Τhe Avengers

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Η πλέον cult βρεττανική σειρά που έκανε και τον Άγιο να ζηλέψει. Στην ελλάδα προβλήθηκε για πρώτη φορά από mega channel το 1991 (αν δεν κάνω λάθος κυριακές απογεύματα) και συκεκριμένα oι έγχρωμες σαιζόν 5 και 6 με την Diana Rigg στο ρόλο της Emma Peel (sidekick του John Steed - Patrick Macnee). Το 2001 οκτώβριο η ΕΤ-1 ξεκίνησε να προβάλλει τις ίδιες έγχρωμες σαιζόν (σημειωτέον ότι η σειρά έχει άλλες 4 σαιζόν σε ασπρόμαυρο και τα επεισόδια σε εκείνες επικεντρώνονται πιο πολύ στο μυστήριο παρά στην ανάλαφρη spy κωμωδία και είναι εξαιρετικά, αναζητήστε τα όπως εγώ από dvd της KULT TV) καθώς και την τελαυταία 7 σαιζόν με την αντικαταστάτρια της emma peel την Tara King (ηθοποιός Linda Thorson).

Στα 1998 είχαμε και μια (αποτυχημένη κατά την άποψη μου) κιν/κη μεταφορά με πρωταγωνιστές τους Phines, Thurman Και Connery

http://www.imdb.com/title/tt0054518/fullcredits#cast

http://www.youtube.com/watch?v=mJ4FHpSTFf4
 
Η καλυτερη ΤV σειρα μαζι με το Space 1999, Sapphire&Steel και το Dr Who

Πρεπει να εχω δει ολα τα επεισοδια απο 5 φορες και δηλωνω φανατικος θαυμαστης της Μrs Peel (και φυσικα της Peel era)

Κριμα που ο χρονος δεν ηταν καλος μαζι της...

Aγαπημενο μου επεισοδιο...The Joker

large.image_31082.jpg.f61239c66c5c773b6eaaee281ae08ca9.jpg


To εβαζε και το SevenX...

image_7195.jpg

image_7194.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
Η πλέον cult βρεττανική σειρά που έκανε και τον Άγιο να ζηλέψει.
Διασκευάζω το σχόλιό σου ως εξής :

Η πλέον cult βρεττανική σειρά, με την πρωταγωνίστρια που έκανε και τον Άγιο να κολαστεί ! :diablotin:
 
Μιας και ξεκιναω να βλεπω για τριτη φορα (αλλα μετα απο αρκετο καιρο) τα επεισοδια του Peel era αφενος δεσμευομαι για ενα εκτενες αφιερωμα στη εκπληκτικη αυτη TV σειρα (στο πολυ κοντινο μελλον) και αφετερου παρτε ενα episode guide

Ενα punch line ποτ-πουρι

http://www.youtube.com/watch?v=dKKeVtWDEPw
 
άσχετο με το thread..αλλά μόλις έμαθα Wally τι σημαίνει Shegata Sanshiro :) ...

Όσο ζούμε μαθαίνουμε...και μην ακούσω σχόλια του τύπου, "άσχετος είσαι" κτλ κτλ...απλά τις παιχνιδομηχανές - gameconsoles τις θεωρούσα πάντα αηδιαστικά τσιμπούρια ( παραπρο'ι'όντα της ηλεκτρονικής εποχής ) που ζούσαν απομηζώντας χρήστες υπολογιστών...οπότε και ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτές...
 
καταπληκτικη σειρα..η diana rigg ως emma peel ειναι πρωτογενης φαντασιωση για μενα.δεν πηγαινα ουτε για μπαλα οταν το ειχε.νομιζω κυριακες απογευμα το εδειχνε κατα 3(?).αληθεια εχει κανενα μελος κανενα λινκ για φουλ σεζον?προσωπικα ενδιαφερομαι μονο για την περιοδο που επαιζε η diana rigg.σεζον 4, 5 και 6 επεισοδεια απο 79 εως 128.η 4 ηταν ασπρομαυρη και η 5,6 ηταν εγχρωμες.εχω μανια με αυτη τη σειρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας μη ζητάμε links δημόσια ρε παιδιά. Θα μας πάνε μέσα, όχι εσάς...

...εμάς

Διαβάστε τους κανόνες λειτουργίας
 
Eιχα διαβασει παλιοτερα οτι υπηρξαν δυο unofficial spin-offs με πρωταγωνιστρια την Diana Rigg που "μυριζουν" Avengers. Μεχρι τωρα δεν ειχα την ευκαιρια να τα παρακολουθησω. Μολις πριν λιγο ειχα την επιφοιτιση να ψαξω λιγο στο YT...

H πρωτη ιστορια ονομαζεται Diadem (1967-68 ) και παιχτηκε στην Γερμανικη τηλεοραση. Δεν υπαρχει στην επισημη φιλμογραφια της ηθοποιου!


Παω για νανι, θα τις δω αυριο.

Σας υποσχομαι οτι οταν βρω χρονο θα γραψω ενα καλο αφιερωμα για τους Avengers κυριως για τα Seasons 4,5,6 και με βαρια καρδια το 7.
 
Χρονο δεν εχω για να γραψω μια καλη παρουσιαση για τη σειρα αλλα

 


...
επειδη ξεκινησα να ξαναβλεπω απο την αρχη και με τη σειρα ολα τα επεισοδια (Mrs Peel era) ελεγα μηπως θελουν κι αλλοι καμμενοι να κανονιζουμε ποιο επεισοδιο να παρακολουθησουμε και να το συζηταμε εδω.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι περισσοτεροι πεθανατε απο βαρεμαρα ή σκεφτεστε να αυτοκτονησετε μονο με την ιδεα αλλα...

Αν μη τι αλλο σκεφτομαι να γραψω μικρες κριτικες για καθε επεισοδιο ξεχωριστα
 
Wally είπε:
Χρονο δεν εχω για να γραψω μια καλη παρουσιαση για τη σειρα αλλα 


...
επειδη ξεκινησα να ξαναβλεπω απο την αρχη και με τη σειρα ολα τα επεισοδια (Mrs Peel era) ελεγα μηπως θελουν κι αλλοι καμμενοι να κανονιζουμε ποιο επεισοδιο να παρακολουθησουμε και να το συζηταμε εδω.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι περισσοτεροι πεθανατε απο βαρεμαρα ή σκεφτεστε να αυτοκτονησετε μονο με την ιδεα αλλα...

Αν μη τι αλλο σκεφτομαι να γραψω μικρες κριτικες για καθε επεισοδιο ξεχωριστα
Μέσα! Άλλωστε η τηλεόρασή μου δεν πιάνει κανένα κανάλι οπότε ευκαιρία να τα δω.
 
Kudos!!!

Ειδα το Town of No Return και το Gravediggers. Δες τα και συνεχιζουμε εδω!!
 
Ωραία.

Επιστρέφω με σχόλια :)
 
καταπληκτική σειρά,που την πρόβαλλε το Mega την περίοδο 1990/91...όντως η περίοδος με την Diana Rigg η καλύτερη..Είχε πολύ κουφές υποθέσεις και ξεχώριζε από άλλες σειρές..Αλλά και μόνο με το intro της σειράς καταλαβαίνεις πόσο μπροστά ήταν αυτή η σειρά
 
πάντως το ξαναπρόβαλλε η ερτ1 και γύρω στο 2002 μεταμεσονύκτια νομίζω...
 
Δεν το ηξερα οτι ειχε ξαναπροβληθει στην ΕΡΤ.

Εγω τα εγραφα σε video απο το SevenX
 
Σημερα κυκλοφορει (σε DVD) μετα απο 57 χρονια ενα απο τα χαμενα επεισοδια της Season1,  το Tunnel of Fear

TUNNEL OF FEAR is the twentieth episode of the first series of the 1960s cult British spy-fi television series The Avengers, starring Ian Hendry, Patrick Macnee and Ingrid Hafner and was broadcast by ABC Television on 5 August 1961. It’s one of only three known complete season 1 episodes to have survived since the original broadcast. Lost for 55 years, the episode came to light in a private film collection in 2016 and was recovered by the British television preservation group Kaleidoscope.


To εντοπισα στο Amazon
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα