Τι μπορεί να χωρέσει σ' ένα Atari 1024STE;

nkarytia είπε:
http://www.ultragalore.com/?p=3
Πέρα από κακάσχημο (frankenstein look) δεν είναι πια Atari :)
Τι να πω ο τύπος έκανε το κέφι του και ένιωσε ότι έκανε κάτι χρήσιμο! Μάλιστα είναι τόσο περήφανος που το δημοσιοποιεί στο διαδίκτυο!

Όμως τα ρετρό μηχανήματα πρέπει να είναι όπως τότε, άντε μ' έναν μεγάλο σκληρό και κάμποση μνήμη δίχως όμως να παραλλάσσεις την αρχική ιδέα.

Είναι σαν να βάλεις σε μία αντίκα λάστιχα σύγχρονων οχημάτων...ναι θα είναι καλύτερο στο δρόμο αλλά δεν θα έχει καμία σχέση με το αυθεντικό.

Δεν το περίμενα ότι θα λυπόμουν για ένα ST...όμως το κάνω! Το χάλασε το μηχάνημα ο μάγκας!
 
Συμφωνώ απόλυτα! Κρίμα το μηχάνημα, ήταν και του κουτιού...
 
σιγά ρε σεις το κρίμα και άδικο και τί συμφορά μας βρήκε... ο τύπος γούσταρε να κάνει κάτι στο case ενός παλιού μηχανήματος και το έκανε. Το μηχάνημα μπορεί να ήταν χαλασμένο , αλλά και να μην ήταν τώρα τουλάχιστον κάνει κάτι που του είναι χρήσιμο... δεν χάλασε και κανα μηχάνημα που κυκλοφόρησε σε 100 κομμάτια ...
 
Εμενα που αρέσει παραδόξως...

Ίσως γιατι είναι καλή υλοποίηση...
 
Κι εμένα μου αρέσει. Πρώτα από όλα μοιάζει με Sinclair PC-200, έπειτα όπως αναφέρθηκε το μηχάνημα κάνει πια κάτι χρήσιμο.

Θα προτιμούσα να μην είχε βάλει το DVD-rom και να είχε χρησιμοποιήσει πλακέτα από netbook.
 
Τουλάχιστον έτσι δε θα έμοιαζε με τριαξονικό :)
 
Ρε παίδες τι χρήσιμο κάνει;

Με τόσο κόπο, χρήμα και χρόνο που χάλασε αγόραζε ένα μεταχειρισμένο λάπτοπ καλύτερων δυνατοτήτων, πιο κόμπακτ και σίγουρα πιο πρακτικό! Τι σας αρέσει δηλαδή;

Μάλλον επίδειξη προσωπικών δυνατοτήτων έκανε παρά δημιουργία ενός πρακτικού μηχανήματος...ακόμα και την αμίγκα 600 που είναι κόμπακτ να έκανε pc πάλι άχρηστο θα ήταν σε σχέση με ένα λάπτοπ ή ένα νετμπουκ.

Τι θα μου πείτε τώρα ότι θα θέλατε ένα τέτοιο φρανκεστάιν στο γραφείο σας;

Άλλο τα ρετρό μηχανήματα που αγαπάμε και άλλο τα pc!
 
Η γνώμη μου ξερετε ποιά είναι! ιεροσυλία!!! να χαλάσουμε έναν ST για να τον κάνουμε PC? ποιός ο λόγος????? δεν αξίζει κιόλας και από θέμα κόστους. Πάντως υπάρχει και άλλο ανάλογο topic εδώ : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11288

Kαι το link που το έκανε και κάποιος στην Τουρκία!

http://www.atariturkiye.com/modifiyeler-retro-mod/49-atari-st-modifiye.html

και σε pdf έκδοση : http://www.atariturkiye.com/modifiyeler-retro-mod/49-atari-st-modifiye.pdf
 
Μισοδουλειων συνεχεια..

Περα της αστοχης επιλογης της μετατροπης σε pc και της λανθασμενη επιλογη χρωματος μιας και το μαυρο δεν τραβαει σε ST (θα βαρεθει να ξεσκονιζει καθημερινως τις γρυλιες - μιλω απο προσωπικη πειρα), δεν μπηκε στον κοπο να βαψει το κατω μερος, το γνησιο layout του πληκτρολογιου εφαγε πριονισμα για να ταιριαξει κατι αλλο, η πρωην τρυπα του τροφοδοτικου χρησιμευει στους ηλεκτρο-λαγνους να ριχνουν ματιες στο εσωτερικο.. εμεινε τιποτα απο ST? A ναι, το ποντικι.. αλλα και αυτο παλι εσωτερικα ειναι ο θεος και η ψυχη του, χωρια η ροδελα που ειναι γελοια απο μονη της.. τι κερδισε τελικα? Απλα κατι 'διαφορετικο" που προσωπικα δεν βρισκω καν ομορφο.

Τετοια μεγαλα σασι ειναι πρωτης ταξεως χωροτακτικες μοναδες για να φιλοξενησουν 8bit μηχανηματα με ενσωματωμενα τροφοδοτικα, drive η κασσετοφωνο. Σε οποιαδηποτε τετοια προσπαθεια θα χειροκροτησω και θα συμβαλω οσο μπορω σε ιδεες και ενθαρυνση. Αλλα το να χαραμιζονται για να γινουν PC..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
σιγά ρε σεις το κρίμα και άδικο και τί συμφορά μας βρήκε... ο τύπος γούσταρε να κάνει κάτι στο case ενός παλιού μηχανήματος και το έκανε. Το μηχάνημα μπορεί να ήταν χαλασμένο , αλλά και να μην ήταν τώρα τουλάχιστον κάνει κάτι που του είναι χρήσιμο... δεν χάλασε και κανα μηχάνημα που κυκλοφόρησε σε 100 κομμάτια ...
:rofl: :rofl: :award:
 
Ε ναι λοιπόν! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί αντιδρούν έτσι! Δεν είναι και το καρασπάνιο μηχάνημα! Τη λέξη "φρανκενστάιν" την έχω ακούσει και άλλες φορές, ειδικά για τα towers των Amiga1200. Είναι κακό για μερικούς κάποιος να βγάζει το μηχανάκι του και να το βάζει σε tower και να το επεκτείνει ως εκεί που θέλει; Γιατί επικρατεί το σκεπτικό ότι amiga/atari/xyz είναι μόνο 15khz monitor και δισκέττα;

Έχουν γίνει απίθανες μόντες και με pc, και με άλλα "εξωτικά" motherboards σε κουτιά από CPC, NES, SNES , έχουνε γίνει "laptops" commodore64, atmos, atari2600 κτλ. Δηλαδή το μεράκι του καθενός και η όρεξη του δημιουργεί τερατουργήματα; Και στο κάτω κάτω της γραφής το τυπάκι τόσο του έπιανε το χέρι του και τόσο έκανε...
 
Βασικά είναι όντως περίεργο να βάζεις μέσα σε έναν ST (ό,τι απέμεινε, εν πάσει περιπτώσει), ένα DVD και να παίζει!!!

Δε μπορώ να πω οτι το βρίσκω ιδιαίτερα κακό, αν και ένας ST, θα μπορούσε να πιάσει τόπο στη συλλογή κάποιου retromaniac...

Κατά τα άλλα, λατρεύω το μαύρο χρώμα, κι ας ξεσκονίζω κάθε μέρα που λέει και ο phil_vr!

Όμως, πράγματι, βαρέθηκε να βάψει το κάτω μέρος! 8)
 
Δεν μπορώ να πώ οτι μου αρέσει αυτο που έκανε... αλλα όπως λέει και μια φίλη μου... "Whatever makes you happy!"
 
εγώ πιστεύω οτί το τσακισε. δε βάζει και καμία κοντινή φωτό να δούμε το χάλι που έχει το case.
 
Σαν να πάρεις μια Ferrari... να αλλάξεις το πίσω καπώ, και να χώσεις κινητήρα απο φορτηγό. Α! Και να αλλάξεις και το χρώμα της σε γαλάζιο....

Απ' οτι βλέπω υπάρχουν πολοί που έχοθν ελευθερο χρονο... αλλα καθόλου γούστο!
 
ότι και να χωράει μέσα αν δεν είναι του original ST είναι απαράδεχτες μετατροπές για μένα! εκτός αν έχει βρεί κανείς σκέτο κουφάρι κάπως και ήταν άδειο εξαρχής. Το να καταστρέψεις έναν ST να βάλεις άλλα σωθηκά μέσα ή μερικοί που βάζουν του ST σε κουτιά pc αυτά τα πράγματα είναι ιεροσυλία για μένα! :( :( :(
 
πρέπει να το διέλυσε γιαυτό και το έβαψε μετά μαύρο για να το κρύψει. ήθελε να δείξει πόσο πιο έξυπνος είναι απο το μέσο όρο.. άντε και pc σε case megadrive.. epic fail.
 
μεγαλύτερη μαγκουριά δεν έχω ξαναδεί..
 
next: mod Spectrum 48κ, απαραίτητη προυπόθεση να μείνουν τα λαστιχένια πλήκτρα για καλύτερη αίσθηση και εγκατάσταση μέσα στο λιλιπούτειο κουτάκι ενός πλήρους PC με Windows 7. DVD θα βιδωθεί στο πλάι σε στιλ CPC 6128 για να δείχνει πιο χαι τεκ

αριστερά ο σκληρός 1 terra σε Α500 look. μόνο μη σηκώσετε το Spectrum γιατί θα κόψει στα 2.
 
Πίσω
Μπλουζα