Τηλεφώνα μου να σου πω

Retrospectiva

Retro Member
Joined
12 Αύγ 2010
Μηνύματα
200
Αντιδράσεις
110
Τηλεφώνα μου να σου πω (1986)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τηλεφώνα_μου_να_σου_πω

 

 


Τηλεφώνα μου να σου πω ΕΡΤ2 1986



Α' Κύκλος



Πρεμιέρα: 19 Μαϊου 1986



Τελευταία εκπομπή: 02 Ιουνίου 1986



Ημέρα και ώρα προβολής: Δευτέρα 19.30



Παρουσιάστρια: Άννα Τσατσαρώνη


Τηλεφώνα μου να σου πω ΕΡΤ2 1987


Β' Κύκλος



Πρεμιέρα: 09 Φεβρουαρίου 1987



Τελευταία εκπομπή: 01 Ιουνίου 1987



Ημέρα και ώρα προβολής: Δευτέρα 19.50



Παρουσιάστρια: Μάριον Μπιτσόλα


Βασισμένο σε μια ιδέα του Νίκου Ντούτσια.

Στο τηλεπαιχνίδι ελάμβαναν μέρος τρεις παίχτες και κάθε εβδομάδα είχαν τρεις καλεσμένους από τον καλλιτεχνικό χώρο. Ο κάθε παίχτης διάλεγε ένα νούμερο από το καντράν του τηλεφώνου που αντιστοιχούσε σε ερώτηση και στο τέλος σχηματιζόταν ένα τηλεφωνικό νούμερο. Ο τηλεθεατής από το σπίτι που αντιστοιχούσε το νούμερο καλούσε στην εκπομπή και κέρδιζε ένα δώρο.

Το τραγούδι της εκπομπής ερμήνευε ο Χρήστος Κάλοου (ποιός είπε ότι δεν κάνουν καριέρα όσοι πάνε στην eurovision; ) σε μουσική Στάυρου Μπότσιου.

Απόσπασμα εκπομπής με καλεσμένους την Άννα Βαγενά, τον Στράτο Διονυσίου και τον Αλέκο Τσιτσάκη:


http://www.youtube.com/watch?v=wwMPAA0puiU

Σκετς με την Άννα Βαγενά ως Βαγγελίτσα στο πλάισιο της εκπομπής:

http://www.youtube.com/watch?v=nnfaupOMLK4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον το εχω ξανα-αναφερει (ισως στα ρετρο τηλεοπτικα σοκ)...

Θυμαμαι οτι σε καποια εκπομπη ειχε πλακωθει αγρια ο Καλοου με τον Κατσαρο (τον συνθετη) και νομιζω πως ηταν σε αυτο το τηλεπαιχνιδι!

Δεν θυμαμαι την στιχομυθια αλλα μιλωντας με καποιους φιλους, ισχυριστηκαν οτι ειπωθηκαν βαρυτατοι χαρακτηρισμοι που δεν μπορω να ανεφερω!
 
Wally είπε:
Μαλλον το εχω ξανα-αναφερει (ισως στα ρετρο τηλεοπτικα σοκ)...
Θυμαμαι οτι σε καποια εκπομπη ειχε πλακωθει αγρια ο Καλοου με τον Κατσαρο (τον συνθετη) και νομιζω πως ηταν σε αυτο το τηλεπαιχνιδι!

Δεν θυμαμαι την στιχομυθια αλλα μιλωντας με καποιους φιλους, ισχυριστηκαν οτι ειπωθηκαν βαρυτατοι χαρακτηρισμοι που δεν μπορω να ανεφερω!
Αυτό που λες αγαπητέ Wally έγινε το 1987 στο (Τρεις στον Αέρα) επειδή ο Καλοου δεν πήγε στην Eurovision και κατηγορούσε τον Κατσαρό λέγοντας του ακριβώς ((Οι Π.........ες του Κολωνακίου κάνετε κουμάντο))

το ειχα δει και ήτανε η πρώτη φορά που άκουγα τέτοια λόγια ζωντανά στην τηλεόραση
 
Μήπως στο τραγούδι των τίτλων ήταν ο Τάκης Μπινιάρης;

Respect Κάλοου
 
Στην βάση είχαμε το τηλεπαιχνίδι να ξεκινάει το 1986 και πρώτη παρουσιάστρια την Άννα Τσατσαρώνη, οπότε βγάζουμε το συμπέρασμα πως μας παραθέτεις ημερομηνίες προβολής για την 2η και τελευταία σαιζόν! Ωραίος!
 
Μικρή Διόρθωση

Τηλεφώνα μου να σου πω ΕΡΤ2 1986


Α' Κύκλος



Πρεμιέρα: 19 Μαϊου 1986



Τελευταία εκπομπή: 02 Ιουνίου 1986



Ημέρα και ώρα προβολής: Δευτέρα 19.30



Παρουσιάστρια: Άννα Τσατσαρώνη


Τρεις εκπομπές όλες και όλες πριν το τηλεπαιχνίδι χαθεί από το πρόγραμμα της ΕΡΤ2 και ξαναεμφανιστεί εννιά μήνες μετά με άλλη παρουσιάστρια...

Υ.Γ Όποιος καλός mod μπορεί, ας μεταφέρει και τα παραπάνω στο αρχικό μου post για να είναι ολοκληρωμένη η παρουσίαση του τηλεπαιχνιδιού. Ευχαριστώ.

Υ.Γ 2: Mandrake σε ευχαριστώ για την επισήμανση.


Όντως το τηλεπαιχνίδι ξεκίνησε το 1986... αλλά μου διέφυγε για έναν πολύ απλό λόγο που παραθέτω παραπάνω
.

`
 
Εγώ σ' ευχαριστώ για τις εξτρά πληροφορίες!
 
FORD231 είπε:
Αυτό που λες αγαπητέ Wally έγινε το 1987 στο (Τρεις στον Αέρα) επειδή ο Καλοου δεν πήγε στην Eurovision και κατηγορούσε τον Κατσαρό λέγοντας του ακριβώς ((Οι Π.........ες του Κολωνακίου κάνετε κουμάντο))το ειχα δει και ήτανε η πρώτη φορά που άκουγα τέτοια λόγια ζωντανά στην τηλεόραση
Αυτό έγινε το 1988, αλλά δεν θυμάμαι ο Κάλοου να το απηύθυνε αυτό στον Κατσαρό.
 
Τηλεφώνα μου να σου πώ!

Θυμάται κανείς αυτο το τηλεπαιχνίδη της ρετρο αγαπημένης μας κρατικής ΕΡΤ.
 
Eχω κ' εγω ολοκληρη εκπομπη τετοια στο αρχειο μου
 
christos1977gr είπε:
Eχω κ' εγω ολοκληρη εκπομπη τετοια στο αρχειο μου
Επειδή πρόσεξα ότι εδώ και 3-4 ποστς, αναφέρεις γι' αρχειακό υλικό που έχεις κι επειδή θέλω να προλάβω αντιδράσεις!.....

Αν θες, μπορείς να ψηφιοποιήσεις τις εκπομπές και να ποστάρεις ένα δίλεπτο-τρίλεπτο απόσπασμα, αλλά μέχρι εκεί!

Η απλή αναφορά ότι κατέχεις τέτοιο υλικό δε βοηθάει στη διεξαγωγή της συζητήσης, οπότε αν θες να δώσεις και κάποια επιπλέον στοιχεία, θα είναι ευπρόσδεκτα.

Επίσης, πρόσεξα ότι τόσες μέρες και δεν έχεις περάσει από 'δω, να σε καλωσορίσουμε! :)

Πέρνα, κερνάμε τουρτίτσα! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα