Το ΑΠΟΛΥΤΟ 24/7 PC!

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Πριν από ένα περίπου μήνα, μου είχε καρφωθεί η ιδέα της συναρμολόγησης ενός μηχανήματος που θα ήταν κατάλληλο για λειτουργία 24/7.

Καλά, και με το δίκιο σας, θα πείτε ότι όλα τα μηχανήματα είναι κατάλληλα για τέτοια χρήση έτσι δεν είναι; Για μένα όχι. Εξηγώ:

Το απόλυτο μηχάνημα θα έπρεπε να διαθέτει τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

- Εξαιρετικά μικρή κατανάλωση. Δεν θέλω πυρηνικό αντιδραστήρα να τροφοδοτεί ένα κατεβαστήρι.

- Μικρό παραγόμενο θόρυβο, άρα λίγους ανεμιστήρες σε χαμηλές στροφές.

- Μικρό κόστος. Δεν θα δώσω 1000 ευρώ να λειτουργώ ένα μηχάνημα 24/7 για να κατεβάζει και να κάνει σάουνα το δωμάτιο το καλοκαίρι.

- Καμία απαίτηση για upgrading.

- Χρήση κάποιων parts που ήδη υπήρχαν.

- Budget όχι παραπάνω από 100 ευρώ συνολικά, με χρήση ήδη κομματιών που τυχόν είχα.

Ήταν εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο;

Η απάντηση ήταν ναι.

...... και το αποτέλεσμα αυτό:





Ορίστε και λήψη από άλλη γωνία.

Για το παραπάνω μηχανηματάκι είχα ήδη τα εξής κομμάτια.

- Κουτί: Ένα παλιό Innovator εξαετίας που ήταν ξεχασμένο στο πατάρι. Το κουτί ήταν αρχικά άσπρο, το είχα βάψει με μπογιά αυτοκινήτου και ακόμα και μετά έξι χρόνια είναι σε εξαιτερική κατάσταση.

- Τροφοδοτικό: Ένα παλιό 550άρι. Με 20 pin σύνδεση για μητρική.

- Μνήμη: 1 giga DDR 533. Ότι έπρεπε για το μηχάνημα.

- Δίσκοι: 40 και 160 giga IDE, κουκλιά!

Πήρα με 75 ευρώ τη μητρική που περιέχει επεξεργαστή Atom στα 1,6 και κάρτα γραφικών.

Άλλα 20 ευρώ για ένα SATA DVD-R,

Σύνολο 95 ευρώ. Not bad, not bad at all.

Το μηχάνημα έχει κλείσει από τη μέρα που στήθηκε μια φορά, όπου έπεσε το ρεύμα,μία φορά για προσθήκη του 160άρη και άλλη μία για καθάρισμα. (Κάθε μήνα καθιερωμένα).

Αποτέλεσμα: Πανγρήγορο για οτιδήποτε έχει να κάνει με απλές χρήσεις. Σερφάρισμα, ..... και οτιδήποτε άλλο φανταστείτε. Δεν κάνει καθόλου θόρυβο και στην κυριολεξία το ξεχνάς στη γωνία και δεν του δίνεις σημασία.

Project satisfaction 95%.

Cost: 100%.

Noise: 100%.

Power usage: 100%.

Λειτουγικότητα: 100%.

Το αποτέλεσμα τα σπάει, κυριολεκτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαθόλου άσχημα Γιώργο !!!

Ακριβώς με την ίδια λογική χρησιμοπoιώ κι εγώ όπως ξέρεις 3 χρόνια τώρα το ταπεινό σκουλήκι αυτό,από το οποίο γράφω,έναν P-III με 1.5GB RAM και 1x80 +1x250 GB HDD's....

Απλά η πλάκα είναι ότι εμένα στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο κουτί,το Coolermaster Cavalier III,και όποιος το βλέπει νομίζει ότι πρόκειται για σαφώς πιο "αξιοπρεπές" μηχάνημα εσωτερικά...:biglaugh: :biglaugh:
 
Χε χε ακολουθούμε ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετη τακτική στα κουτιά!
 
Ακριβώς !

Βασικά εγώ βάζοντας τον τότε P4,τώρα C2D,στο Stacker,δεν ήθελα να διώξω το Cavalier με τίποτα (πολύ αξιόλογο κουτάκι..) κι έτσι έγινε η μεταφορά του P-III από ένα απλό generic κουτί,μέσα σ' αυτό...

Δε βαριέσαι,να έχουμε να ασχολούμαστε και να ταϊζουμε την τρέλα μας !!
 
Πίσω
Μπλουζα