Το μεγάλο πρόβλημα του να χρησιμοποιείς Windows....

telonio

Retro PaTRi@RcH
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.487
Αντιδράσεις
2.294
[***edit by manos426f***


Toν τιτλο του νεου αυτου thread,που προηλθε απο
διασπαση παλαιοτερου thread τον εδωσε πιο κατω ο telamonas απαντωντας στον Rygar ( :biglaugh: :biglaugh: ),συνεπως ας συνεχισουμε την συζητηση μας για το software των windows εδω καλυτερα....]

Tρομερότατη η δωρεάν έκδοση του avg τι να σου πω. Σου σκανάρει τον δίσκο και διαγράφει όλα τα .exe αρχεία γιατί νομίζει πως είναι ιοί (παίρνει αμπάριζα ότι exe υπάρχει). Αν πας στις ρυθμίσεις να το προσαρμόσεις σου έχει την ρύθμιση απενεργοποιημένη γιατί είναι δωρεάν έκδοση. Συγκεκριμένες παραμέτρους μπορείς να αλλάξεις μόνο στην έκδοση επι πληρωμή για προφανούς λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Antivir...το μονο που επιασε τα virus που μας εστελνε ο Shock μεσω MSN :D
 
telonio είπε:
Tρομερότατη η δωρεάν έκδοση του avg τι να σου πω. Σου σκανάρει τον δίσκο και διαγράφει όλα τα .exe αρχεία γιατί νομίζει πως είναι ιοί (παίρνει αμπάριζα ότι exe υπάρχει). Αν πας στις ρυθμίσεις να το προσαρμόσεις σου έχει την ρύθμιση απενεργοποιημένη γιατί είναι δωρεάν έκδοση. Συγκεκριμένες παραμέτρους μπορείς να αλλάξεις μόνο στην έκδοση επι πληρωμή για προφανούς λόγους.
Εχω εντελώς διαφορετική εντύπωση. Ουδέποτε μου έχει σβήσει χρήσιμα .exe ενώ έχει εντοπίσει trojans που δε βρίσκουν άλλα προγράμματα. Μιλάω πάντα για το AVG Antispyware, το Antivirus δεν το έχω δοκιμάσει.
 
Για το avast τι γνωμη εχετε ;

Eιναι ασφαλες το surfing αν εχεις μονο αυτο;

Επειδη ειναι ελαφρο μαλλον βολευει.
 
Στα Windows έχω Avast Antivirus, AVG Antispyware (on demand), Panda Antirootkit και Comodo Firewall. Με αυτό το setup δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Βέβαια, σε τελικά ανάλυση ο κύριος παράγοντας κινδύνου είναι ο ίδιος ο χρήστης. Αν μπαίνεις σε "πονηρά" sites, δε σε σώζει ούτε το θεός ο ίδιος... :)
 
Ωπς λάθος μου. Για το avg antivirus έγραψα.

Tις περισσότερες φορές ναί ο χρήστης φταίει. Βέβαια στην περίπτωση του avg antivirus πήρε αμπάριζα και τα windows που μόλεις είχα κάνει φρέσκο install.
 
Το θρεντ αυτό τί αφορά τελικά; :D
 
Το μεγαλο προβλημα, του να χρησιμοποιεις Windows....
 
telamonas.stokos είπε:
Το μεγαλο προβλημα, του να χρησιμοποιεις Windows....
Δυστυχώς (ή ευτυχώς :p ), για τους περισσότερους απο εμάς δεν υπαρχει επιλογή... Οπότε ζείς με τα όποια προβλήματα ;)
 
Αν μιλας για το εργασιακο περιβαλλον Τακη, ναι εχεις δικιο - αλλα στο σπιτι ? Εκει εχεις οσες επιλογες θες εσυ και οχι οσες επιλογες σου δινει ο Βασιλακης.
 
Όσες επιλογές θέλεις, αρκεί καμμία από αυτές να μην λέγεται "στοιχειωδώς σύγχρονο παιχνίδι"... :D
 
telamonas.stokos είπε:
Αν μιλας για το εργασιακο περιβαλλον Τακη, ναι εχεις δικιο - αλλα στο σπιτι ? Εκει εχεις οσες επιλογες θες εσυ και οχι οσες επιλογες σου δινει ο Βασιλακης.
Για το σπίτι μιλάω, οπου δουλέυω κιόλας :

1) Visual Studio - SQL Server (υπάρχει και το Mono αλλα ...)

2) Guitar Gear (Πολυεφέ ελεγχόμενα απο PC)

3) Band-In-A-Box (ναι είναι ενα πρόγραμμα, αλλα άκρως απαράιτητο και αναντικατάστατο)

Κοινώς επιλογή μπορεί να υπάρχει, αλλα όχι για μένα :p
 
Μα γιατι το λες αυτο Γιατρε μου ?

Παιζω ολα τα DOS games - ολα τα Windows games μεχρι το 2004 - ολα τα roms και ISOs που παιζεις και εσυ (ακομα και DC και PS2) - απο και υστερα τα πραγματικα "συγχρονα" παιχνιδια εχουν πια μεταφερθει στις κονσολες , γιατι αυτο να αποτελει μειονεκτημα του Linux ? αφου και στα Windows PCs πλεον οι users με λιγο μυαλο στο κεφαλι τους ΔΕΝ αναβαθμιζουν πια για 300 ευρω το κουτι τους ωστε να παιξουν ενα παιχνιδι που κανει 40.

Anyway - σαφως και οι επιλογες του καθενος μας ειναι διαφορετικες - απλα δεν βρισκω οτι η χρηση του Linux περιοριζει της gaming διαθεσεις μας.

Τακη απο τη στιγμη που συνεχιζεις τη δουλεια και στο σπιτι τα πραγματα ειναι διαφορετικα - παλιοτερα το ειχε θιξει αυτο και ο Ambu (AUTOCAD) και το ειχα βουλωσει μιας και δεν υπαρχει πραγματικο επιχειρημα σε αυτο.

(Φυσικα μιας και ειμαι πνευμα αντιλογιας - μπορεις να εχεις virtual windows με οσα προγραμματα εχεις αναγκη - και real linux για τα οσα δεν μπορεις να χαρεις με τα παλιοπαραθυρα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω οταν εγραψα σε αυτο το τοπικ, το θεμα ειχε διαφορετικο τιτλο .

Το θεωρω παραπλανηση με σκοπο να οδηγηθει το αναγνωστικο κοινο του G.R.M σε λαθος συμπερασματα.

Τελος καταγγελω το mod team του G.R.M που αδρανησε μπροστα σε μια τετοια κινηση και τελειωνοντας θελω να πω οτι πισω απο ολα αυτα κρυβεται δαχτυλος του Τelamona.
 
:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Μαλλον δεν ξαναδιαβασες το πρωτο post,οπου γινονται ολες οι απαραιτητες διευκρινισεις προς το αναγνωστικο κοινο του GRM.... :biglaugh:
 
A ρε Μάνο! Καί κοίταγα σαν χάνος τον τίτλο προσπαθώντας να θυμηθώ πότε είχα ανοίξει τέτοιο thread. :D
 
telonio είπε:
A ρε Μάνο! Καί κοίταγα σαν χάνος τον τίτλο προσπαθώντας να θυμηθώ πότε είχα ανοίξει τέτοιο thread. :D
:D :D :D :D :D

telamonas.stokos είπε:
Παιζω ολα τα Windows games μεχρι το 2004
Δηλαδη ρε Ηρακλη,τα Win98 games παιζουν στο Linux με καποιον emulator για win98..;;!;!!;
 
Δηλαδη ρε Ηρακλη,τα Win98 games παιζουν στο Linux με καποιον emulator για win98..;;!;!!;
Ναι Μανο - και των W3.11 και των 95 και των XP - βαζεις το παιχνιδι (ή το CD στο drive) βρισκεις το πχ setup.exe - δεξι κλικ και open with Wine Emulator. Κατα 99% εγκαθισταται και τρεχει κανονικα.

Αυτες τις μερες παιζω Warcraft III.

Αν το παιχνιδι ερχεται απο DOS εποχες το ανοιγεις με το DOSBOX.

Και μην ξεχνας οτι πολλα παιχνιδια των "WIndows" τρεχουν native στο Linux λογω του OpenGL. (DOOM3, Quake3 κλπ κλπ)

Ακομα και τα "σημερινα" net games οπως το World of Warcraft τρεχει κανονικα σε Linux.

Θελω να γραψω αναλυτικα για το Linux Gaming καποια στιγμη αλλα δεν βρισκω το χρονο γμτ.
 
Εγώ έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ Windows από πέρισυ το Μάρτη!

Σε αυτούς τους 9 μήνες, λίγες φορές έχω ασχοληεί με τα Windows (πχ έπρεπε να ανοίξω ένα αρχείο .vsd του Microsoft Visio, που είναι proprietary format κτλ).

Εχω στην κυριολεξία ξεχάσει τις λέξεις firewall, antivirus, antispyware, defrag κ.α :diablotin:

Μια και μιλάτε για παιχνίδια...

Για τα παιχνίδια του DOS και εγώ χρησιμοποιώ το Dosbox, το οποίο είναι κορυφαίο!

To vice ίσως χολαίνει (λόγω έλλειψης gui, το οποίο μπορείς να το επαναφέρεις με κάποια παράμετρο στο Makefile)

Όσο για τα καινουργία παιχνίδια, μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις το συνδυασμό Wine και Cedega. Υπάρχει λίστα των παιχνιδιών που υποστηρίζονται. Σε review του περιοδικού Linux Format έχουνε καταφέρει να παίξουν Oblivion.
 
Για το Cedega τα σκας.

Ο λαος απαιτει tutorial απο Τελαμονα.

Εμενα με νοιαζουν τα εμουλατορια.

Αν ειναι να μην εχουν GUI ή να σερνονται μεσω Windows emulation...οχι ευχαριστω δεν θα παρω.

Αν ισχυει κατι αλλο θα ειναι σουπερ φαση να ξεστραβωθουμε!

Τωρα για τα παιχνιδια...ε να μην το παρατραβαμε Ηρακλη! :D
 
Πίσω
Μπλουζα