Τρίγωνο Τυράκι

CaptainK

RetroN00b
Joined
8 Απρ 2014
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Καλημερα σε ολους.

Μηπως θυμαται καποιος/καποια απο τα μελη πως λεγοταν το ασπρο μαλακο τυρακι σε συσκευασια τριγωνικη (οπως το "La Vache qui rit") που ειχε το προσωπο ενος

"μαυρου" παιδιου(αραπακι) - νομιζω....

Ευχαριστω εκ των προτερων....

Captain K. #)
 
εννοεις αυτο που φαινεται στην 7η και 8η φωτογραφια εδω ;
 
Για μαυο παιδι δεν ξερω αλλα ενα τετοιο τριγωνικο τυρι σαν το "La Vache qui rit" που ειχα δοκιμασει καποια στιγμη ηταν τα ''dairylea''.

 


qqq.jpg
 
Μαλλον αυτο εννοει Κατερινα που λεγοταν le petit negre.Μια παλαιοτερη φωτο

pn.jpg

Πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι και κάποιο άλλο, ονόματι "Berger" (βοσκός, στα γαλλικά), που είχε ένα βοσκό φυσικά. Αλλά θυμάμαι και τούτο.
 
Χε χε άσχετο λίγο, αλλά εγώ άκουγα παλιά στις διαφημίσεις "Λα βας τυρί" #)
 
katerinak.... ναι αυτο εννοω.... θυμασαι το ονομα του?

angel_grig.... αυτο που εχεις 'βαλει' εσυ δεν το θυμαμαι...αλλα αυτο ειναι με 'ζαμπον' απ'οτι καταλαβαινω?
 
CaptainK είπε:
katerinak.... ναι αυτο εννοω.... θυμασαι το ονομα του?
CaptainK δε γνωριζω το ονομα του,απλα ετυχε να το "πετυχω" στη σειρα και κρατησα τα 2 στιγμιοτυπα για να τα προσθεσω στο θεμα,να που ηταν χρησιμα τελικα :)

μια μικροσκοπικη φωτογραφια προστεθηκε σημερα απο καποιο μελος της ομαδας του ρετρομανιαξ στο fb

1977374_10203537081448916_5684579101711846286_n.jpg
 
elephadas είπε:
Χε χε άσχετο λίγο, αλλά εγώ άκουγα παλιά στις διαφημίσεις "Λα βας τυρί" #)
To ίδιο κι εγώ, (και πολλοί άλλοι φαντάζομαι) για χρόνια ολόκληρα. Ντράπηκα όταν ανακάλυψα την αλήθεια!

Αυτό το τυράκι με το ζαμπόν πολύ ενδιαφέρον εύρημα, δεν το θυμόμουν καθόλου.
 
Βρήκα μια φωτογραφία από παλιά ετικέτα, παρόμοια με αυτή που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα.

original-coourful-swiss-cheese-label_360_86a82923e041b1598139ba6d56c98fae.jpg


Πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή είναι! Το αραπακι ήταν δυναμικό, έτρεχε. Θυμάμαι το είχαν πολλοί κουλουραδες στην Αθήνα τέλη 80s αρχές 90s. Να κυκλοφορεί ακόμα; Θυμάμαι είχε άλλη γεύση από το " λα βας τυρί"
 
Το αραπακι ήταν δυναμικό, έτρεχε. Θυμάμαι το είχαν πολλοί κουλουραδες στην Αθήνα τέλη 80s αρχές 90s

Φωναζαν ''κουλουρι-τυρι'' και βγηκε η εκφραση ''ηθελες και κουλουρι και τυρι;'' με την εννοια οτι δεν μπορεις με τα λεφτα τα λιγα που εχεις να παρεις και τα δυο αλλα στην πιατσα το ελεγαν για αλλον λογο, οταν καποιος γνωριζε μια κοπελα και της ζηταγε στο σεξ ''εισοδο" και απο ...δηλαδη κατι σαν ''μην εισαι και πλεονεκτης και 1η φορα τα θες ολα''.
 
Πίσω
Μπλουζα