Τι παρατσούκλι είχατε μικρός;

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.286
Αντιδράσεις
3.333
Δεν είδα τέτοιο θρεντ πουθενά κι απορω....

Λοιπόν πιτσιρικάς 12-13 χρονών έπαιζα φαντεζί μπάσκετ, οπότε στο χωριό του πατέρα μου που ο σύλλογος είχε φτιάξει γήπεδο μπάσκετ κανονικών διαστάσεων (ασφαλτοστρωμένο όμως), και την ώρα που έπαιζα με φώναζαν American , καθότι το ΝΒΑ (που λάτρευα τότε) είναι αμερικανιά. Με τα χρόνια μου έμεινε, και πού και πού με φωνάζουν Αμερικάνο. Επίσης στις αρχές του 90 είχα ξεπετάξει μπόι απότομα, οπότε στο άλλο μου το χωριό, της μητέρας μου, αρχικά με φώναζαν Ορθιο Χιλιόμετρο (ούτε ινδιάνος να ήμουνα) και στην πορεία κάποιος άρχισε να με φωνάζει Καρότο (ο Καρότος) επειδή ήμουν ψηλός, αλλά λεπτός σαν το καρότο. Εξακολουθούν και με προσφωνούν έτσι, ξαδέρφια και φίλοι, και εννοείται ότι γουστάρω και γελάω όταν τους ακούω. Πρέπει να τονίσω ότι και στα 2 χωριά, επειδή σχεδόν όλοι ήταν συγγενείς, για να ξεχωρίζουν ποιός π.χ. είναι ο τάδε Γιώργος, λέγανε ο Γιώργος της Μητραλούς π.χ. ή ο Γιάννης ο Στρόλιας :biglaugh:

Είμαι 100% σίγουρος ότι όλοι σας, τουλάχιστον οι "γηραιότεροι" από 27-28 και άνω, είχατε παρτσούκλια ακόμα και στην πόλη, τώρα δεν ξέρω τί παίζεται.....Πάντως όταν επισκέπτομαι το χωριό της μάνας μου, καρότο με ανεβάζουν καρότο με κατεβάζουν....

(την ιδέα για το θρεντ μου την έδωσε ο maxouli, όταν μου εξήγησε γιατί έχει τέτοιο νικ)
 
"Καφρόνας" αλλα μην περιμένεις να το εξηγήσω...
 
Τι να εξηγήσεις! Αφου φαίνεται.... :D
 
Robocop με φωνάζαν οι συμμαθητές μου επειδή αν και κοντός ήμουν απο μικρός χτισμένος. ακόμη και σημερα καποιοι που συναντω με φωνάζουν έτσι...
 
Νταβελη με φωναζαν. Αρχηγος παντα και μεσα σε καθε σκανταλια.

Αργοτερα το Νταβελης αντικατασταθηκε με το Μαγκάϊβερ.
 
Μια ξεδέρφη μου με φώναζε Φρου Φρου, γιατί λέει μιλούσα πολύ!!! :cool:

Πρέπει να τονίσω ότι και στα 2 χωριά, επειδή σχεδόν όλοι ήταν συγγενείς, για να ξεχωρίζουν ποιός π.χ. είναι ο τάδε Γιώργος, λέγανε ο Γιώργος της Μητραλούς π.χ. ή ο Γιάννης ο Στρόλιας
Στο χωριό μου υπάρχουν 3-4 περιπτώσεις συγκεκριμένων ανθρώπων που είναι γνωστοί ως "η Αννίτσα του Μιχάλη του Πέτρου" ή "η Μαριγούλα του Αντρέα του Γιάννη" :biglaugh:

(Η Αννίτσα είναι σύζυγος του Μιχάλη και ο Μιχάλης γιος του Πέτρου! Τρέχα γύρευε δηλαδή!)
 
Γκρόμπελααρ, καθώτι έπαιζα τερματοφύλακας...:biglaugh:

Το παρατσούκλι μου το είχαν κολλήσει στην κατασκήνωση και μου έμεινε για 2 σαιζόν.
 
ΧΑΧΑΧΑ!!! Τερματοφυλακάρα όμως ε; Στην τότε σουπερ ομαδα της Λιβερπουλ....
 
Rygar είπε:
ΧΑΧΑΧΑ!!! Τερματοφυλακάρα όμως ε; Στην τότε σουπερ ομαδα της Λιβερπουλ....
Εκτός από τις ικανότητες του ήταν γνωστός και για την "συμπεριφορά" του....:pistolies:
 
buzzer είπε:
Γκρόπελααρ, καθώτι έπαιζα τερματοφύλακας...:biglaugh:
Τι μου θύμησες τώρα... Εμένα Ζαν Μαρί Πφαφ!!! :D

Έναν άλλο, τον λέγαμε Χοσάδα!!!
 
DINO είπε:
Τι μου θύμησες τώρα... Εμένα Ζαν Μαρί Πφαφ!!! :D Έναν άλλο, τον λέγαμε Χοσάδα!!!
Να δω πότε θα σκάσουν τα παρατσούκλια και για τις υπόλοιπες θέσεις κ να μαζευτούμε μετά για κανένα 5Χ5:help:
 
Rygar είπε:
αρχικά με φώναζαν Ορθιο Χιλιόμετρο (ούτε ινδιάνος να ήμουνα)

Χα χα, εμένα με φωνάζουν ακόμα και τώρα έτσι καμιά φορά στη δουλειά για να με πειράξουν!

Καλά εννοείται πως το "Ψηλός" έχει γίνει το μεσαίο μου όνομα εδώ και χρόνια...(και η μόνιμη προσφώνηση από όσους με ξέρουν...)
 
Σαν πολλοι τερματοφυλακες μαζευτηκανε ...

Αν συνεχισουνε να ξεφυτρωνουν μ αυτο το ρυθμο στο τελος στο 5χ5 ειναι ποιο πιθανο να παιξουνε χαντμπολ...

Τι Γκρομπελαρ και Ζ.Μ.Πφαφ μου λετε τωρα .

Κανεις που να τον αποκαλουσανε Ντασαεφ ????
 
Όσον αφορά την αφεντιά μου, από υψομετρικής απόψεως είμαι συνάδελφος του TallMan. Στο σχολείο (γυμνάσιο-λύκειο) με φώναζαν "ψηλό". Καθόλου πρωτότυπο παρατσούκλι που με κυνηγούσε μέχρι την Γ' λυκείου που επέλεξα την Γ' Δέσμη. Μόλις έμαθε αυτήν την επιλογή μου ένας συμμαθητής μου στο Νέο Ωδείο, έκανε τον συνειρμό "Γ' Δέσμη --> λατινικά --> ψηλός --> psilus". Και κατεκυρώθη. Το Psilus έγινε το παρατσούκλι μου για μερικά χρόνια. Προσοχή στην προφορά: όχι "Ψίλους", αλλά με αγγλική ανάγνωση: Σάιλους!!!

Αααχ, μακάρι να μπορούσα να αλλάξω το μακαρονοειδές "Σοφολογιότατος" και να επιστρέψω στο ξεχασμένο αλλά συνάμα αγαπημένο "Σάιλους"... :rolleyes:
 
Sofologiotatos είπε:
Αααχ, μακάρι να μπορούσα να αλλάξω το μακαρονοειδές "Σοφολογιότατος" και να επιστρέψω στο ξεχασμένο αλλά συνάμα αγαπημένο "Σάιλους"... :rolleyes:
μην στενοχωριέσαι.. οι φίλοι θα σε λέμε σάιλους.. :comfort:
 
Nemo είπε:
Σαν πολλοι τερματοφυλακες μαζευτηκανε ... Αν συνεχισουνε να ξεφυτρωνουν μ αυτο το ρυθμο στο τελος στο 5χ5 ειναι ποιο πιθανο να παιξουνε χαντμπολ...

Τι Γκρομπελαρ και Ζ.Μ.Πφαφ μου λετε τωρα .

Κανεις που να τον αποκαλουσανε Ντασαεφ ????
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! :biglaugh:

Κι αν σου πω οτι ξέχασα το σημαντικότερο;

Ένα διάστημα με φώναζαν DINO JOFF!!!! :biglaugh:
 
Καλά το "ψηλός" λόγω ύψους, το "χοντρός" λόγω βάρους και το μαλλιάς λόγω των μαλλιών μέχρι την μέση δεν πιάνονται...

Για μερικά χρόνια πάντως, τους είχε κολήσει στην παρέα και με έλεγαν "Μπαζελίνο"... Ετοιμολογικά θα βρείτε από που προέρχεται. Εκεί που θα πάει το μυαλό σας, αυτό είναι. Από εκεί προέρχεται. Μεγάλη ιστορία...
 
Εμενα ''τιραμολα'' λογο του περιοδικου που δεν εχανα τευχος
 
Εμένα με φώναζαν κούτσ'κο!!! :D

Η επαγγελματική μου σταδιοδρομία ξεκίνησε από πολύ νωρίς (στα 14) με πλήρες ωράριο και πολλές φορές υπερπλήρες ωράριο..... :D και όπως ήταν φυσικό οι συνεργάτες μου ήταν κατα πολύ μεγαλύτεροι.... :help: Κούτσ'κε εδώ, κούτσ'κε εκεί, κούτσ'κε παραπέρα......:mad: Ολη τη σκατοδουλειά εγώ την έκανα.... :help: :D

Κάποιοι πρώην συνάδελφοι μου ακόμα και σήμερα με φωνάζουν έτσι μετά από τόσα χρόνια και δυστυχώς γι 'αυτούς, γιατί μεγαλώσανε....... :biglaugh::biglaugh:
 
παρατσούκλια

Σας παραθέτω ορισμένα παρατσούκλια της εποχής που θυμάμαι:

Γύπας,

Προιστορικός (ή Νεάντερταλ σε άλλη εκδοχή),

Τσατσένκο (αναφερόταν σε κοντή συμμαθήτρια μας), :diablotin:

Μπαλαρίνος,

Φρίκης Παπαφρίκης (προφανώς και δεν το εκτιμούσε).
 
Πίσω
Μπλουζα