Υπάρχει και φιλότιμο (1965)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Υπάρχει και φιλότιμο (1965)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A5%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%8C%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF

Προβολή συνημμένου 37361 Προβολή συνημμένου 37362 Προβολή συνημμένου 37363 Προβολή συνημμένου 37369

Μια κωμική ταινία σε σενάριο και σκηνοθεσία Αλέκου Σακελλάριου που προβλήθηκε απο την Φίνος Φίλμ το 1965.

Σχόλια:Κινηματογραφική διασκευή της θεατρικής κωμωδίας "Ανώμαλη Προσγείωση" των Σακελλάριου / Γιαννακόπουλου. Η θεατρική επιτυχία του έργου ήταν τόσο μεγάλη, που συνεχίστηκε για δύο σεζόν και όλοι οι ηθοποιοί της έπαιξαν στην κινηματογραφική της μεταφορά. Αξέχαστη παραμένει η σκηνή του ομαδικού φασκελώματος προς... την μεριά του Υπουργείου.

Υπόθεση: Ένα μικρό ατύχημα με το αυτοκίνητο σε ένα ξεχασμένο και αποκομμένο χωριουδάκι της περιφερείας του, θα γίνει η αιτία ο υπουργός Ανδρέας Μαυρογιαλούρος να ανακαλύψει τις ρεμούλες και τις απάτες του ιδιαιτέρου του Γιώργου και του κομματάρχη της περιοχής Γκρούεζα. Παριστάνωντας τον απλό περαστικό θα γίνει αυτόπτης μάρτυρας της κομματικής εκμετάλλευσης και της κοροϊδίας που υφίστανται όσοι κάτοικοι του χωριού δεν είναι με τους "ημετέρους".


Εισιτήρια: 325683

Α' Προβολή: 6/12/1965

Πρωταγωνιστούν: Κωνσταντάρας Λάμπρος , Ντούζος Ανδρέας , Παπαγιαννόπουλος Διονύσης , Ζαρόκωστα Μέλπω , Λινάρδου Νίκη , Γαβριηλίδης Γιώργος , Πλατής Νικήτας , Χριστοφορίδης Τάκης , Δοξαράς Χρήστος , Σοϊμοίρη Γιώτα , Καρύδης Ντίνος , Παναγιώτου Χάρης , Δεμίρης Μάκης , Κωνσταντάρα Μίτση

Ατάκες:


ΓΙΩΡΓΟΣ (ΝΤΟΥΖΟΣ): Πως πάνε οι ετοιμασίες για την υποδοχή;


ΓΚΡΟΥΕΖΑΣ (ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ):
Τα έχω κανονίσει όλα.


ΓΙΩΡΓΟΣ:
Α, μπράβο! Γιατί πρέπει να υπάρχει παλμός... αυθορμητισμός.


ΓΚΡΟΥΕΖΑΣ:
Και τον αυθορμητισμό τον έχω κανονίσει!

ΓΡΟΥΕΖΑΣ: Εγώ φεύγω, κύριε υπουργέ μου.

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: Γεια σου Γκρούεζα. Καλό ταξί και.. χαιρέτα μου τον πλάτανο, ε... την Πλατανιά ήθελα να πω!

ΚΩΣΤΑΣ (ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ): Χαρά στο κουράγιο σου Ανδρέα.

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: Ε, τι να κάνουμε; Περιφέρεια μου είναι. Οι γυναίκες και οι πολιτικοί Κωστάκη, πρέπει να προσέχουνε πολύ τις περιφέρειες τους.

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: ...ναι, ενθυμούμαι πολύ καλά - την ξυλεία των πλημμυροπαθών

ΚΟΡΗ (ΛΙΝΑΡΔΟΥ): ...και εκεί που πήγαινα ωραία ωραία, να 'σου και ξεφυτρώνει μπροστά μου μία ελιά...

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: Η ελιά είχε φυτρώσει εδώ και πενήντα χρόνια ρε στραβούλιακα!

ΚΟΡΗ: Που μπορεί κανείς να κάνει ένα μπάνιο;

ΔΟΞΑΡΑΣ: Στο ποτάμι.

ΚΟΡΗ: Μα εγώ θέλω ζεστό μπάνιο!

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: Στο ποτάμι, το Δεκαπενταύγουστο...

ΔΟΞΑΡΑΣ: Είσαστε εμπορευάμενος;


ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ:
Μάλιστα, εμπορευάμενος.


ΔΟΞΑΡΑΣ:
Και ταξιδεύετε με τη διχατέρα σας;

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: Μάλιστα, με τη διχατέρα μου.

ΔΟΞΑΡΑΣ: Και είσαστε και χηρευάμενος;

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: Μάλιστα εμπορευάμενος και χηρευάμενος.

ΔΟΞΑΡΑΣ: Κι ερχόσαστε από την Αθήνα, κύριε;

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: Μάλιστα παιδίμου, από την Αθήνα. Εμπορευάμενος και Χηρευάμενος κι απ' την Αθήνα έρχομαι και στην κορφή κανέλα!

 


ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑΣ):
..Θα σας εξαφανίσωμεν!

