Υπάρχουν ακόμα άτομα που παίζουν PS2;

Vetus

RetroMaNiaC
Joined
21 Αύγ 2008
Μηνύματα
761
Αντιδράσεις
57
Yπάρχουν ακόμα άτομα που παίζουν PS2 αντί να πάρουν κάποια κονσόλα τωρινής γενιάς (είτε επιτραπέζια είτε φορητή) ; To γεγονός ότι μεγάλα μαγαζιά όπως το Public πουλάνε ακόμα αρκετά παλία PS2 παιχνίδια κάτι έχει να πει. Eιδικά σε videoclubs της επαρχίας γίνεται πανικός από PS2 παιχνίδια. Kαι δεν μιλάω τόσο για retro gamers που παίζουν αυτόν τον καίρο κάποιο/α PS2 παιχνίδια που δεν είχαν την ευκαιρία να παίξουν παλιότερα (π.χ. εγώ σε κάποια φάση θέλω να παίξω οπωσδήποτε το Dragon Quest 8 και το Wild Arms 3) αλλά για άτομα για τα οποία videogames=Playstation μόνο. Και το Playstation 1 είχε τεράστια δημοτικότητα αλλά δεν θυμάμαι να κράτησε στην αγορά τόσο πολύ όσο το Playstation 2. Χαρακτηριστικά να σας πω ότι στην Ιαπωνία βγαίνουν ακόμα expansions για την PS2 έκδοση του Final Fantasy XI. Aλλά και στον υπόλοιπο κόσμο μην ξεχνάμε ότι παιχνίδια ευρείας κατανάλωσης όπως Fifa, Pro Evolution και videogames μεταφορές ταινιών της Disney ή τηλεοπτικών σειρών κινουμένων σχεδίων όπως ο Μπομπ Σφουγγαράκης βγαίνουν και για Playstation 2.
 
εγώ αν και έχω xbox360 και wii δεν τα ακουμπάω σχεδόν ποτέ (το xbox έχω να το χρησιμοποιήσω περίπου ένα τρίμηνο ενώ το wii από το φθινόπωρο που πέρασε) ,αντιθέτως το ps2 το έχω σχεδόν καθημερινά στο πρόγραμμά μου,είναι πολλά τα παιχνίδια που δεν έπαιξα όταν κυκλοφόρησαν και τώρα έχω την ευκαιρία να τα αγοράσω μαζικά σε χαμηλές τιμές και να τα δοκιμάσω.
 
Εγω φιλε παιζω σχεδον καθημερινα παοχνιδια στο playstasion 2.Ολων των ειδων αλλα κυριως rpg's που ειναι τα αγαπημενα μου και πιστευω οτι τα εχω ολα(εκτος απο αυτα που ειναι στα ιαπωνικα βεβαια)Βσο αφορα το wild arms 3 ειναι μετριο κατα την πρωσοπικη μου αποψη αλλα το Dragon quest VIII ειναι παιχνιδαρα γιαυτο παιξτο και γρηγορα μαλιστα.
 
krem13 είπε:
[...]αντιθέτως το ps2 το έχω σχεδόν καθημερινά στο πρόγραμμά μου,είναι πολλά τα παιχνίδια που δεν έπαιξα όταν κυκλοφόρησαν και τώρα έχω την ευκαιρία να τα αγοράσω μαζικά σε χαμηλές τιμές και να τα δοκιμάσω.
Αν όχι καθημερινά, οπωσδήποτε μια φορά την εβδομάδα! :)

Εκπληκτική κονσόλα! Κι αυτή την απέκτησα, χάρη στο φιλαράκι μου! Αν δεν επέμενε, απλά θα είχα χάσει ένα φοβερό κομμάτι! ;)
 
Προσωπικά ο λόγος που δεν πολυπαίζω πλέον PS2 είναι επειδή έχω παίξει ήδη σχεδόν όσα παιχνίδια με πολυενδιέφεραν παλιότερα.

metalcandyman είπε:
Βσο αφορα το wild arms 3 ειναι μετριο κατα την πρωσοπικη μου
Ιεροσυλία! :p Από τις λίγες ώρες που το 'χα παίξει όταν το 'χα νοικιάσει τότε που πρωτοπήρα PS2 ήταν από τα καλύτερα jrpg που 'χα παίξει. Κι από αρκετούς έχω ακούσει τα καλύτερα για το εν λόγω παιχνίδι. Και είμαι πολύ απαιτητικός στα jrpg.

Όσο αφορά το Dragon Quest VIII o λόγος που δεν το 'χω παίξει ακόμα είναι επειδή θέλω πρώτα να τερματίσω το Dragon Quest VI στο DS που έχω κολλήσει στον τελικό. Θέλει και πολλές ώρες grinding η σειρά. Βλέπεις, είμαι σχετικά νέος fan της σειράς (ξεκίνησα με το IX και μετά πήρα σβάρνα τα remakes του IV και του V στο DS).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι (δεκα χαρακτηρες)
 
Vetus είπε:
Ιεροσυλία! :p Από τις λίγες ώρες που το 'χα παίξει όταν το 'χα νοικιάσει τότε που πρωτοπήρα PS2 ήταν από τα καλύτερα jrpg που 'χα παίξει. Κι από αρκετούς έχω ακούσει τα καλύτερα για το εν λόγω παιχνίδι. Και είμαι πολύ απαιτητικός στα jrpg.
Για μενα ειναι μετριοτατο και προτιμω χιλιες φορες να παιξω το 1 για χιλιοστη φορα στο ps1 παρα το 3.
 
Ναι, πολλοί...

Εγώ πάντως όχι, εδώ και περίπου 5 χρόνια..

Το PS2, όπως και όλοι η γενιά του, με απογοήτευσαν οικτρά.. Και αν δεν είχα και το Dragon Quest VIII που άξιζε 100% τα λεφτά του, ακόμα θα το έκλαιγα..
 
Φιλε vetus ξεκινα τα Dragon quest απο την αρχη απο το NES παρτα με την σειρα δηλαδη και αυτα παιχνιδαρες ειναι.Και φυσικα το φανταστικο Dragon quest VII για το ps1 που το γουσταρω πιο πολυ απο το VIII .Πραγματικα ειναι τεραστιο ειναι φανταστικο και μεχρι να το τελειωσης 100% και να βρεις τα παντα μιλαμε θα φας ατελειωτες ωρες οχι αστεια.
 
Το PS2 έδωσε παιχνιδάρες στον κόσμο, που θα παίζονται για πάρα πολλά χρόνια!

Ναι... Ακόμα παίζω GTA Vice City, Resi 4, Devil May Cry, Ico, etc...
 
Ναι ακόμα παίζω στο PS2. Δυο οι λόγοι:

α) Δεν έχω παίξει όλα τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν

β) Δεν έχω κάποια άλλη κονσόλα νέας γενειάς. Αλλά πιστεύω οτι και να είχα πάλι που και που ένα game στο PS2 θα το έκανα.
 
Προτιμώ να ασχολούμαι με το PS2 και το GC παρά με το 360. Το PS3 και να το είχα μάλλον δεν θα το είχα αγγίξει καν. Πάντως το ότι το PS2 ακόμα πουλάει και υποστηρίζεται δείχνει και το πόσο καλά παιχνίδια έχει αλλά και το πόσο κακό είναι το PS3.
 
Kambia είπε:
Ναι ακόμα παίζω στο PS2. Δυο οι λόγοι: α) Δεν έχω παίξει όλα τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν

β) Δεν έχω κάποια άλλη κονσόλα νέας γενειάς. Αλλά πιστεύω οτι και να είχα πάλι που και που ένα game στο PS2 θα το έκανα.
Oμοίως με την Kambia, δεν διαθέτω κονσόλες της τελευταίας γενιάς οπότε αρκούμαι σε εκείνες της προηγούμενης - μέσα στις οποίες φυσικά περιλαμβάνεται και το PS2. :)

Aν και δεν υπήρξα παλιότερα αυτό που ονομάζουμε "κονσολάς" (με εξαίρεση το Atari 2600 που είχα όταν πήγαινα δημοτικό), παρ' όλα αυτά η "αμεσότητα" που ανέκαθεν προσέφεραν οι κονσόλες για παιχνίδι, είναι κάτι που (για εμένα τουλάχιστον) τις έκανε αρκετά ελκυστικές, σε σημείο που να αποφασίσω μόλις πριν λίγα χρόνια να (ξανα)ασχοληθώ μαζί τους στην κανονική, "φυσική" τους μορφή (χωρίς εξομοίωση δηλαδή).

Eτσι λοιπόν συνεχίζω να παίζω που-και-πού κανα game σε κονσόλες για να διασκεδάζω, και μάλιστα στο PS2 πριν 2-3 χρόνια έπαιζα και καινούριους τίτλους που συνέχιζαν να βγαίνουν (!), όπως Persona 4 και Shattered Memories !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ αγόρασα ένα ps2 slim, σχετικά πρόσφατα. Δεν μπορώ να πω ότι έχω και πολλά παιχνίδια και ούτε τα έχω πολυπαίξει.

Μόνο με το Shadow of the Collosus ασχολήθηκα σοβαρά.
 
Eιναι η μονη κονσολα που παιζω, χωρις να μην εχω καποιον λογο να παιξω, δηλαδη να ξεκινησω ενα παιχνιδι. Ειναι η μονη που εχω συνεχεια συνδεμενη, τις αλλες (xbox, megadrive, SNES κτλ τις βγαζω απο κουτια). Παιζω δηλαδη τυχαια παιχνιδια, οποτε εχω ελευθερο χρονο.

Μαλιστα ετοιμαζω αρθρο "Μαραθωνιος shootem'up σε PS2" παιζοντας σερι περιπου 100 shooters του PS2. Δεν το εχω γραψει ακομα, γιατι δεν τα εχω παιξει ολα!
 
metalcandyman είπε:
Φιλε vetus ξεκινα τα Dragon quest απο την αρχη απο το NES παρτα με την σειρα δηλαδη και αυτα παιχνιδαρες ειναι.Και φυσικα το φανταστικο Dragon quest VII για το ps1 που το γουσταρω πιο πολυ απο το VIII .Πραγματικα ειναι τεραστιο ειναι φανταστικο και μεχρι να το τελειωσης 100% και να βρεις τα παντα μιλαμε θα φας ατελειωτες ωρες οχι αστεια.
Συμφωνω και γω για το dragon quest και για το wild arms 3. To πρώτο είναι παιχνιδάρα και το δέυτερο μέτριο και σε ζαλίζει λίγο το scrolling (προσωπική άποψη). Όπως καταλάβατε και γω είμαι φανατικός του PS2, ύπάρχουν παιχνιδάρες κυριώς σε RPG Που δεν έχω τελειώσειι ακόμα αλλά τα έχω ξεκινήσει όπως το Valkyria profile 2, Persona 3, Lucifer;s call, shadow hearts (απίστευτο εξώφυλλο). Από τα πιο ωραία παιχνίδια πάντως είναι το dragon quest VII. Ο μόνος λόγος να το παρατήσω το PS2 είναι να μπορέσω επιτέλους να παίζω τα παιχνίδια του στο PS3. Με εκνευρίζει αφάνταστα το γεγονός οτί για να παίξεις παιχνίδια PS2 και PS1 στο PS3 πρεπεί να τα αγοράσεις έστω και σε χαμηλές τιμές. Δεν λέω, ας τα πουλάνε για αυτούς που δεν τα έχουν, αλλά τι θα γίνει με εμάς που τα έχουμε ήδη και για πολλά από αυτά τα σκάσαμε χοντρά?? Τα έχω αγοράσει ήδη ρε executives της SONY..γιατί να μην μπορώ να τα παίξω στην καινουργια σας κονσόλα? Δεν προκείται να ξαναγοράσω το ίδιο παιχνίδι για να το παίξω σε αλλή κονσόλα της ίδιας εταιρίας, ειναι θέμα αρχής
 
Εδώ πωλείται ακόμα κανονικά στα καταστήματα, λες να μην υπήρχαν άτομα που παίζουν μαζί του; :)

Προσωπικά παίζω στο XBox και στο Dreamcast ως μόνιμα συνδεδεμένα, αλλά όλο και κανά PS2 παιχνίδι θα ρίξω στον emulator (βαριέμαι να βγάζω την κονσόλα...)

Και ως μεταχειρισμένα τα παιχνίδια του έχουν γενικά χαμηλές τιμές, οπότε είναι καλή φάση για να στήσεις μια ωραία συλλογούλα με originals.
 
Εγώ τις έχω όλες στο gameroom συνδεδεμένες, και συνεπώς παίζω με όλες. Με το PS2 παίζω κυρίως shoot em ups, όπως ο mike, το τελευταίο διάστημα συγκεκριμένα παίζω το GRADIUS V, ενώ ξαναπαίζω τα Metal Gear στο χαλαρό. Tekken, Soul Calibur, και ενίοτε κανα Silent Hill, ή κανα God Of War είναι επίσης στο πρόγραμμα. Γενικά έχει πάρα πολλά παιχνίδια το PS2, και σχεδόν πάντα θα βρείς κάποιο σε κανα μαγαζί, video club ή οτιδήποτε για να παίξεις, με πέντε-εφτά ευρώ. Αντίστοιχα και στο Xbox, έχω πάρει κάμποσα παιχνίδια σε ευκαιρία, και τα παίζω. Συνήθως προτιμώ την έκδοση στο Xbox άν βρώ ένα παιχνίδι που υπάρχει και στις δύο κονσόλες, όπως ας πούμε το Fahrenheit ή τα Max Payne, με εξαίρεση τα Grand Theft Auto που έχουν καλύτερο χειρισμό στο PS2.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε vetus ξεκινα τα Dragon quest απο την αρχη απο το NES παρτα με την σειρα δηλαδη και αυτα παιχνιδαρες ειναι.Και φυσικα το φανταστικο Dragon quest VII για το ps1 που το γουσταρω πιο πολυ απο το VIII .Πραγματικα ειναι τεραστιο ειναι φανταστικο και μεχρι να το τελειωσης 100% και να βρεις τα παντα μιλαμε θα φας ατελειωτες ωρες οχι αστεια.
Για την πρώτη τριλογία Dragon Quest έχω ακούσει από αρκετούς φανατικούς της σειράς (μιας και συχνάζω στο Dragon's Den, ένα από τα πιο διάσημα forums για Dragon Quest) ότι τα remakes για το Gameboy Color είναι καλύτερα και φυσικά χωρίς την λογοκρισία των NES εκδόσεων.

Το VII το κρατάω για το τέλος καθώς θέλει υπερβολικά πολλές ώρες. Μου φτάνει που τα υπόλοιπα Dragon Quest θέλουν ήδη αρκετές ώρες.

mike είπε:
Μαλιστα ετοιμαζω αρθρο "Μαραθωνιος shootem'up σε PS2" παιζοντας σερι περιπου 100 shooters του PS2. Δεν το εχω γραψει ακομα, γιατι δεν τα εχω παιξει ολα!
Υπάρχει καμιά λίστα με τα shmups αυτά; Για να δω μπας και μου 'χει ξεφύγει κανένα. :p Αν και δεν νομίζω καθώς έχω παίξει ό,τι καλό shmup έχει βγει για PS2 και μ' ενδιέφερε πλην του R-Type Final που δεν έχω αγγίξει ακόμα για άγνωστους λόγους. Μονάχα το Mushihime-sama δεν πολυέπαιξα καθώς το PS2 port ήταν για τα πανηγύρια (ας είναι καλά η HD έκδοσή του για το Xbox360).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα