Τύψεις Συνειδήσεως (1972)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.371
Αντιδράσεις
49.436
Τύψεις Συνειδήσεως (1972)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CF%8D%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82

Δραματική ταινία του 1972 , παραγωγής και σκηνοθεσίας του Απόστολου Τεγόπουλου και σενάριο του Χρήστου Κυριακού. Πρωταγωνιστούν ο Βύρων Πάλλης , η Θάλεια Παπάζογλου , η Ελένη Ζαφειρίου , ο Δημήτρης Μπισλάνης , ο Γιώργος Βελέντζας κ.α. Η ταινία έκοψε 8.316 εισιτήρια και ήρθε 62η στις 64 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση :

Μετά από το μοιραίο αυτοκινητιστικό δυστύχημα όπου σκοτώθηκε η πολυαγαπημένη του γυναίκα Άννα και τυφλώθηκε ο ίδιος, ο Πέτρος έχει γίνει άλλος άνθρωπος. Κλεισμένος στο σπίτι, ακούει διαρκώς τη φωνή της Άννας, από παλιότερες ηχογραφήσεις ευτυχισμένων στιγμών. Η Βάνα, μια ακόμη κοπέλα που θα έρθει για τη θέση της γραμματέως όπως και οι προκάτοχές της, δεν θα αντέξει τους τρόπους του Πέτρου και θα φύγει. Μετά από παράκληση του γιατρού Απόστολου, θα ξαναγυρίσει κοντά στον Πέτρο για να τον βοηθήσει, έχοντας μάθει ότι οι μόνοι άνθρωποι που μένουν μαζί του, η μητέρα και ο αδελφός της Άννας, προσπαθούν να επιτείνουν το πρόβλημά του, για να μπορούν να του αποσπούν χρήματα.

 


[edit] Το βίντεο δεν υπάρχει [edit]

 


Οι τίτλοι της ταινίας.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι η ίδια μουσική απο την ταινία "Ο όρκος του Μίσους με την Μαρία Αλιφέρη. Δείτε και αυτό:

[video=youtube_share;SiRdPnkFJww]

 
Είχα την εντύπωση ότι ήταν στον πρόλογο λόγια του Μαγιακόφσκι αλλά προκύπτει ότι έκανα λάθος. Πάντως θυμόμουν ότι ήταν λόγια κάποιου ρώσου λογοτέχνη...
 
πρεπει να εχει ενδιαφερον η ταινια,δεν την ειδα ποτε..παντως οι τιτλοι εναρξης εχουν ωραια μουσικη και μαθαμε πώς συνθετης ειναι ο Stelvio Cipriani
 
Και που δεν ακουγα αυτο το μουσικο μοτιβο του Stelvio Cipriani τη δεκαετια του '70! Μπορω να πω οτι μ' αυτο μεγαλωσα!

Μουσικα διαλειμματα, Μας συγχωρειτε διακοπη, σηριαλ, ταινιες, ραδιοφωνικες εκπομπες......Μεγαλη επιτυχια ειχε και αναμφισβητητα την αξιζε!
 
148.jpg
148.jpg

147.jpg
147.jpg
 
Xαρηκα πολυ που ειδα φωτογραφικα στιγμιοτυπα απο μια τοσο σπανια ταινια. Μπραβο, tonytony!
 
tonytony κάνε καμιά προσπάθεια να ξαναδούμε τους τίτλους της υπερσπάνιας αυτής ταινίας!!!!
 
ARETARA είπε:
tonytony κάνε καμιά προσπάθεια να ξαναδούμε τους τίτλους της υπερσπάνιας αυτής ταινίας!!!!
Μήπως θα προτιμούσατε απόσπασμα; Γιατί για να το αφαιρέσω σημαίνει πως το youtube μου έστειλε μήνυμα για τα δικαιώματα της μουσικής...
 
tonytony είπε:
Μήπως θα προτιμούσατε απόσπασμα; Γιατί για να το αφαιρέσω σημαίνει πως το youtube μου έστειλε μήνυμα για τα δικαιώματα της μουσικής...
Αντωνη καλυτερα το αποσπασμα,ετσι κι αλλιως ξερουμε ποια μουσικη υπηρχε στους τιτλους εναρξης

ευχαριστουμε
 
Εκανες πολυ καλη επιλογη, tonytony, με το να βαλεις αποσπασμα με τους δυο πρωταγωνιστες, τον Βυρωνα Παλλη και τη Θαλεια Παπαζογλου.

Ηταν πραγματικα απολαυστικο. Σ' ευχαριστουμε πολυ!
 
Συγχαρητήρια και από εμένα!Συγκινητική και πολλή ανθρώπινη ταινία!'Εχω χρόνια να την δω και πραγματικά θα ήθελα πολύ να την ξαναέβλεπα!
 
Αρκετά καλή.Τελευταία φορά την είδα στην τηλεόραση το καλοκαίρι του 2001.
 
Είχα την εντύπωση ότι ήταν στον πρόλογο λόγια του Μαγιακόφσκι αλλά προκύπτει ότι έκανα λάθος. Πάντως θυμόμουν ότι ήταν λόγια κάποιου ρώσου λογοτέχνη...
typseis.jpg
 
Δημοσθενη, μου ανοιξες την ορεξη να ξαναδω υστερα απο χρονια την ταινια.
 
Δημοσθενη, μου ανοιξες την ορεξη να ξαναδω υστερα απο χρονια την ταινια.
Τη βλέπω κι εγώ, αρκετά συχνά, μου αρέσουν οι ερμηνείες των δύο πρωταγωνιστών και φυσικά η μουσική του Cipriani.
 
Πίσω
Μπλουζα