Τούλα Γαλάνη

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.279
Αφορμή για το άνοιγμα αυτού του θέματος ήταν η τυχαία εύρεση του παρακάτω video. Έχουν ειπωθεί διάφορα για την ηθοποιό - τραγουδίστρια - μοντέλο κατά καιρούς στο forum και σκέφτηκα ότι καλά θα ήταν να υπάρχουν όλες οι πληροφορίες σε έναν χώρο. Βάζω λοιπόν ως εισαγωγή αυτό το video με την ελπίδα να "ανοίξει" αργότερα το θέμα με περισσότερες πληροφορίες.

 
Μεγαλη αδυναμια. Παντα ειχα περιεργεια, τι απεγινε.

Τα παραπανω με λιγες περισσοτερες πληροφοριες παραανω βρηκα στο blog του Τρουσσα

Συνθετης της Γερμανικης δισκογραφιας της ο Cretu!
 
Να μια ακόμη όμορφη φωτογραφία από τα καμαρίνια του Θεάτρου Ακροπόλ με τους άγνωστους (τουλάχιστον σε μένα) Βάνα Μπούκουρα, Μαίρη Κωνσταντίνου, Ειρήνη Τούσκα και Χρήστο Πατρινό. Εκτιμώ ότι πρέπει να είναι περίπου 1965-66-67. Και μία καθαρή φωτογραφία της αδερφής της, Ιωάννας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τον καλλιτεχνικό χώρο έχουν περάσει και περνάνε ακόμη, πανέμορφες γυναίκες. Τί να πούμε για τις: ΕΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ (Που ήμασταν και φίλοι για 5 χρόνια) ΟΛΓΑ ΚΑΡΛΑΤΟΥ, ΛΙΛΛΗ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ, ΧΑΡΙΤΙΝΗ ΚΑΡΟΛΟΥ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΙΡΗ ΚΥΒΕΛΟΥ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΛΑΔΙΚΟΥ, ΒΕΡΑ ΚΡΟΥΣΚΑ, ΓΙΩΤΑ ΣΟΪΜΟΙΡΗ, ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ ΚΑΡΜΠΟΥΡΗ, ΜΑΡΩ ΚΟΝΤΟΥ, ΜΠΕΤΥ ΛΙΒΑΝΟΥ ή την σημερινή Θεά ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΡΙΟΠΟΥΛΟΥ...Αλλά και πόσες άλλες που ξεχνάω αυτή την στιγμή. Όμως όλοι μας, έχουμε σε ορισμένες μιά ιδιαίτερη αδυναμία...Εγώ έχω στην Θεά Δήμητρα (Τούλα) Γαλάνη...Η γυναίκα έχει απίστευτη ομορφιά ως αρχαία Ελληνίδα...Τα ίχνη της έχουν χαθεί εδώ και χρόνια, εύχομαι να είναι καλά! Θα αναρτώ κι εγώ με την σειρά μου διάφορα περί του καλλιτεχνικού χώρου που τόσο πολύ αγαπώ...Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία. Παρουσιάζω 4 φωτογραφίες της...Η γυναίκα είναι Θεά...Τι να λέμε...
 

Συνημμένα

  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (6).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (6).jpg
    38 KB · Προβολές: 8
  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (9).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (9).jpg
    69,3 KB · Προβολές: 8
  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (15).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (15).jpg
    112 KB · Προβολές: 8
  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (17).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (17).jpg
    85,4 KB · Προβολές: 7
Η αδυναμία μου!!!!!!!! Όλα της είναι πανέμορφα...Την λατρεύω...Με άριστα το 10 η Θεά Δήμητρα παίρνει 100...Τόσο απλά...
 
Πολύ όμορφη η Δήμητρα Γαλάνη όπως επίσης και η αδελφή της η Ιωάννα Γαλάνη.

images


Περισσότερα για τις αδερφές Γαλάνη μπορείτε να βρείτε και εδώ.


@ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ Είναι μεγάλη κουβέντα η σύγκριση της ομορφιάς που κάνεις με αυτή της Αρχαίας Ελληνίδας.

Η Αρχαία Ελληνίδα ήταν όληκληρη η φιλοσοφία μιας ζωής για τους Αρχαίους Έλληνες, ηταν για αυτούς η "μιλιά" των Θεών, ήταν άλλοτε ο πολεμιστής (βλέπε Θεά Αθήνα που ήταν κόρη του Θεού Δια) και άλλοτε η γνώστρια της Σοφιας και της Δικαιοσύνης (βλέπε την Θεά Θέμιδα) , η δε ομορφιά για αυτούς ήταν τόσο τυφλή γιατί γνώριζαν ότι η εξωτερική ομορφιά παραπλανει και είναι πονηρή (βλέπε την Θεά Ήρα) . Η γοητεία για αυτούς (επειδή ήταν ήταν πολεμιστές) ήταν περισσότερο Πλατωνικη,... ηταν η γαλήνη που τους έδινε στη ζωή τους και το χάδι όταν γύριζαν μετά την κάθε μάχη τους. (βλέπε Πηνελόπη).

Έχω και εγώ απο ότι κατάλαβες την ίδια με σένα αδυναμία και αγάπη για την εικόνα όμως της Αρχαία Ελληνίδας. :lol:

Anyway, κουβέντα να γίνεται..

Όπως και να έχει είναι σεβαστη η γνώμη σου.

Welcome και απο μένα @ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ όμορφη η Δήμητρα Γαλάνη όπως επίσης και η αδελφή της η Ιωάννα Γαλάνη.

images


Περισσότερα για τις αδερφές Γαλάνη μπορείτε να βρείτε και εδώ.


@ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ Είναι μεγάλη κουβέντα η σύγκριση της ομορφιάς που κάνεις με αυτή της Αρχαίας Ελληνίδας.

Η Αρχαία Ελληνίδα ήταν όληκληρη η φιλοσοφία μιας ζωής για τους Αρχαίους Έλληνες, ηταν για αυτούς η "μίλια" των Θεών, ήταν άλλοτε ο πολεμιστής (βλέπε Θεά Αθήνα που ήταν κόρη του Θεού Δια) και άλλοτε η γνωστής της σοφιας και της δικαιοσύνης (βλέπε την Θέμιδα) , η δε ομορφιά για αυτούς ήταν τόσο τυφλή γιατί γνώριζαν ότι η εξωτερική ομορφιά παραπλανει και είναι πονηρή (βλέπε την Θέα Ηρα) . Η γοητεία για αυτούς (επειδή ήταν ήταν πολεμιστές) ήταν περισσότερο Πλατωνικη,... ηταν η γαλήνη που τους έδινε στη ζωή τους και το χάδι όταν γύριζαν μετά την κάθε μάχη τους. (βλέπε Πηνελόπη)

Anyway, κουβέντα να γίνεται..

Όπως και να έχει είναι σεβαστη η γνώμη σου.
Δεν αντιλέγω σε όσα είπες, ξέρω πολύ καλά...Απλά τα χαρακτηριστικά ορισμένων γυναικών σε παραπέμπουν στο κάλλος, ή στην υπέροχη αισθητική που πλημμυρίζει η αρμονία ενός προσώπου...Σαφώς και είναι μεγάλη η συζήτησις και θα χαιρόμουν εάν την ανοίγαμε κάποια στιγμή.
 
Λένε ότι όλα στην ζωή μας είναι υποκειμενικά...Μπορεί να είναι κι έτσι...
Λένε ότι το γούστο ή η ομορφιά ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο...Δεκτόν...
Αυτό που ξέρω πάντως είναι το εξής: Όταν βλέπω αυτή την γυναίκα ταξιδεύω στο σύμπαν με ταχύτητα φωτός...
Τί να πούμε για τις ματάρες της...Τα χείλη της...Τα φρύδια της, τα μαλλιά της, ο τύπος της, η κίνησίς της, το βλέμμα της...
Όλα της εκπέμπουν κάτι που δεν εκφράζεται με λόγια...Άποψίς μου βέβαια...
Όμως φρονώ, πως μέσα σε όλη αυτή την υποκειμενικότητα που διακρίνει τον κόσμο μας, κάποια αντικειμενικότητα θα υπάρχει σε αυτό το ονειρικό πλάσμα...
Αναμένω με ιδιαίτερη χαρά τα σχόλιά σας...
 

Συνημμένα

  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (24).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (24).jpg
    86,8 KB · Προβολές: 5
  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (30).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (30).jpg
    108,5 KB · Προβολές: 5
  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (13).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (13).jpg
    55,6 KB · Προβολές: 7
  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (22).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (22).jpg
    135,2 KB · Προβολές: 4
  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (12).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (12).jpg
    88 KB · Προβολές: 6
  • ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (26).jpg
    ΤΟΥΛΑ ΓΑΛΑΝΗ (26).jpg
    141,2 KB · Προβολές: 3
Δεν ειναι και τοσο υποκειμενικη η ομορφια οσο λεγεται. Και η ομορφια και η αρμονια διεπονται απο καποιους αρχαιους μαθηματικους κανονες. Οσον αφορα την υποκειμενικοτητα της ομορφιας, οπωσδηποτε υφισταται, αλλα μεχρις ενος βαθμου.
Τελικα, εχω σιχαθει να ακουω στην εποχη μας οτι τα παντα ειναι υποκειμενικα. Ε, οχι! Η αληθεια ειναι μια!
Καλως ηρθες στο φορουμ.
 
Δεν ειναι και τοσο υποκειμενικη η ομορφια οσο λεγεται. Και η ομορφια και η αρμονια διεπονται απο καποιους αρχαιους μαθηματικους κανονες. Οσον αφορα την υποκειμενικοτητα της ομορφιας, οπωσδηποτε υφισταται, αλλα μεχρις ενος βαθμου.
Τελικα, εχω σιχαθει να ακουω στην εποχη μας οτι τα παντα ειναι υποκειμενικα. Ε, οχι! Η αληθεια ειναι μια!
Καλως ηρθες στο φορουμ.
Αυτό λέω κι εγώ αγαπητέ! Επιτέλους πρέπει κάποια πράγματα να μπαίνουν στις θέσεις τους...Καλώς σας βρήκα λοιπόν. Όσο για την Τούλα, ε ναί! Τί να κάνουμε; Είναι πανέμορφη αντικειμενικά! Ευχαριστώ και πάλι!
 
Αυτό λέω κι εγώ αγαπητέ! Επιτέλους πρέπει κάποια πράγματα να μπαίνουν στις θέσεις τους...Καλώς σας βρήκα λοιπόν. Όσο για την Τούλα, ε ναί! Τί να κάνουμε; Είναι πανέμορφη αντικειμενικά! Ευχαριστώ και πάλι!
"Aγαπητη". Ανηκω στο γυναικειο φυλο.
Ελπιζω να σε δουμε και σε πολλα αλλα θεματα περαν της Τουλας Γαλανη. Το φορουμ ειναι πολυποικιλο και για ολες τις προτιμησεις.
 
Ω χίλια συγγνώμη, δεν το κατάλαβα. Ναί, ασφαλώς και θα αναρτήσω και αλλά περί του καλλιτεχνικού στερεώματος! Η ιστοσελίδα όπως είπες κι εσύ είναι πολυποίκιλη και σπουδαία από πολλές απόψεις. Το διαδίκτυο έχει και κάποιες οάσεις ορισμένες φορές, όπως αυτή βεβαίως.
 
Μη ζητας συγγνωμη. Δεν υπαρχει λογος, ουτε εχουμε την απαιτηση απο τα καινουργια μελη να γνωριζουν αν βρισκεται γυναικα η αντρας πισω απο το καθε ψευδωνυμο.
Αλλωστε, εχουν συμβει πολλα ευτραπελα εδω κατα καιρους οπου τους αντρες τους νομιζαν γυναικες και αντιστροφως και παντα ολα αυτα τα αντιμετωπιζαμε οπως πρεπει: Με χιουμορ. :)
 
Ναί, καταλαβαίνω, γίνονται αυτά στο διαδίκτυον. :)
Το γέλιο είναι το μοναδικό ακίνδυνο φάρμακο του κόσμου. Ο μέγας Δημόκριτος γελούσε πάρα πολύ και αυτό το μαρτυρεί ο Στοβαίος, όπου χαρακτηριστικά λέει: ''Τοίς δέ σοφοίς αντί οργής, Ηρακλείτω μέν δάκρυα Δημοκρίτου δέ γέλως εποίει''. Και βέβαια το γέλιο είναι ένας σοβαρός λόγος που ο Δημόκριτος πέρασε τα εκατό χρόνια ζωής. Γνώμη μου είναι πως ο Αριστοφάνης υπήρξε τραγικότερος από τους τραγωδούς...Κι αυτό διότι με το γέλιο τελικά λέμε τα σοβαρότερα πράγματα...
 
Άλλη μια πολύ όμορφη λήψη από το Ερωτισμός και Πάθος (1974). Με τον Νίκο Γαλανό.

20201225_172243.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα