Του φαγητού τα καμώματα

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Μερικες φορες στις ελληνικες ταινιες τυχαινει να δουμε ηθοποιους που ενω λενε οτι δεν πεινανε καταληγουν να τρωνε τον αγλεουρα,χαρακτηριστικο παραδειγμα ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος στην ταινια "ο αχορταγος"

Ποιες παρομοιες περιπτωσεις θυμαστε;
 
Πρωτη στο μυαλο μου ερχεται η λαιμαργη Αλικη στα Χτυποκαρδια. Ενω παριστανει την αρρωστη, καταπινει τη μιση φραντζολα οπως της λεει και η μητερα της!
 
Ο Λάμπρος Kωνσταντάρας στο "Υπάρχει και φιλότιμο", παραγγέλνει ένα "απλό" μεζεδάκι για το χαρτοπαίγνιο που έχει οργανώσει στο σπίτι του την παραμονή του ταξιδιού...

(αν μπορεί κάποιος να το "κόψει", έχει πολλή πλάκα !)
 
Στην ταινία ''Η Αλίκη δικτάτωρ'' η Αλίκη πηγαίνει το μεσημέρι επίσκεψη στο σπίτι του φοιτητή Νίκου Γαλανού και ενώ λέει ότι δεν πεινάει, μένει στο σπίτι για φαγητό και τρώει λαίμαργα.
 
bambinella 100 είπε:
Πρωτη στο μυαλο μου ερχεται η λαιμαργη Αλικη στα Χτυποκαρδια. Ενω παριστανει την αρρωστη, καταπινει τη μιση φραντζολα οπως της λεει και η μητερα της!

αν μπορεσω θα το φτιαξω και αυτο το βιντεακι
 
Σε μια ταινία με Βέγγο ή με Βουτσά, ο Ράλλης Αγγελίδης είναι γιατρός του και του προτείνει δίαιτα. Και του λέει: "Σαν εμένα, να τρως λίγο! Εγώ κρατώ τη σιλουέτα μου!". Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς σε ποια :)
 
Το λέει στον Αυλωνίτη, όχι με τον Βέγγο ή τον Βουτσά.

" - Το παν στη ζωη αγαπητέ μου είναι η δίαιτα. Εγώ ! για να περιορίζω το στομάχι μου, διατηρώ τη σιλουέτα μου..."

- Αμ δεν το βλέπω; ...", απαντά ο Αυλωνίτης...

-
 
stakovios είπε:
Σε μια ταινία με Βέγγο ή με Βουτσά, ο Ράλλης Αγγελίδης είναι γιατρός του και του προτείνει δίαιτα. Και του λέει: "Σαν εμένα, να τρως λίγο! Εγώ κρατώ τη σιλουέτα μου!". Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς σε ποια :)
προκειται για την ταινια "ο θησαυρος του μακαριτη" , αν μπορεσω θα φτιαξω βιντεακι με τη σκηνη Αυλωνιτη - Αγγελιδη

Betty Boop δε βρηκα ολοκληρη σκηνη που να δειχνει την Αλικη να τρωει λαιμαργα γι αυτο βαζω 3 φωτογραφιες

attachment.php
attachment.php
attachment.php


ald1.JPG

ald2.JPG

ald3.JPG
 
panp είπε:
Ο Λάμπρος Kωνσταντάρας στο "Υπάρχει και φιλότιμο", παραγγέλνει ένα "απλό" μεζεδάκι για το χαρτοπαίγνιο που έχει οργανώσει στο σπίτι του την παραμονή του ταξιδιού...(αν μπορεί κάποιος να το "κόψει", έχει πολλή πλάκα !)
panp ετοιμη η σκηνη με τον Κωνστανταρα


stakovios ετοιμος κι ο διαλογος αναμεσα στον Αυλωνιτη και τον Αγγελιδη στην ταινια "ο θησαυρος του μακαριτη"

[edit]This video has been removed by the user. Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks katerinak :hurrah: :hurrah: :clap: :cheers: ! Ειδικά η μακαρονάδα με κιμά πάνω στην πράσινη τσόχα θα ήταν όλα τα λεφτά...

Επίσης είναι τρομερή η "σοβαρότητα" με την οποία τον κοιτάει η Ζαρόκωστα !

Ήθελα να πώ επίσης ότι υπάρχει και το "αντιπαράδειγμα", αυτοί που χορταίνουν από άδεια πιάτα ("Ένας τρελός τρελός Βέγγος") !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λαιμαργη Αλικη ξανα, αυτη τη φορα στο Κλωτσοσκουφι.

Η Αλικη τρωει με τεραστια βουλιμια τα εκλεκτα εδεσματα που υπαρχουν στη βιλα του Βεγγελη, ενω η Τασω Καββαδια και η Μαρικα Κρεβατα την παρακολουθουν απο την κλειδαροτρυπα αποκαλωντας την ψωμολυσσασμενη!

Μοναδικη η εθνικη σταρ σε ρολους πεινασμενης!
 
Στην ταινια "ο γεροντοκορος" ο Κωνστανταρας λεει στο γιατρο του οτι το βραδυ ενιωθε ενα βαρος στο στομαχι του κι οταν ο γιατρος τον ρωταει τι εφαγε.. δειτε τη συνεχεια στο βιντεακι:

[video=youtube;NyAg-fp8-QY]

 
bambinella 100 είπε:
Λαιμαργη Αλικη ξανα, αυτη τη φορα στο Κλωτσοσκουφι.Η Αλικη τρωει με τεραστια βουλιμια τα εκλεκτα εδεσματα που υπαρχουν στη βιλα του Βεγγελη, ενω η Τασω Καββαδια και η Μαρικα Κρεβατα την παρακολουθουν απο την κλειδαροτρυπα αποκαλωντας την ψωμολυσσασμενη!

Μοναδικη η εθνικη σταρ σε ρολους πεινασμενης!
ΒΒ ετοιμη η σκηνη με την Αλικη που καταβροχθιζει ο,τι βρει μπροστα της

[edit] To video αφαιρέθηκε λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Screenshots μπορείτε να δείτε εδώ[Edit]

Στην ταινια "Μην ειδατε τον Παναη" βλεπουμε ενα κοριτσακι που δε θελει να φαει και δεν καταφερνει να του αλλαξει γνωμη ουτε ο Θανασης Βεγγος

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και στο "Δόλωμα" επίσης η Αλίκη τρώει λαίμαργα. Και εκεί που προσπαθεί ο Αλεξανδράκης να της μάθει να τρώει και μαλώνουν για τη "σαλτσίτσα" αλλά και μετά στο εστιατόριο με το καρπούζι και το..."παραπάνω!"...
 
Σε ευχαριστω, katerinak!

Η καημενη η Αλικη, ετρωγε με λυσσα γιατι μαλλον πεινουσε στ' αληθεια. Ειχα διαβασει μια συνεντευξη της μητερας της που ελεγε πως η Αλικη πολυ συχνα περναγε ολη μερα μονο με ενα γιαουρτι για να διατηρει τη σιλουετα της.

Επομενο ηταν λοιπον, οταν εβλεπε φαϊ μπροστα της να πεφτει με τα μουτρα!
 
tonytony είπε:
Και στο "Δόλωμα" επίσης η Αλίκη τρώει λαίμαργα. Και εκεί που προσπαθεί ο Αλεξανδράκης να της μάθει να τρώει και μαλώνουν για τη "σαλτσίτσα" αλλά και μετά στο εστιατόριο με το καρπούζι και το..."παραπάνω!"...
ετοιμα τα βιντεακια με τις δυο σκηνες

[edit]This video has been removed by the user. Sorry about that.[/edit]

[edit]This video has been removed by the user. Sorry about that.[/edit]

bambinella 100 είπε:
Η καημενη η Αλικη, ετρωγε με λυσσα γιατι μαλλον πεινουσε στ' αληθεια. Ειχα διαβασει μια συνεντευξη της μητερας της που ελεγε πως η Αλικη πολυ συχνα περναγε ολη μερα μονο με ενα γιαουρτι για να διατηρει τη σιλουετα της. Επομενο ηταν λοιπον, οταν εβλεπε φαϊ μπροστα της να πεφτει με τα μουτρα!
ευχαριστουμε ΒΒ για την πληροφορια!ετσι εξηγειται που επεφτε με τα μουτρα στο φαγητο :D εκτος κι αν ηθελε να ειναι πειστικοτατη στο ρολο της,παντως τα καταφερε μια χαρα στο ρολο της λαιμαργης και πεινασμενης :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και να συμπληρωσω οτι το πιο αγαπημενο φαγητο της Αλικης ηταν η μακαροναδες παντος τυπου.

Ενα φαγητο που ομως συνηθως το απεφευγε γιατι εχει πολυ κακη φημη στον κοσμο της διαιτας!
 
προσθετω και τη σκηνη που η Αλικη καταβροχθιζει το κανταΐφι (αυτο "κερδισε" οταν ο Αλεξανδρακης εστριψε το κερμα) στην ταινια "το κλωτσοσκουφι"

[video=youtube;410T55B-eoc]

 
βιντεακι απο την ταινια "Μην ειδατε τον Παναη", ο Κωστας Δουκας κατι τσιμπησε μονο..

[video=youtube;-ZeToxD9jFA]

 
Θυμηθηκα τωρα τον καημενο το Ντινο Ηλιοπουλο στις Τρεις κουκλες κι εγω, που ενω πειναει δεν τρωει γιατι φοβαται οτι ο φιλος του που κερναει δε θα εχει να πληρωσει.

Αντιθετα, ο Νικος Ριζος δε φαινεται να εχει τετοιους προβληματισμους! :D
 
Πίσω
Μπλουζα