Φτιάξτο μόνος.

AA+

RetroMaNiaC
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
666
Αντιδράσεις
32
Αυτό το thread θα ασχοληθεί με παιχνίδια που δεν υπήρχαν στο εμπόριο αλλά ήταν δημιουργίες της φαντασίας μας ως παιδιά.

Ξεκινάω με ένα πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι που είχα φτιάξει από SUBBUTEO & LEGO. Με χαρά μου λοιπόν σας παρουσιάζω σε πρώτη και αποκλειστική δημόσια εμφάνιση το BASKET από Subbuteo!.

[edit]dead pic [edit]

Υλικά:

Χαρτόνι, Μονωτική μαύρη ταινία, Καλώδιο ρεύματος, Lego, Δυχτάκι, Συνδετήρες, Μαγνητάκι, Τσιμπιδάκι και Subbuteo.

Φτιάχνουμε την μπασκετούλα μας με τα Lego και τα υπόλοιπα υλικά. Μετά περνάμε τους συνδετήρες και το τσιμπιδάκι στα Subbuteo. Ανοίγουμε και μια μπαλίτσα και βάζουμε μέσα το μαγνητάκι.

Κάθε ομάδα έχει έναν Shooter & playmaker. Ο playmaker είναι αυτός με τον κομμένο συνδετήρα. Κάποια στιγμή θα τραβήξω και Videάκι της δράσης.. έχει πολύ γέλιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε ΑΑ+ εισαι απιστευτος...ε λοιπον καπως ετσι εκανα και εγω μικρος!!

Χειροτεχνιες κατασκευες ηταν η μεγαλη μου αγαπη!!!
 
Να δω αυτό το βίντεο και τι στον κόσμο! ΑΑ+ είσαι απίστευτος, και εγω έπαιζα subbuteo αλλά ποτέ μα ποτέ δεν μου πέρασε απο το μυαλό κάτι τέτοιο.
 
Ορίστε και το Videάκι.... Έχω σκουριάσει λίγο και το έβαλα με την τρίτη προσπάθεια! :rolleyes:

Home Made Basket with SUBBUTEO & LEGO

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εισαι απιστευτος!!!!!!Πως τα καταφερες και το εβαλες

το καλαθι?....Και με την τριτη προσπαθεια???Δηλ παλια

βαζατε καλαθια απανωτα και απο διαφορες αποστασεις?!!!
 
Θα με πεθάνεις... ακόμα γελάω...

Δε μου λες καρφώματα κάνατε;

Είσαι τέλειος ρε φίλε:

και για την σύλληψη

και για την εφαρμογή

και για το βιντεάκι
 
akmakas είπε:
Πως τα καταφερες και το εβαλες το καλαθι?....Και με την τριτη προσπαθεια???Δηλ παλια

βαζατε καλαθια απανωτα και απο διαφορες αποστασεις?!!!
Είναι ποιο εύκολο απ'ότι νομίζεις.... Όσο ποιο προς το κέντρο τοποθετήσεις την μπαλίτσα τόσο ποιο ψηλοκρεμαστά θα πάει. Αν την βάλεις στην άκρη τοτε βάζεις εύκολα τρίποντα.

ambu_dare είπε:
Δε μου λες καρφώματα κάνατε;
Δυστυχώς δεν είχα σκεφτεί κάτι γι αυτό. Όμως παίζαν τάπες! .. Πριν κάνεις το σούτ, ο αντίπαλος είχε το δικαίωμα να δοκιμάσει για ΤΑΠΑ. Αυτό γινόταν αν χτύπαγες την βάση (poke) με τον δείκτη προς τα κάτω. Ετσι το παικτάκι έκανε άλμα προς τα πάνω. Αν το έστελνες πάνω στο τσιμπιδάκι με την μπάλα και την πέταγε απο την θέση της τότε είχες πετύχει τάπα. Αν έβρισκε όμως παικτάκι subbuteo τότε ήταν Foul.

