Το εξπρές του μεσονυχτίου - Midnight Express (1978)

mela

RetroWannaBe
Joined
13 Σεπ 2010
Μηνύματα
57
Αντιδράσεις
35
Μία συγκλονιστική ταινία του Άλαν Πάκουλα, η οποία βαίστηκε σε πραγματικά γεγονότα. Ένας νεαρός αμερικανός φοιτητής που βρίσκεται για τουριαμό στην Κωνσταντινούπολη (Μπίλι Χέιζ-Μπραντ Ντέιβις) συλλαμβάνεται στο αεροδρόμιο λίγο πριν από την πτήση της επιστροφής για κατοχή ναρκωτικών. Καταδικάζεται σε τέσσερα χρόνια φυλάκιση, βιώνει τη βαρβαρότητα των δεσμοφυλάκων και του διευθυντή, καθώς και την απαίσια εκμετάλλευση στο πρόσωπο του Ρίφκι, ο οποίος κάνει μαύρη αγορά σε βάρος των κρατουμένων με την ανοχή των αρχών της φυλακής. Λίγο πριν αποφυλακιστεί, γίνεται αναθεώρηση της δίκης του Μπίλι και καταδικάζεται σε 30ετή κάθειρξη. Κατορθώνει τελικά να αποδράσει έπειτα από πολλές δοκιμασίες και αφού σκοτώσει τον διευθυντή της φυλακής. Εξαιρετική ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή, τον πρόωρα χαμένο Μπραντ Ντέιβις και υπέροχη μουσική από τον Τζόρτζιο Μόροντερ. Αξίζει επίσης να επισημάνουμε την παρουσία των δικών μας Μιχάλη Γιαννάτου σε ρόλο αστυνομικού και Ζαννίνο στον ρόλο του ανακριτή. Η ταινία οραγματεύεται ένα όντως σκληρό θέμα, αποφεύγοντας όμως την περιττή βία.
 
Η ταινία, αν και σφόδρα αντιτουρκική -είχε ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων στην γειτονική χώρα-, πραγματεύεται ένα πραγματικό γεγονός..

Εκείνο που είναι ενδιαφέρον είναι ότι ο τρόπος απόδρασης δεν ήταν μεμονωμένο περιστατικό, αλλά είχε κατά κάποιο τρόπο παγιωθεί σε τέτοιες περιπτώσεις ξένων κρατουμένων. Την εποχή εκείνη οι νόμοι ήταν πάρα πολύ αυστηροί και προκειμένου να αποφευχθούν δυσάρεστα διπλωματικά επεισόδια με ξένους υπηκόους από τη μια, αλλά και να μη διασαλευθεί το αξιόπιστο των δικαστικών αποφάσεων από την άλλη, είχε βρεθεί αυτός ο τρόπος, να μετάγονται σιδηροδρομικώς οι κρατούμενοι στις δικαστικές φυλακές Αδριανούπολης και σε κάποιο σημείο έκοβε ταχύτητα ή και σταματούσε τελείως η μηχανή και πηδούσαν από το τρένο. Αυτό συνέβαινε γιατί σύμφωνα με την παλιά χάραξη της γραμμής, τα τρένα από Κωνσταντινούπολη προς Αδριανούπολη έμπαιναν για κάποιο μικρό διάστημα μέσα σε ελληνικό έδαφος ακολουθώντας πορεία στη δυτική πλευρά του Έβρου. Οι τούρκοι δημιούργησαν κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '70 νέα χάραξη, και έκτοτε σταμάτησε να υπάρχει και το παραθυράκι αυτό για τους ξένους..
 
Η ταινία είχε παιχτεί στα σινεμά με μεγάλη επιτυχία, θυμάμαι ακόμα ότι είχαν πάει να τη δουν μέχρι και οι γονείς μου, που είχαν χρόνια να πάνε σινεμά! Την είδα πρώτη φορά έφηβη και δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε, την είχα βρει υπερβολικά σκληρή και δεν πίστεψα ότι ήταν ρεαλιστική. Όταν την ξαναείδα μετά από χρόνια μπόρεσα να τη δω αντικειμενικά και να την εκτιμήσω διαφορετικά. Ήταν μία πολύ καλή ταινία. Πολύ κρίμα για τον πρωταγωνιστή!
 
Αρκετά τρομακτικός και ο ηθοποιός Paul Smith ( γνωστός από την παρουσία του σε αρκετές b-movies), ως Τούρκος αρχιδεσμοφύλακας...

ps.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη ταινια η οποια βαση δηλωσεων του Γιαννατου ηταν να γυριστει εξολοκληρου στην Ελλαδα αλλα οι δικοι μας εδω αρνηθηκαν και γυριστηκε στη Μαλτα.Παντως δεν ειναι και να την απολαμβανεις συχνα στο dvd player...αν σκεφτουμε πως ηταν και πραγματικα τα γεγονοτα.Ο Paul Smith στο δικο μου συμπαν ηταν παντα ο κακος αδερφος του Bud Spencer.O Brad Davis εχει και αδελφο τον Gene ο οποιος επαιξε σε καποιες ταινιες και ηταν πολυ καλος.
 
Η ταινία δεν είναι του Άλαν Πάκουλα, αλλά του Άλαν Πάρκερ και το σενάριο του Όλιβερ Στόουν. Γυρίστηκε στη Μάλτα, γιατί φυσικά και δεν θα μπορούσε να γυριστεί στην Πόλη, δεν θα έδιναν ποτέ οι Τούρκοι άδεια με τέτοιο θέμα που είχε. Το φινάλε δεν έχει καμμία σχέση με όσα περιγράφει ο Μπίλυ Χέϊζ στο βιβλίο του, απλά ήταν ένα κόλπο του σεναριογράφου για να τονίσει το δραματικό της ιστορίας. Πολύ δυνατή σκηνή είναι η σεκάνς που ο δεσμοφύλακας παίρνει τα παιδιά του στη φυλακή και τα βάζει να παρακολουθούν όσο τιμωρεί με φάλαγγα κάποια άλλα παιδιά κρατούμενους...

Καλτ ταινία, με ωραίο soundtrack από τον Giorgio Moroder, αλλά δεν μπορώ να πω ότι την βλέπω ευχάριστα, η γυναίκα μου τη βλέπει συχνά...εμένα μ' αρέσει πιο πολύ ο χαρακτήρας του Max που ενσαρκώνει ο John Hurt.
 
Pinhead είπε:
Η ταινία δεν είναι του Άλαν Πάκουλα, αλλά του Άλαν Πάρκερ και το σενάριο του Όλιβερ Στόουν. Γυρίστηκε στη Μάλτα, γιατί φυσικά και δεν θα μπορούσε να γυριστεί στην Πόλη, δεν θα έδιναν ποτέ οι Τούρκοι άδεια με τέτοιο θέμα που είχε. Το φινάλε δεν έχει καμμία σχέση με όσα περιγράφει ο Μπίλυ Χέϊζ στο βιβλίο του, απλά ήταν ένα κόλπο του σεναριογράφου για να τονίσει το δραματικό της ιστορίας. Πολύ δυνατή σκηνή είναι η σεκάνς που ο δεσμοφύλακας παίρνει τα παιδιά του στη φυλακή και τα βάζει να παρακολουθούν όσο τιμωρεί με φάλαγγα κάποια άλλα παιδιά κρατούμενους...
Καλτ ταινία, με ωραίο soundtrack από τον Giorgio Moroder, αλλά δεν μπορώ να πω ότι την βλέπω ευχάριστα, η γυναίκα μου τη βλέπει συχνά...εμένα μ' αρέσει πιο πολύ ο χαρακτήρας του Max που ενσαρκώνει ο John Hurt.
δεν ειπωθηκε για γυρισμα στην πολη αλλα στην ελλαδα,οπως σωστα ειχε πει ο αειμνηστος μιχαλης γιαννατος

ποιο ηταν το τελος που περιγραφεται στο βιβλιο;
 
Στην πραγματικότητα, τον τύπο τον συνέλαβαν οι δικοί μας για...κατάσκοπο επειδή πέρασε κρυφά τον Εβρο, και είδε κι' επαθε να ξεμπλέξει! Μετά απο αυτά που πέρασε στην Τουρκιά θα του φάνηκε εκδρομή βέβαια.
 
Πραγματικα ρετρο! Τοτε περνουσαν τον Εβρο παρανομα και συλλαμβανεντο χαχαχαχα

(BTW δεν την γνωριζα αυτη την πτυχη της ιστοριας)
 
Μια ταινία μέσα στο τοπ - 10 στο προσωπικό μου πάνθεον ταινιών.

Για ήχο στο κινητό μου έχω το σάουντρακ και όσοι το ακούνε δεν τους αρέσει καθόλου, λέγοντάς μου μάλιστα ότι παραπέμπει σε τσόντα.:burn:

Η εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ιστορία στη μηχανή του χρόνου http://www.mixanitouxronou.gr/to-exp...oria-tou-egin/.
 
