Τι αξία έχει ένα παιχνίδι χωρίς χρώμα;

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.360
To GameGear είναι μια απο τις κονσόλες που ξεχώρισα και λάτρεψα ανάμεσα σε τόσες άλλες. Αποφάσισα να γράψω δυο πράγματα λοιπόν για αυτή τη τόσο

ξεχωριστή κονσόλα χειρός. Ο τίτλος του θέματος είναι απο την τότε διαφήμιση της Sega σε αντεπίθεση με το Gameboy.



Η κονσόλα ήταν ουσιαστικά ένα φορητό Master System. Αφού τα τεχνικά χαρακτηριστικά ήταν σχεδόν τα ίδια. Βγήκε στην Ευρωπαική αγορά το 1991 με λίγα παιχνίδια στην αρχή αλλά που όλο αυξάνωταν συνεχώς απο την μαμά Sega.

GG specs:

Main processor: Zilog Z80 (8-bit)

Processor speed: 3.58 MHz

Resolution: 160 x 144 pixels

Colors available: 4,096

Colors on screen: 32

Maximum sprites: 64

Sprite size: 8x8 or 8x16

Screen size: 3.2 inches (81 mm)

Audio: 4 channel tone generator

RAM: 24 KB

Batteries: 6 AA

Το GameGear είχε σαν συναγωνιστές το Gameboy της Nintendo και το Lynx της Atari. Ο βασικός βέβαια ήταν το Gameboy καθώς το Lynx είχε περιορισμένη υποστήριξη και διαφήμιση και όχι δυνατούς τίτλους κράχτες. Αν και τεχνικά ήταν πολύ ανώτερο απο το Gameboy δεν τα κατάφερνε σε δύο τομείς που το Gameboy ήταν χαλαρά νικητής. Μεγάλο σε μέγεθος και όχι τόσο φορητό οσο υποστήριζε η Sega (χρειαζόταν τσαντάκι μεταφοράς). Το Gameboy ειδικά και με την έκδοση του Pocket ήταν πολύ βολικό. Επιπλέον η κατανάλωση των 6 αλκαλικών μπαταριών ήταν απόλυτα τραγική. Αν και κάποιοι υποστήριζαν πως οι μπαταρίες άντεχαν εως και 6 ώρες, προσωπικά είχα μετρήσει πολύ λιγότερες. Η λύση βέβαια ηταν η χρήση του με μετασχηματιστή ή και φορτιστή της Sega. Κάτι ασφαλώς που δεν το έκανε σε καμία περίπτωση φορητό. Επιπλέον το GameGear είχε σχεδόν και την διπλάσια τιμή αγοράς του Gameboy.

Τα παιχνίδια του ήταν σχεδόν ίδια με αυτά του Master System. Με 32 χρώματα στην οθόνη και επεξεργαστή στα 3,58Mhz (σε αντίθεση με αυτόν του Gameboy στο 1Mhz) τα περισσότερα παιχνίδια ήταν πάρα πολύ καλά. Αν τύχει να δείτε μόνο κάποιο απο τα Sonic θα καταλάβετε. Πολύ καλές και αξιόλογες μεταφορές ήταν τα Shinobi, Mortal combat, Master of Darkness, Wolfchild, Wonderboy και άλλα πολλά. Επίσης με την backlight οθόνη του δεν χρειαζόταν να βγάλεις τα μάτια σου για να παίξεις. Πρόβλημα βέβαια που λυνόταν κάπως στο Gameboy με την αγορά έξτρα μεγενθυντικού φακού με λαμπάκι.

H Sega υποστήριζε θερμά το μικρό της καμάρι προσφέροντας στον αγοραστή να παίζει τα cartridge του Master System, κατευθείαν στο GameGear με την υποδοχή του Master Converter.



Ένα άλλο εξάρτημα που διαφήμισε πολύ η Sega (και σαν καινοτομία) ήταν το Τv tuner που μετέτρεπε την οθόνη του GameGear σε τηλεόραση.



Έδωσε την σκυτάλη το 1995 πια στο 16μπιτο αδελφάκι του το Nomad.

Στην κατοχή μου είχα ενα GameGear μια φορά και ενα καιρό, αλλά το αντάλλαξα σε ένα μαγαζί για να πάρω ενα cartridge με δυο παιχνίδια για το SNES! Το ξέρω, παντελώς απαράδεκτο!
 
Τελονιε ετοιμαζω την πυρα σου.Πουρναρι και ελια για τελεια καυση.... :D

Συγχαρητηρια για το mini-review!!
 
Κορυφαίο το review σου telonie .Μπα σε καλό σου συγκινήθηκα...Σνιφ..
 
Εγώ που το έχω ακόμα, σε κάποια φάση χάλασε λόγο.... αχρησίας! .. ζζντούπ! Είναι κανείς ακόμα όρθιος; Η τελευταίες του χρήσης ήταν κυρίως για TV που για τις 2,5 ίντσες οθόνης είχε καλή τιμή.
 
Τι αξία έχει ενα παιχνίδι χωρίς χρώμα;
Απο τα καλύτερα slogan της μεγάλης κυρίας.

Θυμάμαι ακόμα που παίζαμε σχολείο με το GG στα διαλείματα και

κοροιδεύαμε τα παιδάκια με τα ασπρόμαυρα Gameboy :biglaugh:
 
Εγω θυμάμαι την έκφραση στα πρόσωπα των κατόχων Gameboy μόλις άνοιγε η οθόνη του GameGear. :biglaugh:
 
keeper7k είπε:
Θυμάμαι ακόμα που παίζαμε σχολείο με το GG στα διαλείματα και κοροιδεύαμε τα παιδάκια με τα ασπρόμαυρα Gameboy :biglaugh:
Ήσουν και εσύ από δαύτους keeper7k; :points:

Εύγε!!! :mad:
 
candy είπε:
Ήσουν και εσύ από δαύτους keeper7k; :points: Εύγε!!! :mad:
Ε , τρόπος του λέγειν κοροϊδεύαμε.... :tease: :tease: :tease:

Εσύ ήσουν στα άλλα παιδάκια απ'ότι κατάλαβα :biglaugh: :biglaugh:

Όλοι gamers είμαστε στο τέλος της μέρας, δε βαριέσαι :thumbup:
 
Άντε καλά, επειδή ήσουν μικρός τότε σε συγχωρώ. :beerz:
 
candy είπε:
Άντε καλά, επειδή ήσουν μικρός τότε σε συγχωρώ. :beerz:
Είσαι πολύ καλή candy....

Απο δώ και στο εξής θα είμαι καλύτερο παιδί :angel2:

:tease: :tease: :tease:
 
Εγω ήμουν παιδάκι που κοιμώμουν και ξύπναγα με την σκέψη να αποκτήσω κάποτε το Gameboy. Όταν έφτασε η πολυπόθητη στιγμή έτυχε να δω το GameGear. Μετά, ποιο Gameboy;
 
Εμείς προλάβαμε και το αγοράσαμε telonio και δεν το μετανιώσαμε καθόλου...Μια χαρά το λιώσαμε τότε!!!Μετά ακολούθησαν και τα έγχρωμα. :D
 
Ναί βρε παιδί μου,αλλά άλλη χάρη το έγχρωμο όπως και να το κάνουμε. Εξ'αλλου όπως έλεγε και η Sega...Τι αξία έχει ένα παιχνίδι χωρίς χρώμα;:biglaugh:
 
Δεν διαφωνώ, αλλά και το ασπρόμαυρο έχει τη μαγεία του γιατί του βάζεις όσα χρώματα εσύ θέλεις με τη φαντασία σου...Άλλωστε έτσι δεν μεγαλώσαμε;Τα χρώματα ήρθαν αργότερα στη ζωή μας...:rolleyes:
 
Προσωπικά το Game Gear το λάτρεψα. Δυστυχώς όμως πλέον μου δουλεύει μόνο το TV Turner και όχι τα παιχνίδια. Εχώ που είχα και Gameboy έπαιζα με το GG σπίτι με μετασχηματιστή και GB στο δρόμο. Τελικά αφού τότε δεν είχα άλλη κονσόλα (καθώς αγόρασα κάπως αργότερα ένα Mega Drive) μάζεψα αρκετά παιχνιδάκια τα οποία τα έχω ακόμη και μου αρέσει που τα έχω ακόμη στη συλλογή μου:

GAME GEAR

Batman & Robin

Lion King

Mickey Mouse: Castle of Illusion

Mickey Mouse: Legend of Illusion

Mickey Mouse: Land of Illusion

Mighty Morphin' Power Rangers - The Movie

Mortal Kombat

Mortal Kombat 2

Mortal Kombat 3

NBA Jam Tournament Edition

Smash TV

Sonic

Sonic 2

Sonic Chaos

Sonic Triple Trouble

Sonic Labyrinth

Taz in Escape from Mars

Ultimate Soccer

Wonder Boy 3:The Dragon's Trap

GAME BOY

Amazing Spider-Man

Amazing Spider-Man 2

Asterix and Ovelix

Castlevania Legends

Castlevania: The Adventure

Cutthroat Island

Darkwing Duck

Donkey Kong Land

Double Dragon 3

Duck Tales

Duck Tales 2

FIFA Soccer '96

Final Fantasy Legend

Final Fantasy Legend II

Hunt for Red October

James Bond 007

Killer Instinct

Kirby's Dream Land

Kirby's Dream Land 2

Mighty Morphin' Power Rangers

Mighty Morphin' Power Rangers - The Movie

Mortal Kombat 3

Monopoly

Mystical Ninja

NBA All Star Challenge 2

NBA Jam Tournament Edition

NBA Live '96

Pokemon Blue

Pokemon Red

Pokemon Yellow

Stargate

Super Mario Land

Super Mario Land 2

Teenage Mutant Ninja Turtles II

Tetris

Tin Tin in Tibet

Tin Tin:prisoners of the Sun

Top Gun: Guts and Glory

Zelda: Link's Awakening
 
Τι αξία έχει ενα παιχνίδι χωρίς χρώμα;

Καμια..εκτος αν ειναι Vectrex...
 
Ναι, το Vectrex παίζει σε δικό του γήπεδο!

Είδα του geoanas εν δράσει και μπορώ να πω και μετά το hands-on test ότι έχει μια μαγεία που δεν την βρίσκεις αλλού.
 
proste8ike stin silogi mou ena poli silektiko komati gia game gear to wonder boy (nai nai to 1) kai se poli xamili gia ton titlo ayto timi...ayto pou mou to poulise malon den gnorize (katastima).. telonio?? ebala na to ksanadw kai kolisa pezw 20 lepta twra...
 
Wonderboy ένας ΚΑΡΑΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟΣ τίτλος στο GameGear!

To μαγαζί φίλε Amigo είναι για γέλια. Πολύ μου άρεσε το "αααα για τα ρετρό δεν ξέρουμε τιμές" των υπαλλήλων. Η σοβαρότητα σε όλο της το μεγαλείο. Θέλουν να κάνουν την προίκα τους με αυτές τις τιμές; Ευχαριστώ αλλα δεν θα πάρω. Ούτε απο έξω δεν θα ξαναπεράσω.
 
Πίσω
Μπλουζα