Το κανάλι της Βαγγελίτσας (1987-88 ΕΤ2)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Το κανάλι της Βαγγελίτσας (1987-88 ), ΕΤ2


Πρεμιέρα: Παρασκευή 20/11/1987



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_κανάλι_της_Βαγγελίτσας

Η γνωστη τηλεοπτικη σειρα της ΕΡΤ-2 οπου παιζοταν το 1987 με την Αννα Βαγενα σε σεναριο Ρεππα-Παπαθανασιου,μαζι της πολλοι ακομα γνωστοι ηθοποιοι.

Δυο μικρα βιντεακια απο το αρχειο μου,ισα να παρετε μια μυρωδια.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ljRxNyzpLoU]YouTube - Vaggelitsa-Kanali-GRM

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=e8WEm7iA5iY]YouTube - GRM-Vaggelitsa
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την πρωτοχρονια του '88 ειχαν γυρισει και το εορταστικο προγραμμα του καναλιου.. απολαυστικοτατο

Θυμαμαι την ατακα της Βαγγελιτσας (καπως ετσι) : ευκολο.. 2 οχταρια (8αρια) και θα το θυμομαστε πιο ευκολα
 
Μια ξεχασμένη σειρα απο τα 80ς ,αδικα!

Θα μπορούσε να πεχτεί σε επανάληψη ,αραγε πώς μπορούμε να τη βρούμε ?

Εμένα πολύ μου άρεσε, και γενικοτερα αυτό το ''δέσημο'' Βαγεννα- Ρέππας ,είταν πολλύ καλο,όχι μόνο στη σειρά αλλά και στις videoκασσέτες.

Επισεις μου άρεσει πολύ και ο Μανώλης Πούλιασης ,σπουδέος ηθοποιός, που τον έφεγε η μαρμάγγα ? (αλήθεια με τι ασχολείτε τώρα ,ξέρουμε?)

Παρεπιπτόντος σας άρεσαν οι videoταινίες της Βαγγενα? Εμένα πάρα πολυ!
 
Απολαυστικη σειρα, λιγο μπροστα για την εποχη που γυριστηκε, ισως γι αυτο να μην ειχε και μεγαλη επιτυχια. Τωρα βλεπεται πιο ανετα. Τα δυο βιντεακια παραπανω, παντως, δεν ειναι απο το σηριαλ.
 
Νομίζω ότι έχουν βγει βιντεο-ταινίες βασισμένες στην επιτυχία της σειράς. Μήπως είναι από κει?
 
Απ'ότι θυμάμαι, στο σενάριο μέσα ήταν και η Δήμητρα Παπαδοπούλου.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Νομίζω ότι έχουν βγει βιντεο-ταινίες βασισμένες στην επιτυχία της σειράς. Μήπως είναι από κει?
Ναι, αυτο ειναι το πιθανοτερο γιατι απο την σειρα δεν ειναι.
 
video80 είπε:
Επισεις μου άρεσει πολύ και ο Μανώλης Πούλιασης ,σπουδέος ηθοποιός, που τον έφεγε η μαρμάγγα ? (αλήθεια με τι ασχολείτε τώρα ,ξέρουμε?)
Μαλλον δυσκολο να μαθουμε τι ακριβως κανει τωρα... Αν δεν κανω λαθος, ο συμπαθης ηθοποιος εχει πεθανει εδω και τουλαχιστον 10 χρονια! Θυμαμαι το ειχα διαβασει σε μια εφημεριδα (παντως ευχομαι να κανω λαθος, γιατι το θυμαμαι αμυδρα)
 
Πέθανε ο Μανώλης Πούλιασης!!! Μα αυτός δεν είταν και πολύ μεγάλος.

Δεν το ξερα ,ας είταν σημερα 55 χρ το πολύ. Και μάλιστα εδω και μια 10ετία!

Μπορεί οντος να μην κανεις λάθος , διοτι τα Media σίγουρα δεν θα ασχολήθηκαν με το θάνατο του , οπότε πως να το μάθει κανεις!

Ελπίζω να κάνεις λάθος (άν και δεν το νομίζω,διοτι θα τον βλέπαμε στην tv ή στο θεατρο προσφατα). Μεγάλο ταλέντο ,είχε πέξει και στους ''Αυθέρετους''

Ισως απαντιθεί αυτο το ερωτημα απο αλλους συντελεστες της σειρας που βρισκονται εν ζωη (πχ Ρέππας).
 
θυμᾶμαι τὸ ὁμορφόπαιδο τὸν ἀδελφό τῆς Βαγγελίτσας... Ὡραῖος ἄντρας...

ΥΓ: Ποιὸς ἦταν ὁ πουλιάσης;

Ἐκεῖνος ὅστις στὰ αὐθαιρέτια, εἶχε γοητεύσει τὴν θυγατέρα τοῦ κοντοῦ καὶ τὸν ἀπεκάλει συχνὰ πυκνὰ πππππππατέρα... προκαλὼν τὴν μάνητα τοῦ "πεθεροῦ";

ΜΗ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΕΤΣΙ, ΡΕ ΜΑΘΟΥΣΑΛΑΑΑΑ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτος που αναφέρεις είναι. Επεξε guest στους αυθερετους στο ρολο του μνηστηρα της κόρης τιου Βαλαβανίδη! Ειδικά στους αυθέρετους αδικείτε σαν ηθοποιος και αυτό γιατι (προφανός επιλογή σκηνοθέτη) εκανε το ρολο καποιου ηλιθοιου, και ενω φενότανε οτι δεν κολλουσε με την τυπισσα (εμανουέλλα Αλεξίου).

Απο οτι έχω δει στο net στο σερφάρισμα που έκανα ,έχει να πέξει κάπου απο το 1993.

Δυστιχός μάλλον πρέπει να συμβιβαζόμαστε με το γεγονός οτι ο Μανωλης Πουλιασης δεν βρισκετε ανάμεσα μας! (και μάλιστα εδω και πολλά χρόνια).

Υ.Γ. Φίλε Vangelakas μπορώ να ρωτίσω γιατι γράφεις στην καθαρεύουσα?
 
............................................................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανεις ενα λαθακι.

Ο αδελφος της Βαγγελιτσας (ονοματι Μπιλλυ) παιζοταν απο τον Μιχαλη Ρεππα (τον αδελφο των Τριων Χαριτων).

Ο Πουλιασης επαιζε τον Τακη Ντεμηλα, εναν απο τους υψηλους συντελεστες/σκηνοθετες του καναλιου (σε καποια φαση την ειχε ψωνισει ασχημα και πετουσε εκφρασεις 'I don't believe it' και τετοια...)

Δημητρης
 
Μήπως γνωρίζετε τίτλο βιντεοταινίας; το ψάχνω πολύ καιρό! Ευχαριστώ
 
Εκτός από το ΚΑΝΑΛΙ ΤΗΣ ΒΑΓΓΕΛΙΤΣΑΣ (πρώτο σίριαλ που έγραψαν οι Ρέππας-Παπαθανασίου) είχε γίνει μια ταινία με την Άννα Βαγενά ως Βαγγελίτσα που παρίστανε την υπηρέτρια και έβλεπε τα σχέδια ενός βλάχου πλούσιου που ονειρευόταν ΚΟΚΟΜΠΕΣ (χαχα).

Έπαιζε και ο Μιχάλης Ρέππας και η Τζόυς Ευείδη.

Το βάζει ο EXTRA συχνά μαζί με την ταινία της Πωλίνας
 
Από τις καλύτερες σειρές της εποχής, την έβλεπα φυσικά ανελλιπώς! :D

Τρελό χιούμορ, όντως μπροστά από την εποχή της.

Θυμάστε τι μέρα έπαιζε; Παρασκευή μήπως;
 
εφχαριστω παρα πολυ

maria20 είπε:
εφχαριστω παρα πολυ
παρακαλουμε παρα πολυ....

(δεν το σβηνω για να σας "βγει και εσας το ματι".... μα καλα τι διδασκουν στα σχολεια πια?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρένθεση (είμαι λίγο εκτός θέματος) στην DianaTheSuperstar .Δέν είταν μόνο 1 η video-ταινία που γύρισε η Άννα Βαγγενα. 10άδες video-ταινίες γύρισε με πάντα τον ίδιο χαρακτήρα, τη Βαγγελίτσα.

Η ταινία που αναφέρεις λεγετε : Η Βαγγελίτσα κατάσκοπος (1987) και πέζουν πολλοί ηθοποιοί απο τη σειρά. Μια ταινία με έντονο αυτοσχεδιασμό.

Η Βαγγελιτσα υποψιασμένη που πουλίθηκαν οι εκτάσεις της '' κάτω ραχούλας'' προσπαθεί να ερευνησει ποιος ενδιαφέρθηκε να τα αγοράσει και με τι σκοπό.

Ο αγοραστής των χωραφιών της ''κάτω ραχούλας'' (Μανώλης Πούλιασης) απλά παραμυθιαζει τον πλούσιο ιδιοκτητη ,οτι θα του δώσει αντάλαγμα κάποιο νισή ονόματι :γκουανταλαχάρα!!! ,

'Οσο για τις Χοχόμπες (και όχι κοκόμπες) αυτό χρησιμοποιεί ώς άλοθυ για να πείσει τελικά τον Μπούκουρα(ανιποψίαστος) να πουλίσει τις εκτάσεις του.
 
Πίσω
Μπλουζα