Το Θέατρο στο Γ' Πρόγραμμα

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Για τους φιλους του ραδιοφωνικου θεατρου, να θυμουνται οτι καθε Κυριακη στις 22:00 το Γ Προγραμμα της Ελληνικης Ραδιοφωνιας παρουσιαζει απο την εκπομπη ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ θεατρικες παραστασεις Ελληνων και ξενων συγγραφεων. Κυριως επαναληψειςς απο το ανεκτιμητο αρχειο του σταθμου.

Επισης καθημερινα (εκτος Σαββατου και Κυριακης) στις 17:00 υπαρχει η εκπομπη ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ που παρουσιαζει αποσπασματα από μεγαλες θεατρικες ερμηνειες.

Το προγραμμα του Γ

ΑΘήνα 95,6 ή 90,9, Θεσσαλονίκη στους 92,

Ακαρνανικά 102,5,

Έβρος 88,1,

Ηράκλειο 91,3,

Γιάννενα 103,3,

Καβάλα 97,5,

Καλαμάτα 89,3,

Καστοριά 103,1,

Κέρκυρα 89,8,

Κεφαλλονιά 104,3,

Μυτιλήνη 106,4,

Πήλιο 96,8,

Ρόδος 103,4,

Τρίπολη 90,3

Χανιά 106,

http://tvradio.ert.gr/radio/liveradio/trito.asp
Κοιτωντας το προγραμμα ειδα οτι αυτη την εβδομαδα στις 18:15 ο Γιώργος Κοροπούλης διαβαζει το υπεροχο ΠΑΠΠΙΣΑ ΙΩΑΝΝΑ του Ροΐδη.

Υποθετω οτι ειναι στα πλαισια εκπομπης που διαβαζει εργα μεγαλων συγγραφεων...
 
Κρίμα ρε παιδί μου να μην γίνονται πια καινούριες ηχογραφήσεις...Θα ήταν ωραία να έχουμε και τη νέα γενιά των ηθοποιών σε αυτή τη μορφή θεάτρου...Επίσης παλαιότεροι ηθοποιοί που δεν παίζουν πια στο θέατρο (πχ. Συνοδινού) θα μπορούσαν να κάνουν καινούριες ηχογραφήσεις.

Παρ όλα αυτά φέτος έγινε μια καινούρια ηχογράφηση για το Β Πρόγραμμα ! Με εξαιρετικό καστ . (αν και δεν το λες ακριβώς θεατρικό έργο)

Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ

... το κείμενο είναι άκρως ποιητικό και συμβολικό (μια ραψωδια για το τελος του κοσμου) και αξίζει να το διαβάσει κανείς εκτός από θρησκευτικούς λόγους και κάτω από αυτό το πρίσμα.

Η ηχογραφηση της για το Δευτερο Προγραμμα της Κρατικης Ραδιοφωνιας εγινε μολις το 2010 με ενα εκλεκτο επιτελειο ηθοποιων:

Γιωργος Κιμουλης..................... Ιωαννης

Γρηγορης Βαλτινος....................Χριστος

Αντιγονη Αμανιτου..................Βαβυλωνα

Ηλιας Λογοθετης...................Πλασματα

Χρηστος Στεργιογλου............Πρεσβυτερος

Νικος Κουρης........................Αγγελος

και Αντιγονη Βαλακου.............φωνη

Η μεταφραση φιλοτεχνηθηκε σε δεκαπεντασυλλαβο στιχο απο τον Γιωργο Παυριανο,ο οποιος ανελαβε επισης και την ευθυνη της σκηνοθεσιας καθως και της μουσικης επιμελειας του εργου.Η μουσικη επενδυση ειναι απο διασημες συνθεσεις του Βαγγελη Παπαθανασιου

Η Αντιγόνη Βαλάκου επέστρεψε στις ραδιοφωνικές ηχογραφήσεις μετά από πολλάααααααααααααα χρόνια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα ραδιοφωνικα θεατρικα της Κυριακης, μου χαριζουν παντα υπεροχες ωρες χαλαρωσης και ευχαριστησης. Τα εργα διασημων συγγραφεων, μαζι με τις γοητευτικες ερμηνειες ηθοποιων που οι περισσοτεροι δεν ειναι πια κοντα μας, ειναι ο,τι καλυτερο.

Αν και εχω διαβασει το βιβλιο του Ροιδη, θα με ενδιεφερε να ακουσω την αναγνωση του στο ραδιοφωνο εστω και αποσπασματικα. Ενα μυθιστορημα που εκανε παταγο - υπο πολλες εννοιες - και χαρακτηριζεται απο το δηκτικο και πολυ ξεχωριστο υφος του συγγραφεα του.

Εξαιρετικο το καινουργιο σου θεμα, Wally! Eλειπε απο αυτο το φορουμ.
 
Wally είπε:
Κοιτωντας το προγραμμα ειδα οτι αυτη την εβδομαδα στις 18:15 ο Γιώργος Κοροπούλης διαβαζει το υπεροχο ΠΑΠΠΙΣΑ ΙΩΑΝΝΑ του Ροΐδη.Υποθετω οτι ειναι στα πλαισια εκπομπης που διαβαζει εργα μεγαλων συγγραφεων...
Είναι σε επανάληψη. Το έχω ακούσει έτσι ακριβώς πριν χρόνια...

Wally είπε:
Για τους φιλους του ραδιοφωνικου θεατρου, να θυμουνται οτι καθε Κυριακη στις 22:00 το Γ Προγραμμα της Ελληνικης Ραδιοφωνιας

παρουσιαζει απο την εκπομπη ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ θεατρικες παραστασεις Ελληνων και ξενων συγγραφεων.

Κυριως επαναληψεις απο το ανεκτιμητο αρχειο του σταθμου.
Το "ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ" είναι πραγματικά ανεκτίμητο.

Έχω ακούσει εκεί έργα όλων των ειδών, συχνά εξαιρετικά και ερμηνείες από πολύ και λιγότερο γνωστούς ηθοποιούς.

Δεν μου αρέσουν όλα και πάντα αλλά το έχω πάντα κατά νου τα Κυριακάτικα βράδια όταν είμαι σπίτι.

Wally είπε:
Επισης καθημερινα (εκτος Σαββατου και Κυριακης) στις 17:00 υπαρχει η εκπομπη ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ που παρουσιαζει αποσπασματα από μεγαλες θεατρικες ερμηνειες.
Οι "ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ" είναι επίσης ενδιαφέρουσες.

Κάποτε είχαν μόνον αποσπάσματα, μετά για ένα μεγάλο διάστημα το άλλαξε και βάζει έργα σε συνέχειες. Τώρα νομίζω είναι ανάμικτα...

Να, μια περίοδο είχε το "Τρίτο στεφάνι" με την Ρ. Βλαχοπούλου που ήταν πραγματικά έξοχη.

Επίσης θυμάμαι ένα έργο (ραδιοφωνικό) με την Βουγιουκλάκη, νομίζω λεγόταν "Ο μεγάλος χορός" που μου είχε κάνει εντύπωση.

Γενικά σε αυτές τις εκπομπές αποκαλύπτεται μιαν άλλη πλευρά των ηθοποιπών που δεν φαίνεται από τις ταινίες τους που ξέρουμε κι' εδώ είναι το ενδιαφέρον...
 
Ημουν 8 χρονών και χρειάστικε να μέινω στο Παίδων για μια μακριά χρονική περίοδο.

Η γιαγιά μου μου έφερε τότε ενα ραδιφωνάκι ΑΜ αν και το απαγόρευαν και θυμάμαι το βράδυ να πιάνω 3ο πρόγραμα και να ακούω αστυνομικές ιστορίες.

Ηταν η πρώτη μου επαφή με radio drama κατί που είναι πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό αλλα όχι εδώ.

BTW οποιος δέν εχει ακούσει το Hitchikers Guide to the Galaxy απο το BBC χάνει.
 
bambinella 100 είπε:
Αν και εχω διαβασει το βιβλιο του Ροιδη, θα με ενδιεφερε να ακουσω την αναγνωση του στο ραδιοφωνο εστω και αποσπασματικα. Ενα μυθιστορημα που εκανε παταγο - υπο πολλες εννοιες - και χαρακτηριζεται απο το δηκτικο και πολυ ξεχωριστο υφος του συγγραφεα του.

Άκουσέ την. Εγώ την άκουσα ολόκληρη πριν πολλά χρόνια (η τωρινή είναι προφανώς επανάληψή της) χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο.

Η χροιά της ανάγνωσης είναι πειστική για το περιεχόμενο του μυθιστορήματος.
 
Αν και νόμιζα οτι την "λόξα" για το ραδιοφωνικό θέατρο την έχουμε λίγοι μέσα απο αυτο το πόστ διαψεύδομαι ευχάριστα. Να προσθεσω οτι εχω κι εγω στην κατοχή μου ουκ ολίγα ραδιοφωνικά θεατρικά και να ξεχωρισω την "Πριγκηπέσσα Ιζαμπώ" του Άγγελου Τερζάκη που ηχογραφήθηκε το 1968 σε 4 συνέχειες με τις καταπληκτικές ερμηνείες του Γιώργου Τζώρτζη στον ρόλο του Νικηφόρου Σγουρού και της αείμνηστης Ελένης Χατζυαργύρη στον ρόλο της αρχοντοπούλας Ιζαμπώ με την συγκλονιστική κατ'εμέ αφήγηση του Μάκη Ρευματά. Τέλος πρέπει να αποδόσουμε και τα εύσημα στους υπαλλήλους της ΕΡΑ που σε αντίθεση με τους συναδέλφους τους στην ΕΡΤ μπόρεσαν και διατήρησαν όλα αυτά τα ραδιοφωνικά θεατρικά.
 
@nkatch

"Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ"

Ναι, το έχω ακούσει από το "θέατρο της Κυριακής στο τρίτο" σε 4 συνέχειες, πριν 6-7 χρόνια.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (ούτε έχω την ηχογράφηση) αλλά η συγκεκριμένη μετάδοση ήταν πραγματικά έξοχη, έμεινα ενθουσιασμένος...

Must Hearing !!!
 
V.I.Smirnov είπε:
@nkatch
"Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ"

Ναι, το έχω ακούσει από το "θέατρο της Κυριακής στο τρίτο" σε 4 συνέχειες, πριν 6-7 χρόνια.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (ούτε έχω την ηχογράφηση) αλλά η συγκεκριμένη μετάδοση ήταν πραγματικά έξοχη, έμεινα ενθουσιασμένος...

Must Hearing !!!

Έχω διαβασει και το βιβλίο και έχω και την ηχογράφηση (χεχε!!!!!!!). By the way μιας και βλέπω και ειμαστε καμποσοι μήπως να φτιαχναμε και μια database για ραδιοφωνικα θέατρα?? Υλικο - Δοξα το θεο- υπαρχει καμποσο
 
Aν εννοεις αφιερωματα ή εντυπωσεις κτλ, αυτα ειναι και καλοδεχουμενα και χρησιμα!

Αν εννοεις links σε audiobooks δυστυχως υπαρχει copyright παρολο που εκπεμπονται απο το δημοσιο ραδιοφωνο! :(
 
Wally είπε:
Aν εννοεις αφιερωματα ή εντυπωσεις κτλ, αυτα ειναι και καλοδεχουμενα και χρησιμα!
Αν εννοεις links σε audiobooks δυστυχως υπαρχει copyright παρολο που εκπεμπονται απο το δημοσιο ραδιοφωνο! :(
Οχι δεν εννοω links εννοω οτι ακριβως εχει γινει και με τις σειρες στη retrodb π.χ. χρονολογια που παιχτηκαν συντελεστες κτλ
 
[edit] Dead pic [edit]

Στους ραδιοθαλαμους του Ζαππειου, Διαμαντιδου, Παπαμιχαηλ, Μερκουρη.

[edit] Dead pic [edit]

Κατρακης, Κατσελη, Χατζισκος, Αργυρης.

[edit] Dead pic [edit]

λεξανδρακης, Βουτσας, Καρεζη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή την Κυριακή θα μεταδοθεί το πρώτο μέρος απο το κλασσικο μυθιστόρημα του Αλέξανδρου Δουμά (πατρός βεβαίως βεβαίως) ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ με καραμπινάτο καστ:

Καζάκος,Ληναίος,Πρέκας,Μιχαλακόπουλος,Γ.Μιχαλόπουλος,Ξενίδης,Περγιάλης,Βογιατζής,Γιώργος Τζώρτζης,Μίμης Χρυσομάλλης,Μαρία Φωκά,Άννα Κυριακού
 
johnalepou είπε:
Αυτή την Κυριακή θα μεταδοθεί το πρώτο μέρος απο το κλασσικο μυθιστόρημα του Αλέξανδρου Δουμά (πατρός βεβαίως βεβαίως) ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ με καραμπινάτο καστ:
Καζάκος,Ληναίος,Πρέκας,Μιχαλακόπουλος,Γ.Μιχαλόπουλος,Ξενίδης,Περγιάλης,Βογιατζής,Γιώργος Τζώρτζης,Μίμης Χρυσομάλλης,Μαρία Φωκά,Άννα Κυριακού
Χθες το βραδυ καταφερα να ακουσω τα τελευταια 25 - 30 λεπτα του εργου, ενω βρισκομουν μεσα στο αυτοκινητο.

Πολυ εντονο το θρησκευτικο και πατριωτικο στοιχειο στο εν λογω θεατρικο, αφου αναφεροταν συνεχως στον Προτεσταντισμο, την ενδοξη Αγγλια και Γαλλια, κ.τ.λ. Στο τελος ο Δουμας αφηνει link για τη συνεχεια του βιβλιου του, η οποια εχει τιτλο "Μετα εικοσι ετη".

Να πω επισης οτι ηταν μια απο τις πολυ λιγες φορες που ακουσα τοσα ονοματα ηθοποιων σε θεατρικο ραδιοφωνου. Εκτος απο τα ηδη αναφερθεντα απο τον johnalepou, θυμαμαι την Ελλη Φωτιου και τη Βετα Προεδρου. Συμμετειχαν και αρκετοι αλλοι ακομα των οποιων ομως τα ονοματα δεν καταφερα να συγκρατησω.
 
Αυριο, Κυριακη βραδυ στις 10.00 θα παρουσιαστουν δυο ραδιοφωνικα θεατρικα κωμειδυλλια με μικρη διαρκεια το καθενα.

Το πρωτο ειναι Η Λυρα του Γερο - Νικολα, του Δημητριου Κοκκου.

Παιζουν, Χριστοφορος Νεζερ, Αλικη Ζωγραφου, Χρηστος Ευθυμιου, Τζολυ Γαρμπη.

Δευτερο θεατρικο για αυριο Ο Αγαπητικος της Βοσκοπουλας, του Δημητριου Κορομηλα.

Παιζουν, Αλεκα Κατσελη, Νικος Χατζισκος, Χρηστος Τσαγανεας, Νιτσα Τσαγανεα.
 
Ακουσα εχθες το πρωτο εκ των δυο θεατρικων, Η Λυρα του Γερο - Νικολα.

Ενα θεατρικο γεματο τραγουδια ερμηνευμενα απο τους ιδιους τους ηθοποιους, οι οποιοι διεθεταν υπεροχες φωνες.

Η ιστορια ηταν απλη αλλα πολυ ουσιαστικη.

Σε μια φτωχογειτονια της Παλιας Αθηνας ζει μια οικογενεια με τρια αγορια κι ενα κοριτσι. Ειναι παραμονες του γαμου του κοριτσιου κι ολοι πινουν και χαιρονται αγαπημενοι. Ενας πολυ πλουσιος γνωστος τους μπαινει ξαφνικα μεσα στο γλεντι και ρωτα τον πατερα της οικογενειας πως ειναι δυνατον μεσα στη φτωχεια τους να βρισκουν παντα τοση χαρα. Ο πατερας απαντα πως δε γινεται να τα εχουν ολα και πως τους αρκει η αγαπη που εχουν μεταξυ τους. Τοτε ο πλουσιος για να κανει τη χαρα τους μεγαλυτερη και να μην τους λειπει τιποτα πια, δωριζει στην οικογενεια, το τεραστιο για τα τελη του 19ου αιωνα, ποσο των 5.000 δρχ.

Μετα απο αυτο ο μελλων συζυγος της κορης φανταζει λιγος στα ματια του πατερα και χωριζει το μελλονυμφο ερωτευμενο ζευγαρι. Καθε δευτερολεπτο που περνα ο πλουσιος πλεον πατερας και η γυναικα του τρεμουν μη χασουν τον νεοαποκτηθεντα θησαυρο τους, με αποτελεσμα η ζωη ολων να γινει μαρτυριο.

Στο τελος, κι εχοντας πια κατανοησει οτι το χρημα που απεκτησαν τους εκανε μονο κακο αντι για καλο, επιστρεφουν τις 5.000 στο δωρητη τους, και αγκαλιαζουν παλι με αγαπη τον μελλοντα γαμπρο.

Η ηχογραφηση του εργου εγινε το 1954 και ειχε διαρκεια μιας ωρας, αφου μετα ακολουθουσε Ο Αγαπητικος της Βοσκοπουλας, σε ηχογραφηση του 1955.

Για τον συγγραφεα του θεατρικου που ακουστηκε πρωτο, ειπωθηκαν καποια λογια κατα την εναρξη της εκπομπης.

Η Λυρα του Γερο - Νικολα πρωτοπαιχτηκε στο θερινο θεατρο Ομονοια, το 1891. Ενα βραδυ που ο συγγραφεας της, Δημητριος Κοκκος εβγαινε απο εκει, πυροβοληθηκε εν ψυχρω απο εναν αξιωματικο του πυροβολικου, και λιγο καιρο μετα αφησε την τελευταια του πνοη. Ηταν μολις 36 χρονων.

Ο δραστης επικαλεσθηκε λογους τιμης, αφου κατα τη γνωμη του το εργο γραφτηκε με σκοπο να θιγει ο πατερας του.
 
Φοβερη θεατρικη ιστορια,κοιτα να δεις τι γινεται! Πωπω και ξεχασα να τα ακουσω,κριμα!
 
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το ακούσω διότι ήμουν κουρασμένος και κοιμήθηκα νωρίς.

Αλλά η υπόθεση όπως την περιέγραψες είναι διασκευή ενός παλιού διηγήματος που είχα διαβάσει στο δημοτικό.

Δεν θυμάμαι τον συγγραφέα ή την έκδοση. Ήταν στην καθαρεύσουσα, συνεπώς ανάγεται στις αρχές του αιώνα ή πιο πριν.

Η υπόθεση :

Σε ένα πλουσιόσπιτο κατοικεί ένα εύπορο ζευγάρι περασμένης ηλικίας.

Η σύζυγος που πλήττει διαρκώς παρακολουθεί συχνά από το παράθυρο την αυλή ενός γειτονικού σπιτιού όπου κατοικεί μια πολυμελής οικογένεια, πάμφτωχη αλλά πανευτυχή.

Τα παιδιά χορεύουν, τραγουδούν και χαίρονται και αυτά και οι γονείς τους. Η ηλικιωμένη σύζυγος ζηλεύει την ανεμελιά και την ευτυχία τους.

Ο άντρας της της λέει "κοίτα να δεις τι θα τους κάνω". Δίνει χρήματα (ένα πουγκί με λίρες νομίζω) στον φτωχό γείτονα.

Οι έννοιες που φέρνουν τα χρήματα αλλάζουν την συμπεριφορά του, μαλλώνει με τα παιδιά του και τη γυναίκα του και γενικά η χαρούμενη ατμόσφαιρα καταστρέφεται.

Τελικά τα επιστρέφει πίσω...

Θυμάμαι ακόμη κάποιες φράσεις από το κείμενο...τι υπάρχει στο μυαλό μου μετά από τόσα χρόνια....

Λυπάμαι που δεν άκουσα την ραδιοφωνική διασκευή.
 
Πολυ ωραια περιγραφη bambinella. Βαθια "γηινη" ιστορια. Κριμα που δεν την προλαβα την Κυριακη.
 
Πίσω
Μπλουζα