Το μάνγκα, το άνιμε, η νουβέλα και η νέα νουβέλα

Arwyn-t

RetroActive
Joined
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
237
Αντιδράσεις
1
Συμφωνα με το Γιαπωνεζικο Amazon:

- Πρωτα η Μιζουκι εγραψε μια γρηγορη νουβελα σε στυλ προζας, δηλαδη σαν θεατρικο.

- Μετα εγραψε το μανγκα σε συνεργασια και σκιτσα Ιγκαρασι.

- Υστερα ηρθε το ανιμε.

- Τελος ηρθε η νουβελα, που στην αρχη ητανε τρεις τομοι και μετα οι τρεις ενωθηκαν σε ενα τομο.

Εμεινα εκπληκτη με τη νουβελα. Χωριζεται σε τρια μερη.

1ο: Αρχη μεχρι το θανατο του Αντονυ.

2ο. Ταξιδι στην Αγγλια μεχρι και χωρισμο με τον Τερρυ στο κολλεγιο.

3ο. Ταξιδι πισω στην Αμερικη, σχολη νοσηλευτικης και μετα... γραμματα και μονο! Παιδια, κανενας τιτλος δε λεει "Νεα Υορκη" ή "Χωρισμος #2" ή κατι αναλογο!

Συμφωνα με κριτικες των Γιαπωνεζων αναγνωστων, αμα δεν εχεις διαβασει το μανγκα, δεν καταλαβαινεις και πολυ τη νουβελα στο 3ο μερος, ακριβως επειδη η Μιζουκι διαλεγει να μην πει καποια πραματα και να πει αλλα. Δεν αναφερεται καθολου (παντα συμφωνα με τα περιεχομενα) η φαση της Νεας Υορκης, και προτιμαει η Μιζουκι να αναφερει μεσω γραμματων το μελλον. Αναφερεται στον Αρτσι και την Αννυ, σε νεες μηχανοραφιες του Νηλ και της Ελιζας, σε γραμματα στην Σουζανα, τον Τερρυ, την Ελενορ Μπέικερ, αλλα... και σε "ρητορικα" γραμματα στον Αντονυ και τον Στηαρ! Το δε 7ο κεφαλαιο ειναι αποκλειστικη αλληλογραφια Καντυ/Αλμπερτ, δεκα γραμματα απανωτα.

Η νεα νουβελα τωρα... απ'οτι προλαβαμε να διαβασουμε πριν κατι μηνες, θα εχει στοιχεια που ειχανε αφαιρεθει απο την παλια. Τι λειπει? Ναι, ο χωρισμος στις σκαλες. Αλλα... δεν ειναι κατι που ΔΕΝ ξερουμε, τον ξερουμε απο το μανγκα! Τι αλλο δεν εχει η παλια νουβελα; Την αμνησια του Αλμπερτ. Ισως περιληφθει και αυτη. Γενικα παντως, η ολη μου εντυπωση ειναι οτι τελικα η νεα νουβελα θα ειναι στην ουσια η παλια, συν τα κομματια που λειπουνε αλλα τα ξερουμε απο το μανγκα σε μορφη κειμενου πια.

Ενα μυαλο το εχω, μπορει να κανω και λαθος. Μακαρι να δωσει αδεια η Μιζουκι και σε εκδοτικους οικους στο εξωτερικο να μεταφρασουν τη νεα νουβελα. Γιατι οχι, ζεστο ψωμι φερνει πολλα γιεν/ευρω/δολαρια. ;)

:flower:
 
Δλδ.. αν κατάλαβα καλά... η Κάντυ χωρίζει οριστικά με τον Τέρρυ όταν αυτός αφήνει το Κολέγιο, γυρίζει στην Αμερική, γίνεται νοσοκόμα και όταν παίρνει το πτυχίο επιστρέφει στο λόφο όπου για να μην αυτοπυρποληθεί λόγω βαρεμάρας το ρίχνει στην αλληλογραφία...

Καλά... μιλάμε για φρίκη... 8)

Εν ολίγοις, το Σουζαννάκι μένει στην απόξω, ο Τέρρυ Γκράχαμ μετά από μιά επιτυχημένη καριέρα στο θέατρο, μπαίνει πανηγυρικά στη Βουλή των Λόρδων όπου τον χρίζει η ίδια Ελισσάβετ, ο Στήαρ επισκευάζει τα ποδήλατα της κουνελοοικογένειας που αποκτά με την Πάττυ και ο Άρτσυ το ρίχνει στο ποτό που του έμεινε αμανάτι η Άννυ... Τι;;; έγιναν όλα κανονικά και να μην παραλογίζομαι;;;; :eek:

Όπως και να 'χει, ακόμη και με τη λειψή εκδοχή η Κάντυ μένει με τον Άλμπερτ στο τέλος ... :cool: :p

Να που τελικά, η σφήνα Ιγκαράσι - ΤΟΕΙ μας βγήκε σε καλό... :sealed: Κρίμα που 2000 σελίδες θα αναφέρονται σε πράγματα που ήδη τα έχουμε εμπεδώσει..

Λυγμ.. . :precry: Κλαψ κλαψ :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παραμιλάτε καλέ, τι είναι όλα αυτά που λές;
 
Juanita είπε:
Όπως και να 'χει, ακόμη και με τη λειψή εκδοχή η Κάντυ μένει με τον Άλμπερτ στο τέλος ... :cool: :p
Και τον τρίτο παγκόσμιο να έβαζε η Μιζούκι στη νουβέλα, εσύ πάλι το ίδιο τέλος θα έβλεπες Χουανίτα!!! :rofl: :rofl: :rofl:
 
juliet είπε:
Παραμιλάτε καλέ, τι είναι όλα αυτά που λές;

Αν αναφέρεσαι σε μένα... ::) φταίει το ότι είναι λίγο προχωρημένη η ώρα και δεν επικοινωνεί η CPU μου με τις I/O units μου... :p Πάω για ύπνο... :sleep:
 
:cool:

metsgr είπε:
Και τον τρίτο παγκόσμιο να έβαζε η Μιζούκι στη νουβέλα, εσύ πάλι το ίδιο τέλος θα έβλεπες Χουανίτα!!! :rofl: :rofl: :rofl:

και οχι μονο η χουανιτα μετς μου. Ηelloooooo είμαι και εγω εδω :cool:
 
Arwyn-t είπε:
Δεν αναφερεται καθολου (παντα συμφωνα με τα περιεχομενα) η φαση της Νεας Υορκης, και προτιμαει η Μιζουκι να αναφερει μεσω γραμματων το μελλον. Αναφερεται στον Αρτσι και την Αννυ, σε νεες μηχανοραφιες του Νηλ και της Ελιζας, σε γραμματα στην Σουζανα, τον Τερρυ, την Ελενορ Μπέικερ, αλλα... και σε "ρητορικα" γραμματα στον Αντονυ και τον Στηαρ! Το δε 7ο κεφαλαιο ειναι αποκλειστικη αλληλογραφια Καντυ/Αλμπερτ, δεκα γραμματα απανωτα.
Το ότι δεν αναφέρονται στους τίτλους δε σημαίνει ότι δεν περιέχονται και στα γράμματα. Ίσως η Μιζούκι να έγραψε την υπόλοιπη ιστορία με αυτή τη μορφή, και μέσα από τα γράμματα της Κάντυ να αποκαλύπτεται η ιστορία: η αμνησία του Άλμπερτ, το ατύχημα της Σουζάνας, ο χωρισμός με τον Τέρρυ στη Νέα Υόρκη, ο θάνατος του Στήαρ.

Εξάλλου στα γράμματα που έχουν μεταφραστεί αναφέρεται ο χωρισμός του Τέρρυ και η επιλογή του να μείνει με τη Σουζάνα. Επίσης αναφέρεται το μνημόσυνο του Στήαρ. Οπότε ίσως υπάρχουν σε προηγούμενα γράμματα που στέλνει η Κάντυ σε φίλους της.
 