ΧΩΡΙΟ ΕΝ ΧΟΡΩ: ...Μαύρο στο Μαυρογιαλούρο (και μετά πέφτει ομαδικό φάσκελο)

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: Μάλιστα κύριε Παπαδάκη. Και τι έκανε αυτός ο ευγενής νέος; Πέταξε δύο κεσέδες γιαούρτι στο κεφάλι του γυμνασιάρχη του; Και δε μου λέτε, τι ζητάμε τώρα εμείς; Να επιτρέψουμε στο νεαρό, να ρίχνει και μουσταλευριά;

ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΣ: ...Κι εγώ θέλω να σου κάνω μια πρώτης τάξεως εγχείριση χωρίς να είμαι χειρούργος. Εσύ κάθεσαι να σου την κάνω;

Οι τίτλοι αρχής της ταινίας:

http://www.youtube.com/watch?v=96aM6Y9qgoc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρη (θα το κοιτάξω αύριο στον τόμο με τις ταινίες του Φίνου που έχω) είχε πρωτοανέβει από το Θέατρο Τέχνης του Κουν το συγκεκριμένο έργο. Θα επανέλθω ....

"Κύριε .... daddy δεν σας είπαμε;"
 
Αν όχι η καλύτερη, σίγουρα μέσα στις πιο πετυχημένες κινηματογραφικές εμφανίσεις του Λάμπρου Κωνσταντάρα, χάρη σε ένα πολύ καλό σενάριο και πάντα επίκαιρη.
 
@Caprice: Κόντεψα να φτύσω τον καφέ από τα γέλια!

Από τις κορυφαίες ταινίες του αγαπητού Κωνσταντάρα κατ' εμέ! Πάντα επίκαιρη, με κορυφαίες ατάκες, άφθονο γέλιο - δεν ξέρεις τι να πρωτοπιάσεις!....

Το μόνο που με στεναχωρεί κάποιες φορές όταν το φιλοσοφώ, είναι ότι γελάμε με τα χάλια μας.... Κατά τ' άλλα, η ταινία εξαιρετική!
 
Aπό τις καλύτερες του Κωνσταντάρα και ίσως η αγαπημένη μου :p

Το μήνυμα διαχρονικό ακόμα και σήμερα(κυρίως σήμερα)

Η ταινία μέσα από το γέλιο περνάει κάποια μηνύματα και σε κάνει να σκεφτείς.

*Γελάω πολύ με τη σκηνή που ο Μαυρογιαλούρος δοκιμάζει το λόγο του στο μπαλκόνι και καταλήγει να του στέλνει φιλάκια η γειτόνισσα από απέναντι :p
 
Από τις καλύτερες ταινίες του Λάμπρου Κωνσταντάρα!!!
 
Θυμαμαι τη συγκεκριμμενη την ειδα για πρωτη φορα!!!! -νομιζω στο Μεγκα- παραμονες εκλογων τις αρχες της δεκαετιας του 90 ΜΟΛΙΣ8)8)8) ...

Και αναρρωτηθηκα - μια τετοια εξαιρετικη κωμωδια ,πως ειναι δυνατον να μου ειχε ξεφυγει τοσα χρονια ,και μου σφηνωθηκε τοτε η ιδεα, οτι ενδεχομενως επι κρατικων -μονο- καναλιων παλαιοτερα ,να απεφευγαν να την παιξουν,να υπηρχε ενα ειδος σιωπηλου εμπαργκο στην συγκεκριμμενη ταινια- ,για να μην ενοχλησουν οι εκαστοτε κρατικοι αυλοκολακες τους κομματικους τους πατρονες ....

Ισχυει εστω κατ ελαχιστον κατι τετοιο αραγε ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες (οι αλλες ειναι "τα κιτρινα γαντια", "η θεια απο το Σικαγο". ο θησαυρος του μακαριτη κ.α)

Και εγω αργησα πολυ να την ανακαλυψω. Ξερει κανεις απο ποιο ετος και μετα αρχιζαν να παιζουν μαζικα στην τν ολες αυτες οι ταινιες;

Τεσπα.. μια απο τις αγαπημενες μου σκηνες της συγκεκριμενης ταινιας ειναι : η προβα του λογου



Και μια ερωτηση : για να μην τους καταλαβουν οι χωριανοι, πατερας και κορη, μιλανε στα γαλλικα. Γαλλικα δεν ξερω.. μπορει καποιος να μου πει τι λενε?

Σημ. στο βιντεο που εδωσεη Katerinak στο 3.08 λεπτο και μετα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Και μια ερωτηση : για να μην τους καταλαβουν οι χωριανοι, πατερας και κορη, μιλανε στα γαλλικα. Γαλλικα δεν ξερω.. μπορει καποιος να μου πει τι λενε?

Σημ. στο βιντεο που εδωσεη Katerinak στο 3.08 λεπτο και μετα
1) C'est moi qui parle : Εγώ μιλάω τώρα.

2) Ecoute:Άκου

3) Ne dis pas qui nous sommes : Μην πείς σε κανέναν ποιοί είμαστε.

4) Je ai de raison: Έχω λόγο.

5) Oui Dadi Ναι μπαμπά.
 
(1991) τρέιλερ του ΜEGA για την προβολη της ταινιας (01:45 - 02:20 λεπτα) :

 
Τι φοβερή ταινία! Την μεταδίδουν πάντοτε παραμονές εκλογών, όπως τον Παπαφλέσσα κάθε 25η Μαρτίου. Η σκηνή του λόγου είναι από τις καλύτερες του ελληνικού κινηματογράφου. Κάθε σκηνή από αυτή την ταινία βγάζει γέλιο.
 
Καταπληκτική ταινία. Ένα-δυο tips :

- Μια σκηνή στην οποία δεν πέφτει το μάτι σου (και αυτό συμβαίνει σε πάρα πολλές ελληνικές ταινίες, γιατί σχεδόν ποτέ δεν τις βλέπουμε από την αρχή και κάποιες σκηνές δεν ξέρουμε καν ότι ανήκουν σε αυτές), είναι εκεί που έχει μαζευτεί η παρέα στο σπίτι του Κωνσταντάρα για χαρτάκι κι αυτός δίνει παραγγελία στη γυναίκα του να τους φτιάξει κανένα μεζεδάκι. Έχετε προσέξει το "μεζεδάκι";

- Η ατάκα του οδηγού : "Με συγχωρείτε, μου ΄σκασε το λάστιχο" (το "με συγχωρείτε" γιατί ? )

- Πλατής : Δε μου το δίνετε εσείς (το χωράφι), το παίρνω μόνος μου. Ρε εδώ είναι χαρτιά... (πόσο επίκαιρο μετά τα Μνημόνια...)

- Δοξαράς : Είχα δουλέψει κι εγώ στην κατασκευή του νοσοκομείου. Μη φανταστείς, πηλοφόρι. Τι να έκανα, τον αρχιτέκτονα; (ακολουθεί το "φάγανε, φάγανε...")

- "Οι γυναίκες και οι πολιτικοί πρέπει να προσέχουν τις περιφέρειές τους"...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ : Έχει καθιερωθεί να αποκαλούμε "Μαυρογυαλούρους" τους ψεύτες πολιτικούς που υπόσχονται αφειδώς, αδικώντας τον ήρωα της συγκεκριμένης ταινίας, που απλώς ζούσε με την αφέλειά του. Θα έπρεπε να τους αποκαλούσαμε Γκρούεζες, ή ακόμα καλύτερα, Καλοχαιρέτες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Καταπληκτική ταινία. Ένα-δυο tips :
- Μια σκηνή στην οποία δεν πέφτει το μάτι σου (και αυτό συμβαίνει σε πάρα πολλές ελληνικές ταινίες, γιατί σχεδόν ποτέ δεν τις βλέπουμε από την αρχή και κάποιες σκηνές δεν ξέρουμε καν ότι ανήκουν σε αυτές), είναι εκεί που έχει μαζευτεί η παρέα στο σπίτι του Κωνσταντάρα για χαρτάκι κι αυτός δίνει παραγγελία στη γυναίκα του να τους φτιάξει κανένα μεζεδάκι. Έχετε προσέξει το "μεζεδάκι";
Ναι, ξεκινάει από μεζέ και καταλήγει σε μακαρόνια με κιμά!

Εύστοχες οι παρατηρήσεις. Επίσης κάποια στιγμή ο Μαυρογιαλούρος λέει πως πρέπει να έχει από κοντά τους ψηφοφόρους γιατί "υπάρχει κίνδυνος να ξανάρθουν εκλογές" ! Καταπληκτική ατάκα.
 
Παιδιά, λίγο off topic, αλλά το γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα. Μεγάλη αλυσίδα παιχνιδιών [edit], έχει βγάλει τελευταία μια - κατ' εμέ - εξαιρετικά καλόγουστη και καλοφτιαγμένη διαφήμιση, με έντονο νοσταλγικό στοιχείο (retro) και θέμα το τραγούδι που ακούγεται και στη συγκεκριμένη ταινία (Το χειμώνα δεν τον θέλω, θέλω ψάθινο καπέλο...). Ξέρει κάποιος να μου πει ποιος κάνει τη φωνή του καθηγητή-λυκειάρχη, που θυμίζει πάρα πολύ τη φωνή του μεγάλου Ξενίδη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ έξυπνη ταινία! Η πρώτη σκηνή του Μαυρογιαλούρου με το σταυρόλεξο παρουσιάζει εύστοχα τον ήρωα να περιγράφει τον εαυτό του χωρίς να το ξέρει: - Αρχαία ελληνική πόλις της νοτίου Ιταλίας γνωστή δια τον πλούτον και την τρυφηλότητα των κατοίκων της. - Τι; 'Υψιλον το δεύτερο; - Ναι, ύψιλον. Εάν βέβαια είναι σωστό το "υπνοβάτης" που 'χω γράψει. Αλλά μάλλον σωστό θα είναι. Κοιμάται, λέει, και περπατάει...
 
129.jpg
129.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα