Υπάρχει Ελληνική Χριστουγεννιάτικη ταινία ;

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Οσο και αν προσπαθω να θυμηθω, δε μπορω να βρω μια Ελληνικη Χριστουγεννιατικη

ταινια. Εννοειται οτι αναφερομαι μονο σε κινηματογραφικες και οχι τηλεταινιες

(αν και περα απο το προσφατο "Ποντικακι που προσπαθησε να πιασει ενα αστερι" ουτε

τετοια μπορω να θυμηθω) ουτε φυσικα τηλ. σειρες και εορταστικα προγραμματα.

Ειδικα στον παλιο κινηματογραφο που οι ταινιες γυριζονταν με το κιλο απορω αν

ποτε υπηρξε καποια.

Η μονη "εποχιακη" ταινια που θυμαμαι ειναι το "Αλιμονο στους νεους" που εκτυλισσεται

το Πασχα.

Εσεις γνωριζετε κατι παραπανω΄να μας φωτισετε;;;
 
Ναι, σωστα. Ομως οπως και το "Αλιμονο στους νεους", ετσι και η "Καλπικη λιρα", την γιορτη την εχουν

στο background της ιστοριας. Καμια αμιγως Χριστουγεννιατικη υπαρχει;
 
Τα ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ με την Ελλη Λαμπετη λολ
 
Δεν την ηξερα αυτη τη ταινια. Παντως εκεινη την εποχη η εννοια των Χριστουγεννων στην μεταπολεμικη Ελλαδα με τα τοσα

προβληματα δεν ηταν αυτη που ειναι τωρα, αυτη δηλαδη που μας μετεφεραν απο το εξωτερικο, με τα φωτακια, τα ψωνια,

τον υπερκαταναλωτισμο, κλπ.

Εκεινη την εποχη τα Χριστουγεννα ηταν πολυ πιο θρησκευτικα απο'τι εγιναν μετα, οποτε ειναι λογικο να μην υπαρχει

καποια ταινια τυπου "Μια Υπεροχη Ζωη".

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως και δεν υπηρξε ταινια ουτε αργοτερα, που ειχαμε ηδη υιοθετησει τον ξενοφερτο τροπο

εορτασμου. Μεχρι και ταινιες με νιντζα γυρισαμε το '80... Ο Αη Βασιλης ομως, πουθενα :)
 
Τα Χριστουγεννα του Αλητη. Αισθηματικο μελο του 1962 με την Αλεξανδρα Λαδικου. Στον ρολο του τιτλου ο Γιωργος Παντζας σε εναν απο τους ελαχιστους δραματικους ρολους της καριερας του.
 
Παιδιά το αναρωτιόμουν και εγώ αυτό πριν μέρες! Τέτοιες γιορτές μαρέσει και βλέπω σχεδόν πάντα το Ενώ εσύ κοιμόσουν και σκεφτόμουν οτι δεν υπαρχει ελληνική παλιά πάντα ταινία χριστουγεννιάτικη. Αυτό το τα Χριστούγεννα του αλήτη πρώτη φορά το ακούω
 
Χριστουγεννιάτικες σκηνές υπάρχουν στα "Κόκκινα φανάρια". Επίσης στις "Πρωτεουσιάνικες περιπέτειες", την πρώτη επίσημη ταινία της Ρένας Βλαχοπούλου υπάρχουν γυρίσματα που έγιναν Παραμονή Πρωτοχρονιάς (31-12-1955): η Βλαχοπούλου και ο Στέφανος Στρατηγός αφήνουν δώρα σε έναν τροχονόμο στο Σύνταγμα. Είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε έγχρωμες εικόνες γιορτινής ατμόσφαιρας στο ελληνικό σινεμά...

 
Αφου μιλαμε για σκηνες απο τις γιορτες και οχι για αμιγως χριστουγεννιατικη ταινια, προσθετω την ταινια του 1964, Ο Νικητης, με τον Δημητρη Παπαμιχαηλ.

Ολο το πρωτο μερος της οπου οι ηρωες ειναι ακομη παιδια, ειναι πρωτοχρονιατικο. Το ιδιο και η τελευταια σκηνη.
 
Πωπωπ ανατριχιασα με τη Βλαχοπουλου! Αγνωριστη Αθηνα, πανηγυρια και παγκοι!!!!!!!!!!!!! παιδακια, κατι χρωματιστες καρτες κρεμασμενες στα περιπτερα! Και η ταινια εγχρωμη!!! Αν και 1955. Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω (για τον τροχονομο το ηξερα οτι τους αφηναν δωρα αλλα το ειδα και 3d). Αχ..............................
 
Επισης μια ωραια πρωτοχρονιατικη σκηνη εκτυλισσεται και στην ταινια "Ολγα Αγαπη Μου" 1968 οπου βλεπουμε την Ζωη Λασκαρη να περιμενει τον Φαιδων Γεωργιτση να ερθει σπιτι ομως τελικα κανει μονη της πρωτοχρονια ακουγοντας ψαλμους απο το ραδιοφωνο.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Πωπωπ ανατριχιασα με τη Βλαχοπουλου! Αγνωριστη Αθηνα, πανηγυρια και παγκοι!!!!!!!!!!!!! παιδακια, κατι χρωματιστες καρτες κρεμασμενες στα περιπτερα! Και η ταινια εγχρωμη!!! Αν και 1955. Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω (για τον τροχονομο το ηξερα οτι τους αφηναν δωρα αλλα το ειδα και 3d). Αχ..............................
Διότι απλά, ήταν η πρώτη έγχρωμη ελληνική ταινία μεγάλου μήκους («Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες», 1956) και δεύτερη συνολικά (είχε προηγηθεί η μικρού μήκους - ντοκιμαντέρ «Κως» το 1949).
 
Στην ταινια του Γιαννη Δαλιανιδη, Ιλιγγος, ειναι Πρωτοχρονια οταν ο Λευτερης Βουρνας επιστρεφει στην παλια του ερωμενη, Κατερινα Χελμη, και εγκαταλειπει τη Ζωη Λασκαρη για....πρωτοχρονιατικο δωρο.
 
Dimitrissss είπε:
Διότι απλά, ήταν η πρώτη έγχρωμη ελληνική ταινία μεγάλου μήκους («Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες», 1956) και δεύτερη συνολικά (είχε προηγηθεί η μικρού μήκους - ντοκιμαντέρ «Κως» το 1949).
Φίλε Dimitrissss, επίτρεψέ μου να σε διορθώσω: οι "Πρωτεουσιάνικες περιπέτειες" (που γυρίστηκαν από το φθινόπωρο του 1955 μέχρι την άνοιξη του 1956 και προβλήθηκαν τον Νοέμβριο του 1956) ήταν η δεύτερη έγχρωμη μεγάλου μήκους ταινία (η πρώτη ήταν ο "Αγαπητικός της βοσκοπούλας" του Ηλία Παρασκευά με τον Δ. Παπαμιχαήλ, την Κ. Λαμπροπούλου και τη Στέλλα Γεωργιάδη), αλλά η πρώτη με σύγχρονο θέμα (και όχι βουκολικό όπως ο "Αγαπητικός").
 
appoul είπε:
Φίλε Dimitrissss, επίτρεψέ μου να σε διορθώσω: οι "Πρωτεουσιάνικες περιπέτειες" (που γυρίστηκαν από το φθινόπωρο του 1955 μέχρι την άνοιξη του 1956 και προβλήθηκαν τον Νοέμβριο του 1956) ήταν η δεύτερη έγχρωμη μεγάλου μήκους ταινία (η πρώτη ήταν ο "Αγαπητικός της βοσκοπούλας" του Ηλία Παρασκευά με τον Δ. Παπαμιχαήλ, την Κ. Λαμπροπούλου και τη Στέλλα Γεωργιάδη), αλλά η πρώτη με σύγχρονο θέμα (και όχι βουκολικό όπως ο "Αγαπητικός").
Έχεις δίκιο (αν και υπάρχει ισοπαλία μάλλον). Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας (ο ένας από τους τρεις που γυρίστηκαν την ίδια χρονιά, αναφέρεις τον σωστό) γυρίστηκε κι αυτός το 1955-1956. Απλά ο Αγαπητικός προβλήθηκε εντός του 1956 πριν το καλοκαίρι (κινηματογραφική περίοδος 1955-56), ενώ οι Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες μετά το καλοκαίρι (κινηματογραφική περίοδος 1956-57), γι αυτό πρώτη έγχρωμη θεωρείται ο Αγαπητικός. Πρόλαβε να βγει στις αίθουσες νωρίτερα. Όλα αυτά, 21 χρόνια μετά την ανακάλυψη του έγχρωμου κινηματογράφου (1935).
 
Dimitrissss είπε:
Έχεις δίκιο (αν και υπάρχει ισοπαλία μάλλον). Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας (ο ένας από τους τρεις που γυρίστηκαν την ίδια χρονιά, αναφέρεις τον σωστό) γυρίστηκε κι αυτός το 1955-1956. Απλά ο Αγαπητικός προβλήθηκε εντός του 1956 πριν το καλοκαίρι (κινηματογραφική περίοδος 1955-56), ενώ οι Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες μετά το καλοκαίρι (κινηματογραφική περίοδος 1956-57), γι αυτό πρώτη έγχρωμη θεωρείται ο Αγαπητικός. Πρόλαβε να βγει στις αίθουσες νωρίτερα. Όλα αυτά, 21 χρόνια μετά την ανακάλυψη του έγχρωμου κινηματογράφου (1935).
Και πάλι ο "Αγαπητικός" ήρθε πρώτος γιατί ξεκίνησε γυρίσματα μέσα στο καλοκαίρι του '55 ενώ οι "Περιπέτειες" τον Νοέμβριο (όταν νομίζω ο "Αγαπητικός" είχε ήδη τελειώσει τα γυρίσματά του, αλλά δυστυχώς δεν έχω τις σημειώσεις μου εδώ κοντά για να αναφέρω ακριβείς ημερομηνίες). Λεπτομέρειες φυσικά αυτές, και τις αναφέρω για την... ιστορία. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, αργήσαμε να δούμε έγχρωμο ελληνικό φιλμ (και πόσοι/ες άραγε να είχαν δει το ντοκιμαντέρ του 1949; )

Με την ευκαιρία, χρόνια πολλά για την ημέρα :)
 
ωωωωωωωχ...το χω προλαβει κι αυτο ..τον τροχονομο με κρανος Κολοκοτρωνη,και το "βαθρο"τιγκα στο δωρο..

φλασια απο προσχολικη ηλικια.

για τους κακεντρεχεις,οχι δεν ηταν 1955..

θα με καταστρεψετε ρε..

οσο για ταινια θα ριξω ιδεα στο Μπογρη.μμμμμ...

"μακελειο τα Χριστουγεννα"

"Χριστουγεννιατικο ξεκαθαρισμα"

"καλη χρονια ρε καθαρμα"

και τετοια..
 
Να προσθέσω επίσης οτι στη ταινία Ραντεβού με μια άγνωστη έχει σκηνές πρωτοχρονιάτικες από κάτι σαν παρέλαση στο δρόμο έξω.

Επίσης να προσθέσω και κάτι που μου έκανε εντύπωση ( παρόλο που δεν είναι για Χριστούγεννα ) μιας και δεν το έχω δει σε πολλές ταινίες, ήταν στη ταινία Νταντά με το ζόρι ( με τον Μίμη Φωτόπουλο ) που έδειχνε σκηνές από την καρναβαλίστικη παρέλαση στη Πάτρα. Το ευχαριστήθηκα αρκετά βλέποντας σκηνές πριν από 50 χρόνια που κατα κάποιο τρόπο είναι παρόμοιες ακόμα και σήμερα! Αναφέρομαι στην μεγάλη παρέλαση καρναβαλιού της Πάτρας!
 
Και αλλο ενα bump
 
Πίσω
Μπλουζα