Το Κομπιούτερ του Θανάτου

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
58
Το κομπιούτερ του θανάτου (1987)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_κομπιούτερ_του_θανάτου

Commodore_64_540x359_cfe51fad-2968-44bf-b477-312c7df09a33.jpg


Τί να πρωτοθαυμάσει κανείς; Απίστευτη και προφητική ταινία!

Το ελληνικό μάτριξ, πολύ πριν το μάτριξ...

Ο κομοντόρε απλά σκίζει!

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά τον κύριο Φλωρεντή.

Λείπουν πολύ από την τηλεόραση σήμερα αυτοί οι ηθοποιοί.

Κατηγόρησαν αυτές τις ταινίες ως trash. Ενώ τώρα, ε? Ποιότητα...

http://www.youtube.com/watch?v=DFmwq4qGTkQ&feature=player_embedded

[video=youtube;XCDBXU8Ot-A]http://www.youtube.com/watch?v=XCDBXU8Ot-A&feature=player_embedded
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ω θεοι του Ολυμπου...
 
ΑΑΑΑΑΠΙΣΤΕΥΤΟΟΟΟ!!!

Φοντάκια εντωμεταξύ που θυμίζουν Mode 0 Amstrad και τσιριχτή μουσική από C64.

ΈΠΟΣ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oχι ρε παιδια! Ελεος, αυτό πρωτη φορά το βλέπω! Ξεπερναει και το Τούρκικο Spiderman αλλα και τον Ινδό Superman!
 
χεχε. Για πλάκα θα ήθελα να την δω. Δεν νομίζω πάντως να έχει καμία σοβαρή υπόθεση από την εισαγωγή που είδα. Σε DVD έχει βγεί;
 
Πρεπει να εχει πλακα, πολυ retro κατασταση,οντως πρεπει να την δω και εγω,θα παω να ρωτησω μηπως το εχουν στο video club αλλα σιγουρα δεν θα το εχουν η δεν θα το γνωριζουν, ασε που θα με κοιτανε καλα,καλα οταν θα τους ρωτησω :D

edit:κατι ασχετο,το αμαξι που οδηγει Golf 1 δεν ειναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα συμπτώματα που είχα μετά το πέρας της ταινίας ήταν από τα πλέον δυσάρεστα. Χειρότερα κι από χαλασμένα ναρκωτικά. Για τους trashάδες που θέλουν να δοκιμάσουν τις αντοχές τους είναι ό,τι πρέπει..
 
Ειδοποιηση για τους φανατικους της ταινιας και του Ακη Φλωρεντη.

Το Κομπιουτερ του Θανατου ανοιγει τη δευτερη μερα του φετινου Φεστιβαλ Cult Ελληνικου Κινηματογραφου.

Αφεντικου και Θεου επιτρεποντος, θα εχω κατασκηνωσει εξω απο το Γκαγκαριν απο το πρωι.

Κωνσταντινε, Γιωργο μηπως να ειδοποιουσατε τον κ Φλωρεντη? (δεν εχω το τηλεφωνο του)
 
Wally είπε:
Το Κομπιουτερ του Θανατου ανοιγει τη δευτερη μερα του φετινου Φεστιβαλ Cult Ελληνικου Κινηματογραφου.
κοίτα να δεις!

μετά την κοπή της πίτας τις προάλλες προσπαθούσα να εξηγήσω σε kambia, d@redevil και την υπόλοιπη παρέα της μασαμπούκας ότι αυτή η ταινία είναι ένα cult αριστούργημα που δεν πρέπει να χάσουν με τίποτα!

είμαι ήδη μέσα!
 
Ενημερώνω ότι η ταινία ήλθε στην κατοχή μου, σχετικά πρόσφατα!

Θα τη δω, αλλά πολύ θα στεναχωρηθώ έτσι κι έχω πετάξει 76' από τη ζωή μου!....
 
Οχι απλα επος αλλα η ταινια ειναι για 5 οσκαρ.Ειναι ολα τα λεφτα την εχω και γω σε βιντεοκασσετα καπου μεσα στην αποθηκη.
 
Λοιπόν, μετά από παραίνεση του αγαπητού ntsmrtz (πραγματικά, σ' όλη σχεδόν τη μασαμπούκα προσπαθούσε να με πείσει ότι αξίζει τον κόπο!) και με τη συγκατάβαση του Βασίλη, έκατσα και είδα την ταινία!.....

