Το βλέμμα μέσα απ τον καθρέφτη - Le regard dans le miroir (1985)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Γαλλική μίνι σειρά μυστηρίου του 1985 που με καθήλωσε. Παίχτηκε από ΕΡΤ το 1987 ή 88. Πρωταγωνιστής ο Μπρούνο Κρέμερ. Το κάθε επεισόδιο ξεκινούσε με ένα μυστήριο εφιάλτη που έβλεπε μια γυναίκα. Η ολοκλήρωση ενός κολλαζ θα αποκάλυπτε το δολοφόνο.

Regard dans le miroir, Le
 
Χμμ Dominion μήπως θα έπρεπε να βγάλεις και καμία φώτο γιατί αρχίζω και ανυσηχώ με την αμνησία μου..MADDOG!!!! Τι έχω?
 
Βασικά ήταν μία μίνι σειρά του 1985, μόλις 4 επισοδείων, οπότε τί να πρωτοθυμηθείς :)
 
τρομερη σειρα. η ηρωιδα εβλεπε εφιαλτες απο μια "αλλη ζωη"

ελιζαμπεθ κοβατς/ριλκε τη λεγανε νομιζω.

ο πατερας της ηταν ουγγρος μαζι. μετα απο καποιο ατυχημα ειχε παθει αμνησια και την υιοθετησε καποια συγγενης (δε θυμαμαι καλα). αυτο που θυμαμαι ειναι οτι στο τελος ανακαλυπτει οτι ο ουγγρος ζει και ειναι ο μεντορας της και προστατης της (ζωγραφος ηταν η τυπισσα η κατι τετοιο)
 
thanx for the info rosko p coltrey!!!
 
Καλά ρε συ ROSKO, αφού είσαι 16 ετών (όπως λέει το προφίλ σου),

πως τα θυμάσαι όλα αυτά ; :eek:
 
το αναβιώνω... δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι νέο για αυτή την απίστευτη μίνι-σειρά (ίσως κάποιος άλλος?)
 
Το βλέμμα μέσα στον καθρέφτη

Dominion είπε:
το αναβιώνω... δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι νέο για αυτή την απίστευτη μίνι-σειρά (ίσως κάποιος άλλος?)
Εγώ αυτή τη σειρά την ψάχνω από τότε που παίχτηκε. Τέσσερα ήταν τα επεισόδια, και ενώ είχα δει τα τρία πρώτα, έχασα το τελευταίο. Από τότε ψάχνω και δεν μπορώ να τη βρω πουθενά, ούτε σε βίντεο ούτε έχει ξαναπαιχτεί. Την έχω ψάξει και με το γαλλικό τίτλο, Le regard dans le miroir, αλλά τίποτα -πέρα από κάποιες πληροφορίες για την ταινία στο IMDB. Μου ΄χει γίνει εμμονή πια. Μα να μη δω το τέλος; Κι αυτό εδώ το φόρουμ το βρήκα ψάχνοντας άλλη μια φορά μήπως και βρω τίποτα καινούριο.
 
Το Βλέμμα Μέσα στον Καθρέφτη 1985

Eίχα ξανανοίξει θέμα παλιότερα. Πρόκειται για μίνι-σειρά θρίλερ ωριαίων επεισοδίων γαλλικής παραγωγής 1985. Έναρξη προβολής από την ερτ-1 την Παρασκευή στις 13 Μαρτίου 1987 μετά τις ειδήσεις τα μεσάνυχτα. Είχε να κάνει με μια γυναίκα που βλέπει ένα περίεργο όνειρο δολοφονίας και προσπαθεί να φτιάξει ένα κολάζ για να βρεί τον δολοφόνο. Έπαιζε ο συγχωρεμένος Bruno Cremer στην σειρά. Πρωτότυπος τίτλος Le Regard Dans Le Miroir.
 
Γενικά, Ο Bruno Cremer είναι αριστουργηματικός.... Παρακολουθώ αυτό το διάστημα κάποια DVD με ιστορίες του επιθεωρητή Μαιγκρέ (αγαπημένος μου αστυνομικός ήρωας και αυτός!).

Δυστυχώς, δεν την πρόλαβα τη σειρά και δεν τη θυμάμαι και καθόλου. Πάντως, αν είναι στο ίδιο στυλ ο ρόλος του Cremer, πρέπει να είναι εκπληκτική σειρά! :)
 
Εγώ το θυμάμαι μια χαρά το Le Regard Dans Le Miroir. Πρωταγωνίστρια ήταν η Aurore Clément, μια μάλλον άσχημη και κρύα ηθοποιός, η οποία όμως ήταν εκπληκτική στο ρόλο της φωτογράφου Ντόρα Στερν (έτσι δεν την έλεγαν ;) . Ήμουν έφηβη όταν παίχτηκε η σειρά και θα ήθελα να την ξαναδώ. Μήπως υπάρχει πουθενά;
 
Δυστυχώς δεν έχω βρεί πέρα από κάποια στοιχεία και κάνα 2 φώτο για τη σειρά στο νετ
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία, Dominion. Δεν είμαι η μόνη που ενδιαφέρεται για τη σειρά, είναι και μία από τις δύο αδερφές μου, που αν και ήταν μικρό κοριτσάκι (10 ή 11 χρονών) όταν προβαλλόταν, την έβλεπε και της άρεσε.
 
απ' τις καλύτερες και πιο ατμοσφαιρικές σειρές μυστηρίου ήταν "Το βλέμμα μέσα απ' τον καθρέφτη".Φοβερός ο Βruno Cremer.Την έδειξε η Ετ1 και το φθινόπωρο 1990 (σε β προβολή όπως έγραφε στην ραδιοτηλεόραση αφού είχε πρωτοπροβληθεί το 1987).Ήταν αρκετά τρομαχτική και ειδικά όταν έκανε η κάμερα κοντινό σε εκείνη την μυστηριώδη θεοσκότεινη φωτογραφία με την γυναικεία φιγούρα σου πάγωνε το αίμα η έκφραση της εικονιζόμενης.Ακόμα σε εφιάλτες την βλέπω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Aurore Clement, η ασχημούλα και κρύα πρωταγωνίστρια δεν είναι άλλη από τη σύζυγο του Dean Tavoularis, του Ελληνοαμερικανού σκηνογράφου που είναι υπεύθυνος για το ντεκόρ πολλών γνωστών ταινιών των 70ς όπως ο "Νονός" και τα σίκουελ αυτού, "Αποκάλυψη Τώρα" (όπου και γνωρίστηκαν Tavoularis & Clement) και "Μπόνι και Κλάιντ". Η ίδια η Clement εμφανίζεται περίπου την ίδια εποχή, στο "Παρίσι, Τέξας". @paulochelao: Αν η σειρά είχε προβληθεί το 1990, σίγουρα θα την είχα ξαναδει (ήμουν φοιτήτρια τότε), δεν θυμάμαι όμως να ξαναπροβλήθηκε... Ο σκηνοθέτης της σειράς είναι ο Jean Chapot. Αυτά από εμένα.
 
LadyNaty είπε:
Η Aurore Clement, η ασχημούλα και κρύα πρωταγωνίστρια δεν είναι άλλη από τη σύζυγο του Dean Tavoularis, του Ελληνοαμερικανού σκηνογράφου που είναι υπεύθυνος για το ντεκόρ πολλών γνωστών ταινιών των 70ς όπως ο "Νονός" και τα σίκουελ αυτού, "Αποκάλυψη Τώρα" (όπου και γνωρίστηκαν Tavoularis & Clement) και "Μπόνι και Κλάιντ". Η ίδια η Clement εμφανίζεται περίπου την ίδια εποχή, στο "Παρίσι, Τέξας". @paulochelao: Αν η σειρά είχε προβληθεί το 1990, σίγουρα θα την είχα ξαναδει (ήμουν φοιτήτρια τότε), δεν θυμάμαι όμως να ξαναπροβλήθηκε... Ο σκηνοθέτης της σειράς είναι ο Jean Chapot. Αυτά από εμένα.
είχε προβληθεί κανονικά τοτε τις Παρασκευές το έβαζε στις 11 το βράδυ
 
Α, ok, αν και το ξενυχτούσα τότε, δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μου.
 
να και οι τίτλοι αρχής που βρήκα απρόσμενα :

 
Πρόκειται για συγκλονιστική σειρά, την είχα δει πολύ μικρός, όταν ήμουν κάπου 11 ετών (όταν προβλήθηκε από την ΕΡΤ) και πραγματικά είναι από τις λίγες που έχουν σκηνές τις οποίες θυμάμαι τόσο έντονα... Η άλλη που μου έρχεται στο μυαλό είναι το "Eyes of Laura Mars" του Carpenter (https://www.imdb.com/title/tt0077530/?ref_=nv_sr_srsg_0)
Ίσως με σημερινά standards να μην έχει το ίδιο αποτέλεσμα (σήμερα επικρατεί η απάθεια εφόσον πλέον τα έχουμε δει σχεδόν όλα), τότε όμως πραγματικά ένιωθες κάτι, βλέποντάς την.

Έχοντας καταφέρει να αποκτήσω τις περισσότερες από τις σειρές / ταινίες εκείνης της εποχής που με στιγμάτισαν, έφτασε κι η ώρα της συγκεκριμένης μίνι σειράς, αλλά η αλήθεια είναι ότι δε θυμόμουν σχεδόν τίποτα απτό, προκειμένου να εντοπίσω ποια σειρά ήταν. Σχεδόν δε θυμόμουν αν ήταν σειρά ή ταινία, για να είμαι ειλικρινής. Περιγράφοντας πάνω-κάτω την υπόθεσή της σε κάποιο φόρουμ, τελικά βρήκα ποιά σειρά ήταν. Πληροφορίες εδώ:

Τα τελευταία 1-2 χρόνια που προσπαθώ να τη βρω και να την κατεβάσω, δεν έχω βρει τίποτα σε torrent, αλλά παρατήρησα τα παρακάτω links, απ' όπου φαινομενικά υπάρχει δυνατότητα να την κατεβάσεις:


Ωστόσο απαιτούν χρήση πιστωτικής κάρτας, με αποτέλεσμα να μην προχωρήσω στη δημιουργία λογαριασμού (αν υποστήριζαν paypal, θα προχωρούσα).

Σήμερα τελικά, ανακάλυψα το παρακάτω youtube link, όπου φαίνεται να είναι ανεβασμένη ολόκληρη, αλλά βέβαια με υπότιτλους ανατολικής προέλευσης που φυσικά δεν καταλαβαίνω:


και επειδή δυστυχώς δεν γνωρίζω γαλλικά, δε μπορώ να την ξαναδώ.

Σε κάθε περίπτωση, σκέφτηκα να τα μοιραστώ μαζί σας, εφόσον διάβασα τα όσα γράψατε & συνεχίζω να ψάχνω να τη βρω με υπότιτλους (έστω αγγλικούς).

Αν έχετε βρει κάποιο άλλο link, θα ήμουν ευγνώμων αν το αναφέρατε,
ευχαριστώ πολύ.
 
Πίσω
Μπλουζα