Τηλεοπτική εκπομπή με Ommadawn στην εισαγωγή

Starbuck

RetroMaNiaC
Joined
28 Σεπ 2007
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
44
έχω μια ισχυρή αίσθηση πως υπήρχε μια τηλεοπτική σειρά που είχε στην εισαγωγή της την αρχική μελωδία από το Ommadawn του Mike Oldfield.

Για θυμηθείτε την μουσική:

[yt deadlink]

ε; ε;!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κατσε...*σπαει το κεφαλι του*αααν θυμαμαι καλα ειτανε μια εικαστικη εκμπομπη τις μαριας καραβια αν θυμαμαι καλα το επωνυμο,εχουνε περασει χρονια απο τοτε.
 
Starbuck είπε:
έχω μια ισχυρή αίσθηση πως υπήρχε μια τηλεοπτική σειρά που είχε στην εισαγωγή της την αρχική μελωδία από το Ommadawn του Mike Oldfield. Για θυμηθείτε την μουσική: [yt deadlink]

ε; ε;!
Χαιρετώ τους λοιπούς retromaniacs του forum.

Και επιβεβαιώνω ότι όντως υπήρχε μία τέτοια εκπομπή στην ΕΡΤ, η οποία είχε ως σήμα της την αρχή από το Ommadawn - Part 1: Η Σύγχρονη Εύα με παρουσιάστρια την Έλλη Ευαγγελίδου.

Ασπρόμαυρη εκπομπή, την οποία θυμάμαι πολύ καλά. Υποσυνείδητα, η μελωδία του Ommadawn στο σήμα της μου έχει αποτυπωθεί ανεξίτηλα. Μόλις άκουσα το Ommadawn για πρώτη φορά μετά από λίγα χρόνια, μου ήρθε στο μυαλό η εισαγωγή της εκπομπής σαν να ήταν καλυμμένη με ένα πέπλο μυστηρίου...

Είναι αξιοπρόσεχτο πως μία επιλογή μουσικής (ή και εικόνας) μπορεί να χαραχτεί στο υποσυνειδήτο για πάντα (ίσως).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περάσαν δύο χρόνια μα να που λύθηκε κι αυτό το μυστήριο!!

Να 'σαι καλά, Λάμδα! :D
 
Starbuck είπε:
έχω μια ισχυρή αίσθηση πως υπήρχε μια τηλεοπτική σειρά που είχε στην εισαγωγή της την αρχική μελωδία από το Ommadawn του Mike Oldfield.
Lamda είπε:
Χαιρετώ τους λοιπούς retromaniacs του forum.
Και επιβεβαιώνω ότι όντως υπήρχε μία τέτοια εκπομπή στην ΕΡΤ, η οποία είχε ως σήμα της την αρχή από το Ommadawn - Part 1: Η Σύγχρονη Εύα με παρουσιάστρια την Έλλη Ευαγγελίδου.
Καλησπέρα Starbuck - Καλώς Ήρθες στο forum Lamda,

Σχετικά με το θέμα αυτό - ήταν σίγουρα το κομμάτι "Ommadawn - Part 1" του Mike Oldfield το μουσικό θέμα της εκπομπής "Η σύγχρονη Εύα" με την Έλλη Ευαγγελίδου; Γιατί το ρωτάω αυτό; Για 2 λόγους:

1) Το "Ommadawn - Part 1" του Mike Oldfield, αμέσως μόλις το άκουσα θυμήθηκα πού το είχα ακούσει στην Ελληνική τηλεόραση:

[yt deadlink]

Στο τηλεπαιχνίδι "Ζωντάνο Σταυρόλεξο" με την Ξένια Καλογεροπούλου (ΕΡΤ, 1983-86) και συγκεκριμένα τη στιγμή που οι παίκτες καλούνταν να συμπληρώσουν το Σταυρόλεξο. Και για του λόγου το αληθές, ορίστε το σχετικό βιντεάκι που έχει ανεβάσει o Aardvark από το "Σε χρόνο TV" (στο 0.37):

[video=youtube;yKkhoFoP-UQ]

2) Πρόσφατα, ένα άλλο μέλος του forum μας, ο sarris, μας πληροφόρησε ότι το μουσικό θέμα της εκπομπής "Η σύγχρονη Εύα" με την Έλλη Ευαγγελίδου ήταν το "Concerto pour une voix", Danielle Licari. Ορίστε και το σχετικό thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=10162

Όποιος θυμάται κάτι παραπάνω και μπορεί να ρίξει λίγο φως στο μυστήριο, ας μας βοηθήσει παρακαλώ :please:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιβεβαιωνω και εγω οτι το συγκεκριμενο κομματι ΔΕΝ ηταν το μουσικο θεμα της "Συγχρονης Ευας".
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
1) Το "Ommadawn - Part 1" του Mike Oldfield, αμέσως μόλις το άκουσα θυμήθηκα πού το είχα ακούσει στην Ελληνική τηλεόραση:

Στο τηλεπαιχνίδι "Ζωντάνο Σταυρόλεξο" με την Ξένια Καλογεροπούλου (ΕΡΤ, 1983-86) και συγκεκριμένα τη στιγμή που οι παίκτες καλούνταν να συμπληρώσουν το Σταυρόλεξο. Και για του λόγου το αληθές, ορίστε το σχετικό βιντεάκι που έχει ανεβάσει o Aardvark από το "Σε χρόνο TV" (στο 0.37):
Λες να το θυμάμαι από εκεί τελικά; πολύ πιθανόν.

Καμιά σχέση τα τηλεπαιχνίδια του τότε με αυτά του τώρα, έτσι; :cool:
 
Μετά από κάμποσα χρόνια, θυμήθηκα ξανά αυτό τό νήμα... Ο bernard.c έχει απόλυτο δίκιο. Το Ommadawn το θυμόμουν από τό Ζωντανό Σταυρόλεξο. Μόλις άκουσα το θέμα της εκπομπής «Η Σύγχρονη Εύα» και όντως δεν ήταν το Ommadawn.

Καλό πάντως που κάπου μπορούμε να θυμηθούμε αυτές τις μικρές λεπτομέρειες. Να'στε καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα