Το πρώτο Applestore στην Ελλάδα!!!

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
http://www.istorm.gr

Ανοίγει τις πύλες του 2 Σεπτέμβρη στο Κολωνάκι.

Παρακάτω βίντεο της παρουσίασης:

Δυστυχώς θα λείπω διακοπές εκείνη την εβδομάδα, αλλά με την επιστροφή μου το τιμώ και χτυπώ το iPhone 4 αβλεπί. :D

(Σας είπα ότι έπαθα πλάκα με τα smartphones; Όχι; Α, τι παράλειψη!!!! )

Από καιρό με τρώει η σκέψη και ενός iMac και όλα θα εξαρτηθούν από το επίπεδο του καταστήματος. Όπως είπα και σε άλλο φόρουμ, η Apple με αυτά δεν παίζει. Έχει βούρδουλα και βαράει και καλά κάνει στην τελική.

Αν τύχει και παρευρεθείτε στα εγκαίνια (καταραμένες διακοπές του διαόλου, την τύχη μου μέσα.... :( :( ) για βγάλτε και καμιά φωτό, πείτε και γνώμες.... :) :)
 
Ωραίος ο χώρος. Πάντως εδώ στην Θεσσαλονίκη (δεν ξέρω για Αθήνα) έχουμε ήδη εδώ και χρόνια κάτι Apple Demo Stores. Επίσης βρήκα και αυτό: http://www.isquare.gr/

Άντε άντε και με iphone! :D
 
Δεν ειναι applestore ,ειναι κατι μικροτερο με την αδεια να πουλαει apple προιοντα.

Applestore εχουν δικαιωμα ελαχιστες χωρες παγκοσμιως,#@$$# δηλαδη ,λες και η apple δεν μπορουσε να γεμισει το Μπαγκλαντες Ινδια τον κοσμο ολο με applestore καταστηματα,οχι δινει δικαιωματα.
icon10.gif
 
Από τη στιγμή που πας, βλέπεις και αγοράζεις επί τόπου, μου φτάνει.

Αυτά τα "demo stores" μου την έσπαγαν πάντοτε. Δύο που ήξερα έχουν κλείσει.

Λογική να σου πετύχει. Πλήρωναν ενοίκιο και υπαλλήλους και δεν πούλαγαν. FAIL φιλοσοφία από όλες τις πλευρές.
 
Ακόμα δεν έχω πέσει στον πειρασμό για iPhone αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν τύχει και κάνω καμία βόλτα από εκεί την άλλη εβδομάδα!!! #) #)
 
Οι διακοπές και εγώ είμαστε δυο ασύμβατα πράγματα.

Βέβαια θα έχω το Μ17χ μαζί μου, αυτό μου φτάνει. Το φορτώνω παιχνίδια συνεχώς.

Θα ήθελα να ήμουν στα εγκαίνια να σας μεταφέρω και τη φάση που θα γινόταν εκεί. Άσε που θα έχει και τσάμπα φαΐ !!!!!!!!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Δυστυχώς θα λείπω διακοπές εκείνη την εβδομάδα, αλλά με την επιστροφή μου το τιμώ και χτυπώ το iPhone 4 αβλεπί. :D
νομιζω οτι απλα κανεις πλακα σωστα?

γιατι αν το σκεφτεσαι σοβαρα μπορω να σου απαριθμησω πολλους λογους για να μην κανεις αυτο το λαθος!
 
Άμα δεν έχει Genius Bar δεν έχει πλάκα. Τι apple store είναι χωρίς genius bar; Πως θα trollάρωμεν κύριοι;
 
breakbeatsz είπε:
νομιζω οτι απλα κανεις πλακα σωστα?γιατι αν το σκεφτεσαι σοβαρα μπορω να σου απαριθμησω πολλους λογους για να μην κανεις αυτο το λαθος!
Γιατί όχι;

Με τη τρέλα που με έχει πιάσει; :D

Μη μου πεις για το σήμα, το είδα από φίλο χτες, στο σπίτι μου μέσα δίπλα - δίπλα με το HTC Desire είχε καλύτερη λήψη από ίδιο πάροχο.

Μπήκαμε και internet με 3G, με το τρόπο που το έπιανα εγώ, (όπως και το Desire) δεν είδα καμία διαφορά. :)

Από οθόνη, touch και design, το Desire είναι απλά αρχαίο μπροστά του. :p

Το Desire θα πάει δωράκι στη γυναίκα, αν και δεν το θέλει..... :(
 
pooky(1) είπε:
Γιατί όχι;
Με τη τρέλα που με έχει πιάσει; :D

Μη μου πεις για το σήμα, το είδα από φίλο χτες, στο σπίτι μου μέσα δίπλα - δίπλα με το HTC Desire είχε καλύτερη λήψη από ίδιο πάροχο.

