζόμαστε είναι μια Master List από links πρός όλα τα τεύχη.

UPDATE: Μόλις είδα πότε άρχισε το θέμα. Βάλτε μια "Gravedigging Ahead" ταμπέλα ρε παιδιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα