Το κουίζ του Άλφρεντ Χίτσκοκ

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.503
Αντιδράσεις
28.065
1. Απο που προερχεται η ακολουθη φωτογραφια;

 


attachment.php


2. Ποιο ηταν το τελευταιο αγγλικο φιλμ του Αλφρεντ Χιτσκοκ;


3. Σε ποια φιλμ του σκηνοθετη πρωταγωνιστει ο Τζεϊμς Στιουαρτ;



4. Ποιο ειναι το φιλμ του που γυρισε ο ιδιος σε ριμεϊκ, 22 χρονια υστερα απο το πρωτο;


5. Σε ποιο φιλμ ο αγαπημενος θειος μιας εφηβης αποκαλυπτεται στυγνος δολοφονος που επιχειρει να δολοφονησει ακομα και την ιδια;



6. Απο που προερχεται η ακολουθη φωτογραφια;


 


attachment.php



7. Ποιο φιλμ του κερδισε Οσκαρ Α' γυναικειου ρολου;



8. Απο τι ηταν φτιαγμενο το "αιμα" στη διασημη σκηνη του ντους στο Psycho;



9. Ποιο κατα τη γνωμη σας ειναι το καλυτερο και ποιο το χειροτερο φιλμ του σκηνοθετη απο αυτα που εχετε δει;



10. Απο που προερχεται η ακολουθη φωτογραφια;


 


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. Μάλλον εννοείς την Ταβέρνα της Τζαμάικα, (ή την οικογενειακή συνωμωσία)

3. Η θηλειά, Σιωπηλός μάρτυς, Δεσμώτης του ιλίγγου κ Ο άνθρωπος που ήξερε πολλά

4. Ο άνθρωπος που ήξερε πολλά

5. Το χέριπου σκοτώνει.

6. Νοτόριους?

7. Υποψίες

8. Σοκολάτα?

9. καλύτερο οι Υποψίες και χειρότερο Η Ήρα και το παγώνι

10 Θηλειά?
 
To χέρι που σκοτώνει είναι το Shadow of a doubt;
 
Ναι αυτό είναι :)
 
Απ τις απαντησεις που γνωριζα απαντηθηκαν ολες σχεδον.Στην 1 μηπως ειναι απ τη Μαρνι;

Καλυτερη ταινια του θεωρω την "ψυχω" ,για χειροτερη θελω να το σκεφτω λιγο και θα γραψω φυσικα μια απ αυτες που ειδα αφου για τις υπολοιπες δε μπορω να κρινω
 
Thor, ποιος ειναι ο ξενος τιτλος του φιλμ Η Ηρα και το παγωνι; Πρωτη φορα τον ακουω.
 
Μάλλον οι άνθρωποι είχαν περίεργη αίσθηση του χιούμορ εκείνη την εποχή
 
9. Καλύτερο τα πουλιά και χειρότερο το Φρενίτις....

Το πρώτο είναι από την Μάρνι, στην σκηνή που σήκωσε αντιδράσεις από πολλούς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως το Η Ήρα και το παγώνι είναι το Juno and the Paycock; Από όσες ταινίες του έχω δει σίγουρα είναι η χειρότερη, και όχι μόνο για τα μέτρα του Χίτσκοκ, αλλά για οποιονδήποτε σκηνοθέτη σέβεται τον εαυτό του. Καλύτερη για μένα το The Rope (Η θηλειά)
 
RIO, θα ηθελα να μας πεις σε παρακαλω, γιατι η συγκεκριμενη σκηνη που οντως ειναι απο τη Μαρνι, ξεσηκωσε αντιδρασεις.
 
Ναι αυτή είναι το Juno and the paycock :) Αδιάφορο είναι και το Farmer's wife (Η γυναίκα του αγρότη) αλλα μπρος στην Ήρα και το Παγώνι...

Τελικά τα βρήκαμε?... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Farmer's Wife δεν το έχω δει. Μου λείπουν αρκετές της δεκαετίας του '20. Μια άλλη ταινία που λατρέυω είναι το The Trouble with Harry
 
6: Μήπως είναι από το Spellbound;
 
Ωραια λοιπον! Ας ανακεφαλαιωσουμε γιατι υπαρχουν καποιες εκκρεμοτητες.

Ο Thor απαντησε σωστα σε ολες εκτος απο τη 2 που δε θα την αποκαλυψω ακομα και την 6 που την απαντησε σωστα ο kleida08.

H 1 ειναι η Μαρνι και την απαντησε πρωτη σωστα η katerinak. Περιμενουμε ακομα καποια περαιτερω αναλυση για την επιμαχη σκηνη, απο το RIO....
 
κι εγω περιμενω την απαντηση του RIO γιατι εχει ενδιαφερον να μαθουμε για ποιο λογο χαρακτηριστηκε "επιμαχη" η σκηνη αυτη
 
...Τότε η Φρενίτις?
 
Αν θυμάμαι καλά είναι η σκηνή, όπου η Χέντρεν βγαίνει από το μπάνιο και ο Κόνερυ της ρίχνει κάτω την πετσέτα, για να κάνουν έρωτα. Πολλοί διαφώνησαν με αυτή την σκηνή, καθώς φάνηκε αταίριαστη με την υπόλοιπη ταινία ( όπου ο Κόνερυ ψύχραιμος παρατηρεί την συμπεριφορά της και θέλει απλά να την βοηθήσει). Δεν ταίριαζε λοιπόν να την " πιέσει" . 'Αλλοι είπαν πως ήταν απλά ένα καψόνι του χιτς στην Χέντρεν , με την οποία ήταν (γεροντο) ερωτευμένος... ;)

2. Μήπως είναι το Σαμποτάζ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι αυτη η σκηνη στην 1. Τη φωτογραφια την πηρα απο τα πρωτα λεπτα της ταινιας, εκει οπου η Χεντρεν αλλαζει χρωμα στα μαλλια της και γινεται απο μελαχρινη, ξανθια πλεον.

Δεν εχει καμια σημασια ομως αυτο γιατι οσα μας ειπες RIO ηταν παρα πολυ ενδιαφεροντα.

Thor, σωστη και η 2! Ηταν λιγο παγιδα αυτη η ερωτηση γιατι δυσκολα θα πηγαινε το μυαλο καποιου οτι υστερα απο 33 χρονια στην Αμερικη, ο Χιτς επεστρεψε στα πατρια εδαφη για αλλο ενα φιλμ. Ενα φιλμ απο τα τελευταια της μεγαλης καριερας του.

Αυριο θα δωσω τις απαντησεις αναλυτικα και φυσικα τη δικη μου καλυτερη και χειροτερη ταινια του σκηνοθετη....
 
Ήξερα ότι μετά την εισπρακτική τουλάχιστον αποτυχία των μετά το Ψυχώ ταινιών του γύρισε στην Βρετανία για το Φρενίτις αλλά νόμιζα ότι και η τελευταία του ήταν επί Βρετανικού εδάφους...
 
Οι απαντήσεις

Πολυ ωραια, Thor! Μπραβο σου που το γνωριζες και αυτο και που με τις χιτσκοκικες σου γνωσεις καταφερες ανετα να εισαι ο νικητης του κουιζ!

1. Η φωτογραφια προερχεται απο τη Marnie.


2. Το τελευταιο αγγλικο φιλμ του Αλφρεντ Χιτσκοκ ηταν το Frenzy.



3. O Τζεϊμς Στιουαρτ πρωταγωνιστει στα φιλμ Rope, Rear window, Vertigo, The man who knew too much.



4. Το φιλμ του Χιτσκοκ που γυριστηκε απο τον ιδιο σε ριμεϊκ υστερα απο 22 χρονια, ειναι το The man who knew too much.



5. Το φιλμ με τον αγαπημενο θειο μιας εφηβης, η οποια μαλιστα οπως φαινεται ειναι ερωτευμενη μαζι του, ειναι το Shadow of a doubt.



6. Η φωτογραφια προερχεται απο το Spellbound.



7. Tο φιλμ του Χιτσκοκ που κερδισε Οσκαρ Α' γυναικειου ρολου ειναι το Suspicion και το βραβειο πηρε η οντως εκπληκτικη, Τζοαν Φοντεϊν. Αν και μου φανηκε ακομα καλυτερη στη Rebecca....



8. Στη διασημη σκηνη του ντους στο Psycho το υποτιθεμενο αιμα δεν ηταν παρα σιροπι σοκολατας!



9. Μαλλον οι περισσοτεροι ξερετε ηδη ποιο ειναι το καλυτερο και πιο αγαπημενο μου φιλμ του Χιτσκοκ, αφου το εχω γραψει παρα πολλες φορες μεσα στο φορουμ: Psycho, φυσικα. Tωρα οσον αφορα αυτο που θεωρω χειροτερο, ειναι δυσκολο να απαντησω γιατι απο ο,τι εχω δει, αυτος ο ανθρωπος ουσιαστικα ποτε δε σκηνοθετησε μια πραγματικα κακη ταινια.



Παρ' ολα αυτα, θα πω το The farmer's wife επειδη μου φανηκε καπως βαρετο και αρκετα εξω απο το πνευμα του Χιτσκοκ. Οχι και κακοσκηνοθετημενο, ομως.



10. Η φωτογραφια προερχεται απο το Rope.


 


Συντομα ακολουθει και κουιζ Νο 2.....
 
Πίσω
Μπλουζα