Μπήκαμε και internet με 3G, με το τρόπο που το έπιανα εγώ, (όπως και το Desire) δεν είδα καμία διαφορά. :)

Από οθόνη, touch και design, το Desire είναι απλά αρχαίο μπροστά του. :p

Το Desire θα πάει δωράκι στη γυναίκα, αν και δεν το θέλει..... :(
Wellcome to Itunes hell μουαχαχχαχα (<-=-= μεφιστοφελικό γέλιο)
 
Αν δεν το θελει θα το κάνεις δωρο στον linuxα φίλο σου, ε ε?
 
statusgr είπε:
Wellcome to Itunes hell μουαχαχχαχα
να ηταν μονο αυτο! :cry: :cry: :cry:

1.κλειδωματα (φαντασου οτι θελει καποιος με desire να στειλει me BT ενα mp3 στο Ιphone απλα δεν γινεται)

2.αδικαιολογητη τιμη (150 ευρω περισσοτερα απο τον ανταγωνισμο)

3.τα iphone4 που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη εχουν προβλημα στη κεραια και δεν ειναι κατι που το λεω εγω αλλα η ιδια η apple(θα βρεις απειρες αναφορες στο web)

4.οπως εγραψε και ο φιλος παραπανω itunes hell( το τηλ ειναι πρακτικα αχρηστο χωρις την υπαρξη υπολογιστη και το itunes ενα χαλι επισης καμια εναλλακτικη για αντικατασταση του

5.ανυπαρξια multitasking παρα μονο σε 4-5 εφαρμογες οι λοιπες περνουν σε suspend mode(2010 και δεν εχει multitask το λειτουργικο)

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΩ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ IPHONE FANBOYS

ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΟ GALAXY S ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ.

@pooky(1)

μην βιαστεις

καλο ειναι αν θες να συνεχισουμε την κουβεντα να την μεταφερουμε στο αλλο ποστ σου για να μην το [edit]...[/edit] αυτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι καμία διάθεση για αντιπαράθεση και ότι μου πεις θα το λάβω σοβαρά υπόψη μου.

Άλλωστε από apple το μόνο που δεν έχω είναι υπολογιστές και κινητά.
 
pooky(1) είπε:
Όχι καμία διάθεση για αντιπαράθεση και ότι μου πεις θα το λάβω σοβαρά υπόψη μου.
Άλλωστε από apple το μόνο που δεν έχω είναι υπολογιστές και κινητά.
Κοίτα, τα HTC, τέλος πάντων τα windows mobile κινητά έχουν out of the box κάποια προγράμματα π.χ zip που το iphone ΔΕΝ τα έχει και αν δεν προνοήσεις θα μείνεις με το iphone στο χέρι.

Παραδείγματος χάρην: Της προάλλες ήμουν διακοπές στην νότια Κρήτη και χρειάστικε να ανοίξω ένα zip αρχείο για κάποιους διορισμούς και δεν είχα zip. Αν ήμουν με το Polaris δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Ένα μείων (για εμένα) είναι ότι δε μπορείς να κάνεις browse τον SSD του κινητού (που στα windows mobile μπορείς) για λόγους "ασφαλείας"

(mac users are idiot users) που δηλαδή και το κατέβασα το αρχείο και να είχα ζιπ δε θα μπορούσα να το βρω καν...
 
Και για να επανέλθουμε στο θέμα, η Apple έχει πραγματικά πανέμορφα μαγαζιά.

Όταν βρέθηκα στο Apple Store κάτω από το Λούβρο, έπαθα την πλάκα μου, καταπληκτικής φιλοσοφίας κατάστημα, ΟΛΑ τα τεχνομαραφέτια στη διάθεσή σου, να ασχοληθείς μαζί τους όσο θέλεις χωρίς να σε ενοχλεί κανείς, αρκετά Macbook για δωρεάν σερφάρισμα, δωρεάν wifi, πολλά events και εκδηλώσεις.

Ελπίζω να προσεγγίζει το istorm αυτό το επίπεδο κι ας μην είναι καθαρόαιμο Apple Store, γιατί πραγματικά στο εξωτερικό τα μαγαζιά της Apple παίζουν σε άλλη κατηγορία. Κρίμα που τα περισσότερα από τα προϊόντα της τα βλέπουμε με το κιάλι, ειδικά με τις τιμές που διατίθενται στη χώρα μας...

Και μια μικρή -αλλά σχετική- παρένθεση. Για όσους αναρωτιούνται πως γίνεται εν μέσω κρίσης, την ώρα που ένα σωρό μαγαζιά κλείνουν, να ανοίγει τέτοιο κατάστημα premium προϊόντων, να υπενθυμίσω πως δεν είναι τυχαίο πως ανοίγει στο Κολωνάκι, εξάλλου οι πλούσιοι ούτε φτωχήνανε ούτε λιγόστεψαν και συν τοις άλλοις, θα εξυπηρετήσει μια μερίδα του αγοραστικού κοινού, που στερούνταν πραγματικής υποστήριξης αυτών των πρϊόντων στην Ελλάδα.
 
H "κρίση" είναι μονόπλευρη και υποκειμενική όπως και κάθε οικονομική κρίση.

Σε κλειστό club που ανήκω και έχουμε μια ιδιαίτερη αγάπη προς μια συγκεκριμένη φίρμα αυτοκινήτων, οι περισσότεροι κυκλοφορούν με Macbok pro. Μόνο εγώ έχω alienware και τους κάνω κάζο. Α, και με iPhone, μη ξεχνιόμαστε.

Οι περισσότεροι θα είναι στις 2 του μηνός στο event για τα εγκαίνια του μαγαζιού. Μόνο εγώ θα λείπω λόγω "διακοπών". Άπαντες θα αγοράσουν ακόμα και τους πάγκους του μαγαζιού, αν πουληθούν.

Πρόβατα θα μου πεις, τρέχουν και αγοράζουν ότι τους πασάρει η Apple.

ΔΙΑΦΩΝΩ.

Πρόβατο είναι ένας που ενώ δεν έχει μία τρέχει να πάρει ένα κινητό μπας και το παίξει σπουδαίος σε κανά κοριτσάκι όταν βγει για καφέ και κάνει οικονομία κανά 6μηνο για να το καταφέρει, ενώ δεν το χρειάζεται.

Οι τύποι που περιέγραψα δεν έχουν ανάγκη το iPhone για να "ρίξουν γκόμενα". Ούτε νοιάζονται για το αν έκοψαν το βασικό μισθό, ούτε για το αν το iPhone 4 κοστίζει 750 ευρώ αντί 500. Άλλωστε το target group της Apple ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είναι οι δουλεύοντες για βασικό μισθό, όπως δεν πρέπει να είναι της Mercedes. Παντού υπάρχουν κατηγορίες. Καλό ή κακό, δεν με ενδιαφέρει, ποσώς.

Οπότε και στο Κολωνάκι θα ανοίξει αλλά και το δεύτερο στην Εκάλη.
 
Ο λόγος που ότι έγραψα μπήκε σε σπόιλερ, είναι γιατί δεν ήθελα να ανοίξει συζήτηση σε αυτά τα θέματα, απλά επειδή το έχω δει πια άπειρες φορές σε συζητήσεις σχετικά με τα προϊόντα της Apple, ήθελα να προλάβω με απαντήσεις όσους θελήσουν να ανοίξουν τέτοιες κουβέντες...

Χαίρομαι που λέμε τα ίδια πάντως...
 
Εϊχα την ευτυχία να βρεθώ στο Apple Store στο Sydney της Αυστραλίας για επαγγελματικούς λόγους.

Αμα περπατήσεις στην George Street είναι αδύνατον να μην δείς αυτο το υπερκατάστημα.

Οπως εγραψε ο TallMan τα καταστήματα της Apple είναι πανεμορφα, οπως και τα προιόντα που πουλάνε.

Εχω ήδη 3 mac και τον επόμενο μήνα αγοράζω το 4ο.
 
Fistikis σε πληροφορώ ότι αν δεν πήγαινα στο istorm ακόμα δεν θα είχα πάρει τον πρώτο μου iMac.

Αυτό γιατί πήγα επίτηδες και τους έκανα βλακώδεις ερωτήσεις και τα παιδιά εκεί κάθισαν και μου εξήγησαν τα πάντα. Αντίθετα στην Systemgr@ph που είχα βρεθεί αν και το μαγαζί ήταν υπέροχο, οι πωλητές εξαιρετικοί, όταν προσπάθησε να μου εξηγήσει κάποιος από αυτούς μερικά βασικά πράγματα ήρθε ο "υπέυθυνος" και τον γείωσε λέγοντας του να εξυπηρετήσει κάποιον άλλο που "μάλλον θα αγόραζε" και όχι εμένα που "απλά ρωτούσα".

Όταν έφυγε ο πωλητής μου είπε "αυτά που ρωτάτε θα τα βρείτε στα macephimera", ξερά. Φυσικά και δεν ξαναπήγα εκεί και περίμενα μαγαζί με σωστή αντιμετώπιση στο πελάτη. Φυσικά δεν τους χάλασε να πουλήσουν ξερά έναν 27άρη με επέκταση εγγύησης, όπως και δεν θα τους χαλάσει το 15άρι Macbook pro που σχεδιάζω να πάρω δώρο στα γενέθλιά μου σε 20 μέρες.

Ποιος λοιπόν από τους δύο "επαγγελματίες" βγήκε χαμένος; Να παραθέσω ότι η Syst3mgr@ph είναι 20 λεπτά χαλαρό περπάτημα από το σπίτι μου........
 
Πίσω
Μπλουζα