Φαινόμενα 2000

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Μια short lived εκπομπή που πήρε cult στάτους ανάμεσα στους κύκλους των μυστηριάκηδων (ξέρετε ... σε εκείνους τους τύπους που τα ονόματα, Μπαλάνος, Λάβκραφτ, Στρανγή, Μεταφυσικό λένε κάτι). Παρουσιαστής - μακράν η πιο low profile παρουσία του σε εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης - ο αεικίνητος (εδώ στατικός και χαλαρός) Βλάσης Μπονάτσος. Ευτυχώς μου έκοψε και έγραψα κάνα 2 επεισόδια εκείνη την εποχή. Παίχτηκε από ετ-1 την χειμερινή περίοδο 2000-01. Συντελεστής της σειράς ο Θανάσης Βέμπος (συγραφέας του φανταστικού-ερευνητής).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αληθεια ποσα επεισοδια ειχαν παιχτει γιατι θυμαμαι οτι ειχε παρει πολλες αναβολες και τελικα εμεινα με την εντυπωση οτι τελικα δεν ειχε παιχτει καθολου.
 
την εβλεπα και εγω αυτη την εκπομπη,ειχα μια συνεντευξη του τοτε που την εκανε σε ενα περιοδικο,αν τη βρω θα την ανεβασω.μου αρεσει η επιστημονικη φαντασια και τετοιες εκπομπες τις βλεπω με συμπαθεια.ηταν και αλλες τετοιες εκπομπες,ελαχιστες βεβαια,απο τη κρατικη παλι νομιζω,ο Μπονατσος ηταν ο πρωτος ισως γνωστος στο ευρυ κοινο που τολμησε και εκανε τετοια εκπομπη.οχι οτι βλεπω ανιτα,αλλα αν δε με απαταει η μνημη μου ηταν καλεσμενος σε μια εκπομπη της και μιλαγε για τα ατια της λατινικης αμερικης.απο τις πιο κορυφαιες βεβαια ,που ειχε προβληθει πιο παλια ηταν τα μυστηρια του κοσμου με τον αρθουρ κλαρκ,ειχε βγαλει και σχετικο βιβλιο,πολυ ενδιαφερον
 
Εκεινη η παλιοτερη σειρα με τον Αρθουρ Κλαρκ ηταν ολα τα λεφτα.
 
Μπαλάνος, Λάβκραφτ, Στρανγή, Μεταφυσικό,Θανάσης Βέμπος τι να πρωτοπεί κανείς βλέποντας όλες αυτές τις λέξεις μαζί...
 
Γνωστη η μουρλια του Μπονατσου με το αντικειμενο .

Πρωτη εκμπομπη που ασχοληθηκε αποκλειστικα και μονο με τετοια θεματα π.χ (προ-Χαρδαβελλα) μιας και μεχρι τοτε υπηρχαν μια 2 εκμπομπες την σαιζον αφιερωμενες στα "παραξενα" στυλ Ανιτας.

Τωρα για το "πρωτη" δεν ειμαι 100% σιγουρος μιας και θυμαμαι και τον ηθοποιο Μιχαλη Μανιατη σε αναλογη εκμπομπη. :confused:
 
Ο Μπαλάνος είχε εκπομπή στην ΝΕΤ θα σκότωνα για να βρώ έστω και μία κόπια,πράγματι ο Μπονάτσος είχε κάνει μια τέτοια βραχύβια εκπομπή(του την κόψανε του ανθρώπου !)
 
Πίσω
Μπλουζα