Ντάξει, μυρίζει 80's μέχρι εκεί που δεν πάει & υπό άλλες συνθήκες, θα μιλούσα για την απόλυτη παρακμή, αλλά!.... :D

-Μου άρεσε πάρα πολύ η μουσική! :) Από μια άλλη εποχή!

-To τι γέλιο έριξα με τη σχολή καράτε (αλλά με στολές Tae Kwon Do - μην ξεχνιόμαστε! Στα 80'ς όλα καράτε ήταν! :p ).

-(συνέχεια με το από πάνω) O δε ανεκδιήγητος τύπος με την κουκούλα και το σπορτέξ που σπάει τα τούβλα, αφού δεν έσπασε κανα χέρι, πολύ τυχερός ήταν! :p

-Συγκινήθηκα που είδα floppy 5,25''! Ε, ΡΕ, ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ!!!!!

-Το τζαναμπέτικο commodorάκι, τι σας λέει?! /me likes! :D

-Εμμμ.... 2 σπίρτα παίζαν 31 και το ένα κάηκε?! :p

-Άκου όνομα για πίστα: "Βότκα μέχρι θανάτου"! (και μήπως μου φάνηκε ή οι αψίδες ήταν στυλάκι PoP?) :p

-RESPECT RESPECT RESPECT για το τρισμέγιστο

- πόσα χρόνια είχα να το ακούσω! -Δεύτερος γύρος γέλιου με το Γιάννη & την πώς-τη-λένε που περνάνε τις "πίστες" (με αποκορύφωμα την πίστα του "καλύτερου χορευτή"!). Ο απόλυτος ορισμός του cheating! :p

-Lol! 1 ώρα και 2 λεπτά αργότερα (στη 1 ώρα και 15 λεπτά τελειώνει! :p ), θυμάται να τους πει ότι δεν είναι ανάγκη να μιλάνε στον πληθυντικό! ROFL! :D

-Οι δράκοι του Κουνγκ-Φου (ο Θεός να τους κάνει, τρομάρα τους! :p ) - Μια σκηνή γυρισμένη και παίζει σε loop! Να μη σχολιάσω δε το βηματισμό όσων κλωτσάνε! LOL!

-Και συνεχίζω να γελάω καθώς τα "ερείπια" "σέρνονται" από τους δράκους του Κουνγκ Φου στους Νίντζα! :D :D

Απέχει μακράν από το να την πεις "ταινιάρα" (περνάει και δεν ακουμπάει ένα πράμα! :) ), αλλά θα πρέπει να συμφωνήσω ότι είναι έπος των 80'ς!

Τι στο καλό! Και μόνο για το γέλιο που έριξα, :thumbup: από μένα! ;)
 
Πλάκα πλάκα χθές το πρωί στην Μιχαλακοπούλου πέτυχα τον Άκη Φλωρεντή!
 
Λοιπόν μάγκες, μόλις μίλησα με Άκη Φλωρεντή και τον ενημέρωσα

για την επαναπροβολή του ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ στο φεστιβάλ του Γκαγκάριν.

Είναι ενθουσιασμένος που θα ξαναπαιχτεί σε κινηματογράφο και υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να παρευρεθεί και ο ίδιος !

Αν γίνει αυτό, δεσμεύτηκα να πάρω άδεια από το γραφείο και να τον συνοδέψω.

Στο σινεμά, μαζί με Άκη Φλωρεντή, βλέποντας το ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ !


Τέτοιες στιγμές συμβαίνουν μια στα 100 χρόνια.


Θα ενημερώσω το παρόν θρεντ, 2-3 μέρες πριν την προβολή, αν θα έρθει τελικά και ο Άκης.

Όσοι πιστοί, είστε ευπρόσδεκτοι να έρθετε μαζί μας.
 
Θα ειμαι εκει!
 
Παιδιά Θεού θέλοντος και κερού επιτρεποντος θα είμαι παρόν σε αυτήν την μεγάλη εκδήλωση οπου (για να μην ξεχνιομαστε) την ιδια μέρα στις 10 το βράδυ θα έχουμε και τιμόμενο προσωπο τον (μεγαλο πιά) Κρίς Σφέτα. Για μένα η βραδιά θα είναι super. Και γιατί θα βρεθούμε και η ρετρο-παρέα!
 
Σας ζηλευω που θα ειστε ολοι εκει....
 
Πίσω
Μπλουζα