Τι θα σας μείνει αξέχαστο από τα σχολικά χρόνια?

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.268
Αντιδράσεις
6.047
-οι πρώτες μέρες στην Α τάξη (ένας άγνωστος αλλά όμορφος κόσμος)

-το πρώτο δίπλωμα Αγγλικών (palso elementary)

-εισαγωγικές εξετάσεις στα Γαλλικά για εισαγωγή σε ελληνογαλλικό γυμνάσιο

-οι πρώτες μέρες σο Γυμνάσιο

-το πρώτο δίπλωμα στα Γαλλικά

-οι προαγωγικές εξετάσεις (ειδικά στην Α γυμνασίου που ξεκίνησαν με Μαθηματικά)

-οι εξετάσεις για το Lower

-η μοναδική φορά που πήγα στο γραφείο του Λυκειάρχη...

-οι πανελλήνιες εξετάσεις στη Β και Γ Λυκείου

-όταν πήρα απολυτήριο Λυκείου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολλα θα μου μεινουν αξεχαστα... οπως :

- η πρωτη μερα στο δημοτικο αλλα και στο γυμνασιο

- οταν εσπασα το βαζο του δασκαλου και πηρα τιμωρια

- ολες τις φορες που καθισα κουτσο στην γωνια γιατι φλυαρουσα

- το χαστουκι της δασκαλας γιατι δεν ηξερα (μια και μοναδικη φορα) το μαθημα ιστοριας

- τα φλερτ και τα πρωτα καρδιοχτυπια

-η τριτη λυκειου που θα μου μεινει αξεχαστη

- το απολυτηριο με την χαλια φωτο που διαλεξα για να εχει πανω.. και το εχω εξαφανισει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
5η ή 6η δημοτικού, εκδρομή με πούλμαν, δεν θυμάμαι που. Εγώ καθισμένος σε μία μεσαία θέση στο παράθυρο να παίζω με το GameBoy ενός συμμαθητή, Super Mario Land, kung fu master, τέτοια πράγματα. Στην Γαλαρία οι "μάγκες" του σχολείου με ένα κασετόφωνο να παίζει techno, τα oldskool, Get Ready for This, James Brown is Dead, Who is Elvis, Insomiak κλπ (καινούρια τότε).

Μου έχει κολλήσει εκείνη η μέρα γιατί τότε ήταν που άρχισε να με ενδιαφέρει η Techno μουσική (δεν ακούω πια) και άρχισα να μαζεύω χρήματα για να πάρω το δικό μου GameBoy.
 
Η πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο (δεν ξεχνώ τίποτε, μεγάλη κατάρα.... ) και το πολιτισμικό σοκ που είχα πάθει.

Η πρώτη καψούρα στο Δημοτικό. 3η Δημοτικού. Αχ Μαρία......

Η αλλαγή του σχολείου στην 6η Δημοτικού, έχασα όλους τους φίλους και ήταν η στιγμή που μίσησα αφάνταστα το σχολείο.

Η τελευταία μέρα στο σχολείο. Είχα βγει έξω ουρλιάζοντας "GAME OOOOOVVVEEEEEEEEEERRRRRR" και με είχαν πάρει για μαστουρωμένο. Ποτέ δεν μου έλειψε.

Αυτά.
 
οι 3(!)πενταημερες που πηγα..(οι 2 σαν σπεσιαλ γκεστ,ενταξει)

αρχισα απ τα πιο.. προσφατα..αλτζχαιμερ κλπ..
 
1. Η εξαιρετική δασκάλα που είχα στο δημοτικό. Εκπαιδευτικός με όλη τη σημασία της λέξης.

2. Τα πειράγματα των "νταήδων" της τάξης.

3. Το σοβαρό ατύχημα που είχα στην πέμπτη Δημοτικού.

4. Τα απίστευτα γέλια και οι ατάκες στο Γυμνάσιο.

5. Η φιλόλογος που είχα στο Γυμνάσιο. Πάρα πολύ καλή.

6. Το απίστευτο κράξιμο που ρίχναμε στην Μαθηματικό με τον συμμαθητή μου για την ηλικία της.

7. Το μάθημα της Θεατρολογίας στην Α' Λυκείου.

8. Η 4ήμερη της Β' Λυκείου.

9. Η καθηγήτρια των Αρχαίων στην Γ' Λυκείου. Ηθικός και πολύ ευχάριστος άνθρωπος. Μάθημα όπως πρέπει να γίνεται.
 
Το γεγονός ότι ήμουν ανά δύο χρόνια το "καινούργιο παιδί" κι είχα συνεχώς την πρόκληση να μην ψαρώσω, να κάνω φίλους κτλ.
 
Η ευχάριστη έκπληξη του γυμνάσιου. Μου άρεσε περισσότερο σε σχέση με το δημοτικό.

Για την ακρίβεια το δημοτικό δεν μου άρεσε καθόλου.!!!

Η φιλόλογος στην Πρώτη Γυμνασίου που φορούσε ινδικές φούστες και κρατούσε υφαντό ταγάρι. (Πολύ διαδεδομένα στις αρχές της δεκαετίας 80)

Το γεγονός ότι την 1η γυμνασίου κάναμε προσπάθειες να μάθουμε ενόργανη γυμναστική (ίππος, δύζυγο, δοκό, κατακόρυφο ,) και η γυμνάστρια μας βαφθμολογούσε και από επάνω ρόδα) . Στο δημοτικό μας έκανε διαστάσεις, εκτάσεις και βήμα σημειωτών ο δάσκαλος, με κοστούμι και γραβάτα)
 
pooky(1) είπε:
Η πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο (δεν ξεχνώ τίποτε, μεγάλη κατάρα.... ) και το πολιτισμικό σοκ που είχα πάθει. Η πρώτη καψούρα στο Δημοτικό. 3η Δημοτικού. Αχ Μαρία......

Η αλλαγή του σχολείου στην 6η Δημοτικού, έχασα όλους τους φίλους και ήταν η στιγμή που μίσησα αφάνταστα το σχολείο.

Η τελευταία μέρα στο σχολείο. Είχα βγει έξω ουρλιάζοντας "GAME OOOOOVVVEEEEEEEEEERRRRRR" και με είχαν πάρει για μαστουρωμένο. Ποτέ δεν μου έλειψε.

Αυτά.
Επρεπε να ειχες κοπει σε κανενα μαθημα και να πεταχτει κανενας Θεουλης καθηγητης και να σου πει.."Εχεις και continueeeeeeeee"xaaxaxaxaxa!
 
spirosp είπε:
Επρεπε να ειχες κοπει σε κανενα μαθημα και να πεταχτει κανενας Θεουλης καθηγητης και να σου πει.."Εχεις και continueeeeeeeee"xaaxaxaxaxa!
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
Θα πάταγα το "cancel" αυτοστιγμή!

Ήταν το τελευταίο μάθημα στις Πανελλαδικές. Κοινωνιολογία. Και να μην είχα γράψει καλά σε κάποια, το πολύ - πολύ να τα έδινα τον επόμενο χρόνο πάλι. Αλλά ήξερα ότι στο σχολείο σαν μαθητής με ωράριο δεν θα ξαναπατούσα ποτέ.

Ακόμα και σήμερα αποφεύγω συνειδητά να περνώ απέξω. Κάπως μου σφίγγεται το στομάχι......
 
-η πρώτη τριήμερη εκδρομή,στην γ γυμνασίου,όπου πήγαμε στη Καλαμπάκα

-η τετραήμερη στη Σαντορίνη όταν πήγαινα β λυκείου

-το διάστημα (στη α λυκείου) που πρόλαβα να κάνω μάθημα στο κτήριο που ήταν κάποτε η σχολή Μαρούδα (στο Χαλάνδρι),αν και ήταν σε πραγματικά άθλια κατάσταση εμένα μου άρεσε πολύ (τον λόγο δεν τον ξέρω),δυστυχώς το λύκειο "μετακόμισε" μετά από λίγο καιρό σε ένα καινούργιο κτήριο λίγο παρακάτω :( ....
 
BETTY BOOP είπε:
-οι πρώτες μέρες στην Α τάξη (ένας άγνωστος αλλά όμορφος κόσμος)-το πρώτο δίπλωμα Αγγλικών (palso elementary)

-εισαγωγικές εξετάσεις στα Γαλλικά για εισαγωγή σε ελληνογαλλικό γυμνάσιο

-οι πρώτες μέρες στο Γυμνάσιο

-το πρώτο δίπλωμα στα Γαλλικά

-οι προαγωγικές εξετάσεις (ειδικά στην Α γυμνασίου που ξεκίνησαν με Μαθηματικά)

-οι εξετάσεις για το Lower

-στην Α Λυκείου που είχα χτυπήσει τον αντίχειρα του αριστερού χεριού ευτυχώς...

-η μοναδική φορά που πήγα στο γραφείο του Λυκειάρχη...

