Το λατρεμένο!

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
58
Αν έπρεπε να διαλέξετε ΕΝΑ μόνο ελληνικό τραγούδι από την δεκαετία του '80 (να παίζει και να ξαναπαίζει στην κασέτα του γουόκμαν σας), ποιο θα ήταν αυτό???

XXX.gif


δημιουργία σύνθεσης εικόνας: Radio Musicorama Greek

το δικό μου, μετά από αρκετή σκέψη, θα ήταν σίγουρα:

 
Απο 80s(μηλιώκας μορφη τρελη και καυστικότατος στα τραγουδια του). Αγνoείστε το βιντεο και απολαυστε τη μουσικη :p :

http://www.youtube.com/watch?v=ZwizVlmNsRw

Απο 90s(μπονατσος δαγκωτό):

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ ψηφίζω αυτό, αν και τέλη των έιτις,

 
Μιλάω αυστηρά για δεκαετία '80 και για επιλογή ενός μόνο (λατρεμένου) τραγουδιού από αυτήν. Βέβαια, οι κάπως πιο πιτσιρικάδες δεν πρόλαβαν να ακούσουν σε πρώτη αναμετάδοση αυτά τα τραγούδια απ' το ραδιόφωνο, αλλά για αυτό υπάρχουν οι ρετρομανείς... για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι.

Το κομμάτι της δικής μου επιλογής -παράλειψή μου που δεν το ανέφερα στο πρώτο ποστ- έρχεται από το μακρινό 1988! Τότε που Φατμέ (Πορτοκάλογλου), Χαρούλα (Αλεξίου) και Αφροδίτη (Μάνου) εμφανίζονταν μαζί. Οι στίχοι του τραγουδιού είναι εκπληκτικοί, και -νομίζω- πολύ επίκαιροι, αν τους προσέξει κανείς. Μπορεί -κυριολεκτικά- να μην μπαίνει χειμώνας, αλλά καλοκαίρι, μα κατ' ουσίαν ζούμε βαρυχειμωνιά (ας μην επεκταθούμε επ' αυτού).

Όμως, πόσο ευλογημένος μπορεί να νιώθει κανείς όταν έχει δει τέτοιους καλλιτέχνες να τραγουδούν μαζί στην καλύτερη στιγμή της δημιουργίας τους, και όταν έχει ακούσει τέτοια τραγούδια, μιας άλλης, ανεπίστρεπτης εποχής!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι απο τα πιο γνωστα τραγουδια και λιγοι θα το ξερουν.

1987, Κρυψου στην Αγκαλια μου. Συνθεση και ερμηνεια απο τον Μιχαλη Ρακιντζη.

Για ενα μεγαλο διαστημα, το ακουγα καθε μερα, ολη μερα!
 
Φαλτσα Μενεξεδια

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυσκολα μας βαζετε κυριε.

Σακης Μπουλας - Το Φλασακι [Μπουλας Ελλας - 1986]



 
Πραγματικά δύσκολο να διαλέξεις μόνο ένα...

 
ntsmrtz είπε:
από το '89 και ακόμα παίζει στο σπίτι και στο αμάξι
+1

Last Drive και Τρυπες αποτελουν 2 κεφαλαια που απεφυγα επιμελως να ανοιξω γιατι ζηταγε το απολυτως 1 αγαπημενο. Πονταρα στο οτι θα εμφανιστουν αργα η γρηγορα αλλοι να τους "στηριξουν"
 
Κατσιμίχα οπωσδήποτε και ο,τιδήποτε από τα "Ζεστά Ποτά". :flower:

Και για να μη νομίζετε πως κάνω απιστίες, από τα Latin του Νταλάρα :wub: :wub: :wub: "Una moneda le di"... ::)
 
Ένα μόνο θα το βαριόμασταν μέσα στη μέρα... :(

Αλλά ένα δίσκο σαν τα Ζεστά Ποτά, ποτέ.... :cool:

Νταξ... είμαι εκτός θέματος... :p
 
Juanita είπε:
Ένα μόνο θα το βαριόμασταν μέσα στη μέρα... :( Αλλά ένα δίσκο σαν τα Ζεστά Ποτά, ποτέ.... :cool:

Νταξ... είμαι εκτός θέματος... :p
Όντως, είναι μυθικός δίσκος, αλλά όπως προείπες...

Να, ωστόσο, ένα θέμα που θα μπορούσε να προκύψει:

Ο πιο μη πληκτικός ελληνικός δίσκος των 80's! :cool:
 
Πολύ δύσκολο να επιλέξω μόνο ένα κομμάτι... Πάρα πολύ δύσκολο...

Δεν τολμώ να πω κάποιο, αφού σίγουρα θα θυμηθώ κάποιο άλλο, εξίσου αγαπημένο...

Ίσως αν υπήρχαν κατηγορίες, π.χ. Ερωτικό, Rock, Λαϊκό, Ρεμπέτικο κλπ. να μπορούσα να το κάνω...
 
DINO είπε:
Πολύ δύσκολο να επιλέξω μόνο ένα κομμάτι... Πάρα πολύ δύσκολο...Δεν τολμώ να πω κάποιο, αφού σίγουρα θα θυμηθώ κάποιο άλλο, εξίσου αγαπημένο...

Ίσως αν υπήρχαν κατηγορίες, π.χ. Ερωτικό, Rock, Λαϊκό, Ρεμπέτικο κλπ. να μπορούσα να το κάνω...
Αυτό είναι το νόημα: Η δυσκολία! Αν ήταν ευκολάκι, δεν θα 'χε νόημα.

Οι κατηγορίες είναι μια καλή πρόταση, αλλά θα μπλέξουμε πολύ!

Γιατί μετά μπορεί να προκύψουν και υποκατηγορίες... κ.ο.κ. ;)
 
o ''Yμνος των μαυρων σκυλιών '' του Λουκιανού Κελαιδόνη.
 
Κάτι από Ελένη Δήμου. Με μικρή διαφορά από το "Δεν πιστεύω" θα πω το "Ψάξε δε θα με βρεις".

 
Πίσω
Μπλουζα