Φορητές Κονσόλες για παιδιά ενός κατώτερου Θεού

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Περίεργος ο τίτλος του θέματος, αλλά εκτός από τις φορητές της Sega(GameGear), Nintendo(Gameboy) και Atari(lynx), όλοι μας ως πιτσιρικάδες θα χαμε μπανίσει και κάποια μηχανάκια άγνωστων εταιριών που προσπαθούσαν να καρπωθούν και αυτές ένα μερίδιο της ανάλογης αγοράς. Εμείς βέβαια θέλαμε τα "καλά" αλλά λόγω οικονομικών δυνατοτήτων αρκετοί ήταν αυτοί που αγόραζαν ένα τέτοιο μηχανάκι. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ας μπούμε στο ψητό:

1η και καλύτερη κατά τη γνώμη μου φορητή ήταν το Watara Supervision (το χε ένα καλό μου φιλαράκι και θυμάμαι που παίζαμε μαζί). Πλασαρίστηκε ως ο ανταγωνιστής του Gameboy καθώς διέθετε παρόμοιου τύπου σχήμα και οθόνη (πιο μεγάλη τόσο σε ανάλυση όσο και σε μέγεθος). Η βιβλιοθήκη του έφτανε τους περίπου 50 τίτλους με 1-2 από αυτούς να είναι πραγματικά αστέρια. Φυσικά όμως η ποιότητα τους δεν μπορούσε να συναγωνιστεί αυτή των παιχνιδιών του GameBoy. Η τιμή του ήταν αρκετά χαμηλότερη από του GB τόσο ως μονάδα όσο και των παιχνιδιών του (θυμάμαι κόστιζαν περίπου 7-8 χιλιάδες τη στιγμή που τα καλά παιχνίδια του GB ξεπερνούσαν τις 20!)

Φωτό:

svflat.jpg


Χαρακτηριστικά:

* CPU : 8-bit VLSI

* Screen: 61mm x 61mm (2.37" x 2.37"), yielding 25600 pixels

160 pixels by 160 pixels, compared to 23040 pixels on

the Gameboy (160 x 144).

* Power Switch

* External Power Supply Jack (DC6V and YES, GameBoy AC adapter works!)

* Contrast Adjustment

* Direction buttons (similar to the GameBoy)

* 4 "AA" Batteries

* Headphone jack (unit includes small stereo headphones)

* Speaker built-in

* A & B buttons

* Select button

* Start button

* Volume controller

* Two Player Link (communications port).

This is a DB-9 connector, similar to the old Atari joysticks.

It is not pin-compatible with the Gameboy link system nor the

Mega Duck and Cougar Boy systems either.

Το καλύτερο παιχνίδι του θεωρείται το Kabi Island (στυλ bomberman)

Ένα άλλο μηχανάκι του οποίου κάτοχος ήμουν εγώ ήταν το GAME MASTER. Το πήρα γιατί δεν μπορούσα να πάρω το Gameboy. Το GM ήταν επιεικώς απαράδεκτο, με άθλια οθόνη (τα γραφικά του atari 2600 ήταν πολύ καλύτερα) . Σχεδιαστικά ήθελε να μοιάσει στο GameGear. Είχε ένα πολύ καλό παιχνίδι tetris-clone (Falling Blocks) με φανταστική μουσική (όσο θυμάμαι...) το οποίο συνόδευε το μηχανάκι.

Φωτό:

gamemaster_oma.jpg


Χαρακτηριστικά:

* CPU: 8-bit VLSI

* Display: 60 x 64 pixels, about 2 shades of grey.

* Sound: built-in speaker, headphone jack (stereo earphones included)

* Power: DC6V Power Supply or 4 x AA Batteries

* Dimensions: 170 mm x 97 mm x 33 mm

* Cartridge Port: 40 pins

Για να δούμε, θυμάστε εσείς κάποια άλλη τέτοια κονσολίτσα;;; Εγώ θυμάμαι ακόμα μια δυο αλλά το αφήνω και σε σας...
 
Εγώ θυμάμαι την κονσόλα GAMATE που την διαφήμιζε στο USER. Φανταστική ε??

Σε ένα ευθυμογράφημα του USER ανέφερε οτι μια κονσόλα μάθαινε στα παιδιά να βρίζουν και το όνομα της άρχιζε από GAM και τελείωνε σε ATE.
 
1998 ειχα παρει θυμαμαι το neo geo pocket(το εχω ακομη)ειχα φαει γερο κολλημα,μα δεν εβρισκα πολλα παιχνιδια, η οθονη ηταν χαλια και ηχος ακομη πιο χαλια,τα παιχνιδια λιγα και ακριβα(24.000 δρχ) μα <<ετσι ξαφνικα>> το 1999 ερχεται το neo geo pocket color 16 bit,τελεια γραφικα φανταστικους τιτλους(cotton,fatal fury,king of fighters,sonic,metal slug1kai 2) τρομερα γραφικα τελειος ηχος(ακομη τα εχω και τα δυο μηχαναkia) πολυ καλυτερο εκεινη την εποχη απο το game boy color:diablotin: :cool: ,
 
jaguar-man είπε:
1998 ειχα παρει θυμαμαι το neo geo pocket(το εχω ακομη)ειχα φαει γερο κολλημα,μα δεν εβρισκα πολλα παιχνιδια, η οθονη ηταν χαλια και ηχος ακομη πιο χαλια,τα παιχνιδια λιγα και ακριβα(24.000 δρχ) μα <<ετσι ξαφνικα>> το 1999 ερχεται το neo geo pocket color 16 bit,τελεια γραφικα φανταστικους τιτλους(cotton,fatal fury,king of fighters,sonic,metal slug1kai 2) τρομερα γραφικα τελειος ηχος(ακομη τα εχω και τα δυο μηχαναkia) πολυ καλυτερο εκεινη την εποχη απο το game boy color:diablotin: :cool: ,
Eμεις οι δυο πρεπει να τα πουμε οποσδηποτε παλικαρι μου :cool:
 
SONIC είπε:
Eμεις οι δυο πρεπει να τα πουμε οποσδηποτε παλικαρι μου :cool:
οποτε θελεις :) , εχεις και εσυ neo geo pocket color? oλοκληρη σαλονικα ενα μαγαζι μονο το ειχε, ασε πολυ εως υπερβολικα σπανιο
 
jaguar-man είπε:
οποτε θελεις :) , εχεις και εσυ neo geo pocket color? oλοκληρη σαλονικα ενα μαγαζι μονο το ειχε, ασε πολυ εως υπερβολικα σπανιο
Kai oμως εχω και ειναι τρομερο!!!

Οπως επισης ειναι τρομερο που βρηκα ενα πορωμενο με τη Σεγκα τυπο τωρα ποια η συγκρουση ειναι αναποφεκτη :cool:
 
Φιλε elefas να εισαι καλα ρε φιλε με συγκινησες.... Το ειχα το supervision της watara και ειχα περασει παρα μα παρα πολλες ωρες παιχνιδιου μαζι του. Θυμαμαι εδινε ενα arcanoid-clone μαζι το crystalball το οποιο ηταν εξαιρετικο! Επισης υπηρχε και ενα αλλο εξαιρετικο παιχνιδι το Alien το οποιο ηταν στο στυλ του R-type.... Περναγα παρα πολυ καλα με αυτο παρολο που τα αλλα παιδια ειχαν gameboy και επαιζαν metroid και castlevania ενω εγω χαζευα.... Βλεπετε λεφτα δεν υπηρχαν για gameboy oποτε αρκεστηκαμε στο supervision... Kαι μαλιστα οταν πηγαινα να ρωτησω αν υπαρχουν παιχνιδια για αυτο σε κανα καταστημα μονο τα γελια δεν εβαζαν..........

Υ.Γ. Τα χρονια και οι εποχες αλλαξαν.... Τωρα πλεον εχω μεχρι και ΧΒΟΧ 360. Το οποιο ομως καθεται και σκονιζεται στην ντουλαπα, για να δωσει την θεση του στο PSX και στο Medievil...........
 
Loner, τα Alien, Crystball τα έχω παίξει και γω, πολύ καλά παιχνιδάκια για τα δεδομένα της εποχής και της κονσόλας. Έχω παίξει και μερικά ακόμα και η εντύπωση που μου έχει μείνει είναι ότι όπως ανέφερα και παραπάνω, το supervision ήταν η καλύτερη φορητή κονσόλα μετά τις "γνωστές".

Υ.Γ. Εμένα να δεις γέλια που έβαζαν όταν πήγαινα στο μαγαζί από το οποίο μάλιστα είχα αγοράσει το game master και ζητούσα...κασέτες!!!! Ευτυχώς έβρισκα στο διπλανό μαγαζάκι.
 
το ονομα αυτου Game Master και ειλικρινα δεν ξερω τι ακριβως ηταν. low budget παιχνιδι, ή προγονος των Game Boy & Game Gear;

το μονο σιγουρο ειναι οτι επαιρνε κασετες, ηταν αρκετα καλο παιχνιδι, με πολυ ωραια παιχνιδια, κυριως arcade. με ασπρομαυρη οθονη με χαμηλη αναλυση.

ειχα 3-4 κασετες θυμαμαι, αλλα μου εχει μεινει μονο μια, το tetris...

 
Αυτός ο σταυρός κατεύθυνσης δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα λειτουργικός με τέτοια κλίση.
 
και ομως, στα παιδικα μου, τοτε, χερια λειτουργουσε μια χαρα!!!!
 
πάντως είσαι αρκετά τυχερός γιατί αυτό το σύστημα είναι αρκετά δυσεύερετο πλέον ;)
 
λες αληθεια τωρα;

βασικα, μολις βρηκα αυτο το link. την προηγουμενη φορα που το googlαρα δεν ειχα βρει τιποτα. ισως φταιει το γεγονος οτι δεν εβαλα τον ορο handheld (δεν τον ηξερα #) )

http://en.wikipedia.org/wiki/Hartung_Game_Master
 
Με τέτοιο τίτλο το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στα handheld lcd consoles τύπου Game&Watch καθώς τέτοια videogames μου 'παιρναν μόνο οι γονείς μου αντί για NES ή Gameboy που ήθελα σαν τρελός (το 1995 ήταν που επιτέλους τους έπεισα μαζί με τουν αδερφό μου να μας πάρουν ένα SNES με το Donkey Kong Country 2).
 
Το Watara Supervision είχε ένας φίλος και μαζί το Crystball κλώνος του Arcanoid. Έπειτα πήρε Playstation...

WS.jpg
 
johnny19818 είπε:
Το Watara Supervision είχε ένας φίλος και μαζί το Crystball κλώνος του Arcanoid. Έπειτα πήρε Playstation...
Προβολή συνημμένου 98118
Aπο το watara supervision παντως αν ο φιλος σου ειχε μονο αυτο απο κονσολες και φορητα και μετα πηγε σε playstation johnny ειναι σαν να ειχε yugo zastava και να πηγε σε ferrari:p
 
metalcandyman είπε:
Aπο το watara supervision παντως αν ο φιλος σου ειχε μονο αυτο απο κονσολες και φορητα και μετα πηγε σε playstation johnny ειναι σαν να ειχε yugo zastava και να πηγε σε ferrari:p
Ναι, από κονσόλες είχε μόνο αυτό και μετά πήδησε στη νέα γενιά. Είχε κι ένα PC όπου παίζαμε το Teenage Mutant Hero Turtles arcade game. Αλήθεια ποιο pc ήταν αυτό?
 
To Watara ητανε αξιολογος κλωνος του GB :p
 
Πίσω
Μπλουζα