Τhe Flintstones (1960)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Σειρά κινουμένων σχεδίων που προβλήθηκε στις αρχές της δεκαετίας του 90 από την πρωινή παιδική ζώνη του Σαββατοκύριακου και παρουσίαζε τη ζωή των πρωτόγονων οικογενειών, των Φλινστόουνς (με τον Fred, τη Wilma, τη μικρή Pebbles και τα κατοικίδιά τους το δεινοσαυράκι Dino και τη γάτα Baby Pyss) και Ραμπλ (με τον Μπάρνευ, τη Μπέτυ, το μικρό Μπαμ-Μπαμ και το κατοικίδιο Hoppy, συνδυασμός δεινόσαυρου και καγκουρό).

Χαρακτηριστικός ο τρόπος που φώναζε τη γυναίκα του ο Fred: ''Βίιιιιιιιιιιιλμαααα!. και ο τρόπος που κινούσαν το προιστορικό αυτοκίνητο με τις πέτρινες ρόδες, με τα πόδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο κλασικό στυλ των κινουμένων σχεδίων Hanna Barbera! :)

Θυμάμαι να παρακολουθώ με συνέπεια όλα τα επεισόδια που είχαν παιχτεί και μάλιστα στο μυαλό μου, έχω συνδέσει άρρηκτα τα πρόσωπα με τα μελλοντικά "ξαδερφάκια" τους, τους Jetsons!

Τελικά, πολλά χρόνια μετά, μου εξηγεί η Wikipedia γιατί τα έχω συνδέσει έτσι στο μικρό μου μυαλουδάκι:

The Jetsons is an animated sitcom that was produced by Hanna-Barbera, originally airing in prime-time from 1962–1963 and again from 1985–1987. It was Hanna-Barberaʼs Space Age counterpart to The Flintstones, a half-hour family sitcom projecting contemporary culture and lifestyle into another time period
Αν έχω κρατήσει κάτι από το παιδικό αυτό?

Αμέ! Την εικόνα των Flintstones να τσουλάνε το αυτοκίνητο με τα πόδια τους! :D Εικόνα και ατάκες με γέλιο μέχρι θανάτου για παλιά & ταλαιπωρημένα αμαξάκια! :biglaugh:
 
μου αρεσε παρα πολυ αυτη η σειρα ειδικα η φωνη του fred στην ελληνικη μεταγλωτιση ηταν φοβερη εχουν κυκλοφορησει ολα τα επεισοδια στα ελληνικα σε dvd και νομιζω οτι ειναι η ιδια μεταγλωτιση που ειχαν και στο μεγκα [video=youtube;Kk-rYBEXUvw]http://www.youtube.com/watch?v=Kk-rYBEXUvw
 
Κι εμένα μου άρεσε πολυ και αυτη η σειρά και οι Jetsons γιατι παρουσιαζαν την ζωη τους προσαρμοσμένη στα τοτε δικά μας στανταρτς... αν και βέβαια το καταλαβα αρκετα χρονια αργότερα, το συμπέρασμα που βγαζει κανεις βλέποντας τις συγκεκριμένες σειρες ηταν ενα: πως σε καθε εποχη (παρελθόν-παρόν-μελλον) ο άνθρωπος ειχε, έχει και θα έχει παντα προβληματα όσο εξελιγμένος η μη ειναι...
 
Άλλο ένα κινούμενο σχέδιο το οποίο βλέπουν άνετα και οι μεγάλοι. Φοβερές πλάκες όπως και οι Jetsons φυσικά. Και η ταινία από το λίγο που έχω δει καλή μου φαίνεται.
 
Θυμάμαι που σε ένα επεισόδιο οι Flinstones συναντιούνται με τους Jetsons και δείχνει τις αντιδράσεις του καθενός για τους τόσο διαφορετικούς τρόπους ζωής. Το είχα βρει πολύ διασκεδαστικό αυτό.
 
Δεν το συζητώ ότι οι Flintstones ηταν φοβερή σειρά. Αλλά και οι υπόλοιπες σειρές της Hanna Barbera δεν είναι υποδεέστερες. Πρόσφατα σκεφτόμουν την εταιρία και πόσο κρίμα που δεν υπάρχει πια και αποφάσισα να φτιάξω μία σειρά βίντεο αφιερώματα στην εταιρία και τις σειρές τους.
 
Οντως ήταν φοβερή εταιρεία και εγώ όταν έμαθα ότι έκλεισε είχα στεναχωρηθει πολύ.. Έχω όμορφες αναμνήσεις από τα cartoon της εταιρείας αυτής!
 
Οντως ήταν φοβερή εταιρεία και εγώ όταν έμαθα ότι έκλεισε είχα στεναχωρηθει πολύ.. Έχω όμορφες αναμνήσεις από τα cartoon της εταιρείας αυτής!
πραγματικά το μόνο που θυμάμαι από την παιδική μου ηλικία είναι οι ώρες που περνούσα στην τηλέοραση τρώγοντας και βλέποντας τα καρτούν της εταιρίας. Από τότε που έκλεισε μετά το 2001 τα καρτούν άλλαξαν και σε εικόνα και σε ποιότητα.
 
Πίσω
Μπλουζα