Φιγούρες υπερ-ηρώων από κόμικς

Rio Blast

RetroWannaBe
Joined
6 Δεκ 2010
Μηνύματα
124
Αντιδράσεις
67
Διαβάζοντας κόμικς από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, ένα από τα απωθημένα μου σαν παιδί την δεκαετία του 80 ήταν οτι δεν κυκλοφορούσαν στην ελληνική αγορά φιγούρες με τους ήρωες των κόμικς της Μάρβελ και της DC (τουλάχιστον δεν θυμάμαι να είχα βρει ποτέ στα μαγαζιά - ας με διορθώσει κάποιος αν κάτι είχε κυκλοφορήσει και μου ξέφυγε!).

Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν στις αρχές και στα μέσα της δεκαετία του 90 με φιγούρες και οχήματα από την καταπληκτική σειρά Batman: The Animated Series να κυκλοφορούν στα ελληνικά μαγαζιά (ακριβές έτος δεν θυμάμαι, πρέπει να ήταν γύρω στο 93-94).

72152.jpg

Το Μπατμομπίλ άνοιγε από πίσω και έβγαινε ο Μπάτμαν με ένα μικρό αεροσκάφος ;)

72153.jpg

Και φιγούρες από δύο σειρές της δεκαετίας του 90 βασισμένες σε ήρωες της Μάρβελ, X-Men (με πολλούς χαρακτήρες από την σειρά X-Force του Rob Liefeld) και Σπάιντερ-Μαν (βασισμένες στην σειρά κινουμένων σχεδίων που κυκλοφορούσε εκείνη την εποχή νομίζω). Τις φιγούρες Χ-Men τις είχα πάρει σε ταξίδι στην Αγγλία το 93, δεν ξέρω αν είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Τις φιγούρες Σπάιντερ-Μαν δεν θυμάμαι αν τις είχα πάρει στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, αν θυμάται κανείς αν κυκλοφόρησαν εδώ θα με βοηθούσε πολύ.




72150.jpg72151.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβάζοντας κόμικς από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, ένα από τα απωθημένα μου σαν παιδί την δεκαετία του 80 ήταν οτι δεν κυκλοφορούσαν στην ελληνική αγορά φιγούρες με τους ήρωες των κόμικς της Μάρβελ και της DC (τουλάχιστον δεν θυμάμαι να είχα βρει ποτέ στα μαγαζιά - ας με διορθώσει κάποιος αν κάτι είχε κυκλοφορήσει και μου ξέφυγε!).

Aσε πικρα,εγω θυμαμαι ειχα βρει μια ξυστρα με τον spiderman απο πανω και ειχα ξηλωσει τον Spidy.



Σχετικα παρομοια με την παρακατω ,ισως πιο καλοσχηματισμενη.





2368290603_988d25504d_o.jpg


2368290603_988d25504d_o.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχαν κυκλοφορησει καποια στιγμη γυρω στο 94-95 αυτες οι φιγουρες απο Χ-ΜΕΝ και στην Ελλαδα...X-MEN missiles flyers.jpg...τις οποιες εχω 2 μονο.Θα τις φωτογραφησω και θα τις ανεβασω συντομα.
 
Πριν μερικες μερες ειχα υποσχεθει να ανεβασω φωτο απο τις 2 φιγουρες X-MEN που εχω.Λοιπον,οριστε οπως υποσχεθηκα...X-MEN Missile Flyers logo.jpg...στην τελευταια φωτο προσεξτε το ταμπελακι πανω δεξια!

X-MEN Missile Flyers figures.jpg

X-MEN Missile Flyers figures JEAN GREY.jpg

X-MEN Missile Flyers figures PROFESSOR-X.jpg

X-MEN Missile Flyers figures (back side).jpg
 
Δεν τα θυμάμαι αυτά... Μου φαίνονται και για μαιμούδες καθώς δεν βλέπω λογότυπο της Μάρβελ και είναι και λίγο χοντροκομμένα! ::)
 
Rio Blast είπε:
Δεν τα θυμάμαι αυτά... Μου φαίνονται και για μαιμούδες καθώς δεν βλέπω λογότυπο της Μάρβελ και είναι και λίγο χοντροκομμένα! ::)
Δεν θα διαφωνησω.Η MARVEL δυσκολα δεινει το λογοτυπο Η' δικαιωματα για χαρακτηρες της.Οποια εταιρια κατασκευαζε τοτε Η' ακομα και σημερα φιγουρες με υπερηρωες της MARVEL επρεπε και πρεπει να εχει την αδεια της.Αποδειξη για τα συγκεκριμενα αυτη η φωτο...Προβολή συνημμένου 43471...που φερει το λογοτυπο MARVEL Comics και εχει κατασκευαστει απο την Αμερικανικη εταιρια TOYBIZ.

X-MEN missiles flyers.jpg
 
Ισως η πιο εντυπωσιακη συλλογη ever....:augenrollen:

71828.jpg

Bowen Desings Statues Collection

Πηγη φωτο

MARVEL Rules!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
.... :) Συγχαρητήρια σε μια τέτοια εξαιρετική συλλογή. .......... Jorge. ;)
 
ο 3ος δε ξερω κατα ποσο και αν θεωρειται super ηρωας αλλα για να μη νιωθει μοχανουλης τον εβαλα κι αυτον :p

20141216_165650.jpg

Υ.Γ απο μικρος αγαπουσα Venom, ωραια συλλογη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Karavasilator είπε:
ο 3ος δε ξερω κατα ποσο και αν θεωρειται super ηρωας αλλα για να μη νιωθει μοχανουλης τον εβαλα κι αυτον :p
Κατα καποιο τροπο,μπορεις να τον πεις ΥπερΗρωα....αφου τα εβαζε με φαντασματα!!! :D

Ειναι ο Peter Venkman απο τους Ghostbusters! ;)

Και πιο συγκεκριμενα...

Οι φιγουρες αυτες ειναι βασισμενες στην animation σειρα που κυκλοφορησε το 1986 με 1991

και ειχαν κυκλοφορησει ακριβως την ιδια περιοδο ('86-'91) απο την Kenner,

η σειρα αυτων φιγουρων λεγοταν..."The Real Ghostbusters: With Super Fright Features".

Περισσοτερα εδω.

attachment.php


Πηγη φωτο
 
τον ξερω τον κυριο παιδες απλα δεν ηξερα κατα ποσο θεωρειται υπερ ηρωας, ευχαριστω ομως για τις πληροφοριες, θα φρεσκαρω λιγο τη μνημη :p
 
καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με της φιγούρες Batman The Animated Series.ψάχνω εδώ και παρά πολύ καιρό να ξεκινήσω μια συλλογή από τέτοιες φιγούρες έφαγα τον κόσμο αλλά δυστυχώς δεν βρήκα πουθενά. Bρήκα μόνο στο ebay αλλά από εκεί δεν θέλω να αγοράσω γιατί στο παρελθόν δύο φορές έχω κάνει αγορά και της δύο φορές δεν μου ήρθανε αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω της φιγούρες [edit]αγορά[/edit] ας μπει λίγο στον κόπο να με ενημερώσει στο email μου [edit]αφαίρεση email για προστασία χρήστη από spam[/edit] Ευχαριστώ!!!! Kαλή χρόνια να έχουμε υγεία χαρά ευτυχία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες και καλή χρονιά! :)

Ενημερωτικά οι αγγελίες αγορών - πωλήσεων απαγορεύονται στο φόρουμ, οπότε όποιος γνωρίζει, θα σου υποδείξει από που μπορείς να τα προμηθευτείς! :)

Κατά δεύτερον, το ebay είναι μια χαρά χώρος για αγορές, αν ξέρεις να βρεις αυτό που ζητάς. Το γεγονός ότι δε σου ήρθαν αυτά που παρήγγειλες, μπορούσες κι έπρεπε να το καταγγείλεις στο ebay και να ξεκινήσεις διαδικασία αποζημίωσης.

Τέλος, όποιος γνωρίζει κάτι, θα σου απαντήσει με πμ! Μη βάζεις mail διεύθυνση μέσα στο κείμενο! Γίνεσαι στόχος spam αλληλογραφίας! :)
 
Ενταξει,οχι ακριβως Super Hero αλλα απο comic... #) ....και μαλιστα απο το πολυαγαπημενο "ΑΓΟΡΙ"!!! :cool:

H Mezco Toys εφτιαξε ισως την πιο τελεια φιγουρα δρασης

για τον αγαπημενο ηρωα πολλων πιτσιρικων των '80s.....τον Judge Dredd!!!! :headbang:

Η φιγουρα εχει πολυ καλη λεπτομερεια και συνοδευεται απο μπολικα καλουδια...
smiley-eatdrink009.gif
"]
smiley-eatdrink009.gif
[/url]

Περισσοτερες φωτο ΕΔΩ. ;)

attachment.php
 
Παιδια εγώ εχω τον spiderman, wolverine, hulk, captain america, batman, iron man και thor σε ΜΗ original φιγούρες. Ωστοσο δεν ειναι τοσο ασχημες. Δεν εχω δυνατότητα να τις ανεβάσω τώρα και δεν ειναι συλλεκτικές [edit] εκτός κανονισμών [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μυστική ζωή των υπερηρώων....

....Τι κάνουν οι υπερήρωες στην καθημερινότητά τους;

Ποιος είπε ότι οι φιγούρες υπερηρωων είναι μόνο για παιδιά. O Edy Hardjo φωτογραφίζει υπερήρωες σε ξεκαρδιστικές καμιά φορά εξευτελιστικές στάσεις. Aφού τοποθετήσει τις φιγούρες σύμφωνα με την ιστορία που θέλει να φτιάξει αφαιρεί τις βάσεις που χρησιμοποιεί για να τις στήσει και τα υπόλοιπα τα διορθώνει στο photoshop για να φαίνεται όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικό το αποτέλεσμα. Για ερασιτέχνης φωτογράφος τα καταφέρνει πολύ καλά, η δουλειά του είναι ολοκληρωμένη και πραγματικά πρωτότυπη.

«Οι ιδέες μου έρχονται από πράγματα που κάνω στην καθημερινή μου ζωή, αυτό που κάνω είναι να αντικαθιστώ το συνηθισμένο με το ασυνηθιστό», αναφέρει ο Edy Hardjo σε συνέντευξή του.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Περισσοτερες φωτο μπορειτε να δειτε ΕΔΩ. ;)
 
Είναι πάρα πολύ καλός ο άτιμος! :D
 
Όντως πολύ καλός, φοβερές οι εικόνες! (Ομολογώ ότι ένα καρδιακό το έπαθα στην εικόνα που ο Hulk κουρεύει τον Thor. Σε τέτοιους ωραίους άντρες το κούρεμα θα έπρεπε να απαγορεύεται αυστηρά :D )
 
Aσε πικρα,εγω θυμαμαι ειχα βρει μια ξυστρα με τον spiderman απο πανω και ειχα ξηλωσει τον Spidy.

Σχετικα παρομοια με την παρακατω ,ισως πιο καλοσχηματισμενη.

2368290603_988d25504d_o.jpg


Προβολή συνημμένου 104286
Μετα απο 30 χρονια που το ειχα πετυχει εκπληκτος σε βιβλιοπωλειο και εκπληκτος μιας και φιγουρες ποσο μαλλον με ηρωες Μαρβελ ηταν ελαχιστες, το πολυεργαλειο φιγουρα θα ξαναξυσει μολυβια.

spidy.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα