Το είδατε αυτό; Επετειακό Pixel !!

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
244


...η retro-τρέλα ζεί και βασιλεύει (αυτό το ξέρουμε πολύ καλά νομίζω ;) ), αλλά τώρα όπως φαίνεται έχουμε και μία επίσημη "επετειακή" αναβίωση, μιά και ο τίτλος του περιοδικού θα είναι "Pixel", και όχι μία απλή retro-παρένθεση μέσω των PC Master & PC Master Gold...

Mερικά πράγματα που θα ήθελα να δω (πλην των καθιερωμένων reviews & αφιερωμάτων φυσικα):

- Στο αφιέρωμα στα fighting games, περιμένω πως και πως να διαβάσω για το Karate Champ, το πρώτο παιχνίδι του είδους που έπαιξα (όπως έχω ξαναπεί), και το οποίο είναι η αιτία για την μεγάλη μου συμπάθεια στα Exploding Fist & International Karate.

- "Συνεντεύξεις" ή ακόμα και μίνι-άρθρα και αναμνήσεις απο τους original παλιούς Πιξελάδες (Λεκό, Κυπαρίσσης, B-T, Κυριακός, Τσουροπλής, Γεωργιάδης, Παυλής, Bασιλάκης Bros, και φυσικά και ο "αιώνιος" advenτσουρινάκης...), ή και απο άλλες "μορφές" του τότε "χώρου".

- Eπίσημη (γραπτή) απολογία & συγνώμη του Πατρίκου, που υπήρξε φανατικός υποστηρικτής των PC και πολέμιος των home υπολογιστών της εποχής, και στην συνέχεια περιφορά του στα γραφεία του PC Master ενώ θα φοράει ταμπέλα πάνω στην οποία θα αναγράφεται "είμαι τέντυ-μπόυς" και ο Λεκό θα του πετάει γιαούρτια (αστειεύομαι ασφαλώς... :diablotin: ).

O Κράτσας (a.k.a. Vantor, a.k.a. Sark sat) δεν χρειάζεται να απολογηθεί διότι μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής, και επιπλέον τώρα πιά αποτελεί αυτό που ονομάζουμε "larger than life". (είμαι σίγουρος ότι αν δημοπρατηθεί ποτέ το πράσινο πουλόβερ, θα πιάσει αστρονομική τιμή στο ebay...). :D

Τι θα προτιμούσα να μην δω:

- Προχειρότητες ( Oπως π.χ. αφιερώματα-αντιγραφές απο wikipedia, γραμμένα απο εικοσάχρονους συντάκτες).
 
ορμαω περιπτερο αμεσααααααααααααααααα......
 
Εκεί που είχα κόψει τα περιοδικά, ξεκίνησα να παίρνω retrogamer και τώρα θα συνεχίσω με Pixel?


Billy
το είδες πουθενά?
 
...δεν το πήρε το μάτι μου shock, θα ξανακοιτάξω όμως...
 
Ποτε κυκλοφορει ρε παιδια?
 
...υποθέτω μέσα στον επόμενο μήνα - μπορεί και νωρίτερα (? )
 
<Ο Wally και ο Keeper γυρνανε απο το περιπτερο...ΑΠΡΑΓΟΙ>
 
θα βγαίνει κάθε μήνα ρε παιδία ??
 
Αν το δει κανένας να φιγουράρει σε κανένα περίπτερο ας σφυρίξει (ποστάρει) και εδώ.
 
Πιστεύω να υπάρξει σεβασμός και μη μας κεράσει απογοήτευση!
 
Που ανακαλύψατε την διαφήμιση αυτή? Θα είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που θα μπορέσω να έχω ενα δικό μου τεύχος του pixel (έστω και αφιέρωμα). Θα είναι μηνιαίο ή θα βγει μια φορά μόνο?
 
Η διαφημιση υπαρχει μεσα στο νεο τευχος του PC MASTER....

Προκειται για μια και μοναδικη κυκλοφορια,ως φορο τιμης στο Pixel....

Θα το αγορασω,αφενος διοτι ΠΡΕΠΕΙ να τιμουμε τετοιες κυκλοφοριες,αφετερου διοτι θελω να δω τη σταση των νεοτερων συντακτων απεναντι στον ογκολιθο αυτο που ονομαζεται Pixel....

