[Το κόκκινο πατίνι] Αγνωστο επιτραπέζιο: Ελιγμοί

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
596
Καλησπέρα!

Ψάχνοντας το forum βρήκα πολλά επιτραπέζια που στιγμάτισαν τα παιδικά μας χρόνια. Θυμήθηκα όμως ένα επιτραπέζιο του αδερφού μου που δεν ξέρω το όνομά του (πρέπει να είχε σχέση ο τίτλος με τη λέξη "έλκω") και πιστεύω πως κάποιος θα το ξέρει. Είναι πολύ παλιό, νομίζω είναι αρχές δεκαετίας του '90. Ήταν ένα μαύρο πλαστικό ταμπλό ορθογώνιο που στις 4 γωνίες του είχε 4 γούβες που έβαζαν οι παίκτες τα πιόνια τους. Τα πιόνια πρέπει να ήταν 4 για κάθε παίκτη και είχε και μαύρα ζάρια, το ένα με κάτι αστεράκια επάνω. Το ταμπλό ήταν διάφανο απο πάνω χωρισμένο σε τετραγωνάκια και ακριβώς απο κάτω είχε κάτι μοχλούς με μαύρα τετραγωνάκια που τους τραβούσες στις άκρες και άλλαζαν τη διάταξη των μαύρων τετραγώνων ακριβώς απο κάτω από το διαφανές πλαστικό του ταμπλό. Αν θυμάμαι καλά στόχος του παιχνιδιού ήταν να φτάσουν όλα τα πιόνια στο κέντρο και κάθε φορά που ενας παικτης τραβουσε τους μοχλούς και ενα πιονι βρισκόταν απο μαύρο τετραγωνάκι στο κενό, άρχιζε το πιόνι του απ'την αρχή.

Ελπίζω να κατάλαβε κάποιος το παιχνίδι. Νομίζω πως το έχω ακόμα, χωρίς το κουτί βέβαια, αλλά μπορεί και να το έχουμε πετάξει.
 
Έχω την εντύπωση ότι λέγεται τόμπολα,χωρίς να είμαι 100% σίγουρος!
 
Μπα, όχι, δεν είχε αριθμούς επάνω το ταμπλώ. Ο παίκτης κινούταν ελεύθερα στα τετραγωνάκια, ανάλογα με τις διαδρομές που σχημάτιζαν τα μαύρα τετραγωνάκια των μοχλών κάτω από τη διαφανή επιφάνεια.
 
Κάτι σαν να μου λέει...Τα πιόνια ήταν μήπως ξύλινα κυλινδρικά και ήταν οβάλ στην πάνω μεριά?
 
Πρέπει να ήταν τα απλά πιόνια, που είναι στη βάση τους κωνικά και πάνω στη κορυφή σαν μπίλια. Αυτά θυμάμαι να είχε, αλλά μπορεί να χάθηκαν τα κανονικά και να αντικαταστάθηκαν από αυτά.
 
Κατάλαβα ποια πιόνια εννοείς. Θυμάμαι ένα επιτραπέζιο που είχα και το κόνσεπτ ήταν παρόμοιο αλλά μάλλον δεν είναι το ίδιο με αυτό που ψάχνεις.
 
Μετά από περίπου ένα χρόνο κατάφερα τελικά και βρήκα το παιχνίδι. Το έβγαλα φωτογραφίες, μήπως και κάποιος καταφέρει και το αναγνωρίσει.

attachment.php


attachment.php
 
Εχουμε ταυτοποιηση!!!!!!!!!!! :d@redevil


Διεθνες Ονομα: Shifti


Ελληνικο ονομα: Ελιγμοι


Ετος κυκλοφοριας: 1977


Εταιριες εκδοσεως/παραγωγης: Burbank Toys,Claxon,Educational Desing Inc.,


Klee,Orda Industries ltd.,Skye Marketing Corporation



Ελληνικη Εταιρια εκδοσης/παραγωγης: Κοκκινο Πατινι


Αριθμος παιχτων: 2-4


Χρονος παιχνιδιου: 30'


Ηλικια: 8 και πανω





Περισσοτερα μπορειτε να δειτε
εδω ;)

 


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=119252&d=1417022757[/img]"]
attachment.php


 

 





http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=119252&d=1417022757[/img]"]

 








 
Είσαι αρχηγός! :thumbup:
 
Kambia είπε:
Να 'σαι καλα Ναταλι μου!!!:[

Ελπιζω το παιδακι που θα το δει να κοιμαται λιγο πιο ησυχο τα βραδια... :D
 
ΠΩΩΩΩΩ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!!!! :thanx2: :thanx2: :bow: :bow: :bow:

Τι ανέλπιστη έκπληξη ήταν αυτή;;;; Είχα ξεχάσει ότι έψαχνα πληροφορίες γι αυτό το παιχνίδι...

Για κάτι τέτοια αγαπώ το retromaniax!!!
 
Πίσω
Μπλουζα