Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.506
Αντιδράσεις
2.230
ΕΙΡΤ (1966-75), ΕΡΤ (1975-88 ), ΕΤ1 (1988-σήμερα)


Πρεμιέρα: Τετάρτη 23/2/1966



RetroDB:



ΕΙΡΤ -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΙΡΤ'>http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΙΡΤ


ΕΡΤ - http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΙΡΤ



ΕΤ1 -
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/ΕΤ1


site:
http://www.ert.gr/ertae

Ψαχνοντας τις παμπαλαιες ρετρο-Καντυ κασετες μου, ανακαλυψα οτι καποια φορα που ειχα προγραμματισει το βιντεο να γραψει το καντυκο επεισοδιακι, ειχαν καποιο τεχνικο προβλημα στην ΕΤ1 και καθυστερησαν να ξεκινησουν το προγραμμα τους. Οποτε το βιντεο εγραψε το γνωστο χρωματικο σημα της αρχης (χρωματιστος κυκλος με ολα τα τεστ χρωματα και το ρολοι να μετραει την ωρα), να παιζει ο εθνικος υμνος με την σημαια να κυματιζει (!!!) καθως και την παρουσιαστρια να διαβαζει το προγραμμα της ημερας και να ζηταει συγνωμη για το τεχνικο προβλημα. Σημαιωτεον οτι το προγραμμα αρχιζε στις 17:00 !!!!!!! Τρελλλλλλαααα ρετρο υλικο....που θα προσπαθησουμε να το ψηφιοποιησουμε εγχρωμο (ΑΕΟΝ :help: :help: :help: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σήμα της ΕΡΤ

Θυμαστε το παλιo σημα της ΕΡΤ, αυτο που εβαζε πριν αρχισει το προγραμμα?

vts011vob000574080tq5.jpg


ΥΓ. Παρακαλω τους mods να μεταφερουν το thread οπου νομιζουν καλυτερα. Δεν ηξερα που να το ξεκινησω ή αν πρεπει να το βαλω σαν post σε καποιο αλλο thread.

vts011vob000574080tq5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σήμα αυτό είναι ένα τέστ, το οποίο βοηθά να ρυθμίσει ο κόσμος τις τηλεοράσεις του, στο σωστό χρώμα και σωστό βαθμό του λευκού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Το σήμα αυτό είναι ένα τέστ, το οποίο βοηθά να ρυθμίσει ο κόσμος τις τηλεοράσεις του, στο σωστό χρώμα και σωστό βαθμό του λευκού.
Είναι δε αγγλική παντέντα σύμφωνα με ένα άρθρο που διάβασα στον Guardian (ή στον Observer) πέρισυ. Μάλιστα υπήρχαν διάφορες παραλλαγές αυτού του σήματος (στο BBC) καθώς περνούσαν τα χρόνια, και υπάρχουν σήμερα κάτι τρελαμένοι άγγλοι που τα συλλέγουν! Συλλογή από γραμματόσημα ναι, από κάρτες μπειζμπολ ναι, αλλά από σήματα τηλεόρασης...

Επίσης έχω μια ερώτηση κρίσεως για αυτούς που τα ξέρουν όλα. Ως γνωστόν μετά το πέρας του προγράμματος στην ΕΡΤ έπαιζε το γνωστό σηματάκι με την ελληνική σημαία να κυματίζει και τον εθνικό ύμνο. Γνωρίζει κανείς τι έπαιζε αμέσως μετά (ή τι πιστεύαμε ως πιτσιρικάδες ότι θα έπαιζε);
 
Εδώ μέχρι και σε ρολόι τοίχου έχει βγει. :help:

tv-test-pattern-clock.jpg


tv-test-pattern-clock.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις Prisunic Marinopoulos! :D
 
DINO είπε:
Έχεις Prisunic Marinopoulos! :D
Έχεις Π.Μ.!!!

:rofl: έχει πιο αστείο..!!! έχει πιο αστείο.. αλλά δεν κάνει να το πω, θα με κόψουνε πάλι.. αχαχ.. όποιος κατάλαβε κατάλαβε..!!! (πληθυντικός! πληθυντικός!)
 
Να υποθέσω οτι ομιλείς για γαλάζιες πίτσες; (way too sic) :D
 
DINO είπε:
Να υποθέσω οτι ομιλείς για γαλάζιες πίτσες; (way too sic) :D
ναι μωρέ.. και τυρκουάζ πεκινουάουα.. :biglaugh:

ξάφνου μου φαίνεται πολύ αστεία η έκφραση: έχεις π.μ.
 
Λοιπόν, θυμάμαι το σήμα αυτο το στρογγυλό με τα χρώματα, και ψάχνω να βρω, ένα από τα τραγούδια που έπαιζε από πίσω, μέχρι να αρχίσει το πρόγραμμα, και που μου έιχε κολλήσει στο μυαλό! Λεγόταν : senorita por favor, συγκρότημα: chocolat, ντισκο φάση, και πρέπει να έχει κυκλοφορήσει σε διασκευή Πασχάλη-Olympians με τίτλο: Φυγε σε παρακαλώ!

Αν το θυμάται κανείς...
 
Πιο συχνά έπαιζε το "ΦΕΛΙΤΣΙΤΑ".

Το έγραψα στα Ελληνικά και 1 λέξη για να γλυτώσουμε το δούλεμα.

Γενικά έπαιρνε σβάρνα τα Ιταλικά τραγούδια της εποχής, μόνο μουσική, με κύριο όργανο το σαξόφωνο
 
Έτσι, για να με τρελλάνετε, μπας και θυμάται κανείς, αρχές 80, ίσως και 78-79, πριν να αρχίσει το πρόγραμμα, μία κοπέλα που άνοιγε μιά πόρτα και έλεγε "για να δούμε τι θα δούμε"? Θυμάται κανείς λεπτομέρειες, ποιά ήταν, τι ακριβώς έκανε κλπ.?
 
Πως και δεν το θυμομαστε .

Για να δούμε τι θα δούμε (βασικα εγω με τον ΑΕΟΝ το θυμομαστε :D )

Επισης θυμαμαι και την καρτα που επεφτε σε ασχετο χρονο "Μας συγχωρειτε για την διακοπη"

Μας συγχωρείτε για την ΔΙΑΚΟΠΗ

Και το σηματακι τελους με την μουσικη απο την φλογερα του τσοπανου.
 
Από ότι βλέπω, εδώ υπάρχουν αρκετές μνήμες και γνώσεις σχετικές, οπότε, παίζει να ξέρετε και κάτι περί : Αναζήτηση τίτλου παιδικού , ρίξτε μια ματιά,μήπως και...

Πάντως είναι ωραίο συναίσθημα να βλέπεις πως πράγματα που έχεις στο μυαλό σου, και που νομίζεις ότι κανείς άλλος δεν θα τα συμμεριστεί, θα τα θυμηθεί, ή θα τα καταλάβει, που νομίζεις πως,δυστυχώς,θα μείνουν για πάντα στη λήθη,υπάρχουν και σε άλλους, τους τρώνε με τον ίδιο τρόπο, και ψάχνουν και αυτοί μήπως και ξαναζωντανέψουν πράγματα πεθαμένα από καιρό.Ωραίο forum, πραγματικά ωραίο.:rolleyes: :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kostas είπε:
Επίσης έχω μια ερώτηση κρίσεως για αυτούς που τα ξέρουν όλα. Ως γνωστόν μετά το πέρας του προγράμματος στην ΕΡΤ έπαιζε το γνωστό σηματάκι με την ελληνική σημαία να κυματίζει και τον εθνικό ύμνο. Γνωρίζει κανείς τι έπαιζε αμέσως μετά (ή τι πιστεύαμε ως πιτσιρικάδες ότι θα έπαιζε);
Επαιζε το "τσομπανακος ημουνα, προβατακια εβοσκα"...δημοτικο τραγουδι νομιζω ειναι...μονο οι ρετρο-δεινοσυροι τα θυμουνται αυτα :rofl:
 
domniki είπε:
Επαιζε το "τσομπανακος ημουνα, προβατακια εβοσκα"...δημοτικο τραγουδι νομιζω ειναι...μονο οι ρετρο-δεινοσυροι τα θυμουνται αυτα :rofl:
Το "τσομπανακος ημουνα, προβατακια εβοσκα" αν δε κάνω λάθος δεν είναι δημοτικό, αλλά είναι του Καλομοίρη.

Πάντως εδώ νομίζω ότι ο kostas εννοεί μία 'βρώμα' που είχε κυκλοφορήσει ότι μετά το επισημο τέλος του προγράμματος έπαιζε εκπαιδευτικό πρόγραμμα . . . :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Andy 72 είπε:
Το "τσομπανακος ημουνα, προβατακια εβοσκα" αν δε κάνω λάθος δεν είναι δημοτικό, αλλά είναι του Καλομοίρη. Πάντως εδώ νομίζω ότι ο kostas εννοεί μία 'βρώμα' που είχε κυκλοφορήσει ότι μετά το επισημο τέλος του προγράμματος έπαιζε εκπαιδευτικό πρόγραμμα . . . :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Μαλλον η μαμα μου με εβαζε νωρις για υπνο...το τραγουδι το πετυχαινα στην αρχη του προγραμματος, οταν περιμενα να δω το Candy Candy #)
 
Σε εμάς, η γιαγιά μας πήγαινε για ύπνο πριν φτάσουμε στον εθνικό ύμνο λέγοντάς μας:"άντε ώρα για τον εθνικό ύμνο τώρα" και ξεραινόμασταν! :sleep:
 
Πίσω
Μπλουζα