Το ταξιδι του Κουστώ

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
281
Απορώ πως μας ξέφυγε αυτο το θεμα..

Ποιος δεν εχει δει τα ντοκυμαντερ του Κουστω? Εγω παντως, δεν εχανα επεισοδιο.

Με το καραβι του "Καλυψω" και με λιγο πληρωμα, εκανε τον γυρο του κοσμου (των ωκεανών συγκεκριμενα) και συγκεντρωσε πολυτιμο υλικο για τον θαλασσιο κοσμο.

Ειναι τοσα πολλα που πρεπει να γραψει κανεις για να εξαντλησει το θεμα. Το θεμα ειναι πως δεν χορταινα να βλεπω. Πρεπει να το εδειχνε αρκετα συχνα, γιατι παντα το πετυχαινα οταν αναοιγα την τηλεοραση

Μακαρι να το ξαναδειχνε καποτε .. :xm:
 
ενα απο τα αγαπημενα μου ντοκυμαντερ τηε 10ετιας 80 !!προσφατα τα ειδα παλι αφου τα βρηκα καπου στο δικτυο .δεν θα ξεχασω τον falko τον πιστο αρχιδυτη του κουστω καθως και το επεισοδιο στην σαντορινη στον βρετανικο και στην μινωικη κρητη.αληθεια ξερετε οτι το καλυψω σαπιζε πριν 5 χρονια σε ενα λιμανι στην ταυλανδη??νομιζω οτι το μαζεψαν και το εκαναν μουσειο ,γιααυτο δεν ειμαι σιγουρος.επισης αξεχαστος ηταν και ο phillipe ο γιος του ζακ ο οποιος πεταγε το υδροπλανο catalina στις αποστολες.απιστευτη παραγωγη για την δεκαετια 65 -75 ....
 
Πεθανε ο γιος του ο Φιλιπ, και το καλυψω επεσε σε καποιο υφαλο..

Αυτα τον αποτελειωσαν τον Κουστω.. πεθανε πικραμενος
 
Πεθανε ο γιος του Φιλιπ, και το "Καλυψω" επαθε καποιο "ατυχημα" και σταματησε τα ταξιδια.

Τον αποτελειωσαν και τα δυο. Πεθανε πικραμενος
 
Οπως ελεγε και αυτος ο ανευ ανωτατης παιδειας και διπλωματων κυριος: "Il faut aller voir"
 
Ναι και έμενα ήταν η αγαπημένη μου σειρά ντοκυμαντέρ... Ο Κουστώ είναι ίσως η ποιό μεγάλη προσωπικότητα στη ιστορία της ωκαιανογραφίας.
 
Θα ελεγα οτι ειναι η πιο μεγαλη προσωπικοτητα στην συχρονη ιστορια της πραγματικης περιπετειας!!!
 
αν και εχει υπωθει οτι το ολο θεμα των ντοκυμαντερ δεν ηταν τιποτα αλο απο κουβερτα για υποκλοπη σηματων ρωσικων υποβρηχιων και θαλλασιων ερευνων για υποθαλασσιες πυρηνικες δοκιμες και εξορυξη πετρελαιου...τα ιδια εκαναν και οι ρωσοι με τα πασιγνωστα ψαραδικα τους που βολταραν οπου υπηρχε αμερικανικη παρουσια....
 
ειχε βγει και εγκυκλοπαιδεια Κουστω.
 
BTW η εγκυκλοπαίδια Κουστώ πωλείται αυτή τη στιγμή σε ένα βιβλοπωλείο στη Χαριλάου Τρικούπη, 2 ευρώ ο τόμος. Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει όλη η σειρά.
 
Κι εγώ την έβλεπα αλλά τη θυμάμαι αμυδρά. Μην ξεχάσετε να ακούσετε για ακόμα μια φορά το καταπληκτικό "Waiting for Cousteau" του Jarre.
 
αν και εχει υπωθει οτι το ολο θεμα των ντοκυμαντερ δεν ηταν τιποτα αλο απο κουβερτα για υποκλοπη σηματων ρωσικων υποβρηχιων και θαλλασιων ερευνων για υποθαλασσιες πυρηνικες δοκιμες και εξορυξη πετρελαιου...τα ιδια εκαναν και οι ρωσοι με τα πασιγνωστα ψαραδικα τους που βολταραν οπου υπηρχε αμερικανικη παρουσια....
και το 2012 ειναι κοντα... ελα βρε Σαιμον :p
 
Αν ο Κουστώ ήταν Αμερικάνος, μπορεί και να το πίστευα... :p

...άσε που στην λίμνη Τιτικάκα στο Περού αποκλείεται να υπήρχαν Ρώσικα υποβρύχια! ;)
 
Απιστευτος ανθρωπος! Εκανε τον κοσμο να αγαπησει την ομορφια αυτου του πλανητη οταν ολοι κοιμοντουσαν τον υπνο του δικαιου καταστρεφοντας και διαλυοντας το σπιτι στο οποιο ζουμε.

Μπραβο Λορενα για αυτο το θρεντ! :flower:

The Cousteau Society


Founded in 1973 by Captain Jacques-Yves Cousteau.

Εδω ειναι ο ιστοχωρος της.

http://www.cousteau.org/

Και εδω προσπαθουν να μαζεψουν τους βετερανους του Καλυψω ωστε να συντηρησουν το ενδοξο αυτο πλοιο και να το ξανακανουν Πρεσβη των Ωκεανων. :)

http://www.cousteau.org/news/calypso-saved

Εσκασα οταν εμαθα ποσο πικραμενος εφυγε απο την ζωη ο Κουστω... :(

Κι ο tolis το ειχε ανοιξει! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=132247&postcount=1
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ' τα αγαπημένα μου ντοκυμαντέρ-ορόσημο της δεκαετίας του '80. Κορυφαίος εξερευνητής & πρωτοπόρος του 20ου αιώνα ο Κουστώ, χαρακτηριστική φυσιογνωμία στη μνήμη μου... Τι να λέμε, μας έμαθε λίγα απ' αυτά που κρύβονται εκεί κάτω...
 
...άσε που στην λίμνη Τιτικάκα στο Περού αποκλείεται να υπήρχαν Ρώσικα υποβρύχια!
Ναι αλλά, μπορεί να είχε Ρώσους βατραχάνθρωπους :p . (Βέβαια, από το 57 μέχρι το 68, η Γαλλία και οι ΗΠΑ, δεν είχαν και τις καλύτερες των σχέσεων).
 
ενα απο τα αγαπημενα μου ντοκυμαντερ τηε 10ετιας 80 !!προσφατα τα ειδα παλι αφου τα βρηκα καπου στο δικτυο .δεν θα ξεχασω τον falko τον πιστο αρχιδυτη του κουστω καθως και το επεισοδιο στην σαντορινη στον βρετανικο και στην μινωικη κρητη.αληθεια ξερετε οτι το καλυψω σαπιζε πριν 5 χρονια σε ενα λιμανι στην ταυλανδη??νομιζω οτι το μαζεψαν και το εκαναν μουσειο ,γιααυτο δεν ειμαι σιγουρος.επισης αξεχαστος ηταν και ο phillipe ο γιος του ζακ ο οποιος πεταγε το υδροπλανο catalina στις αποστολες.απιστευτη παραγωγη για την δεκαετια 65 -75 ....
Πεθανε ο γιος του ο Φιλιπ, και το καλυψω επεσε σε καποιο υφαλο..

Αυτα τον αποτελειωσαν τον Κουστω.. πεθανε πικραμενος

Η διπλή ζωή του Ζακ-Υβ Κουστώ: Ο αγνοημένος γιος του αποκαλύπτει την αλήθεια κάτω από την επιφάνεια

 
Πίσω
Μπλουζα