-οι πανελλήνιες εξετάσεις στη Β και Γ Λυκείου

-όταν πήρα απολυτήριο Λυκείου...
Αξέχαστες αναμνήσεις από το σχολείο...!
 
BETTY BOOP είπε:
-οι πρώτες μέρες στην Α τάξη (ένας άγνωστος αλλά όμορφος κόσμος)-το πρώτο δίπλωμα Αγγλικών (palso elementary)

-εισαγωγικές εξετάσεις στα Γαλλικά για εισαγωγή σε ελληνογαλλικό γυμνάσιο

-οι πρώτες μέρες στο Γυμνάσιο

-το πρώτο δίπλωμα στα Γαλλικά

-οι προαγωγικές εξετάσεις (ειδικά στην Α γυμνασίου που ξεκίνησαν με Μαθηματικά)

-οι εξετάσεις για το Lower

-στην Α Λυκείου που είχα χτυπήσει τον αντίχειρα του αριστερού χεριού ευτυχώς...

-η μοναδική φορά που πήγα στο γραφείο του Λυκειάρχη...

-οι πανελλήνιες εξετάσεις στη Β και Γ Λυκείου

-όταν πήρα απολυτήριο Λυκείου...
Αξέχαστες στιγμές...!
 
Τα όμορφα χρόνια στο δημοτικό, το ατελείωτο παιχνίδι στα διαλείμματα.

Το ξύλο με την βίτσα που ρίχνανε οι δάσκαλοι στα παιδιά. Απλά απαράδεκτοι!!! Μπορεί να μην με χτύπησαν εμένα προσωπικά ποτέ, αλλά πόνεσα το ίδιο βλέποντας άλλους να τις τρώνε από τους λεγόμενους παιδαγωγούς μας.

Το ό,τι είχα ατελείωτο αγχος στο δημοτικό, επειδή δεν μπορουσα να μάθω τα μαθήματα μου παπαγαλία, όπως μπορούσε η καλύτερη μου φίλη και συνονοματη μου Μαρία, που καθόμασταν στο ίδιο θρανίο, που την θαύμαζα και την ζήλευα γι"αυτό.

Η απίστευτη κλίκα που είμασταν στο γυμνασιο, το οποίο δεν ήθελα να τελειώσει ποτέ. Το σπάσιμο που ένιωσα, όταν με χώρισαν απο την παρέα μου, επειδή επρεπε να πάω σε αλλο λύκειο, απο ότι ολοι οι υπόλοιποι, μπούχου μπούχου... Τα ατελείωτα ηλεκτρονικά που παίζαμε μετά το σχολείο...(Bouble Bouble, Tetris, Pac man and Co.) Τί ωραία χρόνια...

Οι δύο υπέροχοι φιλολογοι που είχα στο Γυμνάσιο&Λύκειο, που τους θαύμαζα για το ήθος τους και για την αγαπη που ειχαν στο αντικείμενο τους. Τα μαθηματικά, που απλά τα λάτρευα.

Το Μπουγέλο την τελευταία μέρα του σχολείου!!! Φανταστικό!! Και πολλά πολλά άλλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Αξέχαστες στιγμές...!
να προσθέσω τη διαδρομή από και προς το σπίτι το πρωί και το μεσημέρι με το σχολικό καθώς και τη συμμετοχή στις γυμναστικές-καλλιτεχνικές επιδείξεις στο τέλος της σχολικής χρονιάς στο Δημοτικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Τι θα σας μείνει αξέχαστο από τα σχολικά χρόνια?"

Βασικα όλα :D
 
BETTY BOOP είπε:
να προσθέσω τη διαδρομή από και προς το σπίτι το πρωί και το μεσημέρι με το σχολικό καθώς και τη συμμετοχή στις γυμναστικές-καλλιτεχνικές επιδείξεις στο τέλος της σχολικής χρονιάς στο Δημοτικό...
έχω και άλλα

-το πρωινό ξύπνημα

-η μεσημεριανή ξεκούραση-σιέστα μετά το σχολείο

-η απογευματινή μελέτη στο σπίτι

-οι εκδρομές

-τα διαγωνίσματα-τεστ (απροειδοποίητα και μη)

-η ατέλειωτη ουρά στο κυλικείο καθώς και τα παιχνίδια στα διαλείμματα

-οι δασκάλες/δάσκαλοι στο δημοτικό και οι καθηγητές/καθηγήτριες στο Γυμνάσιο και Λύκειο...

Με λίγα λόγια: όλα...!!!
 
Δεν θα ξεχασω ποτε....ποσο ηθελα να τελειωσει.. :D
 
Πίσω
Μπλουζα