Πωπω μια φορα στην τηλεοραση μικρος μου ειχε τυχει να δω τη σκηνη με τον τυπο που δειχνει στα παιδια του πως κανει φαλαγγα και μου φανηκε πολυ σουρεαλιστικη, αλλα δεν ηξερα ποια ταινια ηταν και τί γλωσσα μιλουσαν. Μονο προσφατα που ειδα λιγο απο την ταινια καταλαβα οτι ηταν αυτη. :)

Απο ο,τι εχω διαβασει, οντως η ταινια ειναι αντι-τουρκικη και περιγραφει πραγματα χειροτερα απο το βιβλιο, πραγματα με τα οποια ο πρωταγωνιστης της ιστοριας ειχε διαφωνησει (οπως το οτι ποτε δεν υπηρξε αποπειρα βιασμου του). Ολοι οι τουρκοι χαρακτηρες εμφανιζονται ως σαδιστες, εχθρικοι, απροσιτοι, ανοητοι, ουτε ενας τουρκος δεν εμφανιζεται στην ταινια ως θετικος χαρακτηρας. Η ταινια ειχε ως αποτελεσμα να επηρεασει την εικονα της Τουρκιας στην ποπ κουλτουρα, που νομιζω ειχε επιπτωσεις και στον τουρισμο (κατι τετοιο ειχε γινει και με την Ινδια του δευτερου Ιντιανα Τζοουνς)

Η ταινια πρεπει να ειχε αρκετες ποπ-αναφορες και παρωδιες, με πιο προσφατη και χαρακτηριστικη στα επεισοδια του 50-50 :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ταινία την είχα δει το 85 ή το 86. Πολύ δυνατή είχα σοκαριστεί ελαφρώς θυμάμαι - πιτσιρικάς βλέπεις. Εντύπωση μου είχε κάνει πάντως που ο πραγματικός άνθρωπος χρόνια αργότερα είχε σηκώσει περήφανα την τούρκικη σημαία και φώναζε πως οι τούρκοι δεν φταίνε. Μπορεί στην πραγματικότητα να μην του έκαναν ότι δείχνει στην ταινία δεν λέω, αλλά τόσο όμορφα και γαλήνια πέρασε και τον πείραξε η σκληρότητα της ταινίας;
 
Η πραγματική ιστορία του Billy Hayes όπως την αφηγείται ο ίδιος σε ένα δραματοποιημένο ντοκυμανταίρ του National Geographic (2010). Ο Hayes είχε πιαστεί στο 4ο ταξίδι του στην Τουρκία. Αρκετές ομοιότητες αλλά και αρκετές διαφορές από την ταινία συνθέτουν ένα σκηνικό που θα πρέπει να δει κάποιος για να έχει ολοκληρωμένη εικόνα των γεγονότων. Δεν λείπουν πάντως και οι φορτισμένες συγκινησιακά στιγμές στην αφήγηση του μάρτυρα. Δυστυχώς δεν έχει υποτιτλισμό αλλά είναι αρκετά εύκολο να παρακολουθηθεί για κάποιον που γνωρίζει μέτρια Αγγλικά.

 
Αρκετά τρομακτικός και ο ηθοποιός Paul Smith ( γνωστός από την παρουσία του σε αρκετές b-movies), ως Τούρκος αρχιδεσμοφύλακας...

Προβολή συνημμένου 109783
Χαρακτηριστική φάτσα ο Paul Smith..τον θυμάμαι σε μια ταινία-συμπραξη Sam Raimi και αδελφών Coen ,το "Crimewave" ή "Ασύλληπτη καταδίωξη στο Μπρονξ" όπως ήταν στην ελληνική μετάφραση
 
Για ήχο στο κινητό μου έχω το σάουντρακ και όσοι το ακούνε δεν τους αρέσει καθόλου, λέγοντάς μου μάλιστα ότι παραπέμπει σε τσόντα.:burn:
Δεν θα έλεγα ότι παραπέμπει ακριβώς σε τσόντα, αλλά σίγουρα ακούγοντας τη μουσική,ταιριάζει αρκετά σε ταινία αισθησιακή,ας πούμε light ερωτικού περιεχομένου.Και όχι τόσο σε δραματική.Ειδικά το instrumental κομμάτι.Είναι όμως υπέροχη μουσική. Είχα αγοράσει και ΄γω το soundtrack,τέλη των 90s. Το τελευταίο κομμάτι στο cd, είχε και ένα extra νομίζω. Είναι το instrumental κομμάτι με στίχο. Δεν θυμάμαι να ακούγεται στην ταινία το τραγούδι (μπορεί να κάνω και λάθος, έχω αρκετά χρόνια να τη δω).

Το instrumental:

 
Δεν θα έλεγα ότι παραπέμπει ακριβώς σε τσόντα, αλλά σίγουρα ακούγοντας τη μουσική,ταιριάζει αρκετά σε ταινία αισθησιακή,ας πούμε light ερωτικού περιεχομένου.Και όχι τόσο σε δραματική.Ειδικά το instrumental κομμάτι.Είναι όμως υπέροχη μουσική. Είχα αγοράσει και ΄γω το soundtrack,τέλη των 90s. Το τελευταίο κομμάτι στο cd, είχε και ένα extra νομίζω. Είναι το instrumental κομμάτι με στίχο. Δεν θυμάμαι να ακούγεται στην ταινία το τραγούδι (μπορεί να κάνω και λάθος, έχω αρκετά χρόνια να τη δω).

Το instrumental:

Από τα πρώτα soundtracks που αγόρασα. Το theme όπως και το chase είναι εξαιρετικά !
 
Πίσω
Μπλουζα