Ελπιζω να μην αποδειχθει κατωτερη των περιστασεων,καθοτι εμπιστευομαι παντα τους νεους,αφθαρτους συντακτες,αρκει να εχουν επιγνωση της βαρυτητας των οσων γραφουν και κυριως τωρα θα γραψουν σε αυτη τη μοναδικη εκδοση....Eπισης ελπιζω ομως,η πιθανοτατα επιτυχημενη αυτη κυκλοφορια να μην ανοιξει την ορεξη σε καποιους και οδηγηθουν σε μια ανευ λογου αναβιωση του Pixel,καθοτι το εντυπο αυτο εγραψε την δικη του ιστορια στον χωρο και θα ηταν τραγικο λαθος να αντιμετωπιστει ως μια επιπλεον πηγη εσοδων,παραλλασοντας το αρχικο υφος του για μια ακομη φορα,οπως εγινε με το Pixel Νext-Gen.....

Καποια πραγματα πρεπει να τα αφηνουμε απαραλλαχτα ως μια γλυκια αναμνηση,αλλωστε για ολα τα υπολοιπα πλην της εκτακτης αυτης εκδοσης,φροντιζετε με τον καλυτερο δυνατο τροπο ολοι εσεις εδω που σκαναρετε τα παλαια τευχη......
 
Θελω να δω αναφορα στο GREEK-RETRO γιατι "απο μας" και για μας βγαινει το περιοδικο.
 
Αμμά...αμμάν!!!!!!!!!:animeek: billy μου άναψες μπουρλότο!!


 
αντε για να δουμε...
 
Παντως προσωπικα πιστευω οτι PIXEL με διμηνιαια-τριμηνιαια εκδοση σε σχεση με ρετρο συστηματα κ.α. στα προτυπα του retro gamer θα μπορουσε να κυκλοφορει ειτε αυτονομα ειτε ως ενθετο σε αλλο περιοδικο (μαλλον PC Master) και μαλιστα με επιτυχια αν κρινω απο τους τρελους που εχουμε μαζευτει εδω μεσα, στο amigahellas κλπ αλλα και αλλους που δεν θα ελεγαν οχι σε πολλες καλες αναμνησεις. 3- 4 τευχη το χρονο με μικρο εστω τυραζ για αρχη δεν νομιζω να μη μπορουσαν να σταθουν....
 
Φοβαμαι οτι οι μονοι αρμοδιοι για να συντηρησουν κατι τετοιο ειναι οι τρελοι εδω μεσα... :D

Επισης φοβαμαι οτι αν ποτε γινει κατι τετοιο θα το αναλαβουν πιτσιρικαδες που μαθαν τα συστηματα απο τα δισκακια του PC Master... :( (θα μας κανει αφιερωμα στο 2600 κανενας που δεν ειχε καν γεννηθει τοτε...κλαφτα)

Καλα ειμαστε με το Retro Gamer...

IMHO of course!
 
Συμφωνώ απόλυτα με το Wally.

Μην έχετε καμία αμφιβολία ότι τα κάθε λογής συντακτάκια (με υπό του βασικού μισθού και με 14άωρα σκλαβιάς κάθε μέρα) δεν υπάρχει ούτε μία στο δις να το δουν με καλό μάτι και το μόνο που θα κάνουν είναι να το ξεπετάξουν όπως - όπως.

Μια χαρά είμαστε με το Retro Gamer. Ακόμα και το αφιέρωμα στο Pixel προσωπικά σκέφτομαι να μη το πάρω. Περιμένω μεγάλη απογοήτευση και φοβερές ανακρίβειες.

Τι στο δι@ολ0 να σου γράψει ένα εικοσάχρονο για την αίσθηση του πληκτρολογίου του ZX-Spectrum την στιγμή που δεν έχει δει το μηχάνημα ούτε σε φωτογραφία;;;;;;;;
 
Κοιτα δεν ειμαι εκτος πραγματικοτητας. Φανταζομαι οτι αφενος η ελλειψη εμπειρων συντακτων αφετερου το κοστος παραγωγης αλλα και το κοινο που θα το αγοραζε ειναι τρια σημαντικα σημεια προς συζητηση αλλα προφανως και δε μιλαω για μηνιαια εκδοση. 2-3 μικρα ενθετα τευχη το χρονο δε νομιζω οτι θα ηταν κατι τοσο τραγικο. Παραδειγμα εγω αν και το εχω σταματησει εδω και καιρο, το PC master θα το αγοραζα γι'αυτο το λογο. Δε νομιζω να ειμαι ο μονος που θα το εκανα.
 
ε τοτε ρε παιδιά ας προτείνουμε να γράψουμε εμείς σε αυτό ως ειδικοί και παλιοί. Να γράφουμε κάτι εμείς για εμάς :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα