Τραγούδια που περιέχουν αριθμούς

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.239
Αντιδράσεις
5.956
Παραθέτω κάποια τραγούδια που περιέχουν αριθμούς στους στίχους τους:

-Βάρκα στο γυαλό Γ. Μπιθικώτσης (πέντε,πέντε δέκα, δέκα δέκα κατεβαίνω τα σκαλιά)

-Τα παιδιά του Πειραιά Μ. Μερκούρη

-Σαράντα παλικάρια

-Τρία παιδιά βολιώτικα

-Δυο-δυο στη μπανιέρα Β. Γερμανός
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Ευλαμπία, Γιάννης Γιοκαρίνης (τα χρόνια σου 16)

2. Στην αγορά του Αλ Χαλίλι, Ν. Ζούδιαρης Αλκ. Ιωαννίδης (θα πουλάν τα χείλη σου 2 περιουσίες κι άλλη 1, 4 εγώ θα δώσω...)

3. Το όνειρο, Ν. Ζούδιαρης Αλκ. Ιωαννίδης (πάνε 2 μήνες που 'χω να σε δω)

4. 1 παντρεμένη αγαπώ (έχει και 2 παιδάκια γιάλα γιάλα), Ν. Ξυλούρης

5. Βάρκα στο γυαλό, Γρηγόρης Μπιθικώτσης (5 5 10, 10 10 ανεβαίνωω τα σκαλιά, για τα 2 σου μάτια, για τις 2 φωτιές που όταν με κοιτάζουν νιώθω μαχαιριές)

6. 1 αστέρι πέφτει, πέφτει, Βίκυ Μοσχολιού

7. Το τραίνο φεύγει στις 8

8. Ρίτα Ριτάκι, αφοί Κατσιμίχα (Ρϊτα 18 χρονώ... κι εγώ 45, Ρίτα εσύ 'σαι στην αρχή κι εγώ στο πάρα 5)
 
Ξένα (και φυσικά παλιά ! ) μετράνε να τα αναφέρουμε ;
 
9. 12 (κι ούτ' ένα τηλεφώνημα), Άννα Βίσση

10. Τα 2 σου χέριααα πήηηρανε, βεργούλες και με δείρανε... (και δεν θυμάμαι τον τίτλο!)

11. Χαράματα, η ώρα 3, θα 'ρθω να σε, θα 'ρθω να σε ξυπνήσω...

(βασικά.... είχα κι εγώ την απορία για τα ξένα αλλά πρόσεξα πως είμαστε στην κατηγορία "Ελληνικά")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Το τρένο φεύγει στις 8"...

"Εκατομμύρια"

"Οκτώμισι"

"Έντεκα παρά"

"Δώδεκα"

"Μηδέν"

"Δυο μας"

'Σε πέντε ώρες ξημερώνει Κυριακή"

"Επτά ποτήρια"

"Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι" ("Τρεις μέρες χώρισα από σένα" κτλ)

Αν και νομίζω ότι παραείναι γενικό το θέμα.
 
"ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ" Μίκης Θεοδωράκης και Αντώνης Καλογιάννης

[ame=

[MEDIA=youtube]hRyZbGHBuHg[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=hRyZbGHBuHg
 
Και φυσικά..... (για να κλείσω και την ντουζίνα πριν κλείσω γι' απόψε) :p


;)
 
"ενα κι ενα δυο" Δημητρης Παπαμιχαηλ :http://www.youtube.com/watch?v=jMFeztkVEHY

"χιλιες νυχτες μετρησα" Δημητρης Παπαμιχαηλ :http://www.youtube.com/watch?v=Vnf5P1aEwDI
 
Χε χε σας χρειάζεται ένας πραγματικάααα αρχαίος, σαν εμένα. Διότι το πρώτο που έπρεπε να σκεφτείτε με αυτό το θέμα είναι το τραγούδι "Οι αριθμοί" του Γιώργου Ρωμανού που το τραγουδούσε η Μαρίνα. Το ρεφραίν ήταν

Έξι και πέντε έντεκα

τρία και δύο πέντε

εφτάααα και πέντε δώδεκα

και τρία δεκαπέεεεντε.

(Τουλάχιστον οι πράξεις ήταν σωστές)

Θα έλεγα ότι "Το τραίνο [το οποίο αρνούμαι να γράψω τρένο] φεύγει στις 8" δεν ανήκει εδώ, αφού το 8 δεν είναι αυστηρά αριθμός, αλλά ώρα.
 
@ elephantas

Μην είσαι τόσο σίγουρος.

Θεωρώ ότι ο τίτλος "τραγούδι των αριθμών" πρέπει να δοθεί επαξίως στο παρακάτω - αφορά πράξεις και αριθμούς πολύ περισσότερο.


Αυτό είναι το πρώτο που θα έπρεπε να σκεφτούν δεδομένου μάλιστα ότι και πασίγνωστο...

Από κει και πέρα, στίχοι που έχουν εμβόλιμα ένα αριθμητικό πρόθεμα υπάρχουν αμέτρητοι.

Και τώρα θυμήθηκα και το "Οι αριθμοί" από την Λιλιπούπολη.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχα! Δεν υπάρχετε! :D :D :D

Είναι δυνατόν να ξεχάσατε το απόλυτο χιτ?

1992! :D


(Σάκηηηηηηη! :D )
 
Βεβαίως και το του Κηλαηδόνη πρέπει να είναι σε περίοπτη θέση στη λίστα των αριθμοτράγουδων, αλλά δεν έχει τη λέξη "Αριθμοί" στον τίτλο του!
 
Δεκα παιδια ΞΑΝΘΗ ΠΕΡΑΚΗ Δεκα μερες πριν πεθανω ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ Ενα δυο τρια ΧΡΙΣΤΙΝΑ Ενα αγορι δυο κοριτσια ΝΕΛΛΗ ΜΑΝΟΥ Οταν βλεπεις ενα αστερι ΕΛΕΝΑ Τρεις φορες ΤΕΡΗΣ ΧΡΥΣΟΣ Τρια χρονια FEVERS
 
(δυό κομμάτια, τέσσερα, δεκατέσσερα)
πρόχειρα, πρόχειρα
 
Υπάρχει και το Χαρυκλυννικό "Πού είναι η ΕΟΚ" : χάριν συντομίας 3*11, 3*12, (3*15)+11+7+8+18+5+6+(1/2)

 


Όλα μαζί 169,50
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
5 Έλληνες στον Άδη...
 
Γονίδης: 2,5 και γω περιμένω 3 κι ακόμα μόνος μου μένω...

???: 7 τραγούδια θα σου πω για να διαλέξεις το σκοπό

Από ξένα Bill Halley & His Comets - Rock Around The Clock (One, Two, Three O'clock, Four O'clock rock, Five, Six, Seven O'clock, Eight O'clock rock...)
 
Πίσω
Μπλουζα