Το Ελληνικό Φιλμ Νουάρ

Ελληνικό Φιλμ Νουάρ, ποια ταινία σας αρέσει περισσότερο.

  • Έγκλημα στο Κολωνάκι

    Ψηφοφορίες: 3 23,1%
  • Έγκλημα στα παρασκήνια

    Ψηφοφορίες: 6 46,2%
  • Ο δολοφόνος αγαπούσε πολύ

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Εφιάλτης

    Ψηφοφορίες: 2 15,4%
  • Ο θάνατος θα ξανάρθει

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Χωρίς ταυτότητα

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Αμφιβολίες

    Ψηφοφορίες: 1 7,7%
  • Μια γυναίκα κατηγορείται

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Άλλη...

    Ψηφοφορίες: 1 7,7%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    13

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.517
Αντιδράσεις
28.109
Δε γινοταν να μην αναφερθω στη μεγαλη μου αγαπη: Τις ταινιες μυστηριου και αγωνιας, η αλλιως το ελληνικο φιλμ νουαρ.

Αν και η χωρα μας δεν τιμησε ιδιαιτερα το ειδος αυτο σε ποσοτητα, ειχαμε λιγες αλλα πολυ καλες παραγωγες. Και εννοω τις ασπρομαυρες ταινιες του '50 και του '60 και οχι τα αστυνομικα των επομενων δεκαετιων γιατι μονο τα πρωτα ειχαν την πρεπουσα ατμοσφαιρα.

Θεωρω οτι οι μεταγενεστερες ταινιες ηταν περισσοτερο ταινιες δρασης με μια δοση exploitation συνηθως, οποτε ξεφευγουν.

Το ελληνικο φιλμ νουαρ για να ειναι σωστο, επρεπε να εχει γυριστει την καταλληλη εποχη και οι ταινιες που ακολουθουν ειναι επιλεγμενες με αυτο το κριτηριο.

Αποφασιστε λοιπον, ποια απ' ολες σας αρεσει περισσοτερο.

Έγκλημα στο Κολωνάκι

Έγκλημα στα παρασκήνια

Ο δολοφόνος αγαπούσε πολύ

Εφιάλτης

Ο θάνατος θα ξανάρθει

Χωρίς ταυτότητα

Αμφιβολίες

Μια γυναίκα κατηγορείται

Άλλη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμφιβολίες, το δίχως άλλο. Με μια εκπληκτική Βιβέτα Τσιούνη.
 
Και γω αγαπώ πολύ το είδος αυτό! Στάνταρ θα πω τον "Εφιάλτη" και το "Ο Θάνατος Θα Ξανάρθει"! Μ' αρέσουν και τα δύο εξίσου!
 
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι γυρίσθηκαν λίγες Ελληνικές νουάρ παραγωγές. Μερικές μάλιστα ήταν εξίσου καλές με τα κορυφαία κατ' εμέ Γαλλικά νουάρ.

Παρ' όλο που οι δημιουργοί διέθεταν τις ικανότητες, δεν συνέχισαν... Ίσως δεν ήταν τόσο εμπορικές όσο τα μιούζικαλ; Δεν γνωρίζω.

Αυτή που μου άρεσε πολύ ήταν (και είναι) το "Έγκλημα στα παρασκήνια".

Όταν την είχα πρώτο-δει, είχα συγκλονιστεί!!!!
 
μου αρεσουν δυο ταινιες απ την παραπανω λιστα: "εφιαλτης" και "ο θανατος θα ξαναρθει"

τελικα ψηφισα την ταινια "εφιαλτης"γιατι εχει κατι παραπανω,πιστευω οτι ειναι ισαξια με τις ταινιες του Χιτσκοκ ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα προτιμουσα να ξεχωριζετε μια ταινια, αντε δυο το πολυ.....

Aκριβως αυτο που λες συνεβη, miki-mik7. Το φιλμ νουαρ δε βρηκε προσφορο εδαφος τοτε στην Ελλαδα γιατι αλλα ηθελε ο κοσμος την εποχη εκεινη.
 
Ψήφισα το "Έγκλημα στο Κολωνάκι", αλλά μου αρέσουν σχεδόν εξίσου ο "Εφιάλτης" και το "Ο θάνατος θα ξανάρθει".
 
Ψήφισα το έγκλημα στα παρασκήνια. Αρκετά καλό...
 
Ψηφισα "ο θανατος θα ξαναρθει" αλλα μου αρεσε παρα πολυ και το "Εγκλημα στα παρασκηνια".
 
Ξέχασες το πιο χαρακτηριστικό ελληνικό φιλμ νουάρ, τη "Λόλα", γιατί αυτά που αναφέρεις είναι μάλλον ταινίες μυστηρίου, αν και δεν τις έχω όλες.

Εγώ πάντως ψήφισα τον "Εφιάλτη".
 
Το έγκλημα στο κολωνάκι:

1. Γιατί δεν έχω δει πολλά φιλμ απο την λίστα, δεν έτυχε !

2. Μετά το ζευγάρι Μαυροπούλου- Μπάρκουλης, γράφει πολύ καλά!

άλλο που εχω δει και μου άρεσε ηταν οι αμφιβολίες καθως και το έγκλημα στα παρασκήνια!!

Σιγουρα πολλα την λίστα θα ανήκουν στον Μαρη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapide είπε:
Ξέχασες το πιο χαρακτηριστικό ελληνικό φιλμ νουάρ, τη "Λόλα", γιατί αυτά που αναφέρεις είναι μάλλον ταινίες μυστηρίου, αν και δεν τις έχω όλες.
Πιστευω πως το κυριο χαρακτηριστικο του φιλμ νουαρ ειναι το μυστηριο. Επισης σε ολες τις ταινιες της λιστας υπαρχει φονος (στο Χωρις ταυτοτητα τρεις αποπειρες φονου κατα της Λασκαρη).

Η Λολα εχει πιο πολυ να κανει με υποκοσμο, Τρουμπα, κ.λ.π. Με αυτη τη λογικη θα επρεπε να βαλω το Καθαρμα, τους Αδιστακτους και ενα σωρο αλλα που κατ' εμε, δεν ειναι νουαρ.

Τωρα βεβαια, επειδη πολλες φορες τα ορια μεταξυ, θριλερ, νουαρ, αστυνομικου, δρασης, αγωνιας, ειναι δυσδιακριτα, εβαλα και την επιλογη Αλλη για να ψηφισετε οποια ταινια σας αρεσει και νομιζετε οτι θα επρεπε να βρισκεται στη λιστα.
 
Τις 5 απο τις ταινίες έχω δει, όλες μου άρεσαν αλλά έχω μια αδυναμία στο θάνατο που θα ξανάρθει γιατί ήταν η πρώτη τέτοιου είδους που είδα και απλά την λάτρεψα!!!
 
Ειναι ολες πολυ καλες, αλλα ειχα και θα εχω μια ξεχωριστη αδυναμια στον Εφιαλτη. Το σεναριο ειναι αλα Χιτσκοκ, οποτε δε γινεται παρα να παει η ψηφος μου εκει.

Και φυσικα δεν παραβλεπω τη σοκαριστικα καλη σκηνοθεσια του Ερρικου Ανδρεου (δεν ειχε συμπληρωσει ακομα τα 23 του χρονια οταν γυρισε την ταινια) και τις εξαιρετικες παρουσιες της Βουλας Χαριλαου και του Μιχαλη Νικολινακου που ηταν γεννημενος για το ειδος αυτο.

Εντυπωση μου κανει που η ταινια Χωρς Ταυτοτητα, σε παραγωγη Φινος Φιλμ, σεναριο Γιαννη Μαρη και με τρανταχτα ονοματα οπως Αλεξανδρακης - Λασκαρη, δεν πηρε καμια ψηφο ακομα.
 
Τον "Εφιάλτη" δεν τον έχω δει και μάλλον, μετά απ' όσα έχω διαβάσει εδώ πέρα, πρέπει να καλύψω το κενό το γρηγορότερο :)

Ψήφισα το "Έγκλημα στα παρασκήνια" γιατί μου κάνει πιο νουάρ από το "Έγκλημα στο Κολωνάκι" και μπορεί να μην έχει Νικολινάκο αλλά έχει έναν καταπληκτικό Σταρένιο και μία εξαίρετη Ζωρζ Σαρρή.

Αν θεωρήσουμε τη "Λόλα" φιλμ νουάρ, την ψηφίζω και με τα δυο χέρια :)

Και παρ' όλο που το μυστήριο είναι λίγο, εύκολα εξηγήσιμο και κανένας δεν θέλει να σκοτώσει κανέναν (εκτός από τους Γερμανούς τον ήρωα βεβαίως - βεβαίως :p ), να δηλώσω την αδυναμία μου στον εξόχως ατμοσφαιρικό "Άνθρωπο του τραίνου".
 
Και δικη μου μεγαλη αδυναμια Ο Ανθρωπος του τραινου, retrofan.
 
Kαι εγω λατρευω τον "Ανθρωπο Του Τραινου" οποτε το βαζουν στην κρατικη παντα το βλεπω!

Απο τη λιστα ψηφισα το "Εγκλημα Στα Παρασκηνια" γιατι με εκανε να αιστανθω την αγωνια που χρειαζεται!

Θα πρεπει ομως να δω και εγω συντομα τον Εφιαλτη και το Ο θανατος θα ξαναρθει για να εχω μια πιο σφαιρικη αποψη!

Σαν φιλμ νουαρ επισης στεκουν και οι 2 πρωτες ιστοριες (Το Νικουλελι & Ενας Καποιος Βασιλης) απο την ταινια του 1959 Ερωτικες Ιστοριες.
 
argy είπε:
Σαν φιλμ νουαρ επισης στεκουν και οι 2 πρωτες ιστοριες (Το Νικουλελι & Ενας Καποιος Βασιλης) απο την ταινια του 1959 Ερωτικες Ιστοριες.
Πάντως στην 1η ιστορία μου άρεσε πολύ η Ζαφειρίου. Πολύ καλή ερμηνεία.
 
Δύσκολα θα έβλεπα τις "Ερωτικές ιστορίες" ως φιλμ νουάρ, αλλά δεν λέω μεγάλα λόγια, γιατί έχω πολλά χρόνια να το δω. Θυμάμαι, ωστόσο, ότι και η ίδια η Ελένη Ζαφειρίου πίστευε, όπως είχε δηλώσει σε μια συνέντευξή της, ότι η ερμηνεία της στο φιλμ αυτό είναι μια από τις καλύτερες δουλειές της.

Αντιθέτως, θεωρώ νουάρ την υπέροχη ταινία του Ντίνου Κατσουρίδη "Οι αδίστακτοι", με σαφείς επιρροές από τα γαλλικά δείγματα του είδους (υπάρχει και ιδιαίτερο θέμα για αυτή την ταινία).
 
Παραθετω πληροφοριες για τα φιλμ με μηδεν ψηφους, για να τα γνωρισετε λιγακι και να τα εκτιμησετε (ελπιζω) πολυ.

Ο δολοφονος αγαπουσε πολυ:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%86%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82_%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B5_%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D

Χωρις Ταυτοτητα:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82_%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

Μια γυναικα κατηγορειται:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B9%CE%B1_%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B1_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9

(Η φωτογραφια με τη Μπετυ Αρβανιτη, το Νικο Δαδινοπουλο και το Νικο Γαροφαλλου, εντελως ασχετη).
 
Πίσω
Μπλουζα