Juanita είπε:
Αν αναφέρεσαι σε μένα... ::) φταίει το ότι είναι λίγο προχωρημένη η ώρα και δεν επικοινωνεί η CPU μου με τις I/O units μου... :p Πάω για ύπνο... :sleep:
ναι αυτά που έλεγες για τα κουνέλια και τους άλλους ισχύει; φαίνεται μου έχει καεί και μένα το CPU δεν καταλαβαίνω τι γίνεται..Ναι καλά άστο τώρα το διάβασα κανονικά όλο το thread, είναι πρωχό η ώρα, εντάξει άλλα..νόμιζα, sorry
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metsgr είπε:
Το ότι δεν αναφέρονται στους τίτλους δε σημαίνει ότι δεν περιέχονται και στα γράμματα. Ίσως η Μιζούκι να έγραψε την υπόλοιπη ιστορία με αυτή τη μορφή, και μέσα από τα γράμματα της Κάντυ να αποκαλύπτεται η ιστορία: η αμνησία του Άλμπερτ, το ατύχημα της Σουζάνας, ο χωρισμός με τον Τέρρυ στη Νέα Υόρκη, ο θάνατος του Στήαρ.
Εξάλλου στα γράμματα που έχουν μεταφραστεί αναφέρεται ο χωρισμός του Τέρρυ και η επιλογή του να μείνει με τη Σουζάνα. Επίσης αναφέρεται το μνημόσυνο του Στήαρ. Οπότε ίσως υπάρχουν σε προηγούμενα γράμματα που στέλνει η Κάντυ σε φίλους της.
Τελικα ναι, η υπολοιπη ιστορια ξετυλιγεται μεσα απο τα γραμματα που σταλθηκαν ή δεν σταλθηκαν. Ο τελικος χωρισμος με τον Τερρυ πχ αναφερεται στο γραμμα που η Καντυ δεν του εστειλε ποτε. Απλα μου εκανε τρομερη εντυπωση αυτος ο τροπος συγγραφης, το φλας-μπακ μεσα απο γραμματα.

Να εβρισκα τωρα και το γραμμα που αναφερεται στην συγκατοικηση.... :heartcloud: :biglaugh:
 
Στην ουσία το μεγάλο γράμμα της Κάντυ προς τον Τέρρυ μας "αποκαλύπτει" όλα αυτά που συνέβησαν από το Κολέγιο και μετά τα οποία εμείς τα ξέραμε μέσω μάνγκα.

Έτσι, κάποια πράγματα μπαίνουν στη θέση τους.

Δλδ, η Κάντυ και ο Τέρρυ απομακρύνθηκαν όταν εκείνος έφυγε από το Κολέγιο (τί;;; το είπα και παραπάνω;;; εμμ το γήρας φταίει και το Αλτσχάιμερ...) και παρά τις σποραδικές τους συναντήσεις δεν κατάφεραν να σώσουν τη σχέση τους.

Στην πορεία και μέσα από τα υπόλοιπα γράμματα μαθαίνουμε τι έζησε η Κάντυ με όλους εκείνους με τους οποίους αλληλογραφεί καθώς και πληροφορίες για το τί απέγιναν.

Τελικά, ακόμη και αν η νουβέλα έμεινε έτσι μόνο με γράμματα και χωρίς Νέες Υόρκες και χωρισμούς το νόημα ήταν το ίδιο.

(ξανα επαναλαμβάνομαι... #) )

Ο κύριος κορμός της αλληλογραφίας της Κάντυ είναι με τον Άλμπερτ όπως ακριβώς και η ζωή της στο μάνγκα.

Νουβέλα: τα γράμματα απευθύνονται στον κο Άλμπερτ...

Μάνγκα: η σχέση τους αρχικά είναι λίγο τυπική μέχρι να νιώσει ο Άλμπερτ ότι βρίσκεται ανάμεσα σε φίλους

Νουβέλα: η συνεχής και άμεση επικοινωνία μεταξύ Κάντυ και Άλμπερτ τους φέρνει πιό κοντά.

Μάνγκα: η συμβίωση γίνεται απαραίτητη και για τους δύο. Τόσο ο Άλμπερτ όσο και η Κάντυ ξέρουν πως θα υποφέρουν όταν - έστω και προσωρινά- η ζωή τους χωρίσει.

Νουβέλα: στα τελευταία γράμματα, οι δύο πρωταγωνιστές ρίχνουν το παραπέτασμα, και εκφράζουν τα πραγματικά τους συναισθήματα ο ένας για τον άλλο. Ο Άλμπερτ προσκαλεί την Κάντυ να συνταξιδέψουν και η Κάντυ του απαντά πως θα είναι μαζί του είτε την προσκαλέσει είτε όχι.

Μάνγκα: όταν πέφτουν οι μάσκες ο Άλμπερτ περνά με την Κάντυ ίσως το πιό όμορφο διήμερο της ζωής του. Η Κάντυ σκέφτεται πόσο τυχερή είναι που έχει κοντά της ένα τόσο γοητευτικό θείο, όπως ακριβώς τον ήθελε και λίγες μέρες μετά ανακαλύπτει πως είναι και ο Πρίγκηπάς της.

Νουβέλα: Η Κάντυ περιμένει ανυπόμονα να ξημερώσει για να βρεθεί στο πλάι του.

Μάνγκα: Η αποκάλυψη της ταυτότητας του θείου, γίνεται ακριβώς όπως στο Daddy long legs άρα μας προδιαθέτει πως και η συνέχεια θα είναι ανάλογη... :flower:

Τί παραπάνω να δούμε για να καταλάβουμε πως οι δυό τους μένουν τελικά μαζί;;; Χώρια που για τους Ιάπωνες, ένα τέλος του στυλ: και έζησαν αυτοί (που παντρεύτηκαν) καλά και εμείς (που δεν παντρευτήκαμε) ακόμη καλύτερα :p μάλλον τους ξενερώνει...
 
Επομένως και η αποκάλυψη οτι ο Άλμπερτ είναι ο μεγάλος θείος γίνεται μέσα από την αλληλογραφία τους και αυτό μπορεί επίσης να εξηγήσει γιατί είναι και τόσο εκτενής. Πολύ χαίρομαι!!!!!!!!!
 
Arwyn-t είπε:
Να εβρισκα τωρα και το γραμμα που αναφερεται στην συγκατοικηση.... :heartcloud: :biglaugh:
αυτό δεν το είχα σκεφτεί. :eek: πιστεύω πως θα βγάζαμε αρκετά συμπεράσματα αν ξέραμε τις κρυφές τους σκέψεις κατα την διάρκεια της συγκατοίκησης. :wub: :wub:
 
Ναι, ναι είναι απολύτως λογικό. Για αυτό και πρώτο γράμμα αναφέρεται

- Βig daddy, William, and to the prince on the hill

και το δεύτερο είναι Prince on the Hill, τώρα βέβαια δεν ξέρω ποιος γράφει σε ποιον αλλά εκεί δίνονται λογικά συστάσεις τύπου "Α εσύ ήσουν στο λόφο" και "Ναι εγώ ήμουν. Φυσικά δεν γνωρίζουμε τι περιέχονται στα γράμματα μόνο κάποια αποσπάσματα από τη νουβέλα 2 έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά, αλλά αυτά έχουν να κάνουν με τον Τέρυ. Καλά η Μιζούκι πως άφησε όλα αυτά τα κομμάτια να της ξεφύγουν; (ο χωρισμός, η αποκάλυψη). Πιθανότατα αυτά και να βάλει στην επανέκδοση. Τίποτα καινούριο αν το σκεφτεί κανείς.
 
ΧΡΙΣΤΙΝΑ είπε:
αυτό δεν το είχα σκεφτεί. :eek: πιστεύω πως θα βγάζαμε αρκετά συμπεράσματα αν ξέραμε τις κρυφές τους σκέψεις κατα την διάρκεια της συγκατοίκησης. :wub: :wub:
Εμ, γιατι εχουμε λυσσαξει να μεταφρασουμε τη νουβελα;;; Ε;;; Εεεεε;;;;;;

Αυτο το 7ο κεφαλαιο... αααααααχ..... :shake: :banghead:

Και για του λογου το αληθες, τα περιεχομενα:

◆ big daddy, William, and to the prince on the hill

◆ to our Candice White

◆ to the prince on the hill

◆ To Candy terrible

◆ to Mr. Albert

◆ To Candy

◆ To Burt tiny

◆ to Mr. Albert

◆ To Candy

◆ to our William Albert

ελληνιστι και μεταφρασμενα κανονικα, με εξηγησεις

- Προς Μεγαλο Μπαμπα - Γουϊλλιαμ και Πριγκηπα του Λοφου

- Προς την Καντυ μας (χιουμορ του Αλμπερτ υποθετω, του απευθυνθηκε σαν τρια προσωπα η Καντυ και της απαντησε σαν να ειναι τριπλος, χαχα!)

- Προς τον Πριγκηπα του Λοφου

- Προς την τρομερη Καντυ (terrible ειναι και τρομερος-πειραχτηρι-αμαν κοφτο, διοτι απ'οτι ξερω ο Αλμπερτ ζηταει απο την Καντυ να μην τον λεει Πριγκηπα)

- Προς τον Αλμπερτ-σαν (εχω πει για τα -σαν αλλου, ειναι ευγενια προς ολους τους μεγαλυτερους, βλεπουμε την Καντυ να συμμορφωνεται δηλαδη)

- Προς την Καντυ

- Προς τον μικρο Μπερτ ("μικρο Μπερτ", little Bert, φωναζε η Ροζμαρυ τον Αλμπερτ οταν ητανε παιδι, φανταζομαι το αναφερει ο Αλμπερτ στο προηγουμενο γραμμα του και η Καντυ "τσιμπαει" και του απευθυνεται ετσι μετα)

- Προς τον Αλμπερτ-σαν

- Προς την Καντυ

- Προς τον Γουϊλλιαμ Αλμπερτ μου/μας. (εδω μαλλον το μου/μας ειναι λαθος αποδωση του μεταφραστικου προγραμματος)

Για αλλη μια φορα να πω οτι η ολη αλληλογραφια θυμιζει πολυ το Daddy Long Legs, ακομα και τα πειραγματα μεταξυ τους. Ε ρε, πού θα πάει, δε θα μαθω Γιαπωνεζικα, διδακτορικο θα παρω!! :p

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμ, βασικά αν το καλοκοιτάξεις όλη η διήγηση σταματάει εκεί που αποχαιρετά τον Τέρυ, μετά όλη η ιστορία εξελίσσεται μέσα από τα γράμματα. Αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχουν καθόλου αναφορές. Καλά στον Άρτσι και στην Άννυ τι γράφει; στον Νηλ και στην Ελίζα; είναι δυνατόν!
 
juliet είπε:
Καλά στον Άρτσι και στην Άννυ τι γράφει; στον Νηλ και στην Ελίζα; είναι δυνατόν!
Γιατι.. γραφει και στον Νηλ και στην Ελιζα? 8)

Και αντε στον Νηλ να στειλει κανενα γραμμα της παρηγοριας, στην Ελιζα τι λεει? :p
 
Sorry μαζί τους εννοούσα, στην Ελίζα απευθύνεται το γράμμα, ναι της γράφει, έτσι φαίνεται, και στην Πάτυ και σε πολλούς ακόμα που είχαν ρόλους μέσα στο manga. Έλα ντε τι γράφει;

Τελικά να ρωτήσω κάτι (ψιλοάσχετο) ποιος ο λόγος ύπαρξης της νουβέλας είπαμε;
 
juliet είπε:
Τελικά να ρωτήσω κάτι (ψιλοάσχετο) ποιος ο λόγος ύπαρξης της νουβέλας είπαμε;
Ειχε ακομη κατι πωθημενα να βγαλει η Μιζουκι, εδωσε και λιγο μελλον στους χαρακτηρες σε σχεση με το μανγκα και δεν τη χαλουσε να βγαλει και καποια γιεν παρεπιπτωντος...

;)
 
Ναι σωστά αλλά η νουβέλα σε αφήνει λίγο στη μέση να λες, ε τι έγινε τώρα, αν δεν έχεις δει το ανιμέ ή να έχεις διαβάσει το manga. Ίσως αυτό να πηγαίνει τώρα να διορθώσει η Μιζούκι.
 
Βρε παιδιά... κάτι πιό ουσιαστικό από αυτά τα γράμματα;;;;

Κανένα μικρούλι, εύκολο να μεταφραστεί... δεν υπάρχει;;;

(τώρα που πήρατε το "κολλάει"... και βρήκαμε παπά... :p )
 
Πίσω
Μπλουζα