Τι αυτοκίνητο οδηγούσε ο Άλμπερτ?

geobacter73

RetroWannaBe
Joined
29 Mαϊ 2009
Μηνύματα
87
Αντιδράσεις
1
Βλεπω σημερα την General Motors που κηρυξε πτωχευση και αναρρωτιεμαι τι αμαξι οδηγουσε ο Αλμπερτ, αν σκεφτεις πως η GM ιδρυθηκε το 1908 οποτε απο αποψης ηλικιας τουλαχιστον ηταν μεσα στις σωστες χρονολογιες... χμμ... :xm:
 
Είμαι άσχετος με το θέμα Κάντυ αλλά θυμάμαι σαν πιτσιρίκος κάποια επεισόδια της καντυ όπου η ηρωίδα ήταννοσοκόμα στον α Παγκόσμιο. Άρα χρονολογικά σκεπτόμενος θα σου έλεγα ford model T. Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο Αλμπερτ...

Συγνώμη αν το ποστ μου είναι άσχετο!
 
Ωραίο θέμα!!! :cool:

Χμμμ... από αυτοκίνητα είμαι άσχετη αλλά νομίζω πως και η Φορντ μεσουρανούσε εκείνα τα χρόνια..

Πάντως, ένα σίγουρα ήταν κατασκευής Στήαρ... Αυτό που είχε πάρει από δεύτερο χέρι και τους άφησε στα μισά του δρόμου...
Just_Cuz_06.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κακό είναι ότι γενικά αυτοί που ξέρουν από αυτοκίνητα μάλλον δεν θα ξέρουν από Κάντυ, ενώ αυτοί που ξέρουν από Κάντυ μάλλον δεν ξέρουν από αυτοκίνητα. :D

Ίσως να βοηθούσε καμιά φωτό...
 
gapan είπε:
Το κακό είναι ότι γενικά αυτοί που ξέρουν από αυτοκίνητα μάλλον δεν θα ξέρουν από Κάντυ, ενώ αυτοί που ξέρουν από Κάντυ μάλλον δεν ξέρουν από αυτοκίνητα. :D
Ευτυχώς που έβαλες το "γενικά" και το "μάλλον" κι έτσι γλίτωσες το ...γιαούρτωμα! :p
 
Από τα λίγα (έως το μοναδικό) νημάτια στην Κάντυ που ενδιαφέρει και τους άντρες της παρέας... :)
 
Ωραιο!!!! Θα ψαξω τα επεισοδια να ποσταρω φωτογραφιες...
 
spyros_s είπε:
... χρονολογικά σκεπτόμενος θα σου έλεγα ford model T...
Μπορω να πω οτι ειναι απο τις λιγες φορες που η Ιγκαρασι στεκει καλα χρονολογικα. Γιατι αν κρινουμε απο τις ενδυματολογικες της επιλογες... ειναι για κλαματα!

Στο μάνγκα το αυτοκίνητο που οδηγει οχι μονο ο Αλμπερτ αλλα και ο Τζωρτζ (οπως και ο Νηλ και ο Στηαρ αν δεν κανω λαθος) πρεπει να ειναι πραγματι το Ford Model T (Τouring) του 1913 έως 1919. Ή μάλλον, το αυτοκινητο στο μανγκα βασιζεται στο συγκεκριμενο μοντελο (συνοδευομενο απο τις αισθητικες παρεμβασεις της σχεδιαστριας). Μενει τωρα να ανεβασω τις σχετικες φωτογραφιες... χμ... :xm:

EDIT: Εδω κατι φαινεται...

car1.jpg


1913_Ford_Model_T_2.jpg
1913_Ford_Model_T_Touring_Car.jpg
1914_Ford_Model_T_Touring_Car.jpg


Για να δουμε τωρα... ας εκφραστουν και οι αντρες του φορουμ (οπως σωστα ανεφερε και η χουανιτα :D ), ωστε να εχουμε μεγαλυτερο στατιστικο δειγμα για τη δημοσκοπηση.

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν με βοηθάτε...έχουμε άλλες φώτο;
 
Πωπω με στειλατε, καταπληκτικο! θα ψαξω κι εγω να βρω καμια φωτο αλλα το Φορντ μου φαινεται πολυ πειστικο απ΄οτι θυμαμαι και στο ανιμε. ΤΕΛΕΙΟ!!!
 
geobacter73 είπε:
Πωπω με στειλατε, καταπληκτικο! θα ψαξω κι εγω να βρω καμια φωτο αλλα το Φορντ μου φαινεται πολυ πειστικο απ΄οτι θυμαμαι και στο ανιμε. ΤΕΛΕΙΟ!!!
Τσέκαρε τις φωτό που έχει ποστάρει η Mets!!!!

Στη δεύτερη στη μπροστινή μάσκα μπορείς να δεις καθαρά τα πρώτα γράμματα από το πρώτο καλλιγραφικό σήμα της Ford!!!!!!!

Δεν υπήρχαν και τόσες επιλογές τότε!!!!!!!! :)

(Μην ακούσω για αυτοκίνητα, σαν τη Βασίλω και το γάμο ένα πράμα...... )
 
το ψυγείο στην πρώτη φώτο δεν μοιάζει με το model t αντιθέτως στο 3ο σκίτσο έχει πολλές σχεδιαστικές ομοιότητες. Το κάτω μέρος όμως αλλάζει...μπερδεύτηκα κυρίες μου και δεν έχω σαφή άποψη
 
Το 'πες και μονος σου οτι δε γνωριζεις πολλα για την Καντυ... Αν γνωριζες, θα ηξερες οτι η σκιτσογραφος εχει "επέμβει" τοσο πολυ στην ενδυματολογικη εμφανιση των ηρωων σε σχεση με την εποχη τους, που αυτα μοιαζουν πταισματα!! :D

(ενα μικρο παραδειγμα για να μπεις στο πνευμα, χωρις να σε στειλουμε να κανεις διατριβη στην Καντυ :) ... στυλακι John Lennon στα 1915 ειναι μαλλον δυσευρετο :D )

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
(Μην ακούσω για αυτοκίνητα, σαν τη Βασίλω και το γάμο ένα πράμα...... )

:rofl: :rofl: :rofl: Pooky είσαι άπαιχτος!!!
happy0196.gif


metsgr είπε:
....(ενα μικρο παραδειγμα για να μπεις στο πνευμα, χωρις να σε στειλουμε να κανεις διατριβη στην Καντυ :) ... στυλακι John Lennon στα 1915 ειναι μαλλον δυσευρετο :D )
Γιατί;;;
44rd8r5.gif
Τί είχε το στυλάκι Lennon το 1915;;;;

Ίσα ίσα που έδειχνε πως ο άνθρωπος είναι πολύ πιό πέρα από την εποχή του!!!
63izs7n.gif
 
Πάλι καλά που η σκιτσογράφος είχε επέμβει στην ενδυματολογική εμφάνιση και όχι σε άλλα θέματα.

Φαντάζεστε ο Albert να οδηγούσε 2CV ή Σκαραβαίο;
 
Καλλιστα θα μπορουσε, μπορω να σου πω! Με τα αεροπλανα, για παραδειγμα, εκανε μερικες "παρεμβασεις"... Εμφανισε μοντελα λιιιιιγο νωριτερα απο την εποχη τους (ποιητικη αδεια θα μου πειτε...). Στο Σκαραβαιο θα κολλουσε;

@juanita: κι εσυ απαιχτη εισαι!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

.
 
Πολύ σωστά Mets!!! Δεν το είχα σκεφτεί έτσι! Πολύ σωστά!
 
Juanita είπε:
Γιατί;;;
44rd8r5.gif
Τί είχε το στυλάκι Lennon το 1915;;;;

Ίσα ίσα που έδειχνε πως ο άνθρωπος είναι πολύ πιό πέρα από την εποχή του!!!
63izs7n.gif
:rofl: :rofl: :rofl:

Περίπου 60 χρόνια μπροστά! Καθόλου κακό! Σαν να βλέπω το "Επιστροφή στο μέλλον" από την ανάποδη! :p
 
Έμαθα και κάτι metsgr που δεν το ήξερα...πάντως στο μοντέλο που πρότεινα έπεσα διάνα! :)
 
Πίσω
Μπλουζα