"Τhe History of Sony Playstation",[EDGE]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.853
Αν θελετε να διαβασετε το ξεκινημα ζωης της κονσολας που οδηγησε την Sega στην καταστροφη,τωρα ειναι η ευκαιρια σας.

Κutaragi Ζεις. :D

The hisotry of Playstation is largely well known to gamers, born of a disagreement with Nintendo, who it once partnered with to provide a CD-ROM drive for the Super Nintendo.


That disagreement, which reportedly infuriated Sony president Norio Ohga, let to a transition in power. Edge explores the birth of the console that would ultimately change the landscape of the industry, with Sony chinking away at the armor of then-dominant consoles from Sega and Nintendo with its PlayStation. As a companion piece to the magazine's historical piece on the "Fall of Nintendo," it's a fascinating follow-up.


Not only do readers get a peek at preliminary Playstation logos—which some have probably seen before—and the evolution of the console's controllers, we get a chance to see the old Sony guard in their prime, when Phil Harrison had hair and Ken Kutaragi had a real job.


There's real drama here, when consoles had surprise launches, executives undercut the prices set by their Japanese bosses and games like the original Tekken were complete unknowns. Fascinating stuff.






The Making Of: PlayStation [Edge-Online] [Image Credit]




 


Χιχιχι ωραιο προλογο εκανα........

 
 
Ο Kutaragi παντως, αν και στον παγκο πλεον μετα την Πατατα3 που κατασκευασε, συνεχιζει να εχει περιοπτη θεση πισω απο τη πορτα της κρεβατοκαμαρας μου ως στοχος για βελακια...
 
Πανε διαβασε να δεις πως γενιουνται οι πετυχημενες κονσολες.

Αυτα δεν στα μαθαινουν στο σχολειο ,ειναι βγαλμενα απο την ζωη. :p
 
[edit] Dead pic [edit]

"Polygon man" στο Αμέρικα, "infamous perforated club flyer" στην Αγγλία σου λέει....lol.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kutagariʼs constant insistence that PlayStation was a gaming machine, not some multimedia device, focused a sprawling organisation into unity.
Ακριβώς αυτό οδήγησε την επιτυχία του Playstation, σε αντίθεση με το PS3 που έχασε τον προσανατολισμό του και αντί να επικεντρωθούν στο gaming έφτιαξαν ένα "multimedia computer".

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως έκαναν τόσα λάθη, αφού ήδη είχαν μια πετυχημένη φόρμουλα, το brand name του Playstation είχε γίνει συνώνυμο του gaming, και τώρα είναι τρίτο και καταϊδρωμένο. Είχαν ήδη κάνει παρόμοιο λάθος με το PSP, και παρόλα αυτά δεν έμαθαν. :p
 
Mε προλαβες για το αρθρο! Να παραθεσω απλα μια εκπληκτικη φωτο:

[edit] Dead imageshack pic [edit]

σε αντίθεση με το PS3 που έχασε τον προσανατολισμό του και αντί να επικεντρωθούν στο gaming έφτιαξαν ένα "multimedia computer".
Eρμ... διαφωνω. Οταν φτιαχνεις κατι το τοσο δυνατο μετα θα ηταν μακακια να το περιορισεις! Αν δεν ειχε αυτες τις δυνατοτητες τωρα θα τους βριζαμε και θα περιμεναμε να το χακεψουν για να προσθεσουν αυτες ακριβως τις δυνατοτητες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Mε προλαβες για το αρθρο! Να παραθεσω απλα μια εκπληκτικη φωτο:
[edit] Dead imageshack pic [edit]
Eμμμμμμ......τι είναι αυτό ρε ;;; :xm: :xm:
 
Εεεε δεν το διαβασα ακομα το αρθρο, μαλλον ενα πρωτοτυπο :) Αν ειναι μουφα, ειναι πολυ καλη!
 
Φυσικα και δεν επρεπε να παραμελησουν τα "σαλονια" αλλα οχι εις βαρος του gaming προσανατολισμου.Oι multimedia δυνατοτητες πρεπει να ειναι το κερασακι στις κονσολες και οχι η τουρτα.
 
Σωστή άποψη αυτή,κατά τη γνώμη μου.Άλλωστε το PS3 σε multimedia θέματα δε κάνει τίποτα καλύτερα από ένα PC,οπότε γιατί να είναι εστιασμένο εκεί ;

(Nαι,λες και θα κάνει στα games θα μου πείτε!Λέμε τώρα... :p :p )
 
Δεδομένου ότι και οι δύο κονσόλες έχουν αρκετές multimedia δυνατότητες, (που εάν σπάσει το firmware τους θα αυξηθούν κατακόρυφα, όπως έγινε και με το πρώτο xbox), το PS3 μάλλον δούλεψε σαν Δούρειος Ίππος για το Blu-Ray. Τώρα αν τα καταφέρει (που σε τελική ανάλυση αυτό ενδιαφέρει την SONY), δεν θα είναι δύσκολο για μια τέτοια εταιρεία, να παρουσιάσει ένα καλύτερο gaming μηχάνημα σαν διάδοχο.
 
Ο Kal το επιασε - ξεχασα να το αναφερω πριν. Η Sony ειχε διττο στοχο με το μηχανακι, και, τουλαχιστον στον εναν, πετυχε...
 
Σαφώς κι είχε βρε παιδιά,δε θα το έλεγα καν Δούρειο ίππο,η πρώτη μάχη ήταν φανερότατα αυτή μεταξύ BluRay-HDDVD...
 
...που χάνουνε και τα δύο μαζί από το κοινό DVD. ;)
 
[edit] Dead imageshack pic [edit]

Αυτό ήταν ένα Sony-built SNES με CD-ROM drive, αποτέλεσμα της συνεργασίας του Kutaragi με την Nintendo, το 1991.

Η Sony είχε πλησιάσει τη Nintendo στην αρχή για τη δημιουργία μιας κονσόλας αλλά τα πράγματα στράβωσαν (η Nintendo στράφηκε στη Philips, μετά από λίγο) και ο Kutaragi συνέχισε μόνος του το project, ενώ δεχόταν και επιθέσεις μέσα από τη Sony, οτι δεν έπρεπε η εταιρία (Sony) να μπει στο χώρο των videogames.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εχουμε ξαναβαλει απο εδω και απο εκει,αλλα ας τα δουμε και μαζεμενα .

[edit] Dead pic [edit]

egm-snes-cd-1992-article.jpg


sony_famicom_front.jpg






egm-snes-cd-1992-article.jpg

sony_famicom_front.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To PS3 μόνο πατάτα3 δεν είναι όπως το έχω κρίνει με την όποια επαφή που έχω μαζί του αυτούς τους τελευταίους μήνες από την αγορά του και μετά. Κάνει πολλά και ό,τι κάνει το κάνει καλά, αντιστοίχως και το Xbox 360 που επίσης μου αρέσει πολύ, τους γείτονες να μην ξυπνούσε κάθε φορά που παίζω και θα ήταν όλα τέλεια. Το PSX πάντως ήταν ο δούρειος ίππος που μου κόλλησε χοντρά το μικρόβιο του gaming εμένα... :D
 
Gryzor είπε:
Eρμ... διαφωνω. Οταν φτιαχνεις κατι το τοσο δυνατο μετα θα ηταν μακακια να το περιορισεις! Αν δεν ειχε αυτες τις δυνατοτητες τωρα θα τους βριζαμε και θα περιμεναμε να το χακεψουν για να προσθεσουν αυτες ακριβως τις δυνατοτητες...
Όπως είπε και ο Wally, το θέμα είναι ο προσανατολισμός να είναι κατά κύριο λόγο στο gaming. Αλλιώς πως εξηγείς το γεγονός ότι το PS από απόλυτος κυρίαρχος στις κονσόλες τώρα είναι τρίτο;
 
Leon είπε:
Όπως είπε και ο Wally, το θέμα είναι ο προσανατολισμός να είναι κατά κύριο λόγο στο gaming. Αλλιώς πως εξηγείς το γεγονός ότι το PS από απόλυτος κυρίαρχος στις κονσόλες τώρα είναι τρίτο;
Για πόσο ακόμα;

Από το άρθρο του EDGE:

"Perhaps St Augustine was right and there is only one story: of creation, fall and redemption.


In
Playstation's case, we're now waiting on the latter."
 
Leon είπε:
Αλλιώς πως εξηγείς το γεγονός ότι το PS από απόλυτος κυρίαρχος στις κονσόλες τώρα είναι τρίτο;
Ε,νομίζω τα 'χουμε πει γιατί είναι τρίτο και καταϊδρωμένο ...

Πρώτο ΔΕΝ θα μπορούσε να είναι,το Wii πήρε και τα σώβρακα των υπολοίπων,δεύτερο θα μπορούσε να είναι αν δεν είχαν αρχικά ολιγωρήσει ΤΟΣΟ πολύ στο να του βγάλουν 7-8 παιχνίδια της ΠΡΟΚΟΠΗΣ,όπως επίσης αν κι αυτό είχε "σπάσει"... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα