Το δελτίο καιρού (ΕΜΥ) στην ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
916
E, ποιος άλλος; Ο Νίκος Καντερές μας έρχεται κατευθείαν στο μυαλό. Ειδικά στα παιδιά ήταν γνωστός γιατί φωτογραφία του βρισκόταν και στο βιβλίο της Μελέτης του Περιβάλλοντος - κάτι σαν Γεωγραφία- στο Δημοτικό, στην τρίτη τάξη! Μιας και περί μετεωρολόγων ο λόγος από τους κυρίους τη δεκαετία του ' 80 εκτός από τους Καντερέ , Λαζάνη (απεβίωσε το 2006) και Ζιακόπουλο (ενεργός και σήμερα) ήταν και ο κ. Δημήτρης Μελανίτης, με αραιά μαλλιά και με χαρακτηριστική φωνή. Πιθανόν κι αυτός να συνεχίζει να λέει τον καιρό. Όσο για την κυρία Καραμανή είναι ακόμα ενεργή.
 
Θυμάμαι τον Λαζάνη--νομίζω--μπροστά σε έναν χάρτη να λέει ότι θα βρέξει σε κάποιες πόλεις και να ζωγραφίζει συννεφάκια με μπλε μαρκαδόρο πάνω από τις αντίστοιχες πόλεις... "Τεχνολογία" της εποχής.

Επίσης, επιτρέψτε μου να αναφερθώ και σε μια ρετρο-μετεωρολογική κωμική πρόβλεψη: Φέμυ Ανεμοδούρα, όλα τα λεφτά, στο "Κανάλι της Βαγγελίτσας" που στο αναβαθμισμένο δελτίο ειδήσεων της ΝΤΕΡΤ προβλέπει τη βροχή τραγουδώντας "Βρέχει πάλι απόψε..." (1987)
 
appoul είπε:
Θυμάμαι τον Λαζάνη--νομίζω--μπροστά σε έναν χάρτη να λέει ότι θα βρέξει σε κάποιες πόλεις και να ζωγραφίζει συννεφάκια με μπλε μαρκαδόρο πάνω από τις αντίστοιχες πόλεις... "Τεχνολογία" της εποχής.
Ναι, ναι, τον θυμάμαι κι εγώ τον μπλε μαρκαδόρο!!

appoul είπε:
Επίσης, επιτρέψτε μου να αναφερθώ και σε μια ρετρο-μετεωρολογική κωμική πρόβλεψη: Φέμυ Ανεμοδούρα, όλα τα λεφτά, στο "Κανάλι της Βαγγελίτσας" που στο αναβαθμισμένο δελτίο ειδήσεων της ΝΤΕΡΤ προβλέπει τη βροχή τραγουδώντας "Βρέχει πάλι απόψε..." (1987)
Χαχα, πού τη θυμήθηκες? :D

Η Σοφία Φιλιππίδου δεν ήταν στον ομώνυμο ρόλο?
 
ford231 είπε:
Ενα λογότυπο της ΕΤ-2 απο την σειρα ορκιστειτε παρακαλω μεσα του 1980 ...http://www.youtube.com/watch?v=LlQv6VFYaP8
απο MrRetromemories's βρηκα και αυτοhttp://www.youtube.com/watch?v=7MzV4cDEu0s ;)
 
Τώρα είμαι πλήρης αφού είδα και τον Νίκο Καντερέ.

Ευχαριστούμε πολύ για τα βίντεο
 
Αυτα τα σχεδιαγραμνματα μου εχουν μεινει σημαδι στον εγκεφαλο :)

Ωραιος Ford!
 
Σημα του δελτιου καιρου απο την ΕΡΤ-2

μεταδοθηκε το 1983

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]


Ενα μεγαλο ευχαριστω στον
[/b][/color][/b]ChristosM για την πολυτιμη βοηθεια του




 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Σημα του δελτιου καιρου απο την ΕΡΤ-2μεταδοθηκε το 1983
Τέλειο και All-time-Classic!!

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο σηματάκι παιζόταν ήδη από την εποχή της ΥΕΝΕΔ (από το 1981) μέχρι περίπου το 1987 όταν η ΕΡΤ2 μετονομάστηκε σε ΕΤ2, άλλαξε το σήμα των Ειδήσεων και απέκτησε το σήμα με την αρχαιο-Ελληνική κολώνα και την υδρόγειο σφαίρα, το οποίο είχε το δικό του σηματάκι για τον καιρό. Μέσα στο παλίσιο αυτών των αλλαγών, νομίζω ότι τότε ήταν που το δελτίο καιρού ενσωματώθηκε πλέον στο δελτίο ειδήσεων (μετά τα αθλητικά) και έπαψε να είναι μια ξεχωριστή ενότητα μετά τις Ειδήσεις.

Ευχαριστούμε πολύ ChristosM και FORD231 για το CLASSIC αυτό σηματάκι της ΕΜΥ!!
 
bernard.c είπε:
Τέλειο και All-time-Classic!!
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο σηματάκι παιζόταν ήδη από την εποχή της ΥΕΝΕΔ (από το 1981) μέχρι περίπου το 1987 όταν η ΕΡΤ2 μετονομάστηκε σε ΕΤ2, άλλαξε το σήμα των Ειδήσεων και απέκτησε το σήμα με την αρχαιο-Ελληνική κολώνα και την υδρόγειο σφαίρα, το οποίο είχε το δικό του σηματάκι για τον καιρό. Μέσα στο παλίσιο αυτών των αλλαγών, νομίζω ότι τότε ήταν που το δελτίο καιρού ενσωματώθηκε πλέον στο δελτίο ειδήσεων (μετά τα αθλητικά) και έπαψε να είναι μια ξεχωριστή ενότητα μετά τις Ειδήσεις.

Ευχαριστούμε πολύ ChristosM και FORD231 για το CLASSIC αυτό σηματάκι της ΕΜΥ!!
Η μουσική του σήματος ακούστηκε και στο "Ράδιο Αρβύλα" χθες! Από πού προέρχεται;
 
Δελτιο καιρου απο την ΕΡΤ 2

μεταδοθηκε 03 Σεπτεμβριου 1983

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο δελτίο καιρού το 1984:

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα δελτίο που το θυμάμαι με νοσταλγία και που περιγράφεται και στο - παροπλισμένο πια- βιβλίο της Μελέτης του Περιβάλλοντος της Β΄ Δημοτικού. Είχε και τη φωτογραφία του μετεωρολόγου, Νίκου Καντερέ, και το σήμα με την υδρόγειο!
 
θυμάμαι ότι στο βιβλίο της Μελέτης Περιβάλλοντος της Α τάξης ήταν η φωτογραφία του συμπαθούς μετεωρολόγου Νίκου Καντερέ, ο οποίος μου άρεσε όπως έλεγε τον καιρό.
 
θυμάμαι εικόνα με το συμπαθή μετεωρολόγο Νίκο Καντερέ (μου άρεσε όπως έλεγε τον καιρό) στο βιβλίο της Μελέτης Περιβάλλοντος της Α τάξης.
 
δελτιο καιρου της υενεδ του 1981http://www.youtube.com/watch?v=G_nKQe6dzdo&feature=plcp&context=C4d26e14V DvjVQa1PpcFPqENq5xutZi5v_xUDku3bUPdQX4x70Ztc=
 
Καλά, το μουσικό σήμα όλα τα λεφτά. Μια εποχή όμως, θυμάμαι υπό το ίδιο σήμα να μην υπάρχουν graphics αλλά φυσικά πλάνα, μεταξύ των οποίων και ένα ανεμόμετρο (αυτό με το μικρό οριζόντιο ελικάκι που γυρίζει).

Κάποια στιγμή το 1986 υπεισήλθε και η Καλαμάτα στις προγνώσεις πόλεων, εξ αιτίας της δυσχερούς κατάστασης της πόλης μετά το σεισμό. (Στο πλαίσιο των ίδιων "παροχών" έγινε και κάποια ρύθμιση περί του αριθμού των εισακτέων από την πόλη αυτή στα ΑΕΙ).
 
Επειδή το κλασσικό σηματάκι του καιρού της δεκαετίας του 80 έχει εξαφανιστεί (εδώ και αρκετό καιρό) το ανεβάσω εγώ

 
jimijoop είπε:
δελτιο καιρου της υενεδ του 1981http://www.youtube.com/watch?v=G_nKQe6dzdo&feature=plcp&context=C4d26e14V DvjVQa1PpcFPqENq5xutZi5v_xUDku3bUPdQX4x70Ztc=
Σύμφωνα με σχόλιο στο βιντεάκι του AkisTV στο YouTube:

Το όνομα του μετεωρολόγου ήταν Παναγιώτης Γιαννακόπουλος και απεβίωσε το 1992. Οι κάμερες στα δελτία καιρού εκείνης της εποχής ήταν σε μέγεθος κινητήρα φορτηγού και ανάλογο βέβαια βάρος.

Ρωτώ λοιπόν, με αφορμή το παραπάνω σχόλιο:

Πότε περίπου άρχισαν να χρησιμοποιούνται οι μικρότερες κάμερες για την περίσταση;


 
Πίσω
Μπλουζα