Με παρόμοιο τρόπο έδεινε πάσα ο playmaker σε συνπαικτη του αλλά χωρίς δύναμη. Ο playmaker κατέβαζε σε 3 προσπάθειες την μπάλα και όπου έφτανες, ή έκανες σουτ, βάζοντας το παίκτη με το τσιμπιδάκι ή δοκίμαζες πάσα.. Αν η μπάλα ακούμπαγε αντίπαλο την κέρδιζε.

Το μαύρο παικτάκι ήταν για την επαναφορά της μπάλας όταν έβγαινε έξω. Την έβαζες μπροστά του και μετά έκανες κάτω τον συνδετήρα...

Αν κάνουμε retro-gathering με μηχανήματα θα το φέρω να παίξουμε :D
 
ΑΑ+ να τα φέρεις στην συνάντηση οπωσδήποτε. Είμαι πραγματικά περίεργος να παίξω το παιχνίδι σου! Θα γελάσουμε πολύ!
 
ΑΑ+, ασύλληπτο το videaki σου. :)
 
Μπασκετάκι από κουτί παπουτσιών

Καταρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που σας άρεσε το videάκι αν και πρόχειρο.. Θα μπορούσα να το επενδύσω με καλύτερο φωτισμό, μουσική και ένα χαρτινο γήπεδο μπάσκετ αλλά που χρόνος για πολυτέλειες. :(

Μέσα από αυτό το Thread έχετε να δείτε ακόμα πολλά και ελπίζω να υπάρξουν κι'άλλοι χρήστες που στην τρυφερή τους ηλικία ήταν μαστροχαλαστές σαν κι' εμένα! :eek:

Ας δούμε όμως και το σημερινό "φτιάxτο μόνος σου" παιχνιδάκι. Οπως λέει και ο τίτλος ήταν για ένα επιτραπέζιο παιχνιδάκι (μπάσκετ) από κουτί για παπούτσια κατά προτίμηση μεγάλο νούμερο. Στον πάτο του κουτιού ανοίγαμε τρύπες με ένα στυλό bic όπου θέλαμε να "έχουμε" τους παίκτες μας. Ζωγραφίζαμε και το γήπεδο με τις γραμμές και τα καλάθια τα οποία ήταν κι'αυτά τρύπες αλλά ποιο μεγάλες από αυτές των παικτών. Αυτό ήταν όλο! Μετά φτιάχναμε μια μπαλίτσα από αλουμινόχαρτο τόσο μεγάλη ώστε να μπαίνει στην τρύπα των καλαθιών αλλά να στέκεται στις τρύπες των παικτών.

Οπως καταλαβαίνετε το παιχνίδι ήταν απλοϊκό και με το δάχτυλο χτύπαγες την μπαλίτσα πέρα δώθε στους παίκτες σου μέχρι να καταφέρεις να την βάλεις στο καλάθι ή να πέσει σε τρύπα-παίκτη του αντιπάλου. Όταν έβαζες καλάθι άνοιγες το κουτί από το καπάκι του, που ήταν στο κάτω μέρος και έβγαζες την μπαλίτσα έξω...

Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κάποιο τέτοιο κουτί γιατί όσο εύκολα φτιαχνόταν, τόσο εύκολα και το πέταγες στα σκουπίδια.. :)
 
Δυστυχώς δεν θυμάμαι που είναι... αν το πετύχω σε καμια ανασκαφή στα back up cd θα το βάλω... :(
 
Home Made Basket with SUBBUTEO & LEGO


[yt]aAbSuSp_xGE[/yt]

Το ανέβασα στο youtube... ετσι θα μείνει για περισσότερο καιρό...μιλάμε για το μπασκετάκι από σουμπουτέο και λέγκο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιχνίδι επιδεξιότητας.

Αλλο ένα διασκεδαστικό ακόμα και στις μέρες μας παιχνίδι που φτιάχναμε μικρά και δεν υπήρχε έτοιμο ήταν το παιχνίδι με το σύρμα και το ρεύμα. Επειδή δεν έχει κάποιο όνομα συγκεκριμένο θα το περιγράψω.

Έπερνες ένα σύρμα και το έκανες σπείρα. Μετά με άλλο ένα κομάτι σύρμα έφτιαχνες ένα κυκλάκι όπου το ένωνες με καλώδιο. Ο σκοπός του παιχνιδιού ήταν να περάσεις το μικρό κυκλικό σύρμα στην διαδρομή του σπειροειδούς χωρίς να το ακουμπήσεις γιατί τότε έχανες!

[edit] Dead pic [edit]

bw_buzzwire.gif
bw_buzzwire.gifΑυτό το καταλάβαινες γιατί έκλεινε το κύκλωμα και πέρναγε το ρεύμα όπου άναβε η ένα λαμπάκι, η κάποιο μοτεράκι δούλευε και έκανε θόρυβο ή τέλος πάντων ότι μπορούσε να δουλέψει με μια μπαταρία χαμηλής τάσης.



Η όλη ιδέα ήταν ενας περίεργος διακόπτης ρεύματος! Κι' όμως η προσπάθεια να έχεις σταθερό χέρι ώστε να διασχίσεις όλη την απόσταση χωρίς να ακουμπήσουν τα σύρματα τότε φάνταζε πολύ διασκεδαστική!

Στις μέρες μας όπως κάθε καλή ιδέα έτσι και αυτή έγινε εμπορικό παιχνίδι και μπορείς να το βρείς σε καταστήματα.

[edit] Dead pic [edit]

Ενας χρήσιμος οδηγός για το τι κάναμε τότε και μετά με λίγη φαντασία μπορείς να φτιά3εις όποιο σχήμα θές ! http://www.worsleyschool.net/science/files/steady/hand.html

Καλή σας διασκέδαση !!!

SquigglyWireGame.jpeg
SquigglyWireGame.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή φάση αυτό το αυτοσχέδιο με το σύρμα. Δεν το γνώριζα. Αρκεί βέβαια να παίζει πάντα με μπαταρία γιατί τα 220v είναι πολλά! :D
 
Μαγνητικό επιτραπέζιο ραλλάκι

Αυτό το thread θα ασχοληθεί με παιχνίδια που δεν υπήρχαν στο εμπόριο αλλά ήταν δημιουργίες της φαντασίας μας ως παιδιά.
...συνεχίζοντας λοιπόν την φράση μου, σήμερα θα σας δείξω τον πρόγονο των micro machines παιχνιδιών την εποχή που δεν είχαμε ηλεκτρονικό υπολογιστή!

Η συνταγή είναι απλή. 2 μαγνητάκια, εκ των οποίων το ένα πάει από κάτω από ενα χαρτί ή πλαστικό ή κάποιο επίπεδο (στην περίπτωσή μας είναι ξύλο από την ξυλοκοπτική) και το άλλο από πάνω.

Μετά με την βοήθεια της φυσικής και με λίγη φαντασία μπορείς να φτιάξεις ότι θέλεις αλλά καλύτερα ας περάσουμε στο βίντεο (makis©)

[yt]CugayrSPzfo[/yt]
 
Πολύ ωραίος!!!!!! :thumbup: (ωραία και η επιλογή της μουσικής! ;) )
 
Ευχαριστώ Πολύ !

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Η μουσική δεν είναι απλά επιλογή.. είναι δημιουργία μου, απλά το cjdib είναι το μουσικό μου Nickname. :animrolleyes:

κάτι ακόμα που δεν υπήρχε έτοιμο και το έφτιαχνες μόνος σου ήταν το παρακάτω διακοσμητικό:

[edit] dead pics [edit]

Υλικά: Ξύλο από ξυλοκοπτική, Τεμπερες, κόλα UHU και τσόφλια από φυστίκια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα