Φιλμογραφία Marilyn Monroe

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.096
Αντιδράσεις
15.424
Στο δημοτικό μια εγκυκλοπαίδεια σχετικά με την έβδομη τέχνη είχε μια φωτογραφία της και με είχε μαγέψει, ήταν κινηματογραφικό είδωλο η Μονροε παρα το στερεότυπο της ωραιας, ατάλαντης χαζής ξανθιάς που είχε πάντα! Ηθοποιος σημαίνει φως όπως έλεγε και ο Χορν και η Μέρυλιν την είχε αυτην την χουλιγουντιανή λάμψη σε μεγάλες δόσεις, δεν ξέρω αν ήταν ενα ακόμη κινηματογραφικό, στημένο προιον, για μένα αυτη η μαγεία που την χαρακτηριζε είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί στις μέρες μας!

Ποια είναι η αγαπημένη σας ταινία της θρυλικής ξανθιάς; εμένα το οι άνδρες προτιμούν τις ξανθιές, στην τέλη του 80' το έδειχνε η Ερτ και έκανα κοπάνα για να το δω! Αλλά και το ο πρίγκηπας και η χορευτρια καθως και το έλα να αγαπηθούμε, στον Νιαγάρα νομίζω μας έδειξε δείγματα αυτού του ταλέντου της, ήταν μια πιο ώριμη δουλειά αλλά το στερεότυπο της ξανθιάς κουκλας δεν την άφηνε τόσο εύκολα να ξεφύγει, ίσως αν ζούσε να μπορουσε να μας δώσει πολλά ακόμα δείγματα του υποκριτικού της ταλέντου!

Πάντως άφησε ιστορία όπως και να' χει!!


σκλάβωνε την μεγάλη οθόνη όταν παρουσιαζόνταν!

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη FOX, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

και με τον μεγάλο Λορενς Ολιβιέ:

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Mεριλυν εφυγε πανω στο απογειο της δοξας της και της ομορφιας της.

Ο χρονος δεν ειχε προλαβει να ξεκινησει μαζι της το καταστροφικο του εργο. Κι ετσι η Μεριλυν περασε στην Ιστορια, οπως περνουν ολοι οσοι πεθαινουν στο ζενιθ τους και μαλιστα με τραγικο τροπο.

Το ιδιο συνεβη και με τον Τζεημς Ντιν. Ωραιος, τραγικος, αφθαρτος.

Αγαπημενες μου ταινιες της Μεριλυν ειναι το Don't bother to knock και το Niagara.
 
[edit] Dead picture [edit]

Uploaded with ImageShack.us

[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κουκλα η Μαιριλυν και μπραβο σου Αριαδνη. Δεν γνωριζω το γουστο σου,αλλα για μενα η μεγαλυτερη σταρ και ταυτοχρονα ωραιοτερη γυναικα ειναι η λατρεμενη μου Μπριζιτ Μπαρντο.
 
bambinella μου η θεια μου την δεκαετία του 80' είχε μια εγκυκλοπαίδεια με όλες αυτές τις μεγάλες ηθοποιους, αναμεσά τους και η Μπριζιτ Μπαρντό, με΄σκηνές από τις ταινίες της ,την οποια χαρακτηριζε ως θεά της έβδομης τέχνης! και θυμάμαι χαρακτηριστικά και την Μονροε με ΄μια υπεροχη μεγάλη φωτογραφία να κοσμεί την σελίδα και την λεζάντα κάτω να γράφει η αξέχαστη βασιλισσα του κινηματογράφου!

την έπαιρνα κάτω στο σπίτι και περνούσα ώρες μελετώντας την !! :)

μου άρεσε επίσης και η Κλουντια Καρντινάλε, από τις ομορφότερες Ιταλίδες που πέρασαν! αλλά είχε και τον Γκεγκορι Πεκ, τον Γκαρι Γκραντ και άλλα ιερά τερατα!

Αν ξεχωρίζω την Μονροε και την Χεμπορν ( οι αγαπημένες μου) δεν είναι τόσο για την ομορφιά τους, όσο για όλη τους την ζωή συνολικά, είχαν και οι δύο δύσκολες στιγμές, δυστυχώς, η Χεμπορν γνώρισε την πεινα και την αμφισβήτηση και η Μονροε την απόρριψη και τον στιγματισμό!! Η χεμπορν που είχε πολύ καλή καρδιά και αγαπούσε με πάθος τα παιδιά

προσέφερε και πολλά και ως πρέσβειρα της Γιουνισεφ και των Ηνωμένων Εθνών! και οι δύο αντανακλούσαν και μια ζεστασιά σαν άνθρωποι πέρα από την αναμφισβήτητη ομορφιά τους!

τουλάχιστον έτσι τις έβλεπα εγώ!!

[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Κλαουντια ειναι υπεροχη. Θαυμαζω την απολυτη ομορφια της και την τοποθετω δευτερη ωραιοτερη γυναικα αμεσως μετα την Μπριζιτ. Μακραν ομορφοτερη για μενα, απο τη Σοφια Λωρεν.

Οσο για τους Γκρεγκορυ Πεκ και Καρυ Γκραντ τι να πω? Αν πω οτι ειναι οι δυο ωραιοτεροι και πιο αρρενωποι αντρες που εχω δει ως τωρα, σε καλυπτω?
 
[edit] Dead picture [edit]

με κάλυψες !! ωραια που αγαπάς τους παλιους ηθοποιους!! ήταν αξεπέραστοι!!

[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ποιός δεν θυμάται το λευκό φουστανάκι της Marilyn στην ταινία "Μερικοί το προτιμούν καυτό"!

e85q21.jpg
e85q21.jpg

Μάλιστα θυμάμαι ένα διαφημιστικό spot για κάποιο συγκεκριμένο προϊόν (δεν θυμάμαι την μάρκα) με προταγωνίστρια μια κοπέλα που υποδυόταν την Marilyn και το οποίο βγήκε στον αέρα κάπου γύρω στα μέσα των 1990s (93/94).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Εσυ να δεις Αριαδνη, ποσο με καλυπτεις τωρα με αυτες τις πανεμορφες φωτογραφιες! Θα πρεπει να σου πω οτι μ' αρεσουν ΜΟΝΟ οι παλιοι ηθοποιοι κι οι παλιες ταινιες. Πριν απο 1 χρονο περιπου, κοιμηθηκα χαραματα για να δω την ταινια Λωρα του 1944 με την Τζιν Τιρνει, επειδη εκει οπου βρισκομουν δεν υπηρχε δυνατοτητα εγγραφης. Οταν οι αλλοι παρακολουθουσαν Αρχοντα των Δαχτυλιδιων, προτιμησα να χαθω στη μαγεια του Angel face με την Τζιν Σιμμονς και τον Ρομπερτ Μιτσαμ.

Νομιζω ομως πως ξεφυγα απο το θεμα που εχεις ανοιξει και που ειναι η υπεροχη Μαιριλυν. Μαλλον θα πρεπει να ανοιξω καινουργιο thread, και να παψω να παρεισφρυω στο δικο σου με αυτον τον τροπο.

Sparklingeagle, πολυ εντυπωσιακη φωτογραφια, αλλα θελουμε την αυθεντικη Μονροε. Οσο για το διασημο λευκο φορεμα, νομιζω πως ηταν απο την ταινια Επτα Χρονια Φαγουρα.
 
bambinella 100 είπε:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Εσυ να δεις Αριαδνη, ποσο με καλυπτεις τωρα με αυτες τις πανεμορφες φωτογραφιες! Θα πρεπει να σου πω οτι μ' αρεσουν ΜΟΝΟ οι παλιοι ηθοποιοι κι οι παλιες ταινιες. Πριν απο 1 χρονο περιπου, κοιμηθηκα χαραματα για να δω την ταινια Λωρα του 1944 με την Τζιν Τιρνει, επειδη εκει οπου βρισκομουν δεν υπηρχε δυνατοτητα εγγραφης. Οταν οι αλλοι παρακολουθουσαν Αρχοντα των Δαχτυλιδιων, προτιμησα να χαθω στη μαγεια του Angel face με την Τζιν Σιμμονς και τον Ρομπερτ Μιτσαμ. Νομιζω ομως πως ξεφυγα απο το θεμα που εχεις ανοιξει και που ειναι η υπεροχη Μαιριλυν. Μαλλον θα πρεπει να ανοιξω καινουργιο thread, και να παψω να παρεισφρυω στο δικο σου με αυτον τον τροπο.

Sparklingeagle, πολυ εντυπωσιακη φωτογραφια, αλλα θελουμε την αυθεντικη Μονροε. Οσο για το διασημο λευκο φορεμα, νομιζω πως ηταν απο την ταινια Επτα Χρονια Φαγουρα.
Ίσως γνωρίζεις όσο κανείς άλλος ότι η θρυλική ντίβα του Hollywood αποτέλεσε ίνδαλμα για άλλες καυτές celebrities. Η Anna Nicole Smith, η Lindsey Lohan και η δικιά μας Τζούλια Αλεξανδράτου είναι μερικές άπ'αυτές.

Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω, αλλά υπάρχει ένα σωρό φωτογραφίες με την Marilyn ντυμένη στα λευκά σκόρπιες διάσπαρτα στο Διαδίκτυο.

Ακόμα να να ήθελα να αναρτήσω την επίμαχη φωτογραφία στην αυθεντική της έκδοση δεν μπορώ προς το παρόν να το κάνω διότι όπως ανέφερα πιο πάνω υπάρχει ένα σωρό φωτογραφίες της Marilyn (οι περισσότερες αποτελούν προϊόν φωτομοντάζ) που βρίσκονται διασκορπισμένες στον παγκόσμιο ιστό και αυτό που ζητάς απαιτεί πολύ ψάξιμο και χρόνο.

Θα προσπαθήσω με όλες μου τις δυνάμεις να κάνω το παν για να βρώ την αυθεντική φωτογραφία με το λευκό φουστανάκι και να την αναρτήσω στο post, αλλά δεν μπορώ να σου υποσχεθώ τίποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! . Οταν οι αλλοι παρακολουθουσαν Αρχοντα των Δαχτυλιδιων, προτιμησα να χαθω στη μαγεια του Angel face με την Τζιν Σιμμονς και τον Ρομπερτ Μιτσαμ. Νομιζω ομως πως ξεφυγα απο το θεμα που εχεις ανοιξει και που ειναι η υπεροχη Μαιριλυν. Μαλλον θα πρεπει να ανοιξω καινουργιο thread.

εσύ παιδι μου είσαι δικιά μου ! και εγώ τα ίδια λάτρης των παλιών ταινιών, σήμερα είναι μηχανικά τα πράγματα, δεν αποπνέουν την διαχρονικότητα των παλιων, καλων , κινηματογραφικών σκηνών! για την Τζιν Σιμμονς θα ήθελα να μιλήσω και αυτη υπέροχη όπως και η Ρομι Σναιτερ για την οποια έχουμε μιλήσει σε άλλο ποστ! αλλα και την Ναταλι Γουντ την λάτρευα! και τον αδικοχαμένο Ντην! και τον Μιτσαμ!

μήπως να ανοιξεις ένα θέμα με το παλιο σινεμά και να μιλήσουμε εκεί για όλα αυτά αφου και συ τους λατρευεις!!

Σαν αυριο η αξέχαστη Μερυλιν γεννήθηκε, 1 Ιουνιου η μητέρα της δεν ήταν καλά στην ψυχική της υγεια, μπαινόβγαινε σε κλινικές και το κοριτσάκι το έπαιρναν θετές οικογένειες και ΄πέρασε άσχημα παιδικά χρόνια, πράγμα το οποιο φαίνεται να μην ξεπέρασε ποτέ στην ενήλικη ζωή. Το πραγματικό της όνομα ήταν Νορμα Τζην Μπεικερ!
 
Αριάδνη μου, οι δυό φωτογραφίες με την Katherin Hepburn στο "Indiscretions" που ανάρτησες είναι εκπληκτικές!

Δεν ξέρω αν το παρατήρησες, αλλά στην συγκεκριμένη ταινία έπαιζε επίσης ο Cary Grant, ένα από τα λαμπερότερα ονόματα του παλιού καλού αμερικανικού κινηματογράφου.

30038d1259604391-cary-grant-cary_grant.jpg
30038d1259604391-cary-grant-cary_grant.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχος εδώ ο Γκαρι Γκραντ, μπράβο :thanx2: :worship: αλλα μήπως θα έπρεπε να κάνουμε ξεχωριστό θέμα με όλους τους μεγάλους ηθοποιους της χρυσής εποχής του Χολυγουντ!!
 
Sparklingeagle, ευχαριστω πολυ.

Αριαδνη, το θεματακι ανοιγει οσονουπω.
 
bambinella 100 ομολογω οτι εχουμε τα ιδια γουστα. Πρωτων λατρευω την Brigitte Bardot για εμενα ειναι το ομορφοτερο θηλυκο που περασε ποτε απο τον πλανητη, μετα ακολουθει η Κλαουντια Καρντιναλε και τριτη ερχεται η αλλη θεα Ριτα Χειγουορθ.

H Μαίριλιν Μονρόε (1926 -1962) ήταν Αμερικανίδα ηθοποιός, σύμβολο του σεξ στη δεκαετία του 1950.

Το πραγματικό της όνομα ήταν Νόρμα Τζην Μόρτενσεν. Νόθο παιδί, πέρασε άσχημη παιδική ηλικία. Σε ηλικία είκοσι ετών ήταν ήδη παντρεμένη και διαζευγμένη. Ξεκίνησε ως μοντέλο και μετά ασχολήθηκε ως κομπάρσος σε ταινίες. Οι πρώτες επιτυχίες, ως ηθοποιός, ήρθαν το 1950 με τις ταινίες Η ζούγκλα της ασφάλτου του Τζον Χιούστον και Όλα για την Εύα με τη Μπέτι Ντέιβις.

Παράλληλα τότε προκλήθηκε σκάνδαλο όταν γνωστοποιήθηκε ότι παλιότερα είχε ποζάρει γυμνή στο περιοδικό «Playboy». Το 1955 πρωταγωνίστησε στην ταινία «Επτά χρόνια φαγούρα». Ο δεύτερος σύζυγός της ήταν ο παίκτης του μπέιζμπολ Τζο ντι Μάτζιο με τον οποίο και χώρισε μετά από εννιάμηνη συμβίωση. Ήθελε να παίξει σε σοβαρούς ρόλους γι' αυτό και φοίτησε στο Άκτορς Στούντιο της Νέας Υόρκης. Το 1956 έπαιξε στην ταινία «Στάση του Λεωφορείου» για το οποίο προτάθηκε για χρυσή σφαίρα. Την ίδια χρονιά παντρεύτηκε το συγγραφέα Άρθουρ Μίλλερ. Είχε συνεργαστεί με το Σερ Λόρενς Ολίβιε. Το 1959 συμπρωταγωνίστησε μαζί με το Τζακ Λέμον και τον Τόνι Κέρτις στην ταινία Μερικοί το προτιμούν καυτό όπου και θριάμβευσε.

Το 1961 χώρισε από τον τρίτο σύζυγό της, τον Άρθουρ Μίλλερ και εισήχθηκε σε ψυχιατρική κλινική. Το 1962 απολύθηκε από την εταιρία Φοξ, εξαιτίας της ασυνέπειας που παρουσίαζε. Μετά από ένα μήνα βρέθηκε νεκρή από υπερβολική δόση υπνωτικών χαπιών. Όμως οι συνθήκες του θανάτου της παραμένουν ανεξήγητες.

Το Αμερικανικό Ινστιτούτο Κινηματογράφου την έχει κατατάξει έκτη στη λίστα με τις 25 μεγαλύτερες σταρ όλων των εποχών.

πληροφοριες απο την βικιπαιδεια

[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Artemis , ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας παράθεσες παραπάνω για την θρυλική Μονροε ! μιας και πλέον βγαινει και ταινια με της ζωής της στο σινεμά, γινεται ξανά επίκαιρη! το 7 μερες με την Μαιριλιν!

Εφυγε η Ρασελ

 


Η ηθοποιος που επαιζε την brune στο '' οι ανδρες προτιμουν τις ξανθές'' η θρυλική Jane Russel, εφυγε απο την ζωη το Φλεβάρη του 2011, πληρης ημερών περίπου 90 χρονών! Η ηθοποιος έλαμψε κατα τις δεκαετιες 50' και 60'! μαζί όμως με την Μονρόε ελαμψαν και οι δυο και εκαναν αισθηση με την ταινια αυτη!

http://www.pinoo.be/janerussell.jpg

[video=youtube;-a_p9M6WKt8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρόλο που και εγώ λατρεύω τον παλιό κινηματογράφο η Μονρόε δεν μου άρεσε ποτέ...δεν ξέρω αν για τα δεδομένα του 60 ήταν το απόλυτο sex symbol αλλά εμένα η προσποιητή αφέλεια που ήθελε να βγάζει κάθε άλλο παρά sexy μου κάνει...

σχετικά με το άλλο θέμα,θεωρώ πως η ωραιότερη ηθοποιός όλων των εποχών είναι η Elizabeth Taylor
 
Σχετικα με την Ελιζαμπεθ Τεϊλορ, η Μονροε ειχε πει πραγματα που δε γραφονται εδω. Της ειχε μεγαλη αντιπαθεια και δεν τη θεωρουσε αρκετα θηλυκη, για να το θεσω πιο κοσμια.

Προσωπικα, νομιζω πως η Μαιριλιν εκρινε τελειως λαθος γιατι η Ελιζαμπεθ ηταν γυναικα με εκθαμβωτικη και σπανια ομορφια. Οχι συμβολο του σεξ ισως, αλλα η θηλυκοτητα δεν της ελειπε καθολου.
 
Καλή χρονιά! Για μένα η Monroe ήταν μια τραγική φιγούρα, ενώ η Taylor μια αγωνίστρια που ήξερε να επιβιώνει. Για ένα διάστημα υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός και ζήλια ανάμεσά τους. Η Monroe είχε εκφραστεί με σκληρά λόγια, αλλά σε σε προσωπικές συζητήσεις της είχε εξομολογηθεί ότι η Taylor τα είχε όλα, εννοώντας παιδιά, oscar, πιστούς φίλους και αποδοχή. Και η Taylor ήταν ιδιαίτερα ψυχρή απέναντί της ,αλλά αργότερα είχε εκφραστεί με συμπάθεια για την παλιά της αντίπαλο.

Είναι αξιοσημείωτο ότι δεν υπάρχουν φωτογραφίες και με τις δυο μαζί. Όσα χρόνια διαβάζω και ψάχνω για το πληροφορίες για το παλιό σινεμά έχω πετύχει μόνο μία:

et'nmm.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα