Το Θέατρο της Δευτέρας

vaszio

Retro Member
Joined
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
19
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αάααχ τι μας θύμισες.... Δον Καμίλο (με φωτόπουλο)
 
Αμυδρα θυμαμαι ενα επεισοδιο που με ειχε τρομαξει πιτσιρικα με θεμα ενα κομμενο ποδι (νομιζω παραμορφωμενο απο λεπρα).:nervous:
 
Ναι, τα εχει η ΕΡΤ τουλαχιστον τα πιο προσφατα.Αποσπασματα βαζει συχνα στην εκπομπη ΣΕ ΧΡΟΝΟ TV (ΣΑ-ΚΥ στις 14.00) Στειλτε e mail στην ΕΡΤ να τα βαλει! Keep@ert.gr

Και ενα μινι-κουιζ: Η Τζενη Καρεζη ,η Αλικη Βουγιουκλακη ή η Ζωη Λασκαρη εχει εμφανιστει στο Θεατρο της Δευτερας???

Να και φωτο απο δυο επεισοδια που βρηκα στο http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub

ΔΟΝΑ ΡΟΖΙΤΑ του Φ.Γ.Λορκα (1984)

19842fr1.jpg


ΠΙΚ-ΝΙΚ του William Ing (1978)

19783dl4.jpg


19783dl4.jpg

19842fr1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω πω αναμνήσεις! Κάθε Δευτέρα βράδυ ήταν δεδομένο το θέατρο στην ΕΡΤ. Μακάρι να τα έβαζε η Ραδιοτηλεόραση σε dvd! Η Ζωή Λάσκαρη έπαιζε σε ένα θεατρικό γαλλικό μπουλβάρ που τώρα δεν θυμάμαι τον τίτλο, έκανε μια αρτίστα του καμπαρέ και έλεγε το χαρακτηριστικό "Γεια χαρά πώς παν τα κέφια" και έλεγε τον εραστή της "γαριδούλα μου". Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλά νομίζω ότι ήταν του Φειντό.
 
Σωστα fontana! H Ζωη Λασκαρη εμφανιστηκε το 1980 στην ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜ του Ζωρζ Φεϊντό, μεταφορα της θεατρικης της επιτυχιας...

Η Τζενη Καρεζη εμφανιστηκε το 1990 στο ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ...

Αλλα και η Αλικη Βουγιουκλακη εμφανιστηκε στο εορταστικο επεισοδιο του 1990...

laskarhhkyriatoumaxim2hm1.jpg


laskarhhkyriatoumaxim2hm1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά υπάρχει ελπίδα να βρεθεί καμιά παράσταση από το Θέατρο της Δευτέρας????
 
Ναι,ισως να υπαρχει ελπιδα.Απ οτι μου απαντησαν απο την ΕΡΤ υπαρχει η σκεψη να δοθουν απο την Ραδιοτηλεοραση σε DVD καποια στιγμη!

Εαν οχι πιστευω να προβληθουν συντομα απο την ΕΡΤ,γιατι εχει περασει πολυς καιρος απο την τελευταια προβολη τους.
 
Υπομονη να μπει για τα καλα η ψηφιακη (στην Ελλαδα ολα αργουν :animangry: ) να βγουν ειδικα καναλια και οτι υπαρχει απο το αρχειο της ΕΡΤ θα παιχτει. :thumbup:
 
AARDVARK είπε:
Υπομονη να μπει για τα καλα η ψηφιακη (στην Ελλαδα ολα αργουν :animangry: ) να βγουν ειδικα καναλια και οτι υπαρχει απο το αρχειο της ΕΡΤ θα παιχτει. :thumbup:
Εννοεις ο,τι εχει σωθει!:mad: Αντε, μην το συνεχισω...
 
TallMan είπε:
Εννοεις ο,τι εχει σωθει!:mad: Αντε, μην το συνεχισω...
αντε να μη το συνεχισουμε ολοι μας.......τι να πει κανεις για τη παρτη τους ......ωραια σειρα παντως
 
γιατι παιδιά εχουν χαθεί όλα αυτα από τα αρχεία τους;;;
 
miko63 είπε:
γιατι παιδιά εχουν χαθεί όλα αυτα από τα αρχεία τους;;;
1. Για λογους οικονομιας : Οι μπομπινες ηταν τοτε ακριβες και ετσι πχ εσβηναν τους Πανθεους για να γραψουν απο πανω το ματς ΠΑΟΚ-Αρη

 


2. Οταν ανελαβε το ΠΑΣΟΚ ειπε "Τωρα αρχιζει η ελληνικη TV" και εσβησε πολλες σειρες της ΝΔ
 
Σωστος το Νο2 πρωτη φορα το ακουω αλλα δεν μου κανει και ιδιαιτερη εντυπωση. :D
 
johnalepou είπε:
1. Για λογους οικονομιας : Οι μπομπινες ηταν τοτε ακριβες και ετσι πχ εσβηναν τους Πανθεους για να γραψουν απο πανω το ματς ΠΑΟΚ-Αρη 


2. Οταν ανελαβε το ΠΑΣΟΚ ειπε "Τωρα αρχιζει η ελληνικη TV" και εσβησε πολλες σειρες της ΝΔ
1.Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος.

2.LOL!Πολύ πιθανό και αυτό στο Ελλάντα... :D
 
johnalepou είπε:
1. Για λογους οικονομιας : Οι μπομπινες ηταν τοτε ακριβες και ετσι πχ εσβηναν τους Πανθεους για να γραψουν απο πανω το ματς ΠΑΟΚ-Αρη 


2. Οταν ανελαβε το ΠΑΣΟΚ ειπε "Τωρα αρχιζει η ελληνικη TV" και εσβησε πολλες σειρες της ΝΔ
όμορφα, α ρε ελλαδάρα αθάνατη :icon_cry:
 
Φυσικα και θυμαμαι το Θεατρο της Δευτερας. Παντα το παρακολουθουσαμε. Φοβερες παραστασεις. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τον Κιμουλη απιστευτα νεο, στην Πινακοθηκη των Ηλιθιων. Νομιζω επαιζε και η Πεγκυ Σταθακοπουλου, σε βρεφικη ηλικια κ'αυτη.
 
H Πεγκυ Σταθακοπούλου είχε παίξει με τον Γιάννη Βούρο στο "Ψηλά τα χέρια".Καταπληκτικό!Το θυμάμαι τόσο γλυκά και καθαρά κι ας ήμουν πάρα πολύ μικρή..
 
Τη θυμαμαι ακομα τη χαρακτηριστικη φωνη του Φωτοπουλου γεματη απελπισια...

'Μου τηγανισες το θαυμα... Εφαγα το θαυμα."

(Κατα λαθος του ειχαν τηγανισει τα αυγα στα οποια απο 'θαυμα' (απατη) ειχε εμφανιστει σταυρος).

Δημητρης
 
Πίσω
Μπλουζα