Το τελευταίο Αντίο (1994 Mega)

anna__

RetroN00b
Joined
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
1
Το τελευταίο αντίο (1994)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BF_%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF_(1994)

Το τελευταιο Αντιο,μια σειρα με φοβερες ερμηνιες απο πολυ καλους ηθοποιους οπως οι Καραμπετη-Κιμουλης!!Τη θυμαστε..? :)

Yπόθεση

Στην Ελλάδα στα χρόνια της δεκαετίας του '60, στο σπίτι μιας κοινής φίλης, η Άσπα γνωρίζει τον Σταμάτη, νεαρό ανερχόμενο συγγραφέα. Η αρχική συμπάθεια των δυο νέων γρήγορα εξελίσσεται σε έρωτα και το ζευγάρι αποφασίζει να συζήσει. Μετά την επιβολή της δικτατορίας των συνταγματαρχών φεύγουν από την Ελλάδα και εγκαθίστανται στην Ρώμη. Εκεί ο Σταμάτης ασχολείται με τη συγγραφή των μυθιστορημάτων του, ενώ η Άσπα του αφοσιώνεται βαθιά και απόλυτα φροντίζοντας να δημιουργεί πάντα το κατάλληλο περιβάλλον για την απερίσπαστη ενασχόληση του με το γράψιμο. Ο Σταμάτης της αφιερώνει τα βιβλία του, αποκτά φήμη ως συγγραφέας και μετά την αποκατάσταση της δημοκρατίας το διάσημο πλέον ζευγάρι αποφασίζει να επιστρέψει στην πατρίδα. Ξεκινά για το ταξίδι της επιστροφής, αλλά σ' έναν ξενώνα, λίγο πριν φτάσουν στην Αθήνα, η άτυχη Άσπα παθαίνει καρδιακή προσβολή και πεθαίνει λίγες ώρες πριν αντικρίσει και πάλι την πρωτεύουσα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις πιο αγαπημένες ελληνικές σειρές, με φοβερή σκηνοθεσία, καταπληκτικές ερμηνείες και πολύ καλούς ηθοποιούς....
 
ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ.
 
Ναι παιδια +φωνω μαζι σας!!!Ετσι ειναι κ το καναλι που παιζοταν,ουτε που το βαζει σε επαναληψη να το ξαναδουμε!! :( τι να πεις!!:mad:
 
Παιδιά μην ξεχνάτε ότι βρισκόσαστε στο Greek Retro Maniax > 80s Culture > Τηλεοπτικές Σειρές > Κοινωνικές

Η σειρά που αναφέρεστε βγήκε το 1995.
 
σορρυ,,αλλα οι Απαραδεkτοι ποτε βγηκανε :) :nervous:
 
Οι Απαραδεκτοι βγηκαν στον αερα τον Σεπτεμβριο του 1991 πραγματι - και ακομα και σημερα κατεχουν καποια ρεκορ που δυσκολα θα ξεπεραστουν - αυτος ειναι και ενας λογος που αναφερθηκαν φανταζομαι - στη λιστα εδω στα Κοινωνικα εχει και αλλες 20 αναφορες σε σηριαλ απο το 1974-1989.

Παρολα αυτα - και συμφωνοντας για αρχη με τον Rygar οτι το συγκεκριμενο subforum αναφερεται στα 80s - σας παραπεμπω στους Κανονισμους Λειτουργιας.

TI ΟΡΙΖΟΥΜΕ ΩΣ ΡΕΤΡΟ
Κατά κανόνα ότι ανήκει στα 80s, κυρίως επειδή εκείνη την περίοδο περάσαμε οι περισσότεροι από εμάς τα παιδικά / εφηβικά μας χρόνια και από εκεί διατηρούμε μερικές από τις πιο όμορφες νοσταλγικές μας αναμνήσεις.

Ευπρόσδεκτοι πάντως θεωρούνται και όσοι προέρχονται από τα 70s αλλά από νεώτερες γενιές, καθώς κι αυτές συν τω χρόνω εισέρχονται σταδιακά στο φάσμα του ρετρό.

Σε κάθε περίπτωση, η προτεραιότητα και το βάρος δίδεται στα 80s.
Δεν απαγορευεται λοιπον (και με κανενα τροπο) να γραφτει κατι που αφορα τα (καρα)90s απλα θα πρεπει να δημιουργησουμε ισως μια νεα σχετικη ενοτητα. Υπομονη φημες αναφερουν οτι ο ΑΕΟΝ εσπασε το φραγμα του 535 Level στο Lineage και συντομα θα ειναι κοντα μας για να αναμορφωσουμε το forum.

Btw αποφευγω να γραψω για το δικο μου αγαπημενο κοινωνικο σηριαλ [Βαμμενα Κοκκινα Μαλλια (1992)] για τον παραπανω λογο. Θα το φτιαξουμε παντως μην σας αγχωνει.
 
Υπεροχα!!Αναμενουμε λοιπον:)Eαν εκανα προβλημα,σορρυ παντως :)

Οσο για αυτο...+φωνω απολυτοςς!

Btw αποφευγω να γραψω για το δικο μου αγαπημενο κοινωνικο σηριαλ [Βαμμενα Κοκκινα Μαλλια (1992)] για τον παραπανω λογο. Θα το φτιαξουμε παντως μην σας αγχωνει.
 
anna__ είπε:
Υπεροχα!!Αναμενουμε λοιπον:)Eαν εκανα προβλημα,σορρυ παντως :)

Οσο για αυτο...+φωνω απολυτοςς!

Btw αποφευγω να γραψω για το δικο μου αγαπημενο κοινωνικο σηριαλ [Βαμμενα Κοκκινα Μαλλια (1992)] για τον παραπανω λογο. Θα το φτιαξουμε παντως μην σας αγχωνει.
 
Το Τελευταίο Αντίο (MEGA)

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝΤΙΟ

βασίστηκε στο βιβλίο του Βασίλη Βασιλικού

Υπόθεση

Στην Ελλάδα στα χρόνια της δεκαετίας του '60, στο σπίτι μιας κοινής φίλης, η Άσπα γνωρίζει τον Σταμάτη, νεαρό ανερχόμενο συγγραφέα. Η αρχική συμπάθεια των δυο νέων γρήγορα εξελίσσεται σε έρωτα και το ζευγάρι αποφασίζει να συζήσει. Μετά την επιβολή της δικτατορίας των συνταγματαρχών φεύγουν από την Ελλάδα και εγκαθίστανται στην Ρώμη. Εκεί ο Σταμάτης ασχολείται με τη συγγραφή των μυθιστορημάτων του, ενώ η Άσπα του αφοσιώνεται βαθιά και απόλυτα φροντίζοντας να δημιουργεί πάντα το κατάλληλο περιβάλλον για την απερίσπαστη ενασχόληση του με το γράψιμο. Ο Σταμάτης της αφιερώνει τα βιβλία του, αποκτά φήμη ως συγγραφέας και μετά την αποκατάσταση της δημοκρατίας το διάσημο πλέον ζευγάρι αποφασίζει να επιστρέψει στην πατρίδα. Ξεκινά για το ταξίδι της επιστροφής, αλλά σ' έναν ξενώνα, λίγο πριν φτάσουν στην Αθήνα, η άτυχη Άσπα παθαίνει καρδιακή προσβολή και πεθαίνει λίγες ώρες πριν αντικρίσει και πάλι την πρωτεύουσα.


Ηθοποιοί


Γιώργος Κιμούλης (Σταμάτης)

Καρυοφυλλιά Καραμπέτη (Άσπα)

Μίμης Χρυσομάλλης (Ιατρός Σαρόγλου)

Γιούλη Γαβαλά (Αλκμήνη)

Ακύλας Καραζήσης (Μπάμπης)

Ρένια Λουϊζίδου (Κική)

Γιώργος Παπαδημητράκης (Χριστόπουλος)

Έφη Χατζηφώτη (μητέρα)

Μουσική: Διονύσης Τσακνής

Σενάριο: Γιώργος Νοταράς

Σκηνοθεσία: Γιάννης Διαμαντόπουλος

Τραγούδι Τίτλων: Γιώργος Νταλάρας

Το cd της σειράς

[EDITED]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τελευταίο επεισόδιο το είχα δει εντελώς τυχαία,ήμουν 7 χρονών τότε...θυμάμαι το τραγούδι το έλεγε ο Νταλάρας: Το τελευταίο αντίο μου το πες σ'ένα πλοίο πριν φύγεις για έναν κόσμο ξένο και μακρινό...
 
[ame=

[MEDIA=youtube]NQEsEa7yPRc[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=NQEsEa7yPRc&feature=related
 
"ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝΤΙΟ" - MEGA

Θα θελα να σας ρωτήσω για τη συγκεκριμένη σειρά την οποία δεν έβλεπα αν αξίζει τον κόπο...Ξεκίνησε να τη προβάλλει το MEGA COSMOS της Αυστραλίας και μπήκε ήδη το 1ο επεισόδιο σε κάποιο site (δε ξέρω αν πρέπει να το πω...).Από κει έχω κατεβάσει αρκετά αξιόλογες σειρές όπως "Λόγω τιμής" , "Άφρικα" , "Η αίθουσα του θρόνου" , "Μη μου λες αντίο" , "Γόβα στιλέτο" κ.α.Τώρα ξεκίνησαν αυτή τη σειρά...Τι λέει?Αξίζει?
 
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν και από την περιγραφή, η σειρά αξίζει. Είναι 20 επεισοδίων, του 1994 και συγκαταλέγεται σε εκείνα τα σήριαλ που μπορείς να τα δεις μόνο με υπερπόντια μετανάστευση... :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρα ειναι φοβερη..σαν τις περισσοτερες σειρες δεκ.'90! :)

Με μεγαλο ατου τους πρωταγωνιστες της..!
 
Πίσω
Μπλουζα