Το πρώτο τεύχος του Superman στο ebay

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
471
Μπαινοντας σημερα στο ebay,με υποδεχτηκε μια πλουσια διαφημιση (και με βιντεο) για το Αction comics No.1 ,που ειναι το πρωτο τευχος του superman..αυτη την στιγμη η τιμη ειναι στα 1.600.000$!!!!

Προβολή συνημμένου 112219

Ανεβαζω και τα scans απο το τευχος που εχουν ανεβει στο ebay:

Προβολή συνημμένου 112220

Προβολή συνημμένου 112221

Προβολή συνημμένου 112222

Προβολή συνημμένου 112223

Προβολή συνημμένου 112224

Προβολή συνημμένου 112226
 
Μόνο να σκεφτεί κανείς ότι είναι 76 χρονών έντυπο, αυτό από μόνο του, του δίνει αξία! Αλήθεια πότε κυκλοφόρησε το πρώτο κόμικ γενικά;
 
Πρόδρομος του κόμικ με την ευρεία έννοια, χαρακτηρίζεται ο Rodolphe Topffer με το έργο του Histoire de M. Vieux Bois να χρονολογείται από το 1837. Το κόμικ που θα χαρακτηρίζαμε ποιο παλιό με τα σημερινά δεδομένα. Μοντέρνο κόμικ ας το πούμε, είναι το Famous Funnies που εκδόθηκε πρώτη φορά το 1934.

Για να δούμε που θα φτάσει η τιμή του Action Comics. Φημολογείται ότι υπάρχουν γύρω στα 100 αντίτυπα σε όλο τον κόσμο, τα περισσότερα όχι και σε τόσο καλή κατάσταση. Πάντως το ίδιο τεύχος (δεν ξέρω αν είναι και το ίδιο αντίτυπο) το είχε στην κατοχή του ο Nicolas Cage (κλάπηκε και βρέθηκε) και είναι το πρώτο κόμικ που έσπασε το φράγμα των 2 εκατομμυρίων δολαρίων σε δημοπρασία.
 
Αδυνατώ να συνειδητοποιήσω ότι τόσα χρήματα πάνε για ένα κομμάτι χαρτί, χωρίς καν να είναι χειροποίητο. Πάντως οι stars του Hollywood είναι οι μεγαλύτεροι συλλέκτες comics και παιχνιδιών.

O DiCaprio έχει τη μεγαλύτερη συλλογή AFA φιγουρών στον κόσμο, μάλιστα με πολλές μοναδικές σε κατάσταση 95+. Είναι μάλιστα ενεργό μέλος στο he-man.org (ελάχιστοι ξέρουμε ποιος είναι).
 
αναρωτιεμαι τι τιμη θα πιασει καλα αν ειχε και υπογραφη απ τον siegel Η τον schuster τοτε θα εφτανε σε αστρονομικη τιμη σιγουρα
 
Τρελα. Ετσι οπως τα λετε τιποτα ηθοποιοι θα το χτυπανε ή λεφταδες Αμερικανοι.

Γιατι δεν το βρισκω ομως; Κατεβηκε;
 
Ευχαριστω, αντε να δουμε ποσο θα φτασει....
 
Οποιος θελει το πρωτο,εχει βγει ακριβης ανατυπωση σε Limited edition,σε τιμες κανονικου περιοδικου.




1332097.jpg

Oποιος θελει απλα να το διαβασει επισης εχει κυκλοφορησει και το παρακατω.

 


ffeaction1.jpg

 

 

 


Εγω προσωπικα βολευομαι και με αυτα,lol.
 
Δεδομένου το πόσο θα μπορούσε να πιάσει, πόσο δύσκολο θα ήταν να τυπωθεί σήμερα ένα τέτοιο τεύχος και να πλασαριστεί για γνήσιο της εποχής; Ξέρω ότι σκέφτομαι καχύποπτα, αλλά εμφανώς είναι πολλά τα λεφτά Άρη... Θα κάνει ο πρώτος πλειοδότης τεστ άνθρακα 14 :p ?
 
gademosauros είπε:
Δεδομένου το πόσο θα μπορούσε να πιάσει, πόσο δύσκολο θα ήταν να τυπωθεί σήμερα ένα τέτοιο τεύχος και να πλασαριστεί για γνήσιο της εποχής;
Σαφως και θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο..εχει ελεγχθει ομως απο ειδικη εταιρια που πιστοποιει την γνησιοτητα του(ετσι ισχυριζονται τουλαχιστον)...κανει εντυπωση παντως το οτι δεν εχει σχεδον καθολου κιτρινησει μετα απο 75 χρονια..
 
Κυκλοφορούν και επανεκδόσεις του πρώτου τεύχους και μάλιστα πολλές: 1976,1988,1992,1998,2000 σε πολύ πιο προσιτές τιμές αλλά μόνο η πιο πρόσφατη έχει όλο το περιεχόμενο της αυθεντικής έκδοσης.
 
angel_grig είπε:
Σαφως και θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο..εχει ελεγχθει ομως απο ειδικη εταιρια που πιστοποιει την γνησιοτητα του(ετσι ισχυριζονται τουλαχιστον)...κανει εντυπωση παντως το οτι δεν εχει σχεδον καθολου κιτρινησει μετα απο 75 χρονια..
Αν δεις το βιντεάκι που μιλάει ο ιδιοκτήτης του καταστήματος που το πουλάει, λέει πως διατηρήθηκε έτσι για 76 χρόνια. Ήταν μέσα σε ένα μπαούλο από ένα ξύλο που προστατεύει από υγρασία, και είχε τις κατάλληλες συνθήκες θερμοκρασίας για να διατηρήσει το λευκό χρώμα στο χαρτί!!!
 
Κάτι τέτοια δείχνω στη γυναίκα μου και δε γκρινιάζει με τις αγορές που κάνω... :fafoutis:
 
kingtiger077 είπε:
Αν δεις το βιντεάκι που μιλάει ο ιδιοκτήτης του καταστήματος που το πουλάει, λέει πως διατηρήθηκε έτσι για 76 χρόνια. Ήταν μέσα σε ένα μπαούλο από ένα ξύλο που προστατεύει από υγρασία, και είχε τις κατάλληλες συνθήκες θερμοκρασίας για να διατηρήσει το λευκό χρώμα στο χαρτί!!!
To ειδα το βιντεακι αλλα και παλι μου φαινεται καπως...αλλα τιποτα δεν ειναι απιθανο..αλλωστε δυσκολα θα διακινδυνευαν να κανουν απατη..

DINO είπε:
Κάτι τέτοια δείχνω στη γυναίκα μου και δε γκρινιάζει με τις αγορές που κάνω... :fafoutis:
:biglaugh:
 
$ 1.750.000 και θέλει 6 μέρες ακόμα!!
 
Tην τελευταια ωρα λογικα θα γινει ενας ψιλοπανικος,θα χει ενδιαφερον να το δουμε.
 
Οπως παει μαλλον θα τα περασει τα 2 εκατομμυρια..για να δουμε..
 
:eek: o_OΜόλις ξεπέρασε τα $2.000.000!!! Μάλλον θα ανέβει αρκετά ακόμη καθώς είναι το καλύτερο αντίτυπο που υπάρχει από άποψη κατάστασης!

DINO είπε:
Κάτι τέτοια δείχνω στη γυναίκα μου και δε γκρινιάζει με τις αγορές που κάνω... :fafoutis:
:biglaugh: Ωραία ιδέα! Γιατί σε λίγο θα παρατήσει κι εμένα τη παντόφλα και θα πάρει τσόκαρο!!!
 
Βασικά στην περίπτωσή σου, ότι και να κάνει, δίκιο θα'χει... :D

Εντυπωσιακό το ποσό, πράγματι...
 
Πίσω
Μπλουζα