Το Retromaniax ανά τα χρόνια

Scrooge Mc duck

RetroNoob
Joined
10 Απρ 2022
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
39
1663704917967.png
Πρόσφατα ανακάλυψα μια ιστοσελίδα που κρατάει αρχεία από πολλές ιστοσελίδες. Μαντέψτε, το retromaniax είναι μία από αυτές. Έτσι λοιπόν, αποφασίζω να δημοσιεύσω εδώ τον σύνδεσμο, ούτως ώστε, άτομα που ήρθαν τον τελευταίο καιρό( όπως κι εγώ) να μπορούν να δουν, πώς έμοιαζε το φόρουμ, παλαιότερα.


Αυτός είναι ο σύνδεσμος, προσωπικά, βρήκα αυτό το αρχείο, άκρως διαφωτιστικό. Ελπίζω να σχηματίσετε την ίδια γνώμη μαζί μου, αλλά ακόμα και να διαφωνείτε, γράψτε το, για να κουβεντιάσουμε κιόλας.

Υ. Γ. Δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή Ενότητα, με την έννοια του ότι εδώ γίνονται περισσότερο ανακοινώσεις από τους Διαχειριστές, αλλά δεν "κολλούσε" πουθενά αλλού.
 
Το way back machine υπάρχει πριν από το 2000. Το retromaniax υπάρχει από το 2006 και φυσικά σε τίποτα δεν θυμίζει αυτό που ήταν κάποτε σε αυτό που είναι σήμερα.
 
@Scrooge Mc duck πολύ καλή χρονομηχανή και το web archive και είναι καλό που υπάρχουν τέτοια sites για να θυμόμαστε πως ήταν παλιά οι ιστοσελίδες στο ίντερνετ.

Στο παρακάτω link θα βρεις και άλλες πληροφορίες για το πως ήταν το retromaniax παλιότερα.


Ερε αναμνήσεις :love:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για πειτε μου κατι τωρα:
Με αυτο το Way back machine υπαρχει καμια περιπτωση να βρουμε εκεινο το υλικο που χαθηκε απο 5 Οκτωβριου 2019 και για περιπου ενα μηνα μετα, υστερα απο την επιθεση των χακερ; Χαθηκαν τοτε εκατονταδες σχολια και σε προσωπικο επιπεδο εχασα καποια πραγματα που με ενδιεφεραν πολυ.
 
Όχι το way back machine είναι ιστοσελίδα που αποθηκεύει ουσιαστικά εικόνες στατικές από διάφορες σελίδες ανα κάποια διαστήματα.

Από την αρχή έχουν χαθεί δεκάδες thread και προσωπικά έχω χάσει περίπου 1000 post. Όχι πως με νοιάζει βέβαια το post count, αλλά εκείνα τα παλιά thread θα ήθελα να τα ξαναδιάβαζα.
 
Ευχαριστω @telonio. Ασχετως Way back machine, υπαρχει καμια ελπιδα να ξαναβρεθουν με αλλο τροπο εκεινα τα χαμενα σχολια απο τον Οκτωβριο του 2019;
 
Γνωρίζω πως υπάρχει μια βάση δεδομένων, αλλά πόσο παλιά είναι δεν γνωρίζω. Είμαι σίγουρος πως είναι μπελάς να βρεθούν παλαιά threads. Σίγουρα όμως θα πρέπει να απαντήσει ο Χρήστος (Aeon) για αυτό.
 
Ευχαριστω @telonio. Ασχετως Way back machine, υπαρχει καμια ελπιδα να ξαναβρεθουν με αλλο τροπο εκεινα τα χαμενα σχολια απο τον Οκτωβριο του 2019;
Αν χάθηκαν σχόλια του Οκτωβρίου του 2019, αλλά το πιο πρόσβατο backup του φόρουμ ήταν το Σεπτέμβρη του 2019, δεν υπάρχει τίποτα.
 
Γνωρίζω πως υπάρχει μια βάση δεδομένων, αλλά πόσο παλιά είναι δεν γνωρίζω. Είμαι σίγουρος πως είναι μπελάς να βρεθούν παλαιά threads. Σίγουρα όμως θα πρέπει να απαντήσει ο Χρήστος (Aeon) για αυτό.
Ας περιμενουμε λοιπον και την απαντηση του @AEON.
 
Πίσω
Μπλουζα