Τοσοδούλα Μούμιν, Tongari Boushi no Memole (Τα Τοσοδούλια από το Διάστημα)

sophia

RetroN00b
Joined
26 Σεπ 2007
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
:help:

οποιος/α

μπορει να βοηθεισει την κατασταση θα το εκτιμησω.πολυ!

ψαχνω εδω και αρκετο καιρο-μην πω χρονια...

ενα παιδικο,μαλλον σειρα δεκαετιας 80 και μαλλον γιαπωνεζικης καταγωγης,με κατι μικρα ανθρωπακια(χωρις χρωματα,περιεργα μαλλια,χερια,ποδια,ουρες κτλ,ισως λιγο μυτερα αυτια)

Εμεναν σε εναν κηπο/δασος/περιβολι κατι....πρωταγωνιστουσε ενα μικρο κοριτσακι που το ελεγαν Ζωηρουλα-καθοτι μεταγλωτισμενο!

Ενω ολα τα υπολοιπα δεν εμφανιζονταν μπροστα σε ανθρωπους,αυτο εκανε παρεα σε ενα αρωστο κοριτσι το οποια εμενε σε ενα μεγαλο σπιτι,μαλλον κλεισμενο στο δωματιο του και παρακολουθουσε τη ζωη απο το παραθυρο.(απο το οποιο ειχε μπει και η "ζωηρουλα" μαζι με αλλο ενα αγορακι αααν θυμαμαι καλα.Αυτα ειχαν ενα παππου και μια γιαγια/νταντα που τη φωναζαν μανιωδως "κυρα Καλήήήήήήήη...."

Αυτα!

Αν υπαρχει καποιος που να ξερει τιτλο και ισως που να το βρω,πολυ θα με χαροποιησει!το ψαχνω με μια φιλη παρα πολυ καιρο και προς στιγμην δεν εχουμε βρει καποιον που να του χτυπαει ενα καμπανακι εστω...

ευχαριστω εκ των προτερων,

Σοφια
 
Πρωτο post εδω και βαλαμε τα κλαμματα ζητωντας βοηθεια ??

Λεει και ενα Καλως σας βρηκα , ο κοσμος :biglaugh:

Θα το κοιταξουμε παντως - υπαρχουν εδω μεσα ατομα τα οποια θυμουνται καθαρα παρα πολλα πραγματα - θα δουμε.

Βεβαια αυτο το και ισως που να το βρω ερχεται σε αντιθεση με αυτο που κανουμε εδω - ριξε μια ματια στους Κανονισμους Λειτουργιας οσο θα ψαχνουμε.

Καλως ηρθες Σοφια και καλα (επομενα) posts :)
 
sophia,συγνωμη αλλα εγω θα ειμαι λιγο πιο ''ωμος''.....!

Ρε συ sophia,εισερχεσαι σε ενα forum,δεν πας ουτε καν στο thread νεων μελων να μας συστηθεις,παρα αρχιζεις να μας εκθετεις τον προβληματισμο σου επειδη ψαχνεις κατι απο το παρελθον και δεν το βρισκεις..

Sorry sophia,αλλα οπως ακριβως κι ο σεβασμος,ετσι και η θεληση για βοηθεια απο μερους των υπολοιπων μελων κερδιζεται,δεν ζητειται κατεπειγοντως με αυτον τον ολιγον ατσαλο τροπο....!

Παρ'ολ'αυτα,κι επειδη υπαρχουν και πιο ''ευαισθητα'' ατομα απο μενα εδω μεσα,αν ξερουν κατι γι' αυτο που ζητας και το οποιο εγω δεν γνωριζω ομολογω,θα σε βοηθησουν,να εισαι σιγουρη γι'αυτο....!

Κατα τα αλλα λοιπον,καλως ηρθες στο forum μας....!
 
Η σειρα που ψαχνεις κοπελια ειναι η Τοσοδουλα και στην Ελλαδα ειχε κυκλοφορησει τουλαχιστον σε δυο βιντεοκασετες.
 
συγνωωωωμη......

manos426f είπε:
sophia,συγνωμη αλλα εγω θα ειμαι λιγο πιο ''ωμος''.....!
Ρε συ sophia,εισερχεσαι σε ενα forum,δεν πας ουτε καν στο thread νεων μελων να μας συστηθεις,παρα αρχιζεις να μας εκθετεις τον προβληματισμο σου επειδη ψαχνεις κατι απο το παρελθον και δεν το βρισκεις..

Sorry sophia,αλλα οπως ακριβως κι ο σεβασμος,ετσι και η θεληση για βοηθεια απο μερους των υπολοιπων μελων κερδιζεται,δεν ζητειται κατεπειγοντως με αυτον τον ολιγον ατσαλο τροπο....!

Παρ'ολ'αυτα,κι επειδη υπαρχουν και πιο ''ευαισθητα'' ατομα απο μενα εδω μεσα,αν ξερουν κατι γι' αυτο που ζητας και το οποιο εγω δεν γνωριζω ομολογω,θα σε βοηθησουν,να εισαι σιγουρη γι'αυτο....!

Κατα τα αλλα λοιπον,καλως ηρθες στο forum μας....!

συγνωμη...!

πρωτη φορα σε forum,πρωτη φορα μιλαω κ ζηταω και χαρη απο ανθρωπους που δεν γνωριζω.Αφηστε που μου πηρε κ τρεις μερες να το κανω τελικα!

Προσπαθουσα να βρω ενα συμπαθητικο τρπο να το κανω(χωρις πολλα πολλα)αλλα μαλλον πως απετυχα :(

Και οταν βλεπω καποιοι ειναι και γνωστες και εχουν κ οικιοτητα μεταξυ τους..κολαω να παρεμβω..

Και σε γενικες γραμμες θεωρουμε πολυ ευγενικος ανθρωπος!

*με το "να το βρω" εννοω να παω κ να το παρω.

Ψαχνω διαφορα παιδικα τελευταια για τον γιο μου.παλια.τα σημερινα μου την ψιλοδινουν.πολυ θορυβος.

Ευχαριστω και ξανα συγνωμη
 
Ψαχνω διαφορα παιδικα τελευταια για τον γιο μου.παλια.τα σημερινα μου την ψιλοδινουν.πολυ θορυβος
Και πολυ καλα κανεις :)
Ριξε μια ματια στα υπολοιπα θεματα του forum μπορει να βρεις κατι που σου αρεσε - γραψε ελευθερα τη γνωμη σου - και αν θυμηθεις τιποτα περισσοτερο για αυτο που ψαχνεις γραψτο εδω , θα βοηθησει πολυ.
 
OK sophia,ομολογω οτι τωρα εκφραστηκες πολυ καλυτερα για τα δικα μου περιεργα κι ιδιοτροπα standards...! :D :D

Δε χρειαζεται να κολλας να παρεμβεις σε οτιδηποτε,δεν ''τρωμε'' αλλωστε κανεναν....:biglaugh:

(μεχρι στιγμης τουλαχιστον...!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: )

Kαι μπραβο για την κινηση που κανεις για τον υιο σου,πολυ σωστη και νομιζω καλο θα ηταν να την κανουν ολοι οι νεοι γονεις....!!
 
manos426f είπε:
OK sophia,ομολογω οτι τωρα εκφραστηκες πολυ καλυτερα για τα δικα μου περιεργα κι ιδιοτροπα standards...! :D :D
Δε χρειαζεται να κολλας να παρεμβεις σε οτιδηποτε,δεν ''τρωμε'' αλλωστε κανεναν....:biglaugh:

(μεχρι στιγμης τουλαχιστον...!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: )

Kαι μπραβο για την κινηση που κανεις για τον υιο σου,πολυ σωστη και νομιζω καλο θα ηταν να την κανουν ολοι οι νεοι γονεις....!!
Danke!:smile2:

Δυστυχως δεν θυμαμαι τιποτε αλλο..(ημουνα νια και γερασα)

Αν και νομιζω οτι οντως ηταν η "τοσοδουλα",αν και καμια σχεση με το παραμυθι.

Ευχαριστωωωωωω
 
Βλέποντας τα διάφορα θεματάκια που κατά καιρούς ανοίγουν τα καινούργια μέλη αναζητώντας διάφορες σειρές είτε παιδικές είτε τηλεοπτικές,θα ήθελα να προτείνω το εξής:Δεν θα ήταν προτιμότερο να ανοίξουμε ένα θεματάκι που θα αφορά την αναζήτηση υλικού,έτσι ώστε να μειωθεί ο αριθμός των thread που απλά τιτλοφορούνται "ψάχνω αυτό" και να μπορεί κάποιος καινούργιος να ανατρέξει σε αυτό σε περίπτωση που τυγχάνει να ψάχνει το ίδιο;Προσωπική άποψη πάντα,ας το σκεφτούν οι moderators. :)
 
Γεια σου Sophia.

Αν εχω καταλαβει καλα το παιδικο που ψαχνεις πρεπει να ειναι το memole *στα ιταλικα τουλαχιστον αυτο ειναι το ονομα <--(κανε μια αναζητηση στο google φωτογραφιες)

Τον τιτλο στα ελληνικα δεν τον θυμαμαι... ελπιζω να σε βοηθησα καπως :supergrin:
 
manos426f είπε:
sophia,συγνωμη αλλα εγω θα ειμαι λιγο πιο ''ωμος''.....!
ρε συ! το άρπαξες από τα μούτρα το κορίτσι...! :takethat:

πρέπει να επανορθώσεις τώρα Μάνο.. κερνάς την παρέα τραγουδώντας Πάριο του '80.. :D

Δ. :user:
 
πρέπει να αναστήσω αυτό το thread γιατί ήταν η αιτία να ανακαλύψω το φόρουμ!

ευχαριστώ και την κοπέλα που είχε την απορία, αλλά και αυτούς που την έλυσαν...βασανιζόμουν για χρόνια!

ακόμα θυμάμαι το τραγούδι

"ζωηρούλα μια σταλιά

έλα πάρε με αγκαλιά

γίνε φίλη μου καλή

φίλη μου καλή"
 
για τα Μούμιν λέει μάλλον
 
Σοφία...καλησπέρα!

Εδώ μαμά σε απόγνωση (για τα παιδικά του 2007 φυσικά)!!!

Το έβλεπα κι εγώ φανατικά το ΜΕΜΟΛ ... από τις ωραιότερες παιδικές σειρές (αρκετά κοριτσίστικη...)...

Για ρίξε μια ματιά και στην ΛΑΓΟΥΔΈΝΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ...στον μικρό μου αρέσουν πολύ τα συγκεκριμένα "κουκουνίτσι" (= κουνελάκια)...

http://www.youtube.com/watch?v=nClFy9fOImA&feature=related

Καθώς και ο Δαυίδ το Ξωτικό

http://www.youtube.com/watch?v=yhPTM629atA&feature=related
 
Μη σκιάζεσαι Σοφία, αν δεν το έχεις βρει ήδη, σου έχουμε την απάντηση στην ερώτησή σου!!

Στο YouTube μπορείς να το βρεις στα ιαπωνικά με αγγλικούς υπότιτλους!

Κοίτα εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=BCTT08jJp9U

Κι εμείς πολύ πρόσφατα τα βρήκαμε και τα χαρήκαμε πολύ, παρότι στα ιαπωνικά!
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=PBssfAue690&feature=related]YouTube - The Moomin episode 10 part 2/3 πολυ ωραια σειρα!!!!
 
Δε λέει για το Moomin... δεν είχε άρρωστο κοριτσάκι σε εκείνο!!
 
Τα τοσοδουλια απο το διαστημα [Little memole]

Ξενος τιτλος: Little memole

Ενα απο τα αγαπημενα μου παιδικα λογο μουσικης, χρωματων και σχεδιων

Μικρα πλασματακια με πολυχρωμα μαλλια και γλυκα προσωπακια φτανουν στην γη οταν μια νυχτα που ταξιδευουν χαλαει το διαστημοπλοιο τους και αναγκαζονται να προσγειωθουν στην γη για να το φτιαξουν και τελικα μενουν εδω. Μου αρεσε πολυ η ζωηρουλα απο τα πιο γλυκα σχεδια που εχω δει, αυτο το κοριτσακι με τα μωβ μαλλια που ειχε γινει φιλη με την Μαρια ενα αρρωστο κοριτσακι που εμενε μονο του με μια πολυ αυστηρη γκουβερναντα. Θυμαστε το κομματι που επαιξε στο πιανο? τι ομορφο που ηταν...

Μου κανει εντυπωση το ποσο αγνα ηταν τα δικα μας παιδικα που θελαν να σου περασουν μονο θετικα μηνυματα αγαπης, φιλιας εν σχεση με τα σημερινα.

little+memole.JPG


memole2.gif


memole.jpg
 
Δυστυχώς λίγα επεισόδια μεταγλωττίστηκαν και παίχτηκαν στην Ελλάδα...

Μια επίσης πολύ ωραία σειρά!!!
 
Πίσω
